BENJK: '15 Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by kawamoto View Post
    In Germania la 60.000 km il schimba comform planului de revizii.
    WTF??? 60k?? Eu cred ca la Civic benzinar se schimba la 40k...
    My cars:
    2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
    ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

    Comment


    • Originally posted by BV26CAT View Post
      Si sa nu bagi substante de curatat sub forma de spuma in gurile de ventilatie.
      De ce?

      Comment


      • risti sa ajunga lichid la ECU sau alte chestii sensibile si sa le scurt circuitezi.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • Nu am mai detectat mirosuri neplăcute. Rămâne doar zgomotul discret de la aeroterma.
          '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
          Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

          Comment


          • Originally posted by ticker View Post
            risti sa ajunga lichid la ECU sau alte chestii sensibile si sa le scurt circuitezi.
            Atunci ce alte variante ar fi?

            Comment


            • curatare profesionala la dealer sau variante aerosol (nu spuma)
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • Am vazut de foarte multe ori la multi dealeri "curatare profesionala" care consta in aplicarea unuia sau mai multor spray-uri cu spuma. Asta inteleg ei prin curatare conducte. De aceea intreb ce alte procedee exista , pentru ca atunci cand primesc oferta de curatare cu spray sa pot face diferenta ...

                Comment


                • La Asko nu e curatare cu spray. Au aparat cu ozonificare. Mai multe nu stiu, doar din ce am citit de la altii pe forum ca si-au facut.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by i93mid View Post
                    Am vazut de foarte multe ori la multi dealeri "curatare profesionala" care consta in aplicarea unuia sau mai multor spray-uri cu spuma. Asta inteleg ei prin curatare conducte. De aceea intreb ce alte procedee exista , pentru ca atunci cand primesc oferta de curatare cu spray sa pot face diferenta ...
                    Eu am bagat un spray din asta cu spuma. A mirosit mult timp a substanta aia, e un fel de parfum dar nu tocmai placut. Cateva picaturi au ajuns pe covorasul de cauciuc si zona a ramas lipicioasa. Ceea ce ma face sa cred ca asa s-au facut si conductele pe interior. Iar ceea ce ma deranjeaza cel mai mult e ca acum cand comut ventilatia de la picioare la fata, se aude din zona ventilatiei centrale cum se deschid niste fante, dar nu in mod natural, ci ca si cum o usita ar fi lipita si dintr-o data presiunea aerului o face sa se deschida brusc. Si iar ma gandesc la cat de lipicioasa o fost spuma aia odata transformata in lichid. Sper sa nu imi arda cine stie ce motorase de la climatizare.
                    BV26CAT
                    Senior Member
                    Last edited by BV26CAT; 23-11-16, 22:16.

                    Comment


                    • Eu mi-am facut un obicei ca in fiecare primavara impreuna cu schimbarea filtrului de polen sa fac o igienizare cu un spray cu miros de lamaie de la Sonax. Sunt multumit iar trucul l-am invatat chiar de la seful de service Honda care a zis ca mai mult nu fac nici ei. Dar ma atentionat ca inainte de a ajunge la destinatie sa opresc clima cu cel putin 10 minute. Dar dupa ce opresc clima in maxim 2 minute deschid si geamul doarece vine un miros de aer umed si imbacsit timp de 2-3 minute. Probabil aerul cald face sa se evapore condensul de pe tubulatura si din filtrul de polen. Bun sfat si chiar da rezultate avand in vedere ca in primavara 2015 chiar am avut probleme serioase cu un miros de nesuportat.

                      Comment


                      • Originally posted by kawamoto View Post
                        Eu mi-am facut un obicei ca in fiecare primavara impreuna cu schimbarea filtrului de polen sa fac o igienizare cu un spray cu miros de lamaie de la Sonax. Sunt multumit iar trucul l-am invatat chiar de la seful de service Honda care a zis ca mai mult nu fac nici ei. Dar ma atentionat ca inainte de a ajunge la destinatie sa opresc clima cu cel putin 10 minute. Dar dupa ce opresc clima in maxim 2 minute deschid si geamul doarece vine un miros de aer umed si imbacsit timp de 2-3 minute. Probabil aerul cald face sa se evapore condensul de pe tubulatura si din filtrul de polen. Bun sfat si chiar da rezultate avand in vedere ca in primavara 2015 chiar am avut probleme serioase cu un miros de nesuportat.
                        Si la mine vine exact la fel, un aer umed si care parca miroase a ... frigider Dupa 2-3 minute dispare mirosul. Dar am observat ca acum iarna daca nu folosesc clima cateva zile, miroase prima data cand ii dau drumul.

                        Comment


                        • Ați descris bine mirosul. Miroase a conducta si... freon. La mine apare doar când țin aerul mai mult timp pe recirculare și apoi îl dau înapoi pe exterior. Miroase, deschid geamul și aerisesc, apoi nu mai miroase. Care sa fie cauza? La primăvara fac și eu ozonizare la Asko sa văd ce fac ei, poate mai învățam câte ceva.
                          '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                          Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                          Comment


                          • Ozonizare poți sa faci și pe la spălătorii.

                            Comment


                            • Diferența de preț la carburant Rompetrol efix 95:
                              - Rosiori (partener, un fel de automat) - 5,19
                              - Alexandria - 4,94

                              Destul de mult mi se pare...
                              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                              Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                              Comment


                              • Sa vezi diferente la acelasi furnizor pe autostrada/drumuri mai putin importante, in weekend...
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X