[g] : '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Gray Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by [g] View Post
    La aceasta schimbare am fost indrumat si de Maruta si de Razvan spre uleiul Honda 0W20. Factorul decisiv in alegere a fost pretul - 55.68RON/l, fata de vreo 90RON/l cat "s-a ajuns" 5W40...
    S-a mai ieftinit puţin uleiul. Eu l-am luat cu 58,27 lei/litru. Baftă în continuare cu maşinuţa!
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • Originally posted by maruta View Post
      S-a mai ieftinit puţin uleiul. Eu l-am luat cu 58,27 lei/litru. Baftă în continuare cu maşinuţa!
      Care ulei s-a ieftinit?
      Se apropie si la mine revizia de 40K si ma gandesc ca va ustura.

      O zi usoara.
      Sergiu
      My baby blue
      '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

      Comment


      • Originally posted by tr0ubl3 View Post
        Care ulei s-a ieftinit?
        Se apropie si la mine revizia de 40K si ma gandesc ca va ustura.

        O zi usoara.
        Sergiu
        Da, am uitat să specific: era vorba de 0W-20 Honda.
        CR-V e:HEV
        JAZZ GD1 CVT
        Ex: CR-V RE6

        Ex: RDX TB1
        Ex: Civic FD1

        Ex - JAZZ GD1
        Ex - ACCORD Type-R
        Ex - DEL SOL EH6

        Comment


        • pai de ce nu ati profitat de oferta HTRo adica ulei Motul?!
          pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

          Comment


          • Oferta respectivă s-a aplicat în anumite condiţii. Trebuia să mergi la verificarea gratuită din martie, etc.
            CR-V e:HEV
            JAZZ GD1 CVT
            Ex: CR-V RE6

            Ex: RDX TB1
            Ex: Civic FD1

            Ex - JAZZ GD1
            Ex - ACCORD Type-R
            Ex - DEL SOL EH6

            Comment


            • Pentru ca ma enerva zgomotul produs de Toyo-urile T1R pe care le montasem pe fata, astazi am facut o schimbare - am montat pe fata Dunlop SP Sport Maxx TT. E liniste iar in masinaaaa! Acum sa vedem cum se comporta si in rest.
              Cu ocazia asta am indreptat si jantele care erau destul de patratoase pe alocuri. Pentru cine mai are nevoie - un indreptat de janta aliaj pe 17 costa 70RON/buc.
              Anvelopele au fost 530RON/buc si le-am luat de la Auto Soft Baneasa. Mi s-au parut foarte ok si am fost foarte placut surprins si multumit de serviciile oferite. In total m-au usurat de vreo 1500 RON.
              '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

              Comment


              • Am reusit astazi sa rezolv si problemele semnalate la ultima revizie:
                - s-au inlocuit flansele amortizor fata - pe garantie - a disparut zgomotul pe care eu credeam ca-l face caseta de directie
                - s-au rectificat discurile de frana fata - pe garantie
                - daca tot am rezolvat cu discurile am schimbat si placutele de frana fata

                Placutele sunt marca Textar si am dat detalii despre ele aici - pret 278 RON.

                Multumesc inca o data lui Razvan pentru amabilitate si intelegere.
                '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                Comment


                • Astazi am reusit sa fac revizia de 40.000 km la Asko - cost ~ 1000RON - detalii aici.
                  Am schimbat uleiul, filtrul de ulei, aer, polen si s-au schimbat placutele de frana spate cu unele TRW - cele pe fata le schimbasem la ultima vizita.

                  S-a facut si o constatare pentru acel trepidat la schimbare vitezelor pe care il pomenisem eu mai de demult si urmeaza programarea pentru a schimba pe garantie convertorul de cuplu am impresia.

                  Am primit si o baita ca am mers cu masina tare nespalata... Mea culpa.

                  So, masinuta merge foarte bine si sper sa o tina tot asa in continuare caci prin mai-iunie o sa raman fara garantie si neavand pana acum surprize neplacute cu ea nu as vrea sa se dea in stamba dupa terminarea garantiei :]

                  Multumiri lui Razvan si baietilor de la Asko!
                  '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                  Comment


                  • Wow, cea mai buna veste pe care am auzit-o de multa vreme... deci se rezolva trepidatul la schimbat viteze pe garantie.
                    Sper sa fie acelasi lucru si la mine, trebuie sa vad cum o las pe la asko sa mi-o puna la punct...
                    Mi-o mai viziteaza si mie cineva cat sta pe acolo sa nu moara de urat?

                    Comment


                    • Originally posted by Seth View Post
                      Wow, cea mai buna veste pe care am auzit-o de multa vreme... deci se rezolva trepidatul la schimbat viteze pe garantie.
                      Vezi ca a mea e automata, e alta mancare de peste...
                      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                      Comment


                      • Asa e... eram prea adormit sa vad, eh oricum era prea frumos sa fie adevarat.

                        Comment


                        • Nu ai schimbat cam repede placutele?Franezi brusc sau ce naiba?
                          '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
                          Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

                          Comment


                          • Nu prea merg pe manual ca sa ma bucur si de ceva frana de motor, in plus merg exact asa cum nu trebuie in oras - acceleratie rapida + frana din plin - exact ce recomanda doctorul.
                            '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                            Comment


                            • Ieri dimineata am lasat masinuta la Asko si asta seara am luat-o acasa gata "rezolvata":

                              - s-a remediat pe garantia problema cu convertorul de cuplu si acum masina schimba foarte lin, la fel ca atunci cand am intalnit-o
                              - s-a reparat si vopsit spoilerul fata care a fost zgariat in urma unei intalniri stupide cu un autobuz, din care intalnire subsemnatul ramanand si fara permis...
                              - la cerere s-au curatat periile de la geamuri, s-au uns balamalele
                              - bonus, asa cum ne-a obisnuit deja Asko, spalare si corectat unghiurile de fuga

                              Multumesc inca o data lui Razvan si echipei de la Asko pentru o rezolvare foarte prompta!
                              PS: si bineinteles lui Alex Crisan pentru acceptul rapid de plata!
                              '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                              Comment


                              • De vreo cateva zile mi s-a terminat garantia - masinuta a implinit 3 ani de zileeeeee!

                                Momentan are la bord ~43.000km si nu ma pot plange de probleme majore, sper sa fie la fel si de acum incolo. De fapt, nici nu-mi dau seama - poate sunt probleme destul de grave dar masina per total compenseaza oferindu-mi o foarte mare satisfactie atunci cand o conduc

                                Defectele modelului care s-au manifestat si la mine:
                                - problema geamului de la sofer - a aparut o data sau de doua ori, deci de asta am scapat
                                - zgomote la tras de volan pe loc - se pare ca sunt flansele de la amortizoare fata, nu caseta - s-au schimbat flansele [30.000km], dar face la fel
                                - vibratie la franare de la viteze mai mari - s-au rectificat discurile de frana fata, concomitent schimband-se placutele cu unele after-market [30.000km] - frana face la fel
                                - probleme schimbare viteza A/T - s-a rezolvat prin schimbare convertor de cuplu [40.000km] - momentan nu mai face, dar nici nu a trecut prea mult timp

                                In ultima vreme, fortat si de vacanta de carnet de 1 luna, masina tinde sa devina o placere de week-end, pentru ca in rest doar ma duce pret de putini km pana la metrou. Imi place sa o conduc, nu sa stau in trafic.
                                O alta surpriza pe mini-vacanta de Pasti - consumul meu a scazut in Bucurestiul rarefiat la 8.7 pe ultimii 200km, valoare ciudata in media de 11,5-12 prezenta de obicei pe bord. Un factor determinant in obtinerea acestui consum a fost fii-miu, care inca nu stie cu vtec, iar maica-sa nici nu vrea sa auda , so, plimbare de voie.

                                Alte "dureri" - rca si casco: rca-ul a ajuns la jumatate din valoarea pe anul trecut, iar casco am obtinut un 720E cu plata lunara la groupAma - fara fransiza la daune partiale, 20% la totale si furt, valoarea asigurata ~14.000E.

                                Dupa ce acum vreo luna si ceva am spart un cauciuc de iarna intr-o groapa in Chiajna City, tot ce va doresc e sa aveti drumuri bune si cat mai libere!
                                Cam atat, numai bine!
                                '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X