RAZVAN82: '07 Honda CR-V 2.2 i-CTDI Executive, Deep Violet Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mergeti la un service Honda maine dimineata. Altceva nu e de facut.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • Multumesc de raspunsuri ... maine dimineata voi incerca sa gasesc un service si sa-mi fac o programare. Da...pacatoasa problema ..asta cu filtru asta. Mai am o insignia cu acelasi nr de km ...dar nici nu stiu ca exista filtru de particule pe ea. In rest n-as avea nimic de comentat negativ ...sunt chiar multumit de Honda .. P.S. am inteles ca un drum de 1000km pana acasa i-ar putea afecta grav turbina.

      Comment


      • Originally posted by Dalton View Post
        Multumesc de raspunsuri ... maine dimineata voi incerca sa gasesc un service si sa-mi fac o programare. Da...pacatoasa problema ..asta cu filtru asta. Mai am o insignia cu acelasi nr de km ...dar nici nu stiu ca exista filtru de particule pe ea. In rest n-as avea nimic de comentat negativ ...sunt chiar multumit de Honda .. P.S. am inteles ca un drum de 1000km pana acasa i-ar putea afecta grav turbina.
        Eu as incerca sa gasesc un service Honda care ar putea sa te ajute cu regenerarea. Drumul e destul de lung si e pacat sa iti bati joc de tine si de masina. Bafta multa

        Comment


        • Salutare,

          As vrea sa comand filtrele si uleiul de pe https://www.coxmotorparts.co.uk ... Este suficient sa aleg tipul masinii si apoi sa merg in sectiunea Service Items si de acolo se selectez "Genuine Honda CR-V 2.2 Diesel I-DTEC Major Service Kit-2013-2018" sau mai trebuie sa comand si altceva? Uleiul voiam sa-l comand separat .... Ce parere aveti despre acest site? Ati mai comandat? Sunt de incredere?

          Comment


          • Originally posted by razvan82 View Post
            Ce parere aveti despre acest site? Ati mai comandat? Sunt de incredere?
            https://hondafan.ro/forum/forum/mica...torparts-co-uk
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • Rezolvat ...Honda Klagenfurt ... 135e ... Nivel de ulei crescut. A durat 4 ore .... serviabilitate deosebita. Ma asteptam la minim 300. Mi-au ridicat masina ...si au bagat ceva lichid pe la filtru ... apoi a trebuit sa asteptam vreo 3 ore cu motorul oprit. In final s-a rezolvat. Mi-au spua ca nu e cazul sa schimb filtrul inca !
              Dalton
              Junior Member
              Last edited by Dalton; 08-01-19, 17:30.

              Comment


              • Totul e bine cand se termina cu bine. Frumos la Klagenfurt. Cum s-a ajuns la nivel de ulei crescut??? Au spus ceva? Ce ulei folositi?
                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                Comment


                • Asta era intrebarea pe care ma gandeam sa v-o pun eu. Sincer am dus masina la un mecanic care s-a ocupat singur de ulei si filtre. Cei de la Honda mi-au spus ca uleiul e de proasta calitate si imi recomanda sa-l schimb cum ajung in tara. Cica la regenerari ratate ..ajunge diesel in ulei. Sincer eu nu ma pricep. Deci ce ulei imi recomandati?

                  Comment


                  • Eu a zice sa pui ulei Honda, recomandat de cartea de service.
                    Daca problema persista atunci trebuie sa cauti altundeva.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • Am avut CR-V diezel ca al Dvs si 90k km nu a mancat nici un gram de ulei. L-am schimbat la Asko la Bucuresti si am folosit exclusiv ulei Honda. E pacat pentru o economie teoretica sa patiti chestii d-astea si sa dati la sfarsit mai mult decat daca ati fi folosit ulei Honda sau pe specificatii Honda.
                      Uleiul este esential la orice motor si Honda are niste specificatii destul de clare privind tipurile de ulei. Aveti aici pe forum discutii extraordinare privind acest subiect.
                      Dar eu personal nu o sa imi duc niciodata masina la un mecanic sa schimbe uleiul. Intotdeauna la reprezentanta, si dupa `90, asa am facut mereu.
                      Sigur ca si la reprezentanta se poate ciordi ulei la greu si se fac niste manarii ingrozitoare, totul e o ruleta la urma urmei, dar... macar aveti pe cine sa dati vina si stampila de service din caietul de service conteaza mult si la revanzare.
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • Da...aveti dreptate. Totusi am mai multe masini ...acel mecanic (adica un service particular) mi le intretine de o viata. Reprezentanta Honda la noi in zona oricum nu gasesc. Da voi cauta in cartea service ce tip de ulei recomanda. In Cluj reprezentanta Honda ...este de fapt reprezentanta Mazda...Autosincron !!

                        Comment


                        • Salutare .... cu putin noroc la inceputul saptamanii viitoare voi finaliza actele si voi intra in posesia CRVului din 2014. Voiam sa-i fac un detailing la interior ... imi puteti recomanda vreo firma? Am gasit https://curatare-tapiterie-rapid.ro - se pare ca se deplaseaza si la domiciliu...

                          Sent from my SM-G950F using Tapatalk

                          Comment


                          • Exista aici pe forum detailisti foarte buni si discutii despre acest subiect.
                            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                            Comment


                            • Multumesc. Mai fac putin researching.

                              Sent from my SM-G950F using Tapatalk

                              Comment


                              • Originally posted by cerevelu View Post
                                Exista aici pe forum detailisti foarte buni si discutii despre acest subiect.
                                Existau, ca nu mai sunt.

                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X