RARES_B: '14 Honda Civic Tourer, 1.8 i-VTEC A/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    @ Bogdan:
    Salut,

    Multumesc pentru observatie!

    Am discutat despre asta cu baietii de la KAF si mi-au spus ca nu este nici o problema pentru ca folia pe care o am eu montata este cu transparenta mare si se incadreaza in normele RAR. Ei au spus ca nu li s-a intors nici o masina care sa fi avut probleme la RAR sau in trafic datorita foliei Llumar AIR80 montata pe geamurile usilor din fata.
    Am montat pe geamurile usilor din fata pentru protectie UV.

    RAR-ul si ITP-ul le fac intotdeauna pe bune si daca voi intampina vreo problema din cauza foliei voi scrie pe forum.

    Dupa montarea foliei am primit Certificare RAR pentru folie si Certificat de conformitate pentru lucrarea efectuata - le tin in masina tot timpul.
    Totodata, in conformitate cu prevederile legale, a fost aplicat marcaj specific (eticheta) pe geamurile pe care este montata folie.

    Asa cum am scris mai sus, daca voi intampina probleme datorita foliei voi scrie pe forum.

    Comment


    • #47
      @kawamoto, esti sigur? Intreb pentru ca si noi circula de foarte multi ani legenda asta, dar adevarul este ca se poate pune folie, doar ca foarte putine folii solare de pe piata respecta regulile de conformitate. Mai exista si folii antiefractie, unde nu exista niciun fel de restrictii.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • #48
        @ kawamoto
        @ dragostan

        Probabil ca in conditiile in care cineva iti masoara opacitatea poate aparea o problema...
        Dar cum poate masura?!? Exista aparate mobile pentru astfel de masuratori?!?

        Hmmm... sper sa nu fie probleme nici in tara nici in afara tarii pentru ca scopul/rolul foliei este de protectie...

        Din punctul meu de vedere poate deveni o problema in conditiile in care diferenta ar fi evidenta, folia ar ingreuna vizibilitatea si astfel ar atrage atentia.
        Parerea mea este ca folia Llumar AIR80, montata corect, nu se observa pe geamurile usilor din fata si astfel nu ar trebui sa traga un semnal de alarma care ar putea genera eventuale "verificari" suplimentare...
        rares_b
        Senior Member
        Last edited by rares_b; 23-05-17, 11:33.

        Comment


        • #49
          Da exista. Seamana cu o bricheta Zippo doar ca are un afisaj digital si o fanta in care se introduce geamul deschis. In mod normal orice montator de folie ar trebui sa detina unul.
          Iar despre politistii nemtii, ai fi mirat ce au si ce nu au in portbagajul masiniilor de politie.

          Comment


          • #50
            Hmmm... sper sa nu fie cazul sa fac "cunostinta" cu jucariile lor...

            Comment


            • #51
              Daca cu folia respectiva aplicata nu se depaseste valoarea legala nu ai nicio treaba.
              Nu cred ca te duceau cu zaharelul baietii de la kaf doar ca sa iti ia banii.
              The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
              https://www.instagram.com/iamrusu/

              Comment


              • #52
                [QUOTE=kawamoto;575003...Iar despre politistii nemtii, ai fi mirat ce au si ce nu au in portbagajul masiniilor de politie.[/QUOTE]

                Asa erau si Logan-urile alea de 70k euro...Dar nah, scandalul de presa a fost mai interesant....
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • #53
                  Salut,

                  Intr-o postare anterioara intrebam daca stie cineva ce se intampla cand se activeaza CTBA.
                  Nu a raspuns nimeni asa ca va povestesc ce si cum s-a intamplat la mine.

                  La o trecere la nivel cu calea ferata cu bariere manuale, cand eram foarte aproape, am observat ca nenea care se joaca cu barierele a inceput sa le coboare.
                  A observat insa ca masina din fata mea si eu eram foarte aproape de bariere si a asteptat sa trecem.

                  Imediat cum am trecut peste sine m-am uitat in stanga ca sa-l salut pentru ca nu ne-a lasat bariera in fata.
                  In timpul asta soferul masinii din fata mea s-a hotarat sa franeze putin sau poate doar sa reduca viteza - masina din fata inca se misca, nu a oprit.

                  Am auzit 2 beep-uri si pana sa intorc capul CTBA era deja activ si a cuplat frana.
                  A franat scurt si destul de agresiv. Initial cred ca aveam vreo 15 km/h si dupa ce a franat vreo 10km/h.
                  A decuplat frana dupa ce distanta fata de masina din fata a crescut, masina a continuat sa ruleze.

                  Pana acum, a aparut de mai multe ori pe i-MID mesajul de atentionare (+ beep-uri) referitor la distanta prea mica fata de cel din fata sau in situatia in care diferenta de viteza era prea mare si ma apropiam prea repede de cel din fata.
                  De fiecare data am franat din timp si mesajul a disparut.

                  De data asta pe i-MID era scris System activated si a franat...

                  Prietenul din dreapta nu a inteles ce s-a intamplat. Si el conduce de multi ani si a apreciat ca distanta fata de cel din fata nu era foarte mica si astfel nu ar fi fost necesar sa se activeze sistemul.

                  Eu ma bucur ca s-a activat sistemul deoarece nu as fi avut curaj/tupeu sa incerc daca functioneaza sau nu pentru ca stilul meu de condus este unul preventiv si nu franez in ultimul moment.
                  Asadar CTBA functioneaza insa sper sa nu mai fie cazul sa se activeze... dar daca e cazul e bine de stiut ca e acolo si ca isi face treaba...

                  Voi ce experiente ati avut cu CTBA?!?
                  rares_b
                  Senior Member
                  Last edited by rares_b; 15-04-20, 22:37.

                  Comment


                  • #54
                    Eu din start l-am lasat in reprezentanta. Prea multi bani pentru ce nu aveam nevoie. Bine, al meu tourer era mai vechi si pe atunci era optionala dotarea.

                    Comment


                    • #55
                      Pt cine vrea sa testeze CTBA , puneri doua cutii de carton, si faceti proba .

                      Comment


                      • #56
                        Redu din setari la distanta mica pt mers prin RO si mareste la distanta mare pentru autostrada, pe pilot automat si nu ai picioarele pe pedale.

                        Comment


                        • #57
                          Nobrain , detaliezi te rog? Cum avem acces la setari.

                          Comment


                          • #58
                            Cand masina stationeaza, se intra in meniul ecranului mic prin comenzile volanului. Avertizarea coliziunii se poate seta pe lung sau scurt.

                            Comment


                            • #59
                              Pentru activarea CTBA, cand stationeaza masina, se procedeaza in felul urmator:
                              Menu\Customise settings\Driving support system setup\City-Brake Active System\ - asta trebuie sa fie activ
                              Menu\Customise settings\Driving support system setup\Forward collision warning distance\ - se selecteaza una dintre optiunile: Off/Near/Normal/Far
                              La mine este setata pe Normal.

                              Sub-meniul Driving support system setup nu este activ in mers.

                              Revin la intrebarea de mai sus:
                              Voi ce experiente ati avut cu CTBA?

                              Comment


                              • #60
                                Acum vreo saptamana am schimbat filtrul de polen.
                                A fost schimbat la sfarsitul anului trecut si avea vreo 6.000 km.
                                Destul de murdar... de acum il las maximum 5.000 km dar o sa il verific mai des.
                                Am cumparat deja replacement. O sa incerc si un Mann CUK 2358 cu carbon activ.

                                Pentru cei interesati sa comande filtrul de la epiesa.ro trebuie sa aveti in vedere faptul ca modelul de filtru pe care il recomanda ei nu are nici o legatura cu ce trebuie pentru masina... are cu totul alte dimensiuni.
                                Dupa ce am cumparat filtrul nou l-am comparat cu cel pe care il aveam montat si erau diferite (la plasarea comenzii le-am dat datele masinii, inclusiv VIN).
                                Pentru ca eram in cele 14 zile de la ridicarea comenzii am returnat filtrul si am comandat unul care sa corespunda cu dimensiunuile corecte (224x234x30).
                                rares_b
                                Senior Member
                                Last edited by rares_b; 09-06-17, 09:19.

                                Comment

                                Working...
                                X