GETICUL: '13 Honda Civic 5D 1,8 Sport A/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La un diesel trebuie sa schimbi treapta la o asemenea turatie incat in treapta urmatoare sa pici la inceputul zonei de cuplu. Daca tu ai cuplu intre 2-3000 de ture, te duci pana la 4000, schimbi si pici la 3000 ai pierdut toata plaja.
    La benzina aspirata nu e acelasi lucru, la demaraj trebuie sa duci motorul in zona in care livreaza puterea maxima, deoarece cuplul nu te ajuta.

    Oricum discutia nu-si are rostul, ai motorul asta si e foarte simplu sa te cronometrezi la reprize. Dar ti-am mai zis 4-6000 daca vrei reprizele maxime. Daca schimbi la 4500 nu ajungi nicaieri.

    Comment


    • pai eu spun ca peste 4500 nu isi are rostul sa urci ca acel castig de putere care il ai pana la 6000 nu se merita.

      Comment


      • Si eu iti spun sa faci un test si mai vorbim.

        Comment


        • Originally posted by geticul View Post
          am facut niste cautari pe google si am gasit ca modelul meu are motorul R18A2 si curba de mai sus e pentru acest model de motor.

          modelul nou de motor este R20A1 si e de 2l si are alte caracteristici: 150 CP si 190 n/m2.
          Despre ce vorbim aici? Civicul 5D nu are motor de 2 litri.

          E acelasi motor R18A2 pe modelul meu si pe al vostru.

          Al vostru are doar 2 Cp in plus si cativa Nm de cuplu.

          Iar in graficul de dinainte era comparatia cu motorul de pe Civicul de acum 2 generatii de 1,7...
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Știi tu ceva despre cuplu dar nu complet.
            Dacă vrei sa mergi repede schimbi la rosu (atât trebuie să retii). Dacă nu ne crezi documentează-te complet (vezi care sunt diferențele dintre cuplu motor și cuplul la roata și ce rol au turațiile în ecuație)

            Comment


            • @geticul: man, acceleratia e derivata de ordin intai a vitezei in functie de timp, e un vector cu 2 directii. Daca apesi pedala de acceleratie si viteza iti creste intre 2 puncte inseamna ca accelerezi cu +, daca iti scade e cu - . Si la tine creste viteza dupa 4500 daca apesi pedala.
              Puterea si cuplu sunt direct proportionale, calu putere e cuplu x RPM / 5252 (ignorand pierderile din cutie), cu alte cuvinte la orice masina cuplu e mai mare decat caii pana la 5252 RPM si invers dupa. Masinile care au o curba de putere superioara pe o plaja de turatie cat mai mare de obicei sunt mai rapide. De asemenea ecuatia de mai sus implica ca pentru acelasi sasiu, dintre 2 motoare cu puteri similare, unu de turatie altu de cuplu (there's no replacement for displacement) cu siguranta motorul mai mic e mai bun pentru racing prin prisma greutatii pe care o exercita pe puntea fata, de obicei.
              So, ca sa scoti untu din ea step on it pana cade puterea. Btw, ecuatia e valabila si la diesel, deci acceleram pana se inverseaza trendul puterii, nu al cuplului.
              _________________________
              2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

              Comment


              • Pai daca tot sunt explicatii pe net si le stii de ce folosesti exprimarea "schimbi la rosu" care nu-i tocmai potrivita ?

                Comment


                • Originally posted by geticul View Post
                  niciodata nu trebuie sa schimbi vitezele la turatia unde ai viteza maxima pe treapta ci unde ai cuplu maxim.
                  Total gresit. Poate la mersul la consum, sau pe autostrada, dar nici acolo nu e valabila presupunerea ta. Cred ca tu incurci merele cu perele. Daca am schimba toti la cuplu pt acceleratia maxima, atunci de ce-am mai avea rosu la 7000 sau 8000 sau ce turatie indinca rosu pe bord?

                  De cate ori ai vazut tu ca cei care se dau pe la liniute schimba la momentul maxim?

                  Din experienta utilizarii acestui R18, iti spun ca dupa 4000 rot/min incepe si fuge bine, cu un maxim de acceleratie sesizabil in jur de 5000 rot/min si continua pana pe la 6000 rot/min. Dupa 6500 rot/min nu prea mai storci nimic dintr-un R18, tocmai pentru ca acest motor are 2 curbe de cuplu sublim "legate" una de cealalta, in detrimentul puterii maxima la o turatie mai ridicata de 6300 rot/min.

                  Comment


                  • Originally posted by geticul View Post
                    pai eu spun ca peste 4500 nu isi are rostul sa urci ca acel castig de putere care il ai pana la 6000 nu se merita.
                    Avand in vedere ca tu accelerezi cu puterea, nu cu cuplul... ba da, isi are rostul. Cronometreaza cat faci intre 40 si 130 (sa ramana treaba legal) schimband la 4500 si dupa aia la 6500 si vei fi surprins nu doar ca e diferenta, dar si *cat de mare* e diferenta.
                    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                    Comment


                    • gandeste numai cat timp poerzi schimband vitezele la 4500rpm. daca schimbu in 6000 schimbi 2 viteze pana la 130 pe cand daca schimbi la 4500 ai sa schimbi 3. in alta ordine de idei daca schimbi la 6000 treapta urmatoare va cadea in zona de cuplu maxim, la 4300. make sense?

                      Comment


                      • Mi-am incaltat honduta cu cizmele de iarna. Sunt jante de 16 Alutec cu anvelope Goodyear ultragrip 8.

                        Pana acum sunt multumit si imi place cum arata pe masina jantele. Amicii mi-au zis ca arata bine cand se invart.

                        Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                        Attached Files

                        Comment


                        • Misto jantele! Tot UG8 (205/55-16) am si eu, n-o sa regreti la iarna, inclusiv pe zapada afanata sau batatorita, au un grip excelent.
                          ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                          Comment


                          • stiu ca si pe masina anterioara am avut UG7 si era un colt.

                            Comment


                            • Cat au costat jantele? Ce ET au?
                              ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                              Comment


                              • au et 38 si linkul de unde le-am cumparat este aici.

                                Comment

                                Working...
                                X