MARUTA: '07 Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC ES M/T, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa urmaresti consumul actual de ulei dupa experienta cu Fuchs. Sunt curios daca acest ulei ti-a afectat segmentii de ungere.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • Salut,
      Am si eu niste intrebari legate de LED-urile cu care ai inlocuit becurile de pozitie:
      1) Acum le ai pe cele Samsung din poza sau le-ai inlocuit cu altele mai slabe?
      2) Spuneai ca s-ar putea sa deranjeze din cauza ca lumina e prea puternica, care este situatia?
      3) Cum se comporta avand in vedere ca sunt sub becurile de faza lunga, rezista in timp la temperatura?
      Merci si sa ai drumuri bune si fara probleme!

      Comment


      • Originally posted by hondanelu View Post
        Salut,
        Am si eu niste intrebari legate de LED-urile cu care ai inlocuit becurile de pozitie:
        1) Acum le ai pe cele Samsung din poza sau le-ai inlocuit cu altele mai slabe?
        2) Spuneai ca s-ar putea sa deranjeze din cauza ca lumina e prea puternica, care este situatia?
        3) Cum se comporta avand in vedere ca sunt sub becurile de faza lunga, rezista in timp la temperatura?
        Merci si sa ai drumuri bune si fara probleme!
        Sunt aceleasi LED-uri ce le-am montat acum aproape un an, cele Samsung. Vad ca nu primesc flash-uri noaptea, ceea ce ma face sa cred ca nu deranjeaza, iar in ceea ce priveste rezistenta la caldura, sincer, nu le-am verificat. Le folosesc in fiecare zi pe post de daylights si vad ca merg foarte bine.
        CR-V e:HEV
        JAZZ GD1 CVT
        Ex: CR-V RE6

        Ex: RDX TB1
        Ex: Civic FD1

        Ex - JAZZ GD1
        Ex - ACCORD Type-R
        Ex - DEL SOL EH6

        Comment


        • Ma gandeam de mai mult timp sa-i fac si masinutei mele, care nu m-a lasat niciodata la greu, un cadou de infrumusetare. Asta era vestea pe care o asteptam, daca te folosesti de LED-uri de un an, inseamna ca sunt rezistente (si) la caldura degajata de becul de pe faza lunga, care daca nu ma-insel are 60W. M-ai convins, o sa incep sa caut sa cumpar pt. ca ma incanta si ideea de a le folosi si pe post de daylight.
          hondanelu
          Junior Member
          Last edited by hondanelu; 16-03-14, 22:24.

          Comment


          • Maruta, ai ceva poze cu led-urile? Eventual si cm se vad noaptea?
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

            Comment


            • Nu am poze facute noaptea, dar promit sa fac.
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • Fă te rog poză când poți cu farul stins. Sunt curios cat de mult se apropie de becul de faza lungă. Nu îți afectează cum luminează faza lungă ?

                Comment


                • Originally posted by Doc View Post
                  Sa urmaresti consumul actual de ulei dupa experienta cu Fuchs. Sunt curios daca acest ulei ti-a afectat segmentii de ungere.
                  Ceva nou in acest sens?
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1395322079.441384.jpg
Views:	1
Size:	267.6 KB
ID:	717609

                    @dare50, nu pot face o poza mai buna cu telefonul. Distanta este undeva la 2 cm intre becuri si nu am observat sa-mi afecteze faza lunga...

                    @Doc, am verificat uleiul dupa vreo 1000 km de la schimb si totul pare OK. Imi place foarte tare cum merge masina si cum suna motorul, iar consumul de benzina a scazut semnificativ, dar nu stiu daca asta nu e cumva si din cauza vremii mai calde...
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • Este si de la ulei.

                      Comment


                      • Am pus si eu ledurile, multumesc de ajutor. Am inlocuit de curand lamelele la stergatoare cu unele originale ce le aveam aduse din state, dar fiind de aceeasi varsta cu masina probabil sunt imbatranite si nu sunt deloc multumit. Ce solutie ai ales ?

                        Comment


                        • MARUTA: '07 Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC ES M/T, Black

                          Am ales aceeasi solutie, adica am luat vreo 2 seturi din State, dar sunt mai "proaspete".

                          Am facut cateva poze cu luminile de la faruri noaptea. Se poate observa ca LED-urile de la pozitii nu deranjeaza lumina de la faza lunga pentru ca aceasta din urma este mult mai puternica...





                          CR-V e:HEV
                          JAZZ GD1 CVT
                          Ex: CR-V RE6

                          Ex: RDX TB1
                          Ex: Civic FD1

                          Ex - JAZZ GD1
                          Ex - ACCORD Type-R
                          Ex - DEL SOL EH6

                          Comment


                          • Intretinerea chederelor.
                            Pasta este foarte buna pentru regenerarea si intretinerea chederelor de la masina si a componentelor din plastic, mai ales cele matuite care isi recapata culoarea...

                            Shin-Etsu Grease

                            Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1398850272.611094.jpg
Views:	1
Size:	138.1 KB
ID:	717895

                            Eu am folosit o pensula pentru a patrunde si in locurile mai putin accesibile, mai ales la trapa.

                            Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1398850297.266056.jpg
Views:	1
Size:	251.3 KB
ID:	717896
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • un link please

                              Comment


                              • Am luat-o de la Tudorart...
                                CR-V e:HEV
                                JAZZ GD1 CVT
                                Ex: CR-V RE6

                                Ex: RDX TB1
                                Ex: Civic FD1

                                Ex - JAZZ GD1
                                Ex - ACCORD Type-R
                                Ex - DEL SOL EH6

                                Comment

                                Working...
                                X