LAIUD9: '18 Honda CR-V 1.5T i-VTEC Elegance, Premium Agate Brown Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Delphi View Post
    Te dezamagesc, dar cele din Europa se fac in Europa, in UK (Civic X hatchback si Cr-V) si in Turcia (Civic X sedan).
    Mie la Braila mi-a zis asa: noul CR-V, noul HR-V, Jazz pentru piata europeana incepand de anul asta se vor fabrica exclusiv in Japonia. Pentru Civic X productia actuala isi pastraza locatia. Incepand cu facelift-ul la Civic X, productia va fi mutata in Japonia.

    Comment


    • #17
      Are logica, avand in vedere ca UK iese din EU.
      De asemenea, Jazz-ul nu se mai fabrica in UK din 2014 si se pare ca anul asta va fi ultimul pentru CRV (modelul "vechi").

      Comment


      • #18
        Pai modelul "Nou" de CRV nu s-a vandut inca in EU, deci nimeni nu stie. El a intrat pe piata in US inaintea Europei.
        Pe Civic 1.5T eu nu am auzit de cazuri pe la noi insa repet ce am mai scris si pe alt topic: recomandarea de distanta minima parcursa intre 2 opriri consecutive ale motorului este de 16km la temperaturi sub limita de inghet si 8km pentru temperaturi peste limita de inghet. Asta scrie in manualul masinii mele (Civic 1.5T) si are legatura directa cu subiectul contaminarii uleiului cu benzina. Mersul cu uleiul rece nu permite evaporarea benzinei ajunse in componenta sa. Contaminarea apare la orice motor pe benzina insa este considerabil mai puternica la motoarele cu injectie directa. Pe romaneste, daca planuiesti sa folosesti masina zilnic sa mergi 3-4km cu ea pana la servici si inapoi, poate nu este cea mai buna alegere sa ai un motor cu injectie directa pentru asta.

        Acceasi recomandare apare si la pagina 349 din manualul de utilizare al noului CRV (accesabil pe pagina dedicata de pe site-ul Honda Romania).
        closchkutza
        Senior Member
        Last edited by closchkutza; 11-10-18, 12:32.

        Comment


        • #19
          Originally posted by ima View Post
          Incepand cu facelift-ul la Civic X, productia va fi mutata in Japonia.
          Aha, ok, se poate.
          Ti-au spus cumva si cand se asteapta sa fie faceliftul la Civic X?
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #20
            A venit masina?

            Comment


            • #21
              Originally posted by Delphi View Post
              Te dezamagesc, dar cele din Europa se fac in Europa, in UK (Civic X hatchback si Cr-V) si in Turcia (Civic X sedan).
              Eu am vazut atat la Asko, dar si la expozitie, ca toate CRV-urile noi erau "Made in Japan" (scria clar pe placa de timbru de la usa soferului).
              Vreau sa imi schimb CRV-ul din 2008 cu altul nou Executive cu CVT si am intrebat de problema uleiului diluat din baia motorului aparuta la masinile vandute in USA si China.
              Reprezentantul de la Asko mi-a spus ca masinile vandute la noi sunt fabricate in Japonia si ca nu au aceasta problema.
              Last edited by nicu_ph; 28-10-18, 10:11.

              Comment


              • #22
                Toate CR V pentru Romania sunt fabricate in Japonia. Si a mea este pe drum. Livrarea va fi pe la inceputul lui noiembrie.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by nicu_ph View Post

                  ...am intrebat de problema uleiului diluat din baia motorului aparuta la masinile vandute in USA si China.
                  Reprezentantul de la Asko mi-a spus ca masinile vandute la noi sunt fabricate in Japonia si ca nu au aceasta problema.
                  Ok, in Japonia, dar ai primit si ceva detalii despre remedierea problemei?
                  ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                  Comment


                  • #24


                    Daca aveti intrebari va stau la dispozitie

                    Last edited by laiud9; 20-04-20, 09:58.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by laiud9 View Post

                      Ce sa mai zic , momentan sunt Ok , sper sa mai scada un pic consumul, adica daca ar atinge un 9 as fi super multumit

                      Bravo, bun venit in grupa mare! Felicitari pentru o masina superba!

                      O sa aveti consum sub 9 daca mergeti linistit cu 90 la ora pe drumuri asfaltate plane sau cu 120 km pe autostrada.Daca mergeti prin oras, cu durere in suflet ( acum depinde si ce oras...) consumul poate sa fie si dublu.
                      Dar nu consumul este esential intr-o masina in care te simti asa de bine si esti asa de fericit tot timpul. Nu cred ca ia cineva CR-V pe motiv de consum mic...
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • #26
                        Urias consumul pt motor de 1.5. Si banuiesc ca mergeti normal cu ele. Asta e consum de diesel cu 3/4 turbine si ~ 400 cp
                        ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                        Comment


                        • #27
                          Nu stiu daca cantareste mai mult decat civic-ul sedan, dar eu in 22.000 km facuti 70% BUC si 30% in afara, schimbarea treptei de viteze la 3000+ am:
                          - 7.4 % mediu.
                          - nu am avut niciodata in oras mai mare de 10L/100 (deobicei se stabilizeaza la 9.2 per plin) oricat de aglomerat a fost.
                          - am vazut in exterior cu AC on si mers pitesti - buc cu tempomat la 90 km/h - 4.4

                          Comment


                          • #28
                            Consumul 10.2 pentru oras nu e un consum rau. Masina nici nu are multi km. CR-V 4x2 manuala cantaresre intre 1573 - 1680 kg(conform brosurii), Civicul sedan are 1279 - 1321 kg. Dupa mine un Civic cu 5 adulti este echivalent cu un CR-V gol(doar cu sofer). Oricum daca tot esti primul pe forum cu un CR-V nou tine-ne un pic la curent cu partea asta de comsum. Multumesc

                            Comment


                            • #29


                              Va mai tin la curent
                              Last edited by laiud9; 20-04-20, 09:58.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by laiud9 View Post
                                Revin cu noutati : doua chestiuni ciudate sau poate pentru ca nu ma pricep

                                1- cand deschid busonul de la benzina se aude un sunet ca de vid ( e ca si cum trage aer in rezervor ). Oare o fi normal?
                                2- azi dupa ce am citit manualul (manualul de pe net unde scrie ca ar fi bine ca la fiecare refill de benzina sa se verifice si uleiul) am constatat ca uleiul este foarte subtire si are un usor miros de benzina desi nivelul e bun la cei 110 km ai masinii. Oare o fi normal?N-am mai vazut asa ulei subtire.
                                1. Da, e normal, nu doar pentru CRV, Civic ci si pentru multe alte masini;
                                2. Avand in vedere ca uleiul este 0w20, da, este foarte subtire.
                                Uleiul dintr-un motor pe benzina nu poate mirosi altceva decat a benzina. E ingrijorator daca nu o face .

                                Lasa paranoia si bucura-te de masina!!

                                Comment

                                Working...
                                X