CRAZY_88_FOX: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Taffeta White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bigfoot23ro View Post
    Niste poze cu codurile de la piese ai ?
    Din pacate nu am, dar te pot pune in legatura cu baiatul care a gasit bucsele de la bratele mari si cele in forma de semiluna.
    Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

    Comment


    • Originally posted by bigfoot23ro View Post
      Niste poze cu codurile de la piese ai ?
      Daca de la bucse te intereseaza, spune, ca am sa-ti dau eu cateva. Destule, chiar.
      vtin
      Senior Member
      Last edited by vtin; 23-11-17, 16:56.

      Comment


      • vtin poti pune si o poza sau schita cu brate cu tot sa vada care pe unde sunt!
        Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

        Comment


        • Voi deschide topic separat ca sa nu-ti mai poluez topicul, unul foarte fain si concentrat.

          Comment


          • O sa mai studiez limitarea asta de viteza si sigur ii dau de cap, dar e problema cu testul de viteza. E greu sa facem teste pentru viteza max.

            O veste buna tot am pentru posesorii de Honda Civic 2016+. Nu stiu daca maine am timp sa verific, dar am primit update la software si pentru modele Honda Civic 1.5Turbo. Trebuie sa fac rost de o masina pentru test.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • Super! Este pacat sa nu ne ocupam de ale noastre japoneze, dar sa nu mergeti pe bucsele mari fara piesele din imagine ca apar riscurile!
              Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

              Comment


              • Anul viitor fac tot posibilul sa ajung la intalnirea nationala Honda sa imi prezint masinuta, sunt foarte mandru de ea!
                Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                Comment


                • Inca o proba 0-100 km/h in seara asta si am scos 8.1 Chiar sunt multumit, tinand cont ca este cam racoare si aderenta scade!
                  Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                  Comment


                  • Dar pe racoare si motorului ii place mai mult.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • Originally posted by octi_b View Post
                      Dar pe racoare si motorului ii place mai mult.
                      Sau poate nu am reusit eu sa fac plecarea ca la carte, a rupt prea tare dupa 5000 rpm plus ca am si un telescop pe fata dus si nu reuseste sa tina roata pe asfalt.
                      Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                      Comment


                      • Dupa mai multe incercari am reusit inca un record, poate se incalzisera si cauciucurile! 8.4 s am scos cu VSA on, clar mai mult incurca.
                        Folosesc aplicatia Torque Pro si nu stiu cat de precisa este!
                        Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                        Comment


                        • Cat timp a fost masina in service am mai facut mici modificari pe care nu le-am precizat! Schimbat bielete antiruliu fata si bucsele de la bara de torsiune cat si cureaua de accesorii.


                          Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                          Comment


                          • Schimb ulei
                            Precedent 82.200 km, actual 93.460 km
                            Am cam intarziat cu schimbul anul acesta, targhetul era maxim 10.000 km dar am facut 11.260 si nu sunt foarte mandru! Ca ulei am mers tot pe AMSOIL 0W30 Synthetic de care sunt foarte multumit, iar de data asta am folosit un filtru de ulei mai performant de la K&N.
                            Cum este normal sa fie schimbat si filtrul de aer odata cu schimbarea uleiului a trebuit sa fac si eu ceva. Chiar daca avea aproximativ 5000 km de la montarea filtrului de aer sport, tot l-am dat jos pentru o spalare. Nu era prea murdar dar sper sa ii prinda bine la motor.





                            Aici se vad diferentele intre filtrul de la K&N si cel de la AMSOIL




                            crazy_88_fox
                            Senior Member
                            Last edited by crazy_88_fox; 25-11-17, 16:31.
                            Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                            Comment


                            • Intre timp am schimbat anvelopele cu unele MICHELIN Pilot Sport 4, de data asta am ales 215/45 R17 in locul celor de 225/45 care frecau in carenajele de plastic de pe fata! Cum o sa petrec iarna in Belgia unde nu prea ninge, iar temperaturile minime sunt in jur de -3 grade C, am ales sa echipez masina cu anvelope de vara. Am jantele oem cu anvelope de iarna dar nu cred ca o sa le mai folosesc in curand.
                              De la Yokohama Advan Neova Ad08 am trecut la MICHELIN Pilot Sport 4, si se pare ca au aderenta mai buna la temperaturi mai mici de 10 grade C, si sunt mai usoare cu aproximativ 1kg.




                              Din pacate am intampinat dificultati la desfacerea unei piulite de pe prezon si a trebuit sa il fortam pana a cedat, nu stiu sigur cauza... poate a prins span sau a fost infiletat stramb! Dar am rezolvat si cu problema asta prin inlocuirea prezonului cu unul oem.


                              Si in ultimul rand am facut si unghiul de fuga, s-a reglat totul mai putin unghiul de cadere de pe spate.
                              Eu am montat arcuri mai joase cu 30 mm si cred ca trebuia sa iau in considerare si brate cu reglaj pentru unghiul de cadere.
                              Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                              Comment


                              • Activitati recente - plecat in Belgia, 2000 km cu doar 2h pauza. Masina este mult mai teapana, iar spre surprinderea mea nu mai este la fel de zgomotoasa... sigur de la bucse prindea fel si fel de oscilatii si producea sunete asemanatoare unor rulmenti uzati! In comparatie cu drumul facut in primavara, cand am scos un consum de 6.5%, acum am scos 6.8% cu o medie de viteza de 130 km/h. Chiar daca am avut mai multe bagaje decat data trecuta si a fost putin mai grea, tot a mers super bine si a tras ca o nebuna la nevoie.
                                Pana la urma resoftarea nu cred ca aduce schimbari majore la consum, dar pe partea de performante chiar se simte si asta este tot ce conteaza.
                                Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                                Comment

                                Working...
                                X