Reflash Honda motorizari benzina/diesel, reducere consum si dpf fix

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    ciudate tare graficele.... ce sa inteleg de acolo? ca 2.0i stock are >180CP la 7000 RPM? sau tot ce e mai mare de 6000rpm nu mai e relevant? Asta e reflash cu Hondata, sau cu ce?
    2006 Accord CL7 2.0 MT

    Comment


    • #47
      Dap, foarte ciudate grafice...
      15-20 CP in plus nu fac mai mult de 250E pt mine
      Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
      Momentan fara H

      Comment


      • #48
        Pai cam asta se poate scoate fara alte modificari din 2.4i prin reflash. In link-ul urmator puteti citi ce se poate face la un 2.4i:

        http://hondata.com/reflash_tsx.html

        @COS: nu te obliga nimeni sa iti faci astfel de modificari, dar ma deranjeaza ca ti-ai cumparat honda si ai ramas tot cu ideile unui posesor de dacie. Acei CP sunt foarte importanti pentru un motor de honda si in plus de asta ar trebui sa fii mai atent la graficele prezentate.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #49
          Doc, tu esti constient ca acolo se vorbeste de Acura TSX (K24A2), nu?

          Si mai esti constient ca pana si versiunile din ani diferiti nu sunt compatibile intotdeauna din punctul de vedere al reflash-ului (vezi pe TSXClub discutiile despre reflashul de la TSX 2006 incolo), ca sa nu mai vorbesc despre diferentele dintre Accord 2.4 si TSX, sau, si mai mult, dintre TSX si Accord 2.0...
          2006 Accord CL7 2.0 MT

          Comment


          • #50
            Da stiu, aseara tot am cautat despre informatii despre 2.0i si pe la americani motorul nu se gaseste decat pe Acura RSX-S sau Civic SI. Ideea este ca se pot modifica aceste motoare, nu doar reflash (nu merita), ci fizic cu diverse piese pe care le gasesti pe site-urile lor de tuning.

            Ideea este ca eu vreau sa imi iau Honda, dar inca nu m-am hotarat intre 1.8i, 2.0i si 2.4i, asta inseamna Civic Sedan si Accord.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #51
              Motoarele de 2.0 sunt k20z2 (cred ca unii au si k20a3 pe modelele mai vechi ?) si in continuare nu vad nimic pe site-ul Hondata vis a vis de acest motor.
              De aceea intrebam de unde-s graficele acelea.
              Poate Hondata se va hotari totusi sa scoata ceva, tinand cont ca motorul acesta se regaseste pe civicul american/japonez si pe Acura CSX la canadieni.
              Doc, poate voi ca firma de tuning puteti cere intr-un fel sau altul celor de la Hondata sa faca un reflash si pt motorul nostru, clienti sunt sigur ca s-ar gasi, eu as fi unul dintre ei.
              Nu neaparat doar reflash si altele, axe cu came, headere, intake, ...

              Comment


              • #52
                Ideea este ca am facut rost de un ecu de 2.4 l-am, pozat si le-am trimis pozele. Acesta se poate modifica sigur.
                Mai ramane sa facem poze la un ecu de 2.0i si sa le trimitem. Colegul meu pleaca luna viitoare in Singapore si va lua legatura cu un tuner care se ocupa de Hondata si tot ce inseamna japoneza. Cred ca este posibil sa plece cu 2-3 ecu la el si sa le tuneze direct acolo impreuna cu ei.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #53
                  Pai daca vreti vin cu al meu 2.0 sa-l pozati ?

                  Comment


                  • #54
                    Te-ai "deranjat" degeaba Doc, pentru mine un castig de 15-20 cai prin nu face mai mult de 250, hai 300 E, pe orice masina, chiar si pe dacie ) Nu am zis ca nu face pretul tau sau nuj'ce ai inteles tu acolo. Sorry...

                    Cat despre grafice, cum zicea si cryo, pe la 7000rpm am 180 CP? Ca asta se intelege din ele. Corecteaza-ma unde gresesc pls.
                    Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
                    Momentan fara H

                    Comment


                    • #55
                      @Cos ii graficul de motorul 2.4 american (fii atent si citeste mai sus)

                      Comment


                      • #56
                        Vrei mai multi CAI dau nu dai mai mult de 300 EURO, pai atunci cauta solutii cu kituri turbo sau compresor care costa de la 4000 euro in sus.

                        Graficele le-am postat pentru exemplificare, inca mai caut pentru 2.0i solutii practice pentru noi. Pentru ca in Europa nu am gasit prea multe variante, am decis ca daca cineva din firma ajunge in Singapore sa luam legatura cu cei de acolo. Costurile la Honda sunt mult mai mari decat la europene. Sunt preturi stabilite chiar de catre hondata.
                        Mie nu mi se pare mult avand in vedere ca ma ocup cu asa ceva si stiu exact cat cheltui alti clienti pentru a avea castiguri de 10-15 CP la un motor aspirat. Un sistem de evacuare + admisie completa costa peste 1500 euro si castigi 8-10cp max. Ti se pare in aceste conditii mult o resoftare??

                        De ce nu ti-ai cumparat diesel daca vroia 30 cp la 350 euro. Eu zic ca pentru aia 4000 euro in plus poti castiga si 45CP prin resoftare.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #57
                          Daca e sa pun, pun vreo 200-220, cu modificarile de rigoare. Nu 15 cai "supraevaluati" DPMDV. Nu mai continui discutia, sorry de offtopic
                          @dinoc, deasupra graficelor scrie clar 2.0i, nu vad unde e 2.4
                          Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
                          Momentan fara H

                          Comment


                          • #58
                            Vai ce talmes balmes ca nu mai inteleg nimic.
                            Deci...
                            2.0 unde poti sa-l duci (cp)? si ...ce bani?
                            2.4 unde poti sa-l duci (cp)? si ...ce bani ?

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Doc
                              Vrei mai multi CAI dau nu dai mai mult de 300 EURO, pai atunci cauta solutii cu kituri turbo sau compresor care costa de la 4000 euro in sus.

                              Graficele le-am postat pentru exemplificare, inca mai caut pentru 2.0i solutii practice pentru noi. Pentru ca in Europa nu am gasit prea multe variante, am decis ca daca cineva din firma ajunge in Singapore sa luam legatura cu cei de acolo. Costurile la Honda sunt mult mai mari decat la europene. Sunt preturi stabilite chiar de catre hondata.
                              Mie nu mi se pare mult avand in vedere ca ma ocup cu asa ceva si stiu exact cat cheltui alti clienti pentru a avea castiguri de 10-15 CP la un motor aspirat. Un sistem de evacuare + admisie completa costa peste 1500 euro si castigi 8-10cp max. Ti se pare in aceste conditii mult o resoftare??

                              De ce nu ti-ai cumparat diesel daca vroia 30 cp la 350 euro. Eu zic ca pentru aia 4000 euro in plus poti castiga si 45CP prin resoftare.
                              si yo sunt cam de partea lui COS , adik nu inteleg de ce atat de multi bani pentru o rescriere de soft ... ca o rescriere de soft la un telefon mobil... pana la urma omul apasa pe un buton la PC si softul se implementeaza in ECU... inteleg ca se platesc programele astea... dar in general sunt exagerate preturile la chiptuning , reflash(nu ma refer la tine, in general vorbesc...) chiar nu se pot face aceste servicii mai ieftine?, pe o persoana care detine un ferrari nu prea o intereseaza ca da 1 mie de euro sa isi mai bage 20-30 cai ....( no offense... asta e realitatea)

                              Comment


                              • #60
                                Pai presupun ca sunt scumpe doar la Honda..sunt ..relativ..putine masini ..dar si mai putine care sa fie remapate.
                                Atunci ..intervine chestia....10 remapari x 1000 E sau.. 15-20 x 300 E ??!

                                Comment

                                Working...
                                X