CRAZY_88_FOX: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T, Taffeta White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca imi permiteti si mie sa va dau un sfat, numai cu referire la Sea Foam: uitati de el sau cumparati-l numai in cazul in care nu aveti ce face cu banii.
    Am cumparat acum cativa ani 4 flacoane in varianta spray si am "tratat" conform instructiunilor un motor VW 2.0 TFSI. Un turbo deci, care se confrunta de multa vreme cu fenomenul depunerii de calamina, de reziduu de carbon, pe supapele de admisie in principal si pe toata zona adiacenta in general. Tratamentele astea le-am aplicat de-a lungul unui an, la intervale de cca 5000 km. Deoarece pe forumurile VW se recomanda si schimbarea uleiului dupa tratament, am facut-o si pe asta. De ce am apelat la Sea Foam? Am sperat ca scap de relanti neregulat la rece in principal.
    In primavara urmatoare, dupa ce mecanicii mi-au spus ca e "munca de om prost" sa imi curete manual admisia, mi-am luat inima-n dinti si am desfacut-o eu si am curatat tot pe acolo, clapeta, galerie, supape si zona acestora. Totul cu mana mea si ajutandu-ma de periute de plastic dur sau de sarma de cupru, de aschii de lemn si tot felul de spatule. A durat vreo trei-patru zile totul si am avut de lucru din plin dupa toate "tratamentele" cu Sea Foam. La sfarsit am obtinut rezultatul dorit, adica un relanti perfect, consum bun si in general un motor in mintile lui cum nu mai fusese de mult.
    A fost vorba deci de depuneri de carbon in cazul unui motor turbo, pe traseul de aer unde vaporii de ulei recuperati (nu intru in detalii) condenseaza si ard pe supape si pe langa. Nu stiu la non-turbo cum e, dar daca e vorba de acelasi tip de depuneri, am mari indoieli referitoare la eficienta Sea Foam. Subliniez ca spray-ul de care vorbim pentru asta se foloseste, zice-se - clapeta, galerie si supape, admisie in general. Va asigur ca e apa de ploaie.

    Comment


    • Evident ca e apa de ploaie. In plus, imbacsesti si catalizatorul, motiv pentru care isi va pierde din eficienta.

      Comment


      • Originally posted by tamango View Post
        Nu stiu la non-turbo cum e...
        problema descrisa de tine se datoreaza injectiei directe si nu faptului ca ai turbina, injectia directa ...a fost introdusa cu scopul de a pacali stoichiometria la regimurile in care arderea trebuie doar intretinuta, gen ralanti, ca rezultat colateral se obtin si mai multe depuneri de carbon in special pe supape si in general sistemul EGR sufera mai mult dacat la o masina fara injectie directa.
        Eu am folosit la Jazz GD din 2006, Amsoil Power Foam, e un fel de Sea Foam, ...deoarece iese mult fum alb
        Ce pot sa afirm cu tarie ca mi s-a parut foarte puternic in lupta cu depunerile de carbon, nu neaparat la modul cum este descris in manual de utilizare a acelui spray sau la cum se asteapta clientul de la produs, adica: spreiat in galerie>asteptat>profit! ci la modul descris de tine mai sus adica sa desfaci galeria de admisie si sa freci manual. Eu am dat cu Amsoil Power Foam peste clapeta EGR, l-am lasat sa actioneze vreo 30 de minute dupa care am frecat usor cu o periuta de dinti. Sincer am fost uimit cum a dizolvat depunerile lasand metalul curat, efortul meu fiind minim,... exact ca in reclamele cu Fairy.
        InjectoR
        Senior Member
        Last edited by InjectoR; 15-01-18, 16:46.
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • Nu stiu daca "sea foam" este util sau nu, dar de fiecare data cand aud de el imi aduc aminte de concetatenii nostrii care mergeau pe plaja si urlau: "Spuma de mare - piatra de baieeee!!!".
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Originally posted by InjectoR View Post
            problema descrisa de tine se datoreaza injectiei directe si nu faptului ca ai turbina...
            Am zis ca nu intru in detalii. Sigur ca nu turbina in sine e cauza insa motorul respectiv avand injectie directa, pe la supapele de admisie intra in cilindri doar aer si gaze de la EGR. Asta e problema de fapt. Vaporii de ulei se depun pe partile metalice fierbinti si din cauza asta apare calamina. Asta am vrut sa zic pe scurt si simplificat si de asta ziceam ca nu stiu la non-turbo cum e fiindca nu m-am lovit de asa ceva la masinile cu motor aspirat pe care le-am avut. Mai mult de clapeta nu am curatat la ele.
            Altfel, nu contest, majoritatea solutiilor astea dizolva depunerile in contact cu ele si frecat cu manuta dar in mod specific ziceam de Sea Foam ca nu face ceea ce marketingul sustine ca ar face, adica sa pulverizezi in galeria de admisie si sa curete carbonul.

            Comment


            • Si alti constructori au realizat motoare cu injectie directa de benzina si n-au avut problemele TFSI-urilor. Dar la cum ne-a obisnuit VW cu motoarele in ultima vreme, nu ma mira ca le-a scapat si acest amanunt neimportant.

              Comment


              • Originally posted by tamango View Post
                pe la supapele de admisie intra in cilindri doar aer si gaze de la EGR. Asta e problema de fapt. Vaporii de ulei se depun pe partile metalice fierbinti si din cauza asta apare calamina.
                asta este doar jumatate de problema cu precizarea ca:
                1) problema nu este faptul ca rahatul se depune...ci faptul ca nu mai este spalat de emulsia de benzina din galeria de admisie precum la motoarele fara injectie directa.
                2) dupa care, asa cum am spus mai sus, injectia directa imita motoarele diesel, adica mersul pe amestec sarac in anumite regimuri, ce duce inevitabil la mai multa funingine (aka rahat) care ghici ce? ...vezi pct. 1

                @IB care producatori auto n-au probleme cu depunerile de carbon pe supapele de admisie in cazul injectiei directe?
                InjectoR
                Senior Member
                Last edited by InjectoR; 15-01-18, 23:35.
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • tamango ai poze inainte si dupa?
                  Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                  Comment


                  • O sa mai repet procedura peste ceva timp cu Redline, chiar daca nu face cine stie ce, dar ma gandesc ca nici rau nu poate face!
                    Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                    Comment


                    • Originally posted by crazy_88_fox View Post
                      tamango ai poze inainte si dupa?
                      Din pacate, nu am facut poze fiindca eram foarte murdar pe maini si nu mi-a ars de asta dar zona arata exact ca in pozele cu supape de 2.0 TFSI VW ce se pot gasi pe google iar la finalul operatiunii evident ca erau curate.
                      @InjectoR: am crezut ca se subintelege chestia cu spalatul... daca am zis ca pe acolo intra doar aer si gaze + vapori de ulei fierbinti. In rest, asa este.

                      Comment


                      • Trist dar adevarat.
                        Cine stia despre problema motorului R18 si anume craparea blocului motor!?

                        Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                        Comment


                        • Din ce stiu eu, au fost astfel de cazuri doar in SUA, blocurile fiind turnate la ei, dar se pare ca nu sunt la acelasi nivel de calitate fata de cele produse in Japan. Nici macar cele facute in UK/Turcia nu au avut astfel de probleme.

                          Comment


                          • IB deci sa nu imi fac griji, a mea este facuta in Japonia.
                            Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                            Comment


                            • Sunt ceva luni bune de cand am inlocuit casetofonul original cu un Head Unit Joying, sunt foarte multumit si pot spune ca s-a schimbat cu totul interiorul honditei. Pentru a demonta bordul am urmarit un tutorial pe youtube, nu de alta dar sunt 3 suruburi ascunse care o sa-ti dea de furca, din pacate am pierdut cateva cleme de prindere dar nu vibreaza sub nicio forma. Antena GPS-ului am hotarat sa o scot undeva sus pe bord pentru a avea semnal mai bun, ambele USB-uri le-am scos in torpedou.
                              Clima se demonteaza foarte simplu si la fel de usor este si montarea pe noua rama.
                              Rama adaptoare direct din China de pe aplicatia Wish
                              Head Unit Joying din Germania
                              Mufa adaptoare pentru comenzile de pe volan Joying din China









                              Spre norocul meu am gasit o camera de marsarier dedicata pentru Honda Accord 2009, care s-a potrivit perfect si pe masina mea. Putina munca pentru a ascun de cablurile din portbagaj pana la Head Unit si gata.



                              Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                              Comment


                              • De mult imi doream sa vopsesc etrierii care erau plini de rugina, asa ca am montat o perie de sarma pe bormasina si m-am apucat de treaba.
                                Ca vopsea am folosit Foliatec Brake Caliper Lacquer Set, GT-blue este super ok, ai tot ce iti trebuie in set.






                                Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                                Comment

                                Working...
                                X