Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inainte de drum era ok. Nici nu plecam daca nu era.

    Am pus dot 4 aproape 200 ml. S-au stins toti martorii.
    Cum ajung, direct la service ca e ciudat.
    Multumesc de ajutor.
    Banui ca placutele sunt consumate destul de mult si a ajuns sub minim fix acum. Totusi cred ca e aiurea sa fi avut putin este minim. De vazut.

    Comment


    • http://www.howdyhonda.com/blog/how-t...onda-vehicles/
      aici spune ca placutele uzate sunt o cauza pt scaderea nivelului.

      Comment


      • Originally posted by jules_k View Post
        http://www.howdyhonda.com/blog/how-t...onda-vehicles/
        aici spune ca placutele uzate sunt o cauza pt scaderea nivelului.
        Atat placutele, dar si discurile uzate duc catre aceasta situatie.
        Mi s-a intamplat mie exact asa, eram programat la o verificare sezoniera si cu cateva zile inainte, am fost nevoit sa franez violent pe la 100 km/h din cauza unuia care mi s-a bagat subit in fata, ocazie cu care mi s-au aprins tot felul de martori la bord si asa u ramas pana am ajuns la service si am inlocuit toate discurile si placutele, uzate.

        Ar fi totusi de verificat si eventuale scurgeri la etrieri, conducte, pompa. Nu se stie niciodata...
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • Cati km ai de la ultimul schimb de plăcute/discuri? Cam la câți km se schimba astea?
          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
          Ex:
          2014 Honda Civic Executive
          2011 Honda Civic GT

          Comment


          • Originally posted by bacu View Post
            Cati km ai de la ultimul schimb de plăcute/discuri? Cam la câți km se schimba astea?
            Nu cred ca exista intervale fixe... unul franeaza mai mult, altul mai putin, unul foloseste mai mult frana de motor. La reviziile periodice se inspecteaza placutele si discurile.
            Ca idee, eu am schimbat la CR-V placutele la 60k si discurile niciodata, pana la 90k cand am vandut-o pe cea veche. Acum la benzinara am 40k si placutele sunt OK si franele la fel.
            Discurile de frana, din discutiile de la service, am inteles ca se duc foarte repede insa, sunt aproape consumabile, nu tin 100k km.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • Si la mine au tinut bine. Am aproape 50k km. La ultima revizie erau ok. Dar stiam ca nu o prind pe urmatoarea. Sper sa nu fie si discurile ca ma enervez. 80-90k km pt discuri e ceea ce astept sa tina.
              Surpriza a fost benzina. Am pus shell v-power de 95, aia mai aditivata. Din greseala. La intoarcere masina a tras sensibil mai bine.
              consum de 8.6% si asta cu o ora de stat in vama. Deci un 8.2 la suta. Foarte ok.

              Comment


              • Intrebare. Am auzit ca exista o statie peco unde se vinde benzina pentru masinile de raliu.
                Cat de mult rau as face daca ar fi sa fac un plin de acolo?
                Sau poate 50% doar si completat cu 95/98?
                Hai ca se poate... ! Azi e zi de salariu si maine fac o fuga pana la Brasov o mica bucurie nu strica in caz ca e safe.

                Comment


                • Nu stiu sa-ti zic daca are vreun aditiv care sa-i faca rau motorului tau, cert e ca de la CO de 102 nu are ce sa pateasca.
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • In cazul asta, ca tot e zi de destrabalare, sa bagam Sper sa nu-mi zboare pistoanele

                    Comment


                    • Originally posted by jules_k View Post
                      Intrebare. Am auzit ca exista o statie peco unde se vinde benzina pentru masinile de raliu.
                      Cat de mult rau as face daca ar fi sa fac un plin de acolo?
                      Sau poate 50% doar si completat cu 95/98?
                      Hai ca se poate... ! Azi e zi de salariu si maine fac o fuga pana la Brasov o mica bucurie nu strica in caz ca e safe.
                      eu zic sa ii bagati direct motorina si rezolvati mai corect treaba... cred... plus ca motorina e peste tot.
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • Of, rau esti azi.
                        la 14 lei litrul am zis pas. Am pus totusi una de 100 ca tot eram curios. La un pret mai omenesc de doar 5.67 lei pe litru. Am ramas cu gandul la aia de la shell de 95 aditivata care a mers superb.
                        In alta ordine de idei in martie o sa iau si bare din alea aero de la thule. Am vazut ca sunt cam 1000-1100 lei. Si asa poate mai pun si bicicletele la treaba.
                        Ma gandesc serios sa fac o trecere in portbagaj prin cotiera. Ar fi perfect pentru schiuri. Stiu ca suna aiurea, dar ar fi o chestie foarte practica.
                        Pacat ca s-au zgarcit astia la bancheta spate. Ar fi putut sa o faca din trei si asa lasam doar spatarul pe mijloc. Chestii minore care imi lipsesc de la touran.

                        Comment


                        • Originally posted by jules_k View Post
                          Of, rau esti azi.
                          la 14 lei litrul am zis pas. Am pus totusi una de 100 ca tot eram curios. La un pret mai omenesc de doar 5.67 lei pe litru. Am ramas cu gandul la aia de la shell de 95 aditivata care a mers superb.
                          Acuma vorbind serios, fiecare motor este gandit, testat si conceput pentru un anumit tip de benzina. La motorul de 2l pe care il avem, aspirat, benzinar, pe toate forumurile de afara, vad ca lumea pune benzina premium care se gaseste, nu cea de 95, care este minim recomandata.
                          Dupa 2-3 plinuri de benzina premium o sa vedeti o neta diferenta in comportament si in economie - consuma mai putin.
                          La a mea vad o evidenta diferenta intre plinul cu 95 din Ro si cel cu 100 din Austria. Sunet, comportament, tot.
                          Nu stim ce manarii fac astia cu benzinele, cu atat mai mult eu cel putin pun aia scumpa pentru ca merge ceva mai bine.
                          Benzina de curse, nu m-as risca... in nici un caz... daca beleste catalizatorul sau cine stie cum se impaca cu bujiile sau cu reglajul motorului...
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • La catalizator ma gandeam si eu. De acord cu calitatea desi daca e sa comparam ar trebui sa o facem cu acelasi tip de benzina. Cu 95 clasic de la shell parca aveam consum mai mic .
                            Insa trebuie considerate si alte lucruri. Drumuri lungi unde consumul e altceva, poate punem o benzina mai buna etc. Ar trebui sa sa comparam scenarii asemanatoare.

                            Comment


                            • Asadar un drum pana in Poiana si inapoi cu plinul de CO100. Motorul e mai zgomotos. Cu ceva accente de zgomot mai metalic. Puterea tot pe acolo. Nu am sesizat vreo imbunatatire vizibila. Consumul la fel de mare, poate chiar mai mare decat era de asteptat. Cam 10% dus-intors. Si nu am fugarit-o. Ne intoarcem frumos la CO95, poate 98.

                              Comment


                              • Consumul cu CO 98 fata de 95 e mai mare la motoarele noastre aspiirate.

                                Benzina de afara e net superioara celei din Ro. Nu le putem compara...
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X