SHEVA_C: '10 Honda Civic 5D 1.8L Sport, M/T, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ richie : pai daca e atat de simplu de ce nu-ti faci singur reviziile ? Cam cate revizii / reparatii crezi ca fac service-urile de Honda in conditiile in care marca in sine e cu mult mai fiabila decat alte marci ?

    Toata lumea isi da cu parerea : cat ar trebui sa coste piesele, cat ar trebui sa coste manopera, cat ar trebui sa... putini isi pun problema expusa mai sus de @ticker : costurile patronului sa intretina hardughia, electricitate, apa, salariati (care trebuie platiti ca doar nu vin la munca pe covrigi), investitia in piese, elevatoare, instruirea personalului (caci deh, fiecare model nou lansat de producator presupune asta mai mult sau mai putin), investitia in showroom ca doar vreti sa fiti primiti la anumite standarde, cu o cafeluta, un ceiut, o apa, nu intr-o maghernita la colt de strada si multe altele...

    Atitudinea asta tipic romaneasca " e scump domne, e scump"... comparativ cu ce ?? Si daca e scump inseamna ca fie nu-ti permiti intretinerea acelei marci auto (de asta exista si masini ieftine), pe romaneste te-ai cam aruncat mai mult decat iti e plapuma, fie nu apreciezi serviciile de calitate si te multumesti cu carpeli. Ambele variante sunt efectul deciziilor proprii insa nu e corect sa pui asta in carca dealerului Honda, ca doar nu din cauza lui nu iti permiti tu sa dai banii respectiv. E vorba doar de veniturile tale.

    Masina mea nu a calcat niciodata in alt service in afara de Asko si nici nu va calca. Niciodata nu am cracnit la sumele cerute, mi le-am asumat. In plus de asta oamenii aia sunt de nota 1000... toti, de la femeia de serviciu pana la patron. Niciodata nu am schimbat piese pe "pipaite", de fiecare data au zis "asta e problema", pai aia a fost. Nu zic ca nu ar fi si alte service-uri poate cel putin la fel de bune dar in nici un caz nu il poti compara cu un service de cartier unde un nene umbla prin "enspe" marci si modele auto.

    Pe de alta parte banii trebuie sa circule. Daca eu ma plang ca e scump si prefer sa ma duc la un Gigi la colt de strada, prin asta l-am decapitat pe omul ala care a investit bani intr-o reprezentanta, pe mecanicul ala instruit care saracul e calificat dar nu il rasplateste nimeni pe masura cunostintelor sale, etc.

    Romanii vor si cu sufletul in Rai si cu... suntem o natie de boschetari care vrem totul pe gratis dar in schimb sa ne spargem in figuri pe oriunde apucam si lasam nori de fum in spatele masinii caci ultima revizie la masina a fost facuta... dar cine mai stie cand ? ).

    P.S. sa nu cumva sa o ia cineva personal caci nu se pune problema sa jignesc pe cineva de pe forum (nici macar "diplomat"). Este pur si simplu parerea mea in urma mai multor situatii de care m-am lovit.
    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

    "Binele o duce rau in Romania"

    Comment


    • Nu e vorba de a compara un dealer Honda cu service-ul de cartier. E vorba că Asko... cam exagerează. Față de alții de teapa lor. Atāt.
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

      Comment


      • Daca te referi la piese, pretul e in mare masura stabilit de importator la care dealerul isi mai pune un adaos cat sa supravietuiasca si el.
        Daca te referi la manopera, dealerul trebuie sa-si amortizeze si el investitia si cheltuielile cu personalul.

        Depinde ce inseamna acest "exagereaza"... spune-mi comparativ : Asko vs dealer-ul Honda X, si cu cat la % "exagereaza" Asko.
        Nu zic ca Asko ar fi ieftin (si nici nu ii iau apararea ca nu sunt angajatul lor, ci doar un client al lor de 8 ani, multumit), poate alt dealer de Honda o face acelasi lucru putin mai ieftin dar cu siguranta nu sunt diferente exorbitante. Trebuie puse in balanta mai multe lucruri, nu doar pretul.

        Pe de alta parte, din cate stiu, patronii lui Asko nu mai au alte afaceri adiacente care sa ii ajute sa sustina afacerea cu marca Honda. Se sustin doar din asta, plus marcile care le vand separat de Honda : Suzuki, Kia si Toyota (la fel, si astea genereaza costuri, nu doar castiguri)... unde apropos, iar au investit ca sa intruneasca standardele impuse de Toyota.

        Deci ?... nu se poate doar sa ceri fara sa si dai, iar Asko asta a facut : i-a dat clientului servicii prin investitiile facute si e normal sa si ceara (si iti garantez ca nu cere pe masura investitiilor caci in situatia asta nu i-ar mai veni nimeni, nici la service, nici in showroom... isi asuma ca le va recupera in timp).

        Pana la urma toate cele de mai sus se aplica oricarei reprezentante agreate de importator, nu e vorba de Asko in mod special.
        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

        "Binele o duce rau in Romania"

        Comment


        • Originally posted by bekxy View Post
          Asko... cam exagerează. Față de alții de teapa lor.
          La cum arata service-ul si showroom-ul, e la fel ca la celelalte marci: VW, Seat, Skoda, Renault, Nissan, si cate mai sunt. [nu am precizat marci de lux, ca acolo lesina portofelul la intrarea in showroom]
          Preturile sunt tot acolo, desi daca te duci la Porsche Bucuresti [VW, Skoda] te doare capul.
          Toti sunt o apa si-un pamant, nu e Asko mai sus decat altii. Exemplu concret la o Skoda Yeti. Claxoane stricate, schimbat la reprezentanta: 170 lei/bucata * 2 + manopera = 565 lei.
          Schimbat claxoane la service Gigel din coltel 50 lei/bucata * 2 + manopera = 200 lei.
          Daca nu poti sa-ti asumi cheltuielile de service de reprezentanta, nu trebuie sa te plangi ca e scump. Sunt zeci de costuri ascunse in intretinerea unui showroom+service. De multe ori masina o dau la pret de achizitie.
          The things you are scared of, are usually the most worth while...
          If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

          Comment


          • +1 Corbu'

            @GUR, ai dreptate per ansamblu, dar hai sa nu facem statui nimanui. Asko e un loc placut, cu o ambianta placuta, cu oameni competenti in cea mai mare masura si cu preturi normale pentru un service de reprezenta care arata cum arata. DAR, un mare dar, cum am spus, acolo lucreaza oameni, nu roboti. Oameni care mai si gresesc, omeneste, din cand in cand. Faptul ca la tine a fost totul perfect, nu inseamna ca e totul perfect, IN GENERAL. Ce e foarte important este ca oamenii cauta sa rezolve orice problema apare in mod civilizat, iar asta conteaza mult in tara lui "merge si asa".

            Mie mi se pare foarte important, atat pentru noi, cat si pt Asko, sa primeasca un feed-back real. Parerile extremiste, fie ca sunt pro sau contra, sunt daunatoare pentru ambele parti implicate.

            Masinile mele (civic-ul si accord-ul) au mers si la Asko, dar si in alte parti, si asa va fi si de acum incolo. Dincolo de asta, asko e departe nr.1 cand vine vorba de service de reprezentanta Honda.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • Eu nu stiu ce tot sariti in sus,cand v-ati cumparat Honda v-ati asumat si consecintele adica anumite preturi de intretinere.
              Normal ca o reprezentanta va avea preturi mai mari la manopera doarece si costurile sunt mai mari decat la un service multi marca dar si gama de auto reparate este restransa la anumit producator.
              Pentru o mai usoara comparatie ar trebui sa dati exemple concrete adica cat costa la firma x sau y ora de manopera la mecanica,electrica si tinichigerie.Asa o sa aflati diferentele de intretinere dintre o marca si alta.
              Iar la piese stiti parerea mea care este problema,nu prea avem alternative after market de unde si posibilitatea achizitionarii doar pe original. Daca e sa comparam un Golf cu un Civic la piese dar pentru amandoua sa cerem doar piese originale cred ca tot pe acolo se invarte suma. Dar cei cu Golf intotdeuna vor avea si alte alternative mai ieftine deci prin urmare ei vor sustine ca au o masina mai ieftina la intretinere. Sunt de parere ca o parte din mitul fiabilitatii Honda este dat si de acest factor ca nu prea avem cum sa ne batem joc de masini cu piese din Italia,Turcia sau mai rau China.
              PS: Intre timp va trebui noi romani sa apreciem si munca ceiluilalt nu doar a noastra.
              ramm
              omu cu warnu'
              Last edited by ramm; 06-04-15, 18:31.

              Comment


              • Ca sa ne intelegem o data pentru totdeauna. Nu cred ca cei care au criticat preturile Asko, au facut comparatia cu Dorel de la coltu' strazii. Aici vorbim de dealer Honda VS dealer Honda.

                Personal am si exemplificat , am sa repet pentru ca se pare ca nu s-a vazut/bagat in seama. La Honda Iasi, m-a costat 600 ron ( ulei + filtre OEM ) iar in revizie a intrat si o inspectie generala a Civicului ( baterie, frane, suspensii, directie, faruri etc )
                Mai mult de atat, am vazut si preturile de achizitie ale dealer-ului care cu siguranta nu sunt foarte diferite de preturile de achizitie Asko. Eu zic ca sunt identice, pentru ca vorbesc de platforma online pusa la dispozitie de Honda si de pe care ei achizitioneaza diferitele produse OEM. Nu vorbiti aiurea daca nu stiti despre ce e vorba!

                Deci vorbim de o diferenta de aprox 400 ron in conditiile Asko a pus ulei OEM si filtre OEM iar Honda Iasi a facut FIX acelasi lucru. A se retine ca nici eu nu ma zgarcesc cand vine vorba de masina mea, pentru ca daca voiam sa fac asta, ma duceam ca coltu strazii.
                Va cred pe cuvant cand spuneti ca Asko e cel mai bun dealer Honda din Romania, cu astfel de preturi ar fi culmea sa nu fie.
                richie
                Senior Member
                Last edited by richie; 06-04-15, 16:26.

                Comment


                • Prin 2013 am contactat mai multe service-uri Honda şi am cerut preţul unei revizii fără consumabile (doar manopera). Majoritatea nu s-au deranjat să răspundă, dar am primit următoarele cotaţii: Carpaţi Gara de Nord - 113 lei; Mara Brăila - 169 lei; Asko - 380 lei.

                  Prin 2012, după ce un meseriaş mi-a zburat īn mers oglinda, am cerut cotaţii pentru semnalizatorul din oglindă şi pentru sticla oglinzii. Nu mai ştiu la semnalizator, dar la oglindă a fost cam aşa:
                  - la Carpaţi Motor 39,84 euro + TVA;
                  - la Asko 103 euro + TVA (pe bune???? un geam de oglindă?)

                  Deci... nu comparăm mere cu pere, comparăm dealeri Honda īntre ei.
                  Şi mai bine ne-am muta, că i-am făcut omului ăsta mizerie p-aci.
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • @ richie : s-ar putea ca multi dintre noi sa stim mai bine despre ce vorbim decat tine. Dar nu te inflama, nu suntem aici cu scop de cearta . Ca idee, pe mine reviziile la Asko ma duc, in medie, intre 500 - 700 RON in functie de filtrul de polen pe care il schimb sau nu avand in vedere ca fac in medie cam 5000 - 7000 km / an. Tu te raportezi la ce a specificat Sheva_C si e posibil ca in banii aia sa mai fi intrat ceva. Pe de alta parte a zis ca a mers pe ulei Honda... ulei care din ce stiu eu este Idemitsu Japonia si e cam scumpicel litrul. Ia cere tu Texaco sau alta mizerie de ulei sa vezi ce ieftin iesi... si o sa zici pe urma ca "ia uite domle ce ieftin e dealerul X". De curiozitate prin 2009 i-am intrebat pe cei de la Asko care era diferenta de pret a reviziei cu ulei Texaco vs Honda, si ghici ce... erau vreo 150 RON.

                    @ bekxy : oglinda de care zici tu e pana si pe Cox Motor Parts 41,48 EUR fara TVA la momentul asta. Ma indoiesc ca acum 3 ani era mai ieftina motiv pt care ma indoiesc cu atat mai mult ca pretul de la Carpati Motor era pentru o oglinda originala. Poate ceva aftermarket, da.
                    Iar legat de pretul de manopera... s-ar putea ca cei de la Asko sa fi inteles gresit si sa-ti fi transmis pret pt altceva. Hai sa o luam matematic : 380 RON impartit la... hai sa zicem ca iti baga 3 ore de manopera la o revizie (ceea ce e mult), ar insemna 126 RON / ora, impartit la 4,5 curs BNR ar insemna 28 EUR ora de manopera. Hai sa fim seriosi, nici la BMW nu cred ca e atat ora de manopera , chiar daca discutam de anul 2013.
                    In luna Ianuarie anul acesta, am facut la Asko o operatiune mai de "anvergura" iar ora de manopera a fost 12 EUR fara TVA, adica 14,88 EUR cu TVA, adica 67 RON cu TVA... repet, undeva cred ca e o problema cu pretul pe care ti l-au transmis si e foarte posibil sa fi inteles gresit ce le-ai solicitat.

                    @ dragostan : nu e vorba ca tin sau nu cu Asko, pur si simplu eu am fost multumit de serviciile lor si plec de la premisa ca asa cum eu imi doresc sa fiu remunerat pe merit de angajatorul meu, consider ca si eu trebuie sa o fac mai departe cu terti prestatori de servicii in folosul meu. Altfel intrerupem "lantul trofic".
                    Pana la urma totul se reduce la alegeri pe care trebuie sa ni le asumam. Daca pe urma aflu sau vin si zic ca "dincolo era mai ieftin" inseamna ca am ales prost si e doar vina mea.

                    ... si da, i-am poluat omului topicul, sa trecem peste offtopic .
                    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                    "Binele o duce rau in Romania"

                    Comment


                    • Gata cu offtopicul?
                      Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                      2 roti

                      Comment


                      • Tu chiar crezi că mi s-ar fi vāndut o oglindă after-market la Carpaţi? Fii serios. Aş fi vrut eu să găsesc la ei şi altceva decāt OE, dar nu e cazul.

                        Şi crezi că la Cox au piesele cel mai bun preţ...? Crezi că sunt un reper? Hmmm...
                        Vrei să ştii cu ce preţ aduc eu unele piese direct din Japonia, de la Honda? Cu tot cu transport tocmai de acolo? Dar asta fără cafeluţă şi gādi-gādi īn show-room, e drept.

                        LE: ramm, decupează, pls, pe aici şi fă-ne un topic de genul "preţurile la service-urile Honda".
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • Adevarul cred ca e undeva la mijloc. Romanii, in general, cred eu ca-s cam snobi. Multi stau cu chirie, dar au masini interesante la scara. Au aceste masini, dar nu-si permit anvelope noi, umbla cu sh-uri, revizii facute pe la colt si altele. Sa nu mai vorbim de baietii speciali care apeleaza la alte mijloace ca sa-si inlocuiasca o oglinda laterala sparta. Mie mi se pare un "must" ca atunci cand ai bani de o masina din clasa lux (nu ma refer la Civic), sa-i faci toate reviziile la reprezentanta. Iesi mai scump ca la un alt service, dar e vorba si de prestanta. Si nu ma refer la multe reprezentante din Romania care fac de ras imaginea unei marci, ci la putine reprezentante care chiar pastreaza imaculata imaginea acelui brand.
                          Teoretic, ar trebui ca atunci cand cumperi o masina, sa-ti faci si calcule de intretinere. Poate ca unii isi iau o Honda noua, dar considera ca dau prea multi bani la revizie la reprezentanta. Nu stiu daca poti sa-i acuzi neaparat. Pentru o reprezentanta e greu sa razbata atunci cand are de a face cu o singura marca. Se investeste in oameni, sunt trimisi la cursuri, iar la Asko se vede treaba asta. Oamenii mananca Honda pe paine. Cand am fost la AutoKlass ca-mi pacanea ambreiajul, specific Civicului, nu stiau ce e si de unde sa-l ia. Baietii de la Asko mi l-au gresat pt un an si apoi l-au schimbat pe garantie. Stiau exact ce e. Cand imi batea caseta de directie, la Constanta mi-au zis ca nu am nicio problema la articulatii si ca n-ar fi directia. La Asko au dat-o jos in 30 min!
                          Eu am norocul sa-mi permit acea revizie anuala la reprezentanta si, desi masina a iesit din garantie, prefer s-o fac tot la Asko, pt ca am incredere ca masina e verificata din toate unghiurile. Inca o data, nu stiu daca ii poti acuza pe cei care considera scumpa o vizita la reprezentanta.
                          Mai e o discutie, parerea mea e ca ar trebui ca toate reprezentantele din tara sa aiba aceleasi preturi pe marca respectiva. La Asko macar dai bani si stii ca ai parte de calitate, dar ce faci la AutoKlass Constanta, unde dai bani si nu stii daca o anume problema e rezolvata cum trebuie.
                          Service-ul cu tot ce inseamna el, showroom, service, stoc piese e facut dupa niste standarde si din ce stiu eu, asko e facut exact dupa cum au vrut japonezii. Alti dealeri lucreaza si cu alte marci, dar si in cazul asta mecanicii sunt trimisi la cursuri.
                          Am mai zis-o si inainte, eu am avut o experienta total neplacuta cu service-ul Peugeot din C-ta si cand am calcat prima data la asko si m-au intrebat daca vreau o cafea, daca vreau sa vad cum se lucreaza la masina, daca vreau sa tin filtrele vechi... am ramas surprins, dar la modul placut. Mi-am dat seama ca e altceva acolo si de-asta am ramas cu ei. Cand am montat eleronul, tot la ei am facut-o. Era un eleron after market si aveam emotii ca nu va veni bine, dar oamenii acolo chiar si-au dat silinta. Nu spun ca in alta parte nu l-ar fi montat, dar poate cu mai mult chin, avand in vedere ca era prima data cand o faceau.
                          Concluzia e ca reprezentantele ar trebui sa aiba aceleasi preturi pe marca respectiva, chiar daca dealer-ul respectiv lucreaza si cu alte marci, piesele ar trebui sa fie mai ieftine decat le-as lua eu OEM de la magazin piese auto sau de pe net (U.K.).
                          Ma gandeam la un moment dat si la autoklass (tot dau exemplu ca e dealerul local), cum ar putea ei sa capete experienta daca lumea se duce la Bucuresti sau Braila, chiar si pt revizii? Pe de alta parte, desi investeste in cursuri, sunt sigur, poate ar trebui sa caute si oameni mai priceputi care sa stie sa-ti identifice o anumita problema, nu sa mearga pe bajbaiala.

                          @ bekxy - Stai linistit, nu-mi faceti mizerie, de-aste e topicul deschis.

                          @ GUR - am inteles ca richie tot pe ulei Honda ar fi mers si la Iasi. Eu am mai cerut sa mi se verifice usa fata stanga, ca mi se pare ca se inchide mai greu. N-au demontat nimic, nu s-a pus la manopera. In afara de verificarile uzuale, mi-au reglat farurile, in rest nimic.

                          Uitati mai jos si preturile (ron) si gata cu off-topicul, daca tot ziceti ca e mizerie :
                          FA = 109.08
                          FU = 65.47
                          FP = 86.86
                          Ulei 5w40 Honda 4l = 407.55
                          Spray frana = 11.31
                          Antigel 0.5l = 14.76

                          Manopera (2h) = 277.63 (discount 10%)
                          A, si in banii astia am primit si asistenta rutiera 1 an . Oricum, nimic nu e gratis in lumea asta.

                          Ieri am trecut la anvelopele de vara si le-am si schimbat pe cele originale. Am mers pe Michellin Pilot Sport PS3, 225/45/17, 91V = 1800 lei + voucher de 200 lei benzina OMV.
                          Am facut si un drum la Bucuresti, s-au comportat perfect pe vremea de ieri. Nici nu ma asteptam la altceva .
                          Sheva_C
                          Senior Member
                          Last edited by Sheva_C; 07-04-15, 13:52.
                          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                          Comment


                          • Oarecum confirmi ce am spus si eu mai sus, respectiv ca uleiul Honda e relativ scump. Eu merg cu Eneos Sustina 5w40, in jur de 50-55 RON / litrul, nu mai stiu exact. De aici deja zboara vreo 200 RON, mai scadem antigelul si sprayul frana si ajungem la exact cei 700 RON mentionati de mine. Deci, revizia la Asko nu e scumpa, uleiul a fost cel care a "umflat" factura.

                            Cat despre faptul ca si Richie a bagat tot ulei Honda de banii aia, nu neg asta, el stie mai bine, insa nu pot sa cred ca Asko si-ar jecmani clientii si ar cere dublu si, pe acelasi ulei fata de un alt dealer Honda. Chiar mi-e greu sa cred asta.

                            Cat despre ora de manopera, am spus-o si o repet : asta si-o stabileste fiecare dealer in parte in functie de costurile fixe pe care le are, plus necesitatea unui profit. Daca nu ma insel, costurile de electricitate, apa etc, difera in Bucuresti fata de alte orase din tara, asa cum difera si intretinerea la o locuinta spre exemplu. Deci, viata mai scumpa la Bucuresti atat pentru persoanele fizice cat si pt firme / dealeri.

                            In fine, asa cum ai spus si tu, important e sa fii multumit de serviciile de care ai parte si sa fii impacat de banii dati (sa nu te simti furat) .
                            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                            "Binele o duce rau in Romania"

                            Comment


                            • E a treia oara cand spun ca am pus si eu ulei Honda , am mers pe recomandarea din manual si am pus 0w20 cu care Civicul meu se intelege de minune.
                              Ca o subtilitate, observ ca Asko a taxat tot bidonul de 4 litri...ei,la Iasi mi-au adus si aratat bidonul ca sa fiu linistit ca e uleiul pe care l-am cerut si mi-au facturat 3,7L ,atat cat intra in baia de ulei.
                              0w20 de la honda mi l-au pus la 67ron parca. Sa fie 5w40 mai scump?
                              Mai observ ca ti-au pus 2h de manopera,mie doar una.

                              Ah ,cu antigel au completat si la a mea plus gresat ambreiaj dar au fost din partea casei.
                              1 an asistenta rutiera a fost oferta Honda pentru toti cei ce au facut revizia pana la sfarsitul lui martie,o am si eu

                              Lasand deoparte preturile practicate de unii dealeri ,sunt de acord cu voi ca daca faci rabat la calitatea pieselor luse pe masinile noastre ,nu poti sa pretinzi nimic.
                              Sincer imi pare rau pentru Sheva ca trebuie sa bata drumul pana la Bucuresti ca sa aiba parte de un service decent.
                              richie
                              Senior Member
                              Last edited by richie; 07-04-15, 17:54.

                              Comment


                              • Am renuntat la uleiul Honda 0w20 pentru a nu mai auzi tacanitul de inceput al motorului pana la incalzire si sa scap de zgomotul metalic din timpul mersului.

                                Comment

                                Working...
                                X