KMYKZE: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC ?/T SSE, Graphite Gray

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • KMYKZE: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC ?/T SSE, Graphite Gray

    Salutare,

    Dupa ce am studiat piata actuala, cautand un sedan sportiv si de incredere, m-am oprit asupra Accord-ului CL7 cu motor de 2.0 i-VTEC si cutie manuala.
    Motivele pentru care am ales aceasta masina sunt:
    - Destul de incapatoare pentru familie,
    - Destul de sportiva incat sa ma distrez putin cu ea (155 de unicorni),
    - O masina al carui design mi s-a parut intotdeauna superior celorlalte din clasa sa (gust personal).

    Drept urmare sunt noul posesor al unui Honda Accord de care fostul proprietar a avut destul de multa grja.
    Initial am vrut un diesel, eu fiind obisnuit de ani buni cu diesel-ul (Opel Astra G 2.0 TDI) dar, saturandu-ma de problemele aparute la diesel (pompa injectie, supapa EGR, pompa vacuum, pierderi de presiune turbo, EDU, etc.) am decis sa schimb si sa merg pe un motor mai simplu, non-turbo si benzinar din motive de fiabilitate.
    Mergand cu ea de 3 zile, imi dau seama ca am facut o alegere foarte buna (am facut un 320 de ziceai ca sta pe loc), mai ales pentru linistea din habitaclu

    Poze voi posta in cateva zile deoarece in mom de fata masina este extrem de murdara datorita mocirlei de pe sosea.

    Pentru cei care au acest motor, am o mica mare nelamurire. Eu reusesc sa scot in Bucuresti minunatul consum mediu de 20 chiar si 22%. Stiu ca este benzina si 2.0 insa mi se pare umpicut cam mult...ma gandec ca poate are de-a face si cu altceva. Ma gandeam sa schimb bujiile, sa-i fac o verificare si un eventual reglaj al supapelor si sa curat filtrul de aer (K&N). O eventuala parere ar fi binevenita.

  • #2
    Sa o stăpānești sănătos!



    sent with the speed of light

    Comment


    • #3
      Felicitări pentru alegerea făcută. Este o mașina fiabilă și rezistenta. Să o stăpānești fara incidente!

      Comment


      • #4
        Felicitari si sa o stapanesti cu placere si fara probleme !
        20-22% chiar pare mult dar colegii cu 2L cred ca stiu mai bine ...

        Comment


        • #5
          Salut si bine ai venit.
          Felicitari pentru alegere.
          Legat de consum, verifica topicul dedicat, insa si mie mi se pare mare, acum depinde si ce drum ai prin oras.

          Sent from my Absolut bottle.
          The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
          https://www.instagram.com/iamrusu/

          Comment


          • #6
            Like pentru cei 155 de unicorni!
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • #7
              Salutare si multumesc pentru urari!

              M-am uitat pe topicul de consum dar sunt mult prea diferite cifrele pacolo, plus ca in general sunt multi care dau cifre micsorate pentru popularitate....
              Voi mai astepta putin sa ma acomodez cu benzinarul, timp in care voi face ce am scris si in primul post, cred totusi ca este o problema de filtru murdar/bujii arse... daca ajung la un 14-15 mediu in oras voi fi mai mult decat fericit

              Comment


              • #8
                La Accord.2.0 cu manuala cm 12-14 e normalul in Bucur3sti. Cat mergi bara la bara? Daca o incalzesti pe loc creste...
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Ca idee, consumul la pompa al unui 5D cu transmisie manuala in Bucuresti ajunge la 13-14 l/100km, in conditii de trafic absolut infecte (iarna +zona centrala+ore de varf). La un Accord 2.0 benzina, un 14-15 in conditiile date e absolut normal. In aceleasi conditii, un cazan diesel (2.0 TDI, turbina and shit) ajunge pe la 12 l/100km (am mai auzit povesti gen "...dom'le, maxim 9 la suta, indiferent de conditii" - bine, bine, si marmota... stiti voi). Asa ca, pentru 10 lei in plus la 100km (aprox), stai fara grija ca iti pica EGR sau se infunda fitrul de particule sau mai stiu eu ce. Singurul minus e cuplul la turatii mici si medii, in mod evident insuficient in anumite situatii, dar daca te inveti cu masina, nu sunt probleme.
                  Eventual mergi la o reprezentanta sa puna HDS-ul pe ea. In cel mai rau caz, ma gandesc la o sonda Lambda prajita, care ar putea sa dea rateuri...
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti sanatos. Eu cred ca are legatura mai mult cu stilul de condus. Asa e cand iti intra virusul honda in sange.nu te poti abtine si o accelerezi aiurea.chiar daca iti propui sa mergi linistit. O sa vezi ca dupa ceva timp o sa iti mai scada consumul

                    power of dreams
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Wagner View Post
                      Ca idee, consumul la pompa al unui 5D cu transmisie manuala in Bucuresti ajunge la 13-14 l/100km, in conditii de trafic absolut infecte (iarna +zona centrala+ore de varf). La un Accord 2.0 benzina, un 14-15 in conditiile date e absolut normal. In aceleasi conditii, un cazan diesel (2.0 TDI, turbina and shit) ajunge pe la 12 l/100km (am mai auzit povesti gen "...dom'le, maxim 9 la suta, indiferent de conditii" - bine, bine, si marmota... stiti voi). Asa ca, pentru 10 lei in plus la 100km (aprox), stai fara grija ca iti pica EGR sau se infunda fitrul de particule sau mai stiu eu ce. Singurul minus e cuplul la turatii mici si medii, in mod evident insuficient in anumite situatii, dar daca te inveti cu masina, nu sunt probleme.
                      Eventual mergi la o reprezentanta sa puna HDS-ul pe ea. In cel mai rau caz, ma gandesc la o sonda Lambda prajita, care ar putea sa dea rateuri...
                      Perfect de Accord . 5D personal in trafic infect pana in 14% ,diesel 2L tdi inainte intre 10-14%(14 iarna) in aceleasi conditii de trafic .Venind de pe diesel este posibil ca talpa sa fie un pic mai grea in special la inceput cand si vrei sa te bucuri de sunetul motorului chiar daca o faci doar intre semafoare . Daca asta e stilul consumul probabil cam ala e dar dupa ce te obisnuiesti cu ea probabil va scadea .

                      Comment


                      • #12
                        Salutare si multumesc pentru raspunsuri.

                        Azi am facut ceva drumuri prin Bucuresti, cam 50km si am scos un 14.1 dar, in conditii de trafic lejer...
                        Voi schimba filtrul de aer (K&N) pe perioada iernii si voi pune unul normal, am citit pe ceva forumuri de prin afara ca uleiul de pe filtru iarna se face vascos si scade randamentul filtrului, trece mai putin aer prin el.
                        Voi schimba si bujiile, deocamdata caut ce anume sa pun, as vrea ceva mai performant, nu neaparat de durata.

                        Cand ajung cu ea la service sa verifice supapele voi cere sa puna si HDS-ul pe ea (multumesc de sugestie Wagner).

                        Stilul meu de condus deocamdata e mai sportiv (asa a fost mereu) problema e ca atunci cand o calc scade consumul ) cand stau pe loc (bara la bara) creste vazand cu ochii....

                        Comment


                        • #13
                          felicitari pentru achizitie, sa o stapanesti cu placere! Eu si acum intorc capul dupa CL-uri . Asteptam poze!!!
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc ady_uaic, vin si pozele zilele urmatoare

                            Am cautat pe forum si vad ca se recomanda bujiile NGK http://www.ebay.com/itm/4-PCS-NGK-LA...-/320946203495
                            Din pacate pe site-ul NGK apare ca acest model de bujii e compatibil cu Accord pana la 2007, eu am 2008 sa-mi fac griji?

                            Comment


                            • #15
                              Se pare ca "This item is not compatible for 2008 Honda Accord 4CYL" deci revenim la cautarile de bujii

                              Comment

                              Working...
                              X