[g] : '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Gray Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Ţi-am făcut anunţul sticky; pentru 2 săptămāni va fi acolo. Eu mi-aş dori să-ţi rezolvi problemele fără să vinzi maşina. Good luck anyway!!!
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • #92
      Cu cat anuntul tau este mai curat va fi mai usor vizualizat de cumparator. Oricum postez si aici ceea ce am scris acolo:

      Stiu masina, am instalat xenoanele pe ea si mi s-a parut foarte ingrijita. Pentru un eventual cumparator, recomand aceasta masina, insa sper ca proprietarul sa nu o vanda decat in caz de forta majora.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #93
        Va multumesc mult.
        '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

        Comment


        • #94
          Gata! Am reesalonat "problema" pe care o aveam si masinuta a scapat nevatamata.
          Sper sa ramana asa mult timp de acum incolo, poate sa mai apara la vanzare doar in eventualitatea unui upgrade cu alta Honda.

          Multumesc frumos pentru sprijin!
          '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

          Comment


          • #95
            Vezi ca se poate, era pacat sa o dai.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #96
              incepe ziua bine!

              asta e semn bun iar chiulesc la birou
              pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

              Comment


              • #97
                Super! Atunci īnchid threadul de vānzare.
                LE: era deja īnchis .
                CR-V e:HEV
                JAZZ GD1 CVT
                Ex: CR-V RE6

                Ex: RDX TB1
                Ex: Civic FD1

                Ex - JAZZ GD1
                Ex - ACCORD Type-R
                Ex - DEL SOL EH6

                Comment


                • #98
                  m-am miscat eu mai repede maruta
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    bun asa......putem spune ca japo a ta a renascut. si pentru asta o sa te rasplateasca cu satisfactii si mai mari ca pana acum. sa fie intr-un ceas cu cuc
                    Honda HRV 1.5 M/T, White Orchid Pearl

                    Comment


                    • Tine-o tot asa...pe ea,da!
                      '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                      Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                      Comment


                      • Schimbari "de criza"

                        Ma gandeam ca actualele cauciucuri de vara - GoodYear Eagle F1 - sunt deja putin cam vechi [fabr. 2005 si 2006 - peste 30.000 km] si am purces la vanzarea lor si achizitionarea altor cauciucuri - tot sh - prin amabilitatea unui coleg de forum. Aici urmeaza surpriza - am 2 Toyo T1R [fabr. 2007 - aprox. 7.000km, par mai duse] pe care le-am montat pe fata si 2 Dunlop SP Sport 01A [fabr. 2008 - aprox. 3.000km] pentru spate... E urat ce am facut?
                        Eh, in sfarsit, ce am descoperit pana acum e ca Toyo vajaie mai tare decat fostele GY, ambele avand profil in V, dar par sa tina destul de bine. Despre Dunlop pot doar spune ca sunt chiar foarte putin uzate si cam atat, isi fac treaba. De notat - toate cauciucurile sunt 225/45R17.

                        Next

                        M-am tot scarpinat pe net si am descoperit o noua chestie pe care as vrea sa o am pe masina ca sa imbunatateasca capitolul sunet, nu performantele: un CAI sau un SRI. CAI-ul e prea jos, stau la tara, prea multe balti si nu vreau bataie de cap - mai ramane SRI-ul [care ne asculta].
                        Ce ziceti de nenea asta:
                        YouTube - DIY Short Ram Intake for the R18
                        Mai multe detalii aici.

                        In rest astept revizia cu infrigurare, o sa implinim cat de curand 30.000km. Tot pe acolo o sa am placerea sa fac ITP-ul, sa reinnoiesc Casco si RCA, pentru ca o bucurie nu vine niciodata singura. Vreau sa trec si eu la alt ulei - cred ca va fi un 0W30 de la Mobil1, Eneos sau Motul - inca nu stiu.
                        Tot cu ocazia reviziei o sa ridic din nou problema casetei de directie - tot se aud sunete prin ea cu toate ca a fost unsa la revizia trecuta - si cea a discurilor de frana ovalizate - care or fi ele fata/spate.

                        Pentru cei cu A/T, apropo de problemele cu ambreiajul ale celor cu M/T, ati simtit ceva nou in comportament odata cu trecerea kilometrilor? Eu daca la plecare accelerez foarte usor astfel incat cutia schimba in 2 pe la aprox. 20km/h, parca se simte o ezitare a schimbului, o "tulburarea" a liniaritatii care parca nu era acolo. Anybody else? Noroc ca nu merg tot timpul "lent".

                        In rest, numai de bine - benzina, talpa si voie buna, ceea ce va doresc si voua!
                        '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                        Comment


                        • Se pare ca suntem de varste apropiate, tot catre 30 bate si a mea, ii fac revizia si eu cat de curand, cu uleiul nu sunt impacat deloc, dar probabil pe 0W30 mobil1 am sa merg.
                          Legat de ambreiaj... la mine e din rau in mai rau, asta e nou.
                          Trage dreapta, jdemii de greieri, s-a ars becul de la reglajul de faruri, parca troncane mai rau suspensia, ce sa mai, o placere.

                          Comment


                          • Finally, prind si eu pe cineva care sa testeze si GY-urile si Toyo-urile
                            Deci, Toyo spui ca-s mai galagioase, oki; poate, peste cateva sute de kilometrii poate ne mai impartasesti si despre aderenta, feeling & stuff
                            Daca vrei sunet si fara bataie de cap, ia un filtru panel (K&N, Green, sau ce-o mai exista) sa il inlocuiesti pe cel stock, si cam atat

                            Comment


                            • Ola,

                              Astazi am ajuns si eu sa rezolv cu revizia de 30.000 km pentru masinuta.
                              Plecat cu gandul sa schimb doar uleiul si filtrul de ulei am ajuns sa fac o revizie "intreaga" din cauza ca filtrele de aer si polen aratau ca dupa arat.
                              In plus o sa ma pasca si schimbatul placutelor cat de curand... Care aveti review-uri despre alte placute decat cele stock montate pe sedan, va rog nu va sfiiti. Cele stock costa 95E fata + 73E spate + 40E manopera, preturi fara TVA...

                              La aceasta schimbare am fost indrumat si de Maruta si de Razvan spre uleiul Honda 0W20. Factorul decisiv in alegere a fost pretul - 55.68RON/l, fata de vreo 90RON/l cat "s-a ajuns" 5W40...

                              Pe scurt azi:
                              total piese: 593.31
                              total manopera: 279.05
                              BIG total: 872.35 RON

                              Poze cu detaliile din factura si "halul" in care arata filtrele de aer si de polen dupa 10.000 km gasiti aici.

                              I-am mai sesizat lui Razvan cateva probleme care ma sacaiau:
                              - greierii din volan - rezolvat
                              - zgomot caseta de directie - pare ok
                              si vibratiile care se simt in masina la franarea de la viteze mari [in speta problema discurilor de frana ovalizate]:
                              Cum in prima instanta a zis ca problema apare de la anvelopele mele [care sunt cam prastie], s-a hotarat sa facem un test de drum cu jantele si anvelopele lor - jante pe 17" de pe hatch - si a facut la fel...
                              Acum solutia pentru rezolvarea problemei discurilor va veni de la HTRO in felul urmator - ori schimbare pe garantie, ori rectificare discuri pe banii mei... In cartea de service ele sunt trecute la consumabile.

                              La verificare s-a mai hotarat si schimbarea pe garantie a flanselor de amortizor pe fata - urmeaza programare atunci cand vin piesele.

                              So, coafura rezista, masinuta la fel - e o placere!
                              Multumesc inca o data lui Razvan si celor de la Asko si pe aceasta cale pentru amabilitate.
                              '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                              Comment


                              • Ce zgomot caseta? La mine huruie cand iau volan, la alt sedan nu face...
                                Am avut si eu greiri in volan, au incercat sa rezolve, acum face mai rau, si mi-au mai zgariat si volanul.

                                Comment

                                Working...
                                X