Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inca mai cred ca nu e atat de mare diferenta. Da, pare mai buna, dar parca totusi, in afara mergem pe strazi mai bune, libere si mai constant. Sunt putin mai reticent la chestiunea asta.
    Am pus azi din aia de 95 si motorul suna mai bine.

    Comment


    • E diferenta de calitate. Se vede la consum - cel putin la mine intotdeauna a fost asa...
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Originally posted by ticker View Post
        E diferenta de calitate. Se vede la consum - cel putin la mine intotdeauna a fost asa...
        si la mine, si cand puneam motorina in Austria in CR-V-ul Diesel si cand pun benzina in Germania sau Grecia in CR-V-ul benzinar, se vad diferente notabile fata de combustibilul pus in Ro, indiferent de statie.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Fara sa doresc sa va contrazic, experienta mea cu benzinara pe afara e mai veche si nu cred ca mai e relevanta, dar cu dieselara am fost afara cam in fiecare an din ultimii 4 si pot sa va spun ca nu am simtit nicio diferenta.
          Nici nu m-as fi asteptat, pentru ca motorul mergea oricum foarte bine.
          In Ro alimentez 99% la Mol, motorina normala si iarna Evo Plus.
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • Si daca toti aveti dreptate, mai exact poate conteaza despre ce cod motor vorbim ... Poate nu toate reactioneaza la fel la o mica diferenta a calitatii combustibilului...

            Comment


            • Asadar vad ca s-a rezolvat problema cu certificatul de pe forum
              Daca tot dezbatem, si-a facut cineva la Doc optimizare/chip la motoarele astea de 2.0 benzina? Am vrut sa-i trimit un mesaj lui Doc dar are casuta plina.

              Am decis sa incerc sa merg prin oras pe modul S o vreme. Pentru ca tine turatia ceva mai sus. La drum lung e enervant ca se duce mult in ture cand nu ar fi nevoie neaparat. Insa la viteze mici o tine fix asa cum vreau eu. Stiu, avem padele. Dar prefer sa nu.
              Mi-as fi dorit comportamentul asta in D. Sa tina turatia mai sus putin

              Si aveti grija in trafic, mai ales la unii cu masini de la diverse institutii care se cred cei mai importanti si forteaza aiurea.

              Comment


              • Intrebare acum:
                Trebuie sa schimb placutele de frana. De la Honda am primit o oferta destul de piperata. Undeva pe la 1000+ lei fata/spate. Doar placutele. E ceva special la ele? Stiu, tin mai mult, dar vorbim de o diferenta de peste 500 lei. Ma gandesc cu drag ca trebuie sa fac si revizia aia de 60k km in vreo doua luni. Care o sa coste si ea indeajuns. Ceea ce nu ma deranjeaza pentru ca masina se tine foarte bine si nu am ce sa-i reprosez. Apa, paie si drumuri lungi fara surprize. Prea mari
                Daca ma uit online, ATE are placute la fix jumatate de pret fata spate.

                Lichidul de frana e 140 lei. E ok asa.
                Manopera e vreo 315 lei. E ok.

                Si daca tot o sa ajung in service, o sa ii rog sa se uite la plasticul ala de sub frana de mana ca imi scartie in draci pe vreme rece.


                Comment


                • La ce honda ai intrebat, la asko sau in alta parte? Pe cox sunt sub 600 lei fata + spate, cam mare diferenta, la alte consumabile nu prea mai e diferenta intre Asko si Cox....
                  2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                  Ex:
                  2014 Honda Civic Executive
                  2011 Honda Civic GT

                  Comment


                  • Pot confirma si la placute civic .Este diferenta mare intre Cox si Asko . Gen 45-50 % a fost in cazul meu .

                    Comment


                    • In general merg la Honda Nord. Sunt mult mai la indemana pentru mine .

                      Comment


                      • Placute de frana ATE, atat pentru fata cat si pentru spate, am luat cu ceva timp in urma la pret decent de la Autokarma.
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • Vorbeam cu un coleg din India, Bangalore, venit pe la noi. Se plangea ca traficul e nasol rau. Mai rau ca in Bangalore. Aceeasi distanta de la hotel la birou acolo o faceam in 30 de minute, aici o ora. E oficial. E atat de prost traficul la noi.

                          Comment


                          • Facut comanda la placute de frana intr-un final. Putin sub 500 lei. ATE.
                            SI mai ales la bare plafon. Thule WingBar cred. Cele care arata dragut, cu capetele mascate in prindere. Si un suport de bicicleta pentru moment. Poate inca unul luna viitoare.
                            Barele costa cam 1000 lei (putin peste) si suportul vreo 475 lei. https://www.thule.com/en/ro/roof-rac...5dr-suv-_-WJAF
                            https://www.thule.com/en/ro/bike-rac...oride-_-598001

                            Urmeaza vizita la service pentru geometrie, placute si lichid de frana. Si cine stie ce o mai fi pe acolo.

                            Cu alte cuvinte, e luna mea favorita.

                            Comment


                            • Gata. Am montat barele de plafon. Concluaia e ca asteptam altceva. Sa arate altfel. Par cam butucanoase. Am vazut un CRV pe la Vatra Luminoasa cu niste bare usor mai fine si mai elegante.
                              Asta este acum. Le tinem pe astea ca nu le mai scot o vreme la cat m-au enervat yalele.
                              Pe langa asta, accesul la suruburile suportului e la liber. Bine e cheie mai speciala, dar nu e atat de speciala. Va trebui sa am grija pe unde las masina.

                              Comment


                              • Si mie mi se par butucanoase si inalte astea Thule, desi am mare incredere in firma asta...

                                Eu cred ca o sa incerc no-name-urile astea:
                                https://www.bullbar-praguri.ro/image...dk-sibiu-1.jpg
                                https://www.bullbar-praguri.ro/image...dk-sibiu-0.jpg

                                Care sunt foarte joase si finute si costa doar 350 lei...
                                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                                Ex:
                                2014 Honda Civic Executive
                                2011 Honda Civic GT

                                Comment

                                Working...
                                X