BENJK: '15 Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc bekxy, o sa postez (și) mai rar in cazul asta
    '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
    Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

    Comment


    • Momentan planul e schimba cu o versiune mainoua si mai safe a vbulletin. Dupa aceea vor fi adaugate plug-in-uri inapoi. Ramane de vazut cand - probabil 1-2 saptamani- dar aici admini pe back-end au treaba si aici nu am habar.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Am tot zis sa mai scriu, dar dat fiind ca instrumentul meu de contact online este telefonul mobil...
        Totuși, mai fac un mic update. In ultimii 3000 km am alimentat doar cu OMV 100, mi se pare mie sau chiar merge mai bine? cānd rulează la turație mică și apăs ușor accelerația (sau o eliberez) se simte trecerea ca o zvacnire ușoară. Cu MaxxMotion 100 S-a mai diminuat efectul și pleacă și mai ușor de pe loc. Voi ați sesizat careva problemuța asta? Evident, dacă o turez mai sănătos nu se simte nimic.

        In alta ordine de idei, un băiat de la OMV care mi-a curățat interiorul mi-a dat cu un fel de Silicon pe bord, desi ii spusesem altădată ca nu folosesc. M-a asigurat ca este un Silicon "de īntreținere" care nu ataca plasticul... exista așa ceva?

        Una peste alta, am rulat 12500 km din octombrie pana acum. Am 10500 de la revizie și ma pregătesc deja sa ii fac schimbul de ulei.

        In rest, nici o problema, in afara de parbrizul plesnit și vopseaua sărită pe stālpul din stānga de la pietricele. Dacă se vede tabla și a īnceput deja sa oxideze ar fi cazul de revopsit sau nu merita efortul?
        benjk
        Senior Member
        Last edited by benjk; 14-04-17, 16:27.
        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

        Comment


        • Pune niste poze

          Comment


          • Click image for larger version

Name:	IMG_3524.jpg
Views:	1
Size:	56.7 KB
ID:	723850Click image for larger version

Name:	IMG_3523.jpg
Views:	1
Size:	66.2 KB
ID:	723849
            '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
            Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

            Comment


            • Am promis că pun poză cu telefonul pe suport. Deocamdată una noaptea.
              Click image for larger version

Name:	IMG_3400.jpg
Views:	1
Size:	41.7 KB
ID:	723851
              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
              Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

              Comment


              • Click image for larger version

Name:	IMG_3526.jpg
Views:	1
Size:	50.7 KB
ID:	723853
                Acesta e suportul. Chestia portocalie din spate e un origami

                Scuze ca va sucesc gāturile, e complicat de pe mobil...
                '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                Comment


                • Click image for larger version

Name:	IMG_4068.jpg
Views:	1
Size:	110.5 KB
ID:	723919

                  Are cineva idee ce poate fi asta? Pare ceva sub lac, nu am observat-o pana acum. E foarte curios...
                  '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                  Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                  Comment


                  • Ai luat o piatra, cred. Daca nu e o iluzie optica ai cumva si o minora indoitura acolo? Pune mina si vezi.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • Nu e īndoituri, e doar o mică zgārietură in lac. Și culoarea asta ciudata, care lucește la fel ca restul vopselei
                      '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                      Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • Ma apropii de 12500 km de la ultima (prima pentru mine) revizie și 40000 ai mașinuței. Am deja "Ingredientele" necesare pentru următoarea revizie: filtru de aer/polen + ulei Honda 0w20. Voi la Cati km faceți revizia? Știu ca e in funcție de regimul de exploatare, dar sunt curios.
                        Ma gāndesc tot mai serios sa-i montez un bluetooth. In afara de Grom audio, care mi se pare cea mai buna varianta pana acum, ce ați mai recomanda? Cerințe: integrare cu butoanele de pe volan, comutare automata la apel. Exista și posibilitatea de a vizualiza contactele și apelantul pe iMid? La Grom am īnțeles ca nu se poate
                        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                        Comment


                        • 1. Văd că nu prea mai răspunde lumea la īntrebările mele, fac eu ceva greșit?
                          2. zilele trecute am intrat īntr-un sens giratoriu cu viteză, nu știu exact, cred că aveam cam 40 km/h sau un pic mai mult. Īn sens asfaltul era ud, si m-am trezit că mașina a pierdut pentru ceva timp aderența īn zona udă. Nu știu dacă a intrat VSA-ul, tind să cred că nu, dar s-a deplasat puțin īn lateral. Īntreb și eu, e normal să se comporte așa din cauza apei? Cauciucurile au și ele o parte de vină?
                          '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                          Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                          Comment


                          • Acvaplanare...
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • Originally posted by benjk View Post
                              1. Văd că nu prea mai răspunde lumea la īntrebările mele, fac eu ceva greșit?
                              2. zilele trecute am intrat īntr-un sens giratoriu cu viteză, nu știu exact, cred că aveam cam 40 km/h sau un pic mai mult. Īn sens asfaltul era ud, si m-am trezit că mașina a pierdut pentru ceva timp aderența īn zona udă. Nu știu dacă a intrat VSA-ul, tind să cred că nu, dar s-a deplasat puțin īn lateral. Īntreb și eu, e normal să se comporte așa din cauza apei? Cauciucurile au și ele o parte de vină?
                              1. nu cred ca are nimeni nimic personal cu tine, poate intrebarile sunt de vina
                              2. sunt mai multi factori de care ar depinde:
                              -ai tras cumva brusc de volan sau ai intrat ''lin" in sens?
                              -ce facea piciorul drept in acel moment: acceleratie, frana?
                              -nu stiu cum ai putut sa derapezi si sa nu intre vsa...o probabilitate ar fi si ca nu ai constientizat pe moment ce se intampla, deci nu ai apucat sa observi ce se intampla in bord...
                              -ce sens era: mic sau mare sau cum? ca la 40 km/h trebuie sa fie foarte stransa curba pentru a derapa
                              -ce s-a deplasat in lateral: spatele, fata sau toata masina?
                              -anvelopele au clar ceva de spus in astfel de situatii: marca, DOT, profil?
                              Asta asa luand-o dupa logica mea.

                              La fel am pus si eu intrebarea in septembrie (parca) 2016, daca a fost normal sa intre vsa la 90-100 km/h, fara sa fi simtit ca am derapat, punandu-ma intr-o situatie limita, insa pe urma am constatat ca au fost gumele de vina. Curbe care inainte le luam cu emotie cu 50 km/h acuma le iau cu 70 km/h, si simt ca e stabila, ca mai merge, dar sa nu fortam nota...

                              Deci, eu zic ca si gumele or avea partea lor de vina, un procent. Iar procentul ala cred ca e in functie de raspunsurile la ultima intrebare...

                              Comment


                              • 1. ok, deci nu sunt „interesante” īntrebările, dar pentru mine sunt, că de-aia le pun
                                2. mergeam foarte lin, dar știu sigur că nu am frānat foarte tare, mai mult am intrat īn frānă de motor. E un sens destul de larg, nou, la intrarea pe centura Alexandriei dinspre Roșiorii de Vede.
                                - nu făceam nimic cu piciorul drept, cred că eram deasupra frānei pregătit sau apăsa foarte ușor
                                - e foarte posibil să nu fi văzut VSA, mașina s-a dus cam cu totul puțin īn lateral, nu a fugit de față sau de spate.
                                - posibil că am avut spre 50 kmh, nu mai știu, sigur a fost mai tare decāt de obicei
                                - anvelopele sunt cele de vară, cu care a venit mașina, nu știu ce marcă sunt (2015)

                                oricum, o să īncerc să intru mai ușor și să nu mă zgārcesc la frānă īnainte de sens.
                                '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                                Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                                Comment

                                Working...
                                X