SPECTRAL TOUCH: '13 Honda CR-V 2.4 i-VTEC A/T 4WD EX, Basque Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SPECTRAL TOUCH: '13 Honda CR-V 2.4 i-VTEC A/T 4WD EX, Basque Red Pearl


    Salutare tuturor ! Va scriu de departe , tocmai din Orientul Mijlociu , deaorece intr-o saptamana sunt un nou membru al comunitatii Honda de pretutindeni. Sper ca nu am facut o alegere gresita cu marca asta , pentru ca aici este ffff greu a te decizi la ce masina sa iei , ca peste tot sunt super oferte care mai decare mai avantajoase-mai ales a aici nu exista TVA-ul !!..la nimic ) Dupa indelungi verificari m-am oprit la 2 masini : Honda CR-V 2013 EX-full option 2.4 l VTEC si 188 HP si o Toyota Fortuner(cautati pe net ca nu exista in tara oferta asta) medium option 2.7 l V4 /158 HP amadoua pe benzina. Honda 20.000 euro , Toyota 19.000 euro . Aici in schimb se pune accent foarte mult pe masini stil camion, mai ales ca astia au familii numeroase si ies prin desert cu masinile sa faca raliu si alte alea + ca exista marcile americane cu tancurile lor de masini la preturi foarte avantajoase . Eh, dupa indelungi meditatii am ales Honda si sper ca nu am gresit alegerea ..masina vine saptamana viitoare si o sa postez poze . Inca totusi , ma bantuie o umbra de regret dupa Fortuner , si aici va rog voi sa ma ajutati sa faceti sa dispara acest cui a lui Pepelea ! Numai de bine va urez si astept raspunsuri de la voi toti , ca de acum suntem colegi , ce naiba !!

  • #2
    Eu am condus Toyota Fortuner in Dubai. O porcarie de masina, facuta strutocamila; o caroserie mai mashinoasa pe un schelet de Hilux; zici Hilux, zici tractor, zici camion, zici confort zero, zici arcuri lamelare, zici rinichi facuti prastie, si tot asa. Alea cateva ore petrecute prin desert cu camionu` asta sunt un cosmar, si am mers cu peste 10-15 SUV-uri pana acum.
    Din pacate CR-V si fortuner sunt din grupe asa de diferite, ca nu se poate face, cred, o comparative serioasa. E mai mult decat s-ar compara mere cu pere.
    Honda e o masina super fiabila, super comoda, care face fata multor vicisitudini, si care uneori poate merge si pe drumuri grele, dar nu e facuta pentru asta. E o masina incapatoare si sigura, care sa te duca mii de Km fara oboseala si care sa placa la condus. Este exact opusul Fortune -ului, care este fiabila si atat. Daca o fi, ca e facuta in India si Indonezia, cine stie cum.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Originally posted by Spectral Touch View Post
      Honda CR-V 2013 EX-full option 2.4 l VTEC si 188 HP si o Toyota Fortuner
      Cred ca astea se livreaza acolo cu tot cu benzinarie, rafinarie si sonda de petrol aferenta...!
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • #4
        De acord cu cervelu: Sunt masini foarte diferite. Fortuner e o utilitara carosata, cu o cutie de viteze lunga; CR-V e un SUV elegant si chiar un pic "sport" daca ne referim la tinuta de drum comparativ cu alte offroadere.

        Daca nu ai nevoie de un 4x4 mai clasic/performant, CR-V-ul iti va oferi mult mai multe sadisfactii.

        Sa ai noroc de ea!

        Asteptam si poze cu ea cand o iei ca sa vedem cum arata un model pt Arabia Saudita. Din ce vad de pe site-ul lor e un mix intre modelele USDM si ADM - bara fata scurta (pt unghi de atac mai bun) si becuri cu lupa+LED day lights + semnalizator pe exterior (la cel european semnalizarea e pe interior si bara fata e mai joasa).
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Salut din nou ! Imi pare tare bine ca au inceput sa apara comentarii la ceea ce am postat si ca vin aprecieri pentru Honda in loc de Toyota ...cred ca problema de perceptie este mediul in care conduci masina si unde anume...daca te vezi incojurat din toate partile de "camioane" gen Ford, GMC,Chevrolet,Chrysler,Toyota,Mazda,Nissan,etc ..(aici cea mai mica sosea are 4 benzi pe un sens de mers ) tu cand conduci ceva ca sedan , SUV chiar, te simti ca o furnica inconjurata de elefanti ! Nu mai vorbesc de modul de a conduce aici , ca este un dezastru ..nu se tine cont de nici o regula de circulatie...totul este haotic , si vezi zilnic in trafic "tancuri" care joaca un fel de leaspa ca la noi dar cu masini...si acum ganditi-va ca aveti si responsabilitatea unei familii in masina pe care o conduci , si de aici vedeti retinerea mea fata de o masina umana cum e CRV-ul. Nu mai vorbesc de faptul ca aici astia cumpara masini pentru ca fiecare familie are minim 4 copii si de aceea prefera camionele...plus ca se duc prin desert cu ele si se dau pe dune ,etc. 4x4 aici este la putere si daca te ghidezi dupa proverbul cu Roma , faci ca romanii, dar mie mi-a palcut extrem de mult masina asta dintre tot ce am vazut ...si credeti-ma am vazut multe marci pana sa ma opresc la CRV.In fine voi vedea ce va fi pe viitor ...pana atunci va atasez ce are EX aici . Astept comments si la asta fata de ceea este in tara. Vin si cu pozele in curand.
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Originally posted by ticker View Post
            ... CR-V e un SUV elegant si chiar un pic "sport" ...
            Toate ca toate, e o masina super din multe puncte de vedere, dar in opinia mea, cuvantul "sport" nu are ce cauta in descrierea masinii, nici macar tangential. La primul viraj luat mai in forta, s-a inclinat atat de tare incat pe cei din spate i-am cam bagat in sperieti (si pe mine, recunosc), am zis ca trage sa se rastoarne Chiar nu ma asteptam sa reactioneze asa dur, si nu aveam viteza prea mare.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #7
              In primul rand distractie placuta cu noua jucarie, cu CR-V-ul te vei simti in siguranta in traficul ala plin de elefanti, nu e tanc dar nici Tico sau Mini, e un tanculet simpatic, elegant si fiabil. Pare a fi vorba de un CR-V full mai putin Navi, din ce ai prezentat tu, la banii aia e foarte bine. Una peste alta ai facut o alegere excelenta, te vei convinge singur in urmatorii ani ! Cum, probabil, ai benzinaria personala in fata casei, ai putea sa vii si la intalnirile CR-V din Bucuresti !!
              WillyCR-VFAN
              Senior Member
              Last edited by WillyCR-VFAN; 19-06-13, 10:33.
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • #8
                nu are nici piele EX-ul.

                @Blackmaggic - nu stiu ce SUV-ulri ai condus, dar CRV-ul e printre cele mai stiff cu care am mers eu.

                Pathfinder / Grand Cherokee / ix35 etc sunt mult mai barci decat CRV-ul, atat in linie dreapta cat si in curbe. CRV-ul se apropie mai mult de senzatia unui sedan normal decat restul SUV-urilor compacte de pe piata (bineinteles nu includ aici marci premium).
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Magia neagra a mers cu un ix35 undercover sau pleca de la o onomastica sau era vreun joc pe calculator.....CR-V n-avea cum sa fie !!
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • #10
                    CR-V 2013, masina de test de la Asko. Intrat intr-un viraj mai serios cu putina viteza, s-a inclinat destul de tare, speriat toata lumea, inclusiv Boggy (ex Asko). Eu venind de pe Accord CL7, unde o manevra ca aia pentru Accord e fara emotii, la ordinea zilei. So, comparatia ca e ca un sedan de stabila, cu tot respectul, nu are sustinere. Nu are cum, ganditi intai prin prisma inaltimii masinii... Nu se poate sa fie si atat de inalta, si superconfortabila (suspensii mai moi) si stabila ca un sedan.

                    Nu spun ca nu-i o masina stabila, dar nicidecum nu poate fi caracaterizata ca "sport" sau "precum un sedan de stabila". Ok, poate am exagerat putin la partea cu rasturnatul, but still...
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #11
                      Blakie... nu am zis nic o secunda ca e sport. Am folosit ghilimele cu un scop. Intre atatea suv-ulete se comporta mult mai bine ca suspensie.

                      In plus aceeasi scala trebuie folosita si la "se apropie de senzatia unui sedan normal" comparat cu alte SUV-uri compacte, nu cu un sedan adevarat.

                      In plus tu seti obisnuit cu Accord-ul. Condu ceva mai barca (gen Insignia) si zi-mi apoi ca ar fi exagerata comparatia - desi mentionez ca ma refeream doar intre SUV-uri.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Cum, probabil, ai benzinaria personala in fata casei, ai putea sa vii si la intalnirile CR-V din Bucuresti !! [/QUOTE]

                        Willy si celorlalti , daca va spun cat costa benzina aici , cadeti pe spate : 1,5 lei/litru -aia premium ...Deci, cum aici o mica cisterna de 1000 l costa plina (pe care o atasezi la masina ) ~4500 lei ....ia ganditi-va acum cati colegi o sa alimentez ...numai sa ma lase la vama ......asha ca rugati-va pentru mine !

                        Comment


                        • #13
                          Cu benzina stiam, noi ne ducem crucea pe-aici prin Romanica din UE, bagam cu pipeta....Vali, ia-ti un CR-V si da Accord-ul sotiei !...ai mers cu CR-V IV, trebuia sa mergi cu CR-V III, cea mai reusita masina din gama CR-V, regina, varful varfurilor...ever !!
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by BlackMagic View Post
                            Toate ca toate, e o masina super din multe puncte de vedere, dar in opinia mea, cuvantul "sport" nu are ce cauta in descrierea masinii, nici macar tangential. La primul viraj luat mai in forta, s-a inclinat atat de tare incat pe cei din spate i-am cam bagat in sperieti (si pe mine, recunosc), am zis ca trage sa se rastoarne Chiar nu ma asteptam sa reactioneze asa dur, si nu aveam viteza prea mare.
                            Eu am facut vreo cateva mii de km cu CR-V III si n-am mers deloc cuminte cu ea ( am avut pe ruta Bucuresti-Brasov-Sibiu-Bucuresti consum mediu de 11%, motor diesel) si am fost foarte uimit de cat de bine sta pe sosea.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Si eu am condus cateva sute de km un CR-V 2.0 benzina si am facut un drive-test destul de lung cu 2.2 i-dtec. Confirm ce spune KMR, am ramas surprins de cat de bine poate sa stea pe sosea, pentru un SUV din clasa asta. Nu exista termen de comparatie intre CR-V si X-trail sau RAV4, poate doar cu tiguan, care e ceva mai mic. Prin comparatie, X5 3.0sd(286cp, diesel) mi s-a parut mai bun pe sosea, insa la o diferenta destul de mica, mai ales tinand cont de rotile pe 20" si suspensia clar mai tare a X5-ului.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment

                              Working...
                              X