RAZVAN82: '07 Honda CR-V 2.2 i-CTDI Executive, Deep Violet Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faptul ca uleiul Honda OEM 0-30 e produs de Castrol, nu prezinta nici o garantie privind calitatea/proprietatile uleiului imbuteliat de Castrol sub brand propriu.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • Salutare tuturor,

      Am facut schimbul de ulei + filtre (ulei Castrol Edge Titanium 0w30). Am sesizat un zgomot pe langa zgomotul obisnuit al motorului. Se aude precum sunetul "greierului" . Din ce am mai citit pe net, se pare ca este sunetul specific unui injector "bolnav" . S-a mai lovit cineva de aceast zgomot? A mai schimbat cineva injectoarele la 2.2 i-ctdi?

      Multumesc anticipat,
      Razvan

      Comment


      • Cum am zis... motorul e remarcabil mai zgomotos cu ulei Castrol Titanium... Ca idee poti merge la Asko sa le faca o verificare, dar eu zic ca nu au nici o problema. Oricum la diesel injectoarele au un pret oripilant, deci iti tin pumnii sa nu fie nimic.

        Comment


        • Zgomotul il aveam inainte sa schimb uleiul. Nu a aparut o data cu schimbarea uleiului. Am gasit pe net un pret de 1800 Ron, insa nu sunt singur ca este pentru piesa OEM. Voi merge pana la ei pentru o diagnoza, dar am vrut sa vad daca voi v-ati confruntat cu asemenea "neplacere" ((

          Comment


          • Salutare tuturor si sper ca va gasesc sanatosi si plini de energia CR-V.

            Revin cu noi infomatii despre micul meu samurai - km parcursi aproximativ 144000 :

            - incep cu micile "cadouri" pe care le-a primit masina:
            - final de Octombrie bateria a decedat subit si a fost inlocuita cu un Bosh 74h
            - Noiembrie 2015 - cauciucuri iarna Dunlop Winter 4D 235/60R18
            - Decembrie 2015 - curatat admisie motor (era destul de murdara) si inlocuit oring pompa motorina - interventie facuta la Honda Nord (suntem vechini si mi-a placut cum se lucreaza - nu chiar ca la Asko, dar le calca incet incet pe urme)
            - Martie 2016 - cauciucuri vara Bridgestone Dueler 225/60R18 - aparent Honda nu a omologat 235/60R18, dar in carte sunt trecute jantele de 19.
            - Martie 2016 - asigurare RCA Asirom 6 luni 780 Ron (pe 1 an era 1300 ron)

            - impresii pozitive: sunt foarte multumit de masina si dupa curatarea admisiei a devenit mai vioaie si parca motorul este mai elastic, nu mai trag asa de el cand il turez. Pana acum nu m-a dezamagit la drum intins, se descurca bine in depasiri, se descurca foarte bine pe serpentine. Nu am facut niciodata off-road si sincer nu cred ca voi face vreodata. Sunt foarte multumit de senzatia pe care ti-o da in curbe. Pentru o masina cu garda relativ mare la sol, se descurca foarte bine, sta foarte bine pe sosea(am intrat si cu 120 in curba si s-a descurcat exemplar). La drum intins este o placere sa o conduci, copii au foarte mult loc in spate, portbagajul este mai mult decat generos , iar pentru o familie cu 2 copii este genial )) - jucariile stau lejer in portbagaj alaturi de trotinete, mingi si cateva genti de calatorie ))) .
            Trec la impresiile pozitive si consumul - pe timp de iarna, in bucuresti nu am depasit 9l/100km, iar in afara undeva la 8 - 8.5l/100km, in functie de trafic, timp si cat de greu este pantoful ). Sunt foarte multumit de consum. Sa fim realist - masina are 1,7t , este inalta, jantele de 18, aerodinamicitate nu foarte buna. Motorina numai Mol Evo Diesel.

            - impresii negative: parca 140hp sunt la limita pentru cat este de mare masina (un 160hp cred ca ar fi fost mai mult decat suficienti). Motorul mi se pare foarte reusit si nu cred ca nu ar fi facut fata cu brio unei herghelii mai numeroase.

            Dar eu nu vreau sa-l manii pe cel de sus si spun doar atat: Masina este foarte bine gandita si eu ma multumesc cu ea asa cum a iesit de pe portile fabricii.

            Ce "cadouri" ar mai trebui sa primeasca:
            - asigurare CASCO luna aceasta - am primit o oferta tentanta de la Gothaer - 610 euro / an (platibila in 4 rate) . Suma asigurata 7800 euro
            - schimb ulei cv+diferential - interventia o planuiesc prin vara (luna iunie)
            - schimb ulei frana - tot prin vara
            - schimb placute + discuri - ele teoretic ar mai rezista inca un an, dar sa vedem ))
            - schimbat semnalizarea din oglinda stanga - cred ca s-a spart si mi-a intrat apa in ea (becul insa functioneaza ))) )
            - manerul de la usa dreapta are piele rupta - as vrea sa-l comand la honda (era in jur de 100 euro) - imi dati un pont pe unde sa-l mai caut? Ma gandeam la dezmembrari, dar nu stiu cat de "dezmembrate" sunt CR-Vurile )

            Acum cateva saptamani navigatia a inceput sa-mi dea eroare cand incerca sa citeasca dvd-ul cu hartile. Am constatat ca discul a fost distrus in dvd-rom. Am reusit sa fac o imagine a discului stricat si am scris-o pe un nou disc, dar se pare ca imaginea a fost corupta pentru ca unitatea DVD imi da eroare cand incearca sa citeasca noul dvd cu harti. Am incercat sa descarc de pe internet discul pentru Europa de Est, dar nu mai sunt valabile linkurile. Ma poate ajuta cineva cu o imagine functionala 2015? Sau stiti cumva cand va fi lansata versiunea 2016?

            Cam atat pentru moment.

            Sa aveti multa liniste in trafic.

            Comment


            • Si as mai vrea sa va spun o poveste "asa de culcare" :

              Am citit pe net ca se pot transfera punctele bonus primite pe RCA de la o masina la alta. Am gasit legea pe internet , am sunat un prieten care imi face asigurarea si mi-a confirmat ca a mai facut la vreo 2 persoane. Zis si facut - i-am trimis amicului actele necesare si am asteptat sa primesc vestea cea mare ...... Dar ...... Surpriza ..... traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor .... Prietenul meu imi da urmatoarea veste:

              - deoarece vechea masina (Skoda Octavia) a fost vanduta dupa achizitionarea noi masini Honda, punctele bonus nu se pot transfera de la o masina la cealalta. Am zis nu se poate, dar din pacate chiar se poate. Se pare ca in Romania legea este facuta asa: mai intai iti vinzi masina cea veche si apoi iti cumperi masina cea noua. Numai asa poti beneficia de transferul punctelor Bonus ), La Skoda am ajuns la 12 Puncte Bonus , ceea ce insemna 40% reducere la RCA.

              Si am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea mea.

              Noapte buna CR-Vistilor

              Comment


              • Si cu ce demonstrezi ca ai vandut masina dupa ce ai cumparat skoda?

                P.S. Am dvd-ul cu navigatie doar tre sa ajung sambata la masina sa-l iau. Daca pot sa te ajut cu cea mai mare placere.

                Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • @razvan, din cate stiu eu motorul acela poate fi remapat pentru mai multa putere si cuplu; vorbesti cu Doc

                  Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • Si @doc mai are si ceva mai multe harti de cand a avut si el 2.2ictdi Eu zic ca daca-ti pune harta pe care o am acum e numa' bine.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • Originally posted by Sindrom View Post
                      Si cu ce demonstrezi ca ai vandut masina dupa ce ai cumparat skoda?

                      P.S. Am dvd-ul cu navigatie doar tre sa ajung sambata la masina sa-l iau. Daca pot sa te ajut cu cea mai mare placere.

                      Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                      Pai dupa ce am vandut Skoda am fost la Administratia Financiara si am scos-o de la impozit. Legea a fost facut in felul urmator: daca cele 2 masini se "suprapun" nu mai poti beneficia de transferul punctelor. Ceea ce mie mi se pare o prostie - tu conduci masina, nu ea se conduce singura. Punctele bonus ti se tie nu masinii.

                      Comment


                      • Nu, punctele sunt pe "duetul sofer-masina". Adica, poti sa ai doua masini, cu una nu ai accidente si acumulezi puncte bonus, cu cealalta poti sa faci numai accidente si nu ti se taie din punctele primei masini.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Din pacate legile in Romania sunt facute de niste oligofreni. Din aia de le curge scuipat din gura si se intreaba de ce sunt uzi pe haine.

                          Comment


                          • Salutare tuturor CRV-istilor si un calduros Hristos a Inviat.

                            Revin cu stiri noi:

                            Acum 2 saptamani am fost cu masina la Honda si mi s-a spus ca am joc in caseta de directie si imi curge ulei - pret reconditionare 2400 piesele + 800 manopera. Am inghitit putin in sec si am inceput sa-mi fac niste calcule si de asemenea cum sa-mi informez sotia ). Si mi-a venit minunata idee sa merg la un prieten foarte bun, care intamplator se pricepe si la masini. Surpriza:

                            - in caseta de directie nu am nici un joc
                            - este intradevar putin ulei impregnat intr-unul din burdufele casetei de directie, dar lichidul este la nivel in borcan
                            - iar cea mai mare surpriza el mi-a dat-o: fulia de la alternator era blocata, iar cei de la Honda nici nu au mentionat acest lucru.

                            Am schimbat repede fulia (350 ron piesa + 150 ron manopera), iar acum totul este ok.

                            Acum astept sa vad cand pot sa schimb un proiector pe casco la Honda Nord. Dosarul l-am depus acum mai bine de 1 luna jumatate ((. Sunt putin cam dezamagit de serviciile lor .

                            Voi revenii cu noutati.

                            Pana atunci va doresc o seara minunata

                            Comment


                            • Si eu am schimbat ceva semering la caseta de directie; pierdeam ulei. Si eu am reconditionat caseta; m-a costat 800 lei plus manopera. La Timisoara avem preturi mai normale.

                              Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
                              "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                              Comment


                              • Originally posted by stmihCRV View Post
                                Si eu am schimbat ceva semering la caseta de directie; pierdeam ulei. Si eu am reconditionat caseta; m-a costat 800 lei plus manopera. La Timisoara avem preturi mai normale.

                                Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
                                In cazul in care voi avea probleme si se va adeveri ca trebuie sa reconditionez caseta de directie, poate iti voi cere ajutorul. Din pacate in Bucuresti preturile sunt mai de "sange albastru" .

                                Comment

                                Working...
                                X