MARUTA: '07 Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC ES M/T, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stabilitatea e data si de tipul suspensiei. Sedanul are suspensii independente pe spate. 5D ...parca nu.

    Comment


    • Sigur nu
      Are punte fixa sau cum s-o numi, semi-independenta parca.

      Comment


      • Originally posted by UltraDM View Post
        cred că e infinit mai bine să stea bine īn curbe decāt la liniuțe
        Total de acord ce spuneam e faptul ca fiecare model are avantajele si dezavantajele lui, atata tot.
        '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
        Fosta:
        '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
        Javascript motherfucker in Iasi?
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

        Comment


        • schimbat caseta de directie

          Mi-a fost schimbată caseta de direcţie (īn garanţie) la 66.000 km. Avea un joc destul de important, care nu se simţea neapărat la condus, decāt la verificarea clasică la service, iar maşina era destul de zgomotoasă la trecerea peste denivelări.

          Nu ştiu dacă să mă bucur că maşina mai este īncă īn garanţie şi am beneficiat de o operaţie gratuită sau să fiu trist pentru că a scăzut puţin īn ochii mei fiabilitatea Honda. Aici ar fi multe de discutat, mai ales că zilele astea am mai fost prin service-uri cu alte maşini/mărci şi dacă fac un calcul paralel, tot Honda iese mult mai bine. Nu mai vorbim de gropile de la noi din ţară şi de faptul că am făcut 66k īn mai puţin de 2 ani...

          Numai după ce am schimbat-o (caseta de direcţie) mi-am dat seama că maşina mea ştia să fie şi silenţioasă la gropi/denivelări...pur şi simplu uitasem chestia asta sau mai bine zis mă obişnuisem cu zgomotele şi credeam că este normal să facă aşa...

          Sunt foarte mulţumit de cum mi-a ieşit geometria de data asta. Am fost inspirat să fac o permutare de roţi şi să pun Toyo pe faţă şi Goodyear pe spate. Diferenţa este sesizabilă atāt la manevrabilitate (Toyo mi se par mai moi) dar mai ales la zgomot. Goodyear (Eagle F1) sunt foarte bune pe ploaie şi la franare (ud/uscat), dar fac un zgomot la rulare foarte, foarte mare...

          O altă observaţie ar fi că mi-a crescut consumul de ceva timp. Aş pune asta pe seama jantelor OZ, dar nu sunt aşa de sigur.

          Aceste două evenimente (caseta + consumul) m-au făcut să trec la un stil de condus Safe Mode . Să vedem cāt mă ţine şi să nu fie ca lăsatul de fumat ...cu toate că eu m-am lăsat de vreo 7 ani .
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

          Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

          Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

          Comment


          • "Stai linistit", cred ca si la mine urmeaza o schimbare de caseta de directie, desi am doar 33k km. Am cam aceleasi simptome, se observa si un usor joc in volan atunci cand il rotesc pe loc si ii dau brusc drumul din mana, iar el tinde sa revina in pozitia data de cauciucuri.
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

            Comment


            • Salut!

              Ce zgomote facea masina ta la gropi si denivelari? Am observat si la a mea ca se aud ceva zgomote din partea fata, mai ales ca in ultimele zile am fost plecat prin tara si am intrat pe diferite drumuri de tara, pentru ca nu se putea ajunge altfel la obiective.

              Pa ap

              Comment


              • Originally posted by berdi View Post
                Salut!

                Ce zgomote facea masina ta la gropi si denivelari? Am observat si la a mea ca se aud ceva zgomote din partea fata, mai ales ca in ultimele zile am fost plecat prin tara si am intrat pe diferite drumuri de tara, pentru ca nu se putea ajunge altfel la obiective.

                Pa ap
                Chiar nu știu cum să explic ce zgomote făcea... se auzea ceva la puntea față cānd treceam peste denivelări mai serioase sau gropi. Īn rest, nu se comporta ciudat și nu era nimic deranjant.
                Acum, după ce am schimbat caseta de direcție, īmi dau seama că este mai silențioasă...așa cum era ca nouă, dar tot este mai zgomotoasă față de alte mașini ce le-am condus.
                CR-V e:HEV
                JAZZ GD1 CVT
                Ex: CR-V RE6

                Ex: RDX TB1
                Ex: Civic FD1

                Ex - JAZZ GD1
                Ex - ACCORD Type-R
                Ex - DEL SOL EH6

                Comment


                • Originally posted by maruta View Post
                  Chiar nu știu cum să explic ce zgomote făcea... se auzea ceva la puntea față cānd treceam peste denivelări mai serioase sau gropi. Īn rest, nu se comporta ciudat și nu era nimic deranjant.
                  Acum, după ce am schimbat caseta de direcție, īmi dau seama că este mai silențioasă...așa cum era ca nouă, dar tot este mai zgomotoasă față de alte mașini ce le-am condus.
                  Multumesc frumos. Eu aud zgomotele doar cand merg incet pe un drum cu gropi sau denivelari, la viteze mari nu aud nimic la denivelari. Am fost la service pe tema asta si mi-au zis ca nu are nimic, dar tot se aude ceva la puntea fata cand merg incet. In schimb, la puntea spate se aude mereu daca trec prea tare peste o denivelare, cred ca e din cauza faptului ca e independenta, ca la alte masini nu am auzit.

                  Comment


                  • 2 ani cu Honda

                    Astăzi se īmplinesc 2 ani de cānd am ridicat maşina de la Asko. Şi acum īmi duc aminte ce emoţii aveam, mai ales că treceam printro perioadă foarte grea īn plan personal. Dar Civicul a reuşit cu adevărat să răscolească īn mine puterea viselor.

                    Nu mă apuc să mai fac o comparaţie īntre părţile bune şi cele rele pentru că nu are rost. Sunt atāt de mulţumit de maşină īncāt cele cāteva probleme (chederul de la geamul şoferului şi discurile de frānă) nu m-au deranjat prea tare. Excepţie o face caseta de direcţie pentru simplu fapt că nu mă aşteptam să fie nevoie să o īnlocuiesc (īn garanţie).

                    67.200 km īn 2 ani, alături de o maşină foarte plăcută la condus, prietenoasă, stabilă, foarte confortabilă (nu mă mai doare spatele de 2 ani de cānd stau īn scaunul Hondei). Cel mai bine īmi dau seama ce bijuterie am şansa să conduc atunci cānd mai merg şi cu alte maşini. Şi chiar conduc cāteva mii de km pe an cu diferite mărci/modele. Nu am mers cu alta care să-mi placă mai mult decāt Honda...

                    Recunosc că au fost cāteva situaţii īn care aş fi avut nevoie de mai multă putere/cuplu, dar numai īn zilele alea cānd mă grăbeam foarte tare şi/sau mă gāndeam să las īn urmă ceva modele cu pretenţii . Şi chiar se poate...

                    I-am făcut ITP-ul pentru că īi venise timpul. La următoarea revizie (de 70k) voi trece pe ulei Eneos 5W-40.

                    Īntre timp, a mai apărut o Honda īn familie, Jazzul. De fiecare dată cānd mergem cu el, părinţii īmi mulţumesc pentru că am avut ideea să-l cumpărăm.

                    Pentru viitor, prevăd achiziţionarea unui CRX del Sol, ca o a 2-a maşină pe care s-o folosesc doar vara, just for fun!!!
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • Doamne-ajuta!
                      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                      Comment


                      • S-o stapaniti sanatosi in continuare si la cat mai multi kilometri
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • Originally posted by maruta View Post
                          Astăzi se īmplinesc 2 ani de cānd am ridicat maşina de la Asko...
                          La multi ani!
                          ...spor la achizitionarea de noi honde
                          '18 BMW X1 18xd
                          '15 BMW i3 range extender
                          ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                          Comment


                          • Mulţumesc pentru urări!

                            Am uitat să spun că īn aceşti 2 ani de cānd conduc o Honda mi-am făcut foarte mulţi prieteni hondari, lucru poate mult mai important decāt tot ce am scris mai īnainte.
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • Foarte frumos ai scris Maruta, m-am emotionat putin ...sa fie intr-un ceas bun, la cati mai multi km si cat mai multe modele in curte.
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment


                              • Salut domnu, la multi multi ani langa honditele tale pezente si viitoare(cand va fi cazul), sper pe cand ne intalnim sa lasam fumatul... dinou! am 2 luni si ceva de cand m-am reapucat.

                                Pe viitor urez doar revizii fara reparatii!!!

                                pana una alta...
                                pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                                Comment

                                Working...
                                X