ENOPUL: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Elegance M/T, Red Passion Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ENOPUL: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Elegance M/T, Red Passion Pearl

    Salut,

    Bine v-am gasit ! Am zis sa imi deschid si eu un jurnal , am vazut ca se pot afla multe chestii din ale voastre, fiecare experienta ajuta cu siguranta!

    Povestea mea incepe in noiembrie anul trecut, cand dupa 2 interventii in service la fosta masina, un Ford Focus diesel, mi s-a pus pata pe ea sa o vand! Am avut noroc, am dat-o repede , cine a cumparat-o a luat o masina pusa la punct din toate punctele de vedere! Stiam ce vreau sa iau dupa ce vand Focusul, asa ca ma apucasem sa caut o Honda Civic benzina ! Pentru ca bugetul meu ca era de maxim 10000 euro, nu gaseam decat 2012-2013 si eu voiam facelift..asa ca mi-am vandut vreo 2 obiective foto pe care nu le foloseam si am rezolvat bugetul. Am gasit 2 masini pe gustul meu, ambii propietari cereau 13000 euro, ambele 2015, ambele facelift, ambele Elecance, una neagra una Rosie....cea rosie era vanduta de APAN Braila, avea 45000 km cealalta 47000. Am sunat la APAN , am vb cu un consilier si mi-au spsus ca este in leasing masina si ar dura cateva saptamani sa o scoata de pe leasing...am fost de acord dar adoua zi surpriza, m-au sunat sa imi spuna ca s-a dat , a vandut-o sefa! M-am ofticat rau dar nici nu i-am crezut. Dupa vreo 2 zile am cautat numarul altui reprezentant APAN, care mi-a spus ca e disponibila, i-am cerut sa imi faca factura de avans si un contract in care sa specifice ca daca masina nu corespunde estetic si functional, pot sa renunt la achizitie si a fost de acord! Evident a revenit problema leasingului , dupa ce am platit avansul....i-am pisat la cap ca e o problema administrativa a lor, sa gaseasca o solutie...asa ca mi-au facut contract de vanzare cumparare si m-au chemat sa iau masina....cost final 12000 euro, 46124 km la momentul ridicarii! Povesti neinteresante

    Imi place masina , nu doar ca forma ci si cum se misca, sincer nu simt deloc lipsa cuplului de la diesel, o urci putin in ture si e tot acolo....Consumul e ce ma asteptam , in Bucuresti 10.5, afara 7.5....nu ma plang, e ok chiar si pt unul care era obisnuit cu 8 in oras si 5 afara!

    Primul lucru pe care l-am schimbat au fost anvelopele de vara cu care venise , am pus allseason si stergatoarele ca lasau dare urate.

    Ce m-a surprins oarecum negativ a fost cat de jos bat farurile iar cu becurile originale era chiar chioara, asa ceva mai vazusem la un bmw nou, nu imi vedea sa cred. Am fost la Asko sa imi fac o geometrie si i-am rugat sa imi regleze si farurile, credeam eu ca sunt deranjate la stomac...surpriza, au venit sa imi zica ca nu e nimic aiurea, asa trebuie sa bata, sunt perfecte !!!! Ok , na.....asa ca de vreo 3 zile am tot incercat sa schimb becurile, si da-i si lupta si lupta si cauta tutoriale, cauta in manual....nu se pupa realitatea cu manualul, greu mama...mai avusesem o toyota yaris la care era nevoie sa dai bara jos sa schimbi becurile, nu imi venea sa cred ca se repeta istoria...intr-un final am schimbat azi becul pe dreapta , incarcat cu experienta , am trecut la becul pe stanga....intr-un final, cu mainile julite ca dupa cules porumb, am resit sa pun becul, mai aveam de pus clema la loc, clema de siguranta...si surpriza, cand sa o pun, o ating, nu stiu cum se desprinde si cade in far!!!!, aoleu mama, deja am inceput cu de astea...sun la Asko...- pai veniti la noi trebuie sa dam jos bara sa scoatem farul....na zic, ce pot face..hai la asko, unde e cea mai scumpa cafea! Imi iau masina, , acum aveam emotii cu timpul operatiei ca aveam si copii la gradinita si trebuia sa ii recuperez la timp, fiind ora 16 deja....solicit sa merg la mecanic sa ii explic....ajung la el, incep sa ii explic...- nu am reusit sa scot siguranta, am pus alta! ii facem reglaj la far si e gata. dupa 10 minute imi aduc cheia...- la revedere, nu costa nimic!!!! Nu stiu cat costa la ei schimbatul becurilor dar sper din toata inima sa nu se mai arda repede!..una peste alta, viata cu noile becuri!

    Pozitia la volan mi se pare foarte ok, eu avand 180 cm si 94 kg dar cel mai mult mi-a placut spatiul din portbagaj..suficient !

    Cand am luat masina, am cerut sa imi dea si istoricul si conform cartii, ultima revizie era facuta in octombrie, au inlocuit uleiul (Honda 0w20), FU, FA, FP si placutele!

    Pentru primul episod cam atat....

    Toate bune!
    enopul
    Senior Member
    Last edited by enopul; 10-01-18, 20:57.
    Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

    Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

  • #2
    Sa conduci cu placere mica bestie si bun venit pe forum! Frumoasa introducere

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu placere si la multi km. fara probleme.

      Comment


      • #4
        Bine ai venit! Sa o folosesti cu placere si fara probleme !
        Cu ce ai schimbat becurile originale?

        Comment


        • #5
          Cu Philips H7 Racing Visio, 12 V, 55W

          Astea le foloseam si inainte si tin cam 1 an...dupa 1 an se arde invariabil 1, asa pateam cu Ford cel putin

          LE: Acelasi tip de bec folosesc si pe Swift-ul sotiei doar ca sunt H4 sincer, trebuie sa cobor farurile la minim ca bat prea tare...probabil si suprafata oglinzii care este mare are o influenta !
          Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

          Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

          Comment


          • #6
            Sa ai notoc de ea!
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Felicitari pentru achizitie!
              Sa o conduci cu placere!!!

              Si eu am avut aceeasi problema cu becurile... am scapat unul in far - in dreapta la faza lunga... L-a scos un prieten, dupa ceva migala...
              La mine sunt faruri cu halogen si bec H7 la faza scurta/faza lunga.
              Am pus becuri Philips Xtreme Vision 130% si am scbimbat si becurile de la pozitie pentru ca aratau ciudat cele originale pentru ca aveau lumina slaba si galbena. Am pus "Bec auto led PHILIPS W5W Xtreme Vision, 12V, 1W/4000K".

              Hai cu poze!!!

              Comment


              • #8
                Cand ma uitam dupa tutoriale de schimbat becul am citit despre patania ta si chiar radeam de tine cum e posibil asa ceva, apoi am vazut cat de greu e sa le schimbi dar cand am scapat clema...tot la tine ma gandeam si mi-am zis..na, rade ciob de oala sparta
                Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                Comment


                • #9
                  Salut,

                  Sa mai scriem si noi ceva pe aici sa nu para ca a iesit la pensie!

                  Am facut deja 8000 km , foarte ok desi e adevarat greu m-am obisnuit cu ea pe curbe (vin de pe focus). Multumit si de sprint si de tinuta chiar si de consum .

                  Acum vreo 30 de zile am verificat joja si era sub max, sa zicem pe la 3 sferturi...m-am uitat in cartea ei unde scria ca la ultima revizie cei de la APAN au folosit ulei 0w20 Honda. Am comandat 1 l si am completat cam 0.5 l. Acum o sapt m-am uitat iar pe joja si am surprins cat de negru este uleiul ceea ce ma duce la ideea ca ori APAN nu a folosit ulei Honda ori nu l-a schimbat cum zice in carte....totusi acum 30 zile era ca mierea!

                  Am solicitat oferte de revizie la reprezentantele Honda din Bucuresti in ideea sa imi pastrez garantia si cei de la Carpati mi-au dat 38 euro+tva ~210 ron pt manopera iar cei de la Asko m-au surprins cu a lor oferta de 360 ron. WTF , 360 ron ca sa schimbe un ulei ? inteleg ca e inclusa si o cafea in pret dar parca totusi prea mult. Asa ca m-am decis sa merg sa schimb uleiul la CARPATI, oricat de slabi ar fi nu pot sa cred ca nu sunt in stare sa schimbe un ulei si sa puna o stampila! Eu cu CARPATI am un istoric naspa dar pe vopsitorie asa ca ma rog ca macar acum sa imi schimbe gustul amar.

                  O sa ii pun ulei AMSOIL 0w20 si filtre Purflux!

                  La parti naspa as mai trece ca m-a lovit un prost in bara din spate si a plecat fara sa lase macar un "imi pare rau" .

                  Sa auzim de bine!
                  Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                  Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                  Comment


                  • #10
                    Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji referitor la culoarea uleiului. Si la mine, dupa cateva zile, culoarea se altera destul de mult, fara ca asta sa dauneze cu ceva.

                    Ce inseamna: "foarte ok desi e adevarat greu m-am obisnuit cu ea pe curbe (vin de pe focus)." ?
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • #11
                      pai focusul este o masina care sta excelent pe curbe chiar si la viteze mari, directia era mai putin asistata decat la honda si aveam mai multa incredere in abordare . la honda e prea asistata si mi-a luat ceva timp sa ma obisnuiesc. diferenta probabil vine si din constructia puntii spate, independenta la focus!
                      Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                      Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                      Comment


                      • #12
                        si inca o chestie de curozitate... pana acum o saptamana am folosit benzina exclusiv MOL, nu am observat nici o diferenta de consum intre cea de 95 si cea de 98 in afara de pret. consumul era neschimbat si afara si si in oras, raspunsul motorului la fel. ultimele 2 plinuri le-am facut la luk oil si am ramas surprins sa constat diferente de consum atat pe autostrada cat si in oras, aprox 1l/100km in ambele cazuri ! probabil e mai aditivata sau e aditivata conform retetei la luk oil si doar pe hartie la mol ca altfel nu imi explic de ce ar fi situatia! inclusiv sunetul motorului e diferit si totusi la fel de placut
                        Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                        Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                        Comment


                        • #13
                          Salut,

                          Inca traiesc, masina e bine. Ii place cu Amsoil 0w20, am facut 2 schimburi, urmeaza al treilea cand vor avea liber baietii de la Coasta de Est . Intre timp i-au aparut o zgarietura pe bara spate, putin vizibila , una pe bara fata, foarte vizibila si o dunga de cheie pe usile dreapta. Toate in parcare, fara sa incurc pe cineva sau ceva. Toate acestea m-au dus instalarea unei camere video cu filmare permanenta, VIOFO A129 DUO. Camera e legata direct la tabloul de sigurante.

                          Consumul mediu este 7.8, am mers destul de mult in afara. Am fost si in co cu ea si 2 adulti si 2 copi , full de bagaje, s-a comportat exemplar. imi place in continuare cum se conduce.

                          I-am pus senzori fata spate, m-am obisnuit cu camera spate si ma folosesc de ea la maxim, am vizibilitate buna "dupa colt" cu ea.

                          La "naspa", subliniez ca mi s-a rupt mansonul de la schimbatorul de viteze...s-a crapat sa zicem dar tot ma enerveaza. intentionez sa ii pun piele custom si eventual o sa schimb si pielea de pe volan.

                          I-am comandat protectii praguri, revin cu poze cand le montez.

                          Tot la naspa as trece frana, mi se pare ca raspunde greu sau pedala are cursa lunga. Nu pare sa fie nevoie de placute noi dar la revizie o sa verific atent si discurile si poate le inlocuiesc.

                          Masina are acum 76500 km.

                          Pe la 64000 m-a lasat bateria fix in fata unui atelier de baterii si singura disponibila pentru masina a fost un Sorgeti. Pt banii platit am zis ca sunt multumit daca tine ani, avand in vedere ca e si camera de bord conectata permanent.

                          Am invatat sa schimb si becurile, mi-e clar ca japonezii au proiectat aspectul asta raportat la mainile lor mici.

                          Pe scurt, inca imi place masina si as inlocui-o doar cu un civic x sport plus AT......sau Mazda 3 GT PLUS Skyactiv x-180 AT

                          Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                          Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                          Comment


                          • #14
                            Salut,

                            Am zis sa mai actualizam detalii si pe aici.

                            Masina a devenit oarecum secundara si a trecut in posesia sotiei, eu am luat noul civic pt mine.

                            In continuare schimburile de ulei s-au facut cu Amsoil 0w20, nu consuma nu face figuri. Am fost cu ea si am reglat supapele, s-a modificat putin sunetul motorului dar in mod placut. Am ramas surprins ca motorul nu era curat cum ma asteptam , era putin cam auriu, cel care mi-a reglat supapele zice ca e posibil de la schimburile de ulei neefectuate la timp inainte sa ajunga masina la mine. Posibil, nu exclud, fiind o masina de dealer. daca tot a desfacut pe la motor am zis sa curatam si egr si clapeta de acceleratie si da, se simte la pedala

                            La 79000, i-am schimbat placutele si discurile, am ales EBC Greenstuff. sunt ok dar dimineata prima frana nu e de baza, iti da sentimentul ca trebuie " incalzite" intai. cu ocazia asta am schimbat si lichidul de frana.

                            Cumva am reusit si am spart si parbrizul pe drumuriel patriei, la Honda pe orginal e 3000 la Pilkington nu au pe stoc si e vreo 2000. inca mai caut solutii de buget avand in considerare ca e o piesa consumabila .

                            Sper sa va plictisesc in continuare doar cu schimburi de ulei

                            Succes!
                            Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                            Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                            Comment


                            • #15
                              Poza cu sageata!
                              Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

                              Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

                              Comment

                              Working...
                              X