DOC: '07 BMW X3 X-Drive 35d M-Sport, Black Sapphire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dantt View Post
    Bravo Doc,cat mai multi km fara probleme!Ce nu inteleg e afirmatia "chiar daca e BMW".Au probleme masinile astea?Sau era vreo urma de ironie?Dup parerea mea,ai oricum putini km.
    Cand spui BMW pe forumul Hondafan, e blasfemie. ) In general, problemele la BMW apar atunci cand masinile cu multi km sunt alergate si neingrijite.

    Originally posted by KMR View Post
    În curând la vânzare?
    Nu. E masina de familie si nu are ce sa ii ia locul. Motorul, dotarile si faptul ca imi place cum se conduce acest model, nu ma determina sa aceasta masina.

    Originally posted by Sindrom View Post
    Nu cred ca o sa iasa la vanzare prea curand

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
    Mai trebuie sa astepti ceva timp pana ajunge la vanzare. Dar am retinut si incerc sa am grija de ea.

    Originally posted by Dozer View Post
    @Sindrom: tu inca incerci terenul? )

    Furtunasele de vacuum nu le-ai mai schimbat odata? Sau nu pe toate?

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
    Asa e. Am mai schimbat anul trecut furtunasele de vacuum, dar service-ul la care am apelat sa faca aceasta operatiune nu le-a schimbat pe toate. Nu stiu de ce. Am vorbit cu patronul service-ului si s-a oferit sa-mi faca lucrarea gratis, dar i-am spus ca deja le-am schimbat la mine in service.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • Incep sa apara si primele semne de imbatranire. Trebuie sa schimb flansa din cauciuc de la cardan. A inceput sa vibreze si sa faca zgomot cand accelerez brusc. Semn ca masina sta prea mult in parcare. Am comandat piesa pe original si acum astept sa vina.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • Inca o iarna in care ma distrez cu X3-ul. Se comporta exemplar prin zapada depusa asta noapte, chiar daca aveam ceva temeri din cauza gumele de iarna mai vechi. Am facut carare pe stradutele dintre case pentru cativa vecini. Iese cineva diseara la dat zapada prin parcarile mari?
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • In ce parcari mari mai poti da zapada in zilele noastre?
          ex-FN2 owner
          Loved it every second!

          Comment


          • Sa nu-mi spui ca s-a ocupat Firea si de parcari. Daca vrei legal, sambata iesim pe circuit la Adancata. Acolo o sa ai 4.2km de dat zapada.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • Vad ca e la moda ca si Academia Titi Aur organizeaza ceva similar duminica :P
              As veni si eu
              ex-FN2 owner
              Loved it every second!

              Comment


              • Eu m-am obisnuit pe Adancata si circuitul are 4.2km. Ca distanta de deplasare este cam acelasi lucru pentru mine. In schimb, nu pot sa spun ca m-a dat pe spate circuitul ATA. Pentru ceva indemanare este ok, dar pentru curse gen Time Attack este prea mic. Nici nu pleci bine si s-a terminat.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • N-am mai scris nimic de X3-ul pentru ca nu l-am mai folosit. Are aproape 122.000km si vreo 64.000km de cand merg eu cu ea. Mai mult a stat in parcare, dar si in service la Asko. Trebuie sa ii multumesc lui Marius de la Asko pentru ca s-a aventurat in mecanica de BMW. Pentru ca ii critic toata ziua pe cei care nu isi intretin masinile pe care le aduc sa le rezolv diverse probleme si trebuie sa plec cu masina in concediu, am zis ca e timpul sa fac o revizie generala la BMW.
                  Masina a facut anul acesta 10 ani si pentru ca am descoperit mici scurgeri de ulei pe la conducte, furtune turbo si intercooler, m-am decis sa schimb toate garniturile la motor (fara chiuloasa). Toate micile piese inlocuite cred ca m-au dus peste 4000 lei (pret de furnizor), o suma destul de mare pentru niste garnituri si conducte de ulei. Cred ca sunt putini cei care investesc aceste sume in masini sh. Cel putin eu nu am vazut multi care sa faca ceva la masina decat daca se strica. In ultima vreme, am descoperit acest lucru si printre posesorii de Honda.

                  La toata aceasta revizie s-a mai adaugat costul a 4 injectoare noi plus unul bonus, schimbate la recomandarea celor de la Express Diesel (sos. Alexandriei). Si daca tot am demontat jumatate de masina, am zis ca e timpul si pentru revizia turbinelor. Acestea au fost reconditionate de catre baietii de la Avd Turbo, unde am primit si un upgrade de rotor la turbina mare. A muncit Marius cateva zile ca sa schimbe toate piesele. BMW nu e Honda.

                  Aveam in plan sa o vand pentru achizitia unui bus, dar dupa toata investitia facuta nu cred ca mai merita. Trebuie sa ma folosesc de ea inca 2-3 ani pentru amortizarea costurilor. Dupa ce ma intorc din concediu, urmeaza si o revizie la xDrive. Trebuie sa gasesc o varianta de a tine masina intr-un garaj. Am gasit cateva chedere care s-au topit de la soare si o gramada de zgarieturi de la copii. E pacat de vopseaua speciala si interiorul de piele.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • Cum ziceai, e pacat sa ai o asa masina si sa o tii nefolosita, in special pe strada. E valabil cam pentru orice masina, apar coroziuni, garnituri/chedere uscate, tapiteria (din piele, mai ales) sufera si ea,
                    Eu sunt de principiu, cand iti ei o masina, mergi cu ea, altfel e o investitie care usor-usor se iroseste. Parerea mea...!
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • Are 4 ani si ceva in familie, dar cu timpul a devenit cealalta masina. De cand am luat Honda Jazz nici n-am mai mers cu ea. A ramas masina de plecat la drumuri lungi cu cei mici. Acum familia s-a marit si suntem 5. Pe cei mici ii cam inghesui in spate pentru sunt doar 2 locuri jumatate. Ca sa amn3 locuri individuale ar trebui sa ma uit dupa un van sau ceva asemanator. Orice ar fii tot a doua masina va ramane.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • Parca te vad cu sharan )
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                        Comment


                        • Mai degrabă Multivan sau Viano. Măcar sa fie ceva util.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • ...sau un SUV mai mare )
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • Am zis Multivan pentru ca ma gandesc si la partea practica. Daca tot folosesc masina doar la iesiri mai lungi in afara orasului, macar sa o folosesc si la curse. Trebuie sa leg platforma cu TypeR si sa transport gume de rezerva, cortul, scaune, truse si alte echipamente folosite in motorsport.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • Salut!
                                Eu am minibus, Zafira B -2.0 Turbo benzina - 200 CP.
                                Ca si feedback despre ea, iti spun ca daca motorul e in mintile lui, nu o sa ai probleme decat pe articulatii, care cedeaza mai repede ca la Astra (e aceeasi platforma). Partea buna e ca sunt ieftine, chiar si cele OEM. Mai sunt unele probleme tipice modelului Astra/Zafira cu modulul CIM de sub volan si cablajele de la usile spate care cedeaza dupa o vreme, insa sunt ieftin si usor de reparat/schimbat.
                                Anul trecut am fost la mare cu sotia, 2 copii, mama si sora mea + bagaje pentru 4 zile si am avut loc suficient, fara sa ne inghesuim.
                                Sharan e mai scump la intretinere, l-am luat in calcul cand am cumparat Zafira.
                                Poti proba o Zafira C, care e ceva mai spatioasa decat B si la care au rezolvat inteligent problema stalpilor fata, care blocheaza usor vizibilitatea. In mod cert e mult mai ieftina ca un Multivan, atat ca achizitie cat si ca intretinere ulterioara.
                                Acum mi s-a mai nascut un copil, asa ca balesc si eu la un Multivan, insa bugetul nu e suficient, deci raman cu balele momentan.
                                Bafta!
                                Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                                Comment

                                Working...
                                X