NANBOE: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo CVT Sport, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare. Detin una bucata civic sport plus 1.5 cvt. Consum mediu obtinut in conditii dw utilizare zilnica urban+extraurban este de 6.5 l%. Super decent. Drum lung 500km consum mediu 6.5. Daca merg cu ea in limitele legale 50-90 am obtinut si 5.2 l% dar foarte usor cu pedala de acceleratie. In rest 6.5 e media mea in conditii normale de trafic timisorean. Drumuri bune tuturor.

    Comment


    • Un lucru extrem de deranjant este zgomotul in habitaclu din cauza trenului de rulare si a insonorizarii insuficiente. Un logan de generatie noua e mai antifonat ca acest civic. Se poate face ceva? Aveti solutii?

      Comment


      • Vinde-l si cumpara 2x Logan.

        Comment


        • Sunt convins ca un Logan e mai bine antifonat ca un Civic. Hai, canta la alta masa.

          Comment


          • Mersi de sfat. Ai grija de neuronul ala sa nu-l pierzi. S-ar putea sa mai ai nevoie de el. Pam pam.

            Comment


            • Lăsând la o parte răutățile, înainte sa iei Civic-ul presupun ca ai testat mașina sa vezi ce-ți place și ce nu. Dacă în opinia ta mașina este slab insonorizata și tu ai acceptat-o asa, mergi mai departe cu acest compromis și nu mai arăta cu degetul ca cealaltă era mai buna. Ca și soluție pentru aceasta problema dacă e una reala, tu știi mai bine ce vrei, e montarea unor panouri din materiale speciale care absorb din zgomot. Ai de munca cu dat fetele de usa jos, plafon și ce mai ai tu pe acolo și lipit aceste panouri, au mai făcut colegi de pe forum operațiunea asta, cauta și te poți inspira de acolo.

              Comment


              • @Adrian1835 salutare si bine ai venit pe forum. Ca sa nu poluam topicul colegului, ar fi politicos sa deschizi unul nou dedicat masinii tale la sectiunea 'My Civic', in care sa ne prezinti jucaria si primele impresii, chiar si nemultumiri. Cum zice si colegul rhemyis, exista colegi care au facut astfel de operatiuni de antifonare si te vei putea inspira. Solutii exista la orice, cand e vorba de masini, trebuie sa te gandesti ce rezultat doresti sa obtii si cat esti dispus sa investesti dar mai multe pe noul thread, cum ziceam, aici este topicul unui alt membru al forumului si trebuie respectat.

                Comment


                • Probabil se astepta la o insonorizare mai buna si e putin dezamăgit. Nu iti dai seama de foarte multe lucruri intr-un test drive de 15 minute. In plus, unele chestii apar dupa un anumit timp de utilizare, cum sunt: scârțâitul franelor, zgomotul de la aer condiționat etc

                  Comment


                  • Sa nu exageram, la drive test daca te duci si 15 min te plimbi cu 60 la ora normal ca nu auzi nimic.
                    Daca alergi putin cu masina, te mai urci pe o bordura etc... reusesti sa-ti faci o idee. Ca d'aia e drive test. Sa-ti faci o idee. Adunat cu review-uri (ca suntem in 2018) e suficient sa-ti alegi o masina.

                    Apoi assta nu e typeR sau nsx sa te duci si sa vrei masina.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • Legat de insonorizare, n-as zice ca e foarte silentios Civicul, insa nu prea ma deranjeaza aspectul asta. Singura zona de unde observ ca vine zgomot, e de la trenul de rulare.
                      In schimb, tinuta de drum, agilitatea, stabilitatea in curbe, placerea pe care mi-o da cand o conduc, ma fac sa ignor complet aspectul zgomot

                      Comment


                      • Eu chiar nu mai stiu ce sa fac cu aceasta masina. Vad pe forum o gramada de omeni cu modele similare si consum extraordinar 6% - 8% ceea ce mi se pare total dubios. Eu dupa 22000 km am un consum mediu mixt de 11,8% iar in oras nu am reusit niciodata sa ajung mai jos de o medie de 12%. In afara orasului nu am reusit sa scot un consum sub 7.2% orice as face. Cei de la service imi spun ca masina nu are nimic si cu toate acestea toata lumea de aici raporteaza complet diferit de experienta mea.

                        Astazi m-am enervat si mai tare cand am fost cu o mazda 6 si am avut consum urban mediu de 8%, masina fiind mult mai mare si mai grea ca honda mea.

                        Chiar nu inteleg unde este problema si ce as putea face.

                        Comment


                        • Sigur e ceva in neregula cu masina ta, ca esti campion la consum... Din pacate nu ma pricep la motoare ca sa iti pot da un sfat.
                          Eu as cere la dealer un test comparativ cu una similara cu a ta, conduse ambele in acelasi regim. Asta le-ar arata clar ca masina are o problema.

                          Comment


                          • Originally posted by Nanboe View Post
                            Eu chiar nu mai stiu ce sa fac cu aceasta masina. Vad pe forum o gramada de omeni cu modele similare si consum extraordinar 6% - 8% ceea ce mi se pare total dubios. Eu dupa 22000 km am un consum mediu mixt de 11,8% iar in oras nu am reusit niciodata sa ajung mai jos de o medie de 12%. In afara orasului nu am reusit sa scot un consum sub 7.2% orice as face. Cei de la service imi spun ca masina nu are nimic si cu toate acestea toata lumea de aici raporteaza complet diferit de experienta mea.

                            Astazi m-am enervat si mai tare cand am fost cu o mazda 6 si am avut consum urban mediu de 8%, masina fiind mult mai mare si mai grea ca honda mea.

                            Chiar nu inteleg unde este problema si ce as putea face.
                            Ai incercat sa faci calculul tu, din plin in plin? Cat sa nu te bazezi pe calculatorul masinii. Eu am ca si tine CVT si am consum mediu de pana in 7.5%, din care 60% sunt facuti urban. Depinde mult si de cum conduci, cat folosesti frana de motor, acceleratii puternice, dar totusi pana la 12% e cale lunga.

                            Comment


                            • Buna sugestia lui DarthMaul... eu as incerca asa.

                              P.S. Ai incercat cu benzina de 98?
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by DarthMaul40 View Post
                                Sigur e ceva in neregula cu masina ta, ca esti campion la consum... Din pacate nu ma pricep la motoare ca sa iti pot da un sfat.
                                Eu as cere la dealer un test comparativ cu una similara cu a ta, conduse ambele in acelasi regim. Asta le-ar arata clar ca masina are o problema.
                                Incearca si sa pui pe altcineva sa iti conduca masina o zi, doua. Poate stilul de condus duce la consum asa mare.
                                Din proprie experienta, cu benzina 98+ consuma in jur de 10% mai putin in orice regim (minim 1l/100 in oras mai putin).

                                Comment

                                Working...
                                X