MotoGP 2011

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by adi antonie View Post
    "Eu am zis de Stoner ca e Moaner, chiar dc are talent nu are atitudinea potrivita unui sportiv de performanta si de asta nici nu are fani pt ca oamenii nu il plac" ...
    mai ai sa ne spui ca rossi are si inaltimea potrivita ptr un campion , poarta la picior exact marimea care trebuie ptr un campion si mananca numai mancare ptr campioni ....
    pe mine personal asta ma deranjeaza la fanii rossi , faptul ca vad in el un supraom , el este cel mai bun , el este cel mai tare ... restu' ... doar parteneri de intrecere ...
    imi place rossi, jos palaria , dar asta nu inseamna ca este un fel de zeu .
    antonie ce am scris eu si ce ai inteles tu, adica nimic! nici macar nu am facut vreo comparatie ci doar o observatie care mie mi se pare f evidenta.
    R 42659 - Milano Red Ep3

    Comment


    • Kinky, ceea ce faci e o grosolanie exact de felul celei de la #174.
      Cum iti permiti sa spui ca Adi antonie nu a inteles nimic? Adi ti-a continuat ideea ta care nu are nicio acoperire, ca sa nu spun noima. Daca nu vezi conexiunile, asta nu inseamna ca nu exista.
      Esti cu adevarat curios cine nu vrea sa inteleaga nimic (sper)?

      Comment


      • cred ca stiti amandoi suficienta engleza sa intelegeti de unde vine Moaner, si daca voi nu l-ati vazut pe Stoner sa se planga mai tot timpul cand nu i-a iesit ceva, bineinteles spunand ca el nu are nici o vina, cititi presa ca o sa gasiti acolo de o sa va saturati citind (asta ca sa vezi si tu acoperirea). Porecla nu i-am dat-o eu ci comunitatea de pe afara, cauta in google "cassey moaner" si o sa te lamuresti poate pentru totdeauna ca vad ca nici tu nu intelegi nimic.

        Conexiunile gresite le faceti voi, care pe langa faptul ca nu faceam o comparatie intre cei doi ci voi ati indreptat-o acolo, comparati mere cu pere. Cititi aici http://en.wikipedia.org/wiki/Casey_Stoner si o sa va convingeti (poate) cel putin o vreme de maretele rezultate ale lui moaner, care nici nu are rost sa-l compari cu rossi dpdv rezultate la general.

        Sunteti enervanti in schimb ca toti spuneti ca rossi asta e bun, jos palaria etc, dar cum zici ceva de unu veniti voi si incepeti sa comparati cu rossi.

        Dar dupa cum am mai zis si in alte posturi ramaneti la parerile voastre ca nu incearca nimeni sa vi le schimbe cu forta, voi sa fiti sanatatosi.
        R 42659 - Milano Red Ep3

        Comment


        • @ adi antonie
          "cat despre pozitia in sa ... nu am mai vazut la nimeni asa ceva ...."
          Pozitia in sa este data de statura pilotului, stilul sau de pilotaj, genul de motocicleta...sunt mai multi factori care il fac pe pilot sa aiba o anumita pozitie. In principal sunt 2 pozitii..."riding the back", cand pui mai multa greutate pe roata spate, asta insemnand corpul un pic mai drept, capul mai sus si mainile mai intinse si "riding the front" cand apesi mai mult pe fata, si de obicei se observa aplecarea corpului pe motocicleta desi este aplecata mobra casca pilotului fiind langa parbriz iar in unele cazuri chiar in fata sa.
          ex "riding the back" : http://www.motorcycle-usa.com/photog...n-9-72-dpi.jpg
          ex "riding the front" : http://www.globalsuzuki.com/motorcyc...4-moto-gp1.jpg
          "Riding the back" se potriveste de obicei unei motociclete cu furca setata mai moale si amortizorul spate mai tare, pentru a nu face motocicleta sa topaie la intrarea in viraj si pentru a nu ridica motocicleta pe o roata la reaccelerarea necesara iesirii din viraj. Riding the back este o pozitie foarte populara printre pilotii old school, precum Giacomo Agostini si cei din vremea lui.
          "Riding the front" este o pozitie destinata motocicletelor noi, unde masa a scazut foarte mult iar inovatiile tehnologice au facut ca motocicletele de curse sa fie niste torpile ultra usoare si cu centrul de greutate cat mai apropiat de mijlocul motocicletei. In functie si de statura dar si de tip de motocicleta, pilotii pot adopta in aceasta pozitie una dintre cele 2 variatiuni:
          "Hanging" sau "knee dragging"...se deosebeste prin genunchiul scos foarte mult, pilotul practic ajungand sa stea pe sa cu pulpa piciorului opus virajului, iar corpul este un pic torsionat catre axa centrala a motocicletei insa scos din linia sa mediana: http://www.topspeed.com/motorcycles/...ure122835.html. Este o pozitie preferata de catre cei din superbike si supersport.
          "Pointing"sau "elbow dragging"...este pozitia preferata celor din GP, si se caracterizeaza prin scoaterea genunchiului dar lipirea sa de carena, in acelasi timp insa pivotand cu cotul pe linia genunchiului...practic e ca si cum ai infige cotul in pamant, motocicleta fiind aplecata excesiv : http://www.globalsuzuki.com/motorcyc...MotoGP_Hpk.jpg
          http://www.globalsuzuki.com/motorcyc...MotoGP_Hpk.jpg
          If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

          2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
          ex - 1986 Honda MT5
          ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
          ex - 2001 Honda Civic Type-R
          ex - 2007 Honda Jazz

          Comment


          • cel mai recent exemplu de "hanging" e melandri la ultima etapa sbk unde era sa si pice de pe motor din pricina unei "atarnaturi" mai exagerate.
            un exemplu clar de "elbow" e spies http://www.ducatinewstoday.com/wp-co...e-yamaha-2.jpg
            HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
            HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
            vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
            KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

            Comment


            • foarte buna prezentarea spider , multumesc ....
              poate ca au mai fost si alti piloti care au adoptat stilul "riding the back" , insa la abe cred ca se vedea cel mai bine , cel putin eu nu imi aduc aminte sa mai fii vazut la cineva ... chiar rossi a fost unul care l-au apreciat f. mult pe abe , vezi primul nickname "rossifumi".
              civic EM2

              Comment


              • @ adi antonie
                Asa este...Rossi l-a apreciat foarte mult pe Abe, iar Rossifumi, era o derivatie de la Norifumi. Si pt ca l-a apreciat atat de mult pe Abe, a vrut ca la Suzuka sa faca spectacol exact asa cum a facut si Abe, si dupa ce a reusit (logic) japonezii l-au numit ca pe Norick : Kingu Suzuka.
                Abe avea stilul Riding the back, si cam toti japonezii adopta stilul asta. Ai sa mai gasesti stilul asta si la Lorenzo pe vremea cand mergea la 250...la GP a schimbat stilul.

                @mad_wob
                Spies este un spectacol pe circuit, insa chiar are o particularitate legat de pozitie: In general, cand un pilot executa manevra de stanga dreapta pe o sicana, la primul viraj baga cotul in pamant pe partea cu virajul, iar pe partea opusa se va sprijini cu cotul de rezervor...sau nu...dar in orice caz il tine grupat. Cand se executa miscarea pe partea opusa pentru al doilea viraj, pilotul repeta figura de la primul viraj doar ca e in oglinda. Spies tine amandoua coatele departate mult, unul e in viraj, celalalt ridicat, si raman la fel si cand schimba directia, astfel incat la un moment dat ruleaza cu amandoua coatele ridicate...ca niste aripi portante...Asta i-a atras porecla "The Elbows".
                If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                ex - 1986 Honda MT5
                ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                ex - 2001 Honda Civic Type-R
                ex - 2007 Honda Jazz

                Comment


                • pia are ceva din stilul de mers offroad, gen dirt. mie personal nu-mi place.
                  HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                  HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                  vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                  KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                  Comment


                  • Corect...in off-road se merge numai cu coatele deschise, pentru a crea un efect de suspensie in brate si a nu te obosi prea tare cand ghidonul loveste in podul palmelor. Mie mi se pare foarte spectaculos, insa pagubos pentru GP. Stilurile mai salbatice si mai agresive se potrivesc SBK-ului deoarece motocicletele fiind derivate din cele de strada au alta masa, punct de greutate, manevrabilitate...GP-ul avand motociclete prototip, care sunt ultra calculate si dezvoltate in jurul pilotilor, cere rafinament si eficienta. Iar Spies a dovedit ca stie multe cu mobra de SBK, pentru ca a castigat vreo 3 titluri de campion in AMA SBK si a luat titlul mondial de la primul sezon de World SBK.
                    Si in felul asta revenim la discutia de la care am plecat, si anume ca un stil gen SBK (stil de accelerare, reaccelerare, pozitie in sa) nu va da titlul de campion niciunui pilot de la GP, in schimb infuzia de fosti piloti GP in SBK a schimbat jocul...pe primele 3 locuri la general in SBK sunt Checa, Biaggi, Melandri.
                    If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                    2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                    ex - 1986 Honda MT5
                    ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                    ex - 2001 Honda Civic Type-R
                    ex - 2007 Honda Jazz

                    Comment


                    • nivelul talentului in cele doua categorii sunt pe paliere diferite, asta e evident, de multi ani.
                      daca vorbim de spectacol, e nebunie in bsbk
                      HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                      HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                      vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                      KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                      Comment


                      • trasnmisie si sasiu nou pt ducati, chiar 2 versiuni la Assen: http://eurosport.yahoo.com/20062011/...sis-assen.html
                        Sa vedem ce o iesi

                        Aoyama in locul lui Pedrosa ... ar fi fost tare dc il lasau pe Simoncelli, cred ca facea spume Pedrosa
                        http://eurosport.yahoo.com/20062011/...t-pedrosa.html
                        R 42659 - Milano Red Ep3

                        Comment


                        • Originally posted by mad_wob View Post
                          nivelul talentului in cele doua categorii sunt pe paliere diferite, asta e evident, de multi ani.
                          daca vorbim de spectacol, e nebunie in bsbk
                          Acolo chiar ca sunt plecati cu biscuitele pe conducta...
                          If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                          2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                          ex - 1986 Honda MT5
                          ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                          ex - 2001 Honda Civic Type-R
                          ex - 2007 Honda Jazz

                          Comment


                          • Originally posted by kinky_boy View Post
                            trasnmisie si sasiu nou pt ducati, chiar 2 versiuni la Assen: http://eurosport.yahoo.com/20062011/...sis-assen.html
                            Sa vedem ce o iesi

                            Aoyama in locul lui Pedrosa ... ar fi fost tare dc il lasau pe Simoncelli, cred ca facea spume Pedrosa
                            http://eurosport.yahoo.com/20062011/...t-pedrosa.html
                            Pai Rossi deja a declarat ca nu trebuie sa se astepte nimeni ca el sa rasuceasca totul, pt ca inca nu e recuperat complet cu umarul si nici motoreta nu e pusa la punct.
                            If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                            2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                            ex - 1986 Honda MT5
                            ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                            ex - 2001 Honda Civic Type-R
                            ex - 2007 Honda Jazz

                            Comment


                            • Originally posted by Spider View Post
                              Pai Rossi deja a declarat ca nu trebuie sa se astepte nimeni ca el sa rasuceasca totul, pt ca inca nu e recuperat complet cu umarul si nici motoreta nu e pusa la punct.
                              da am vazut si eu declaratia de pe motogp si mi se pare normal sa nu promiti ceva dc nu ai vazut tot ... rezultatele de la FP1 sunt insa interesante, dar poate si pt ca a fost unul cu ploaie (http://www.motogp.com/en/Results+Sta...NED/MotoGP/FP1)
                              hondatu
                              Administrator
                              Last edited by hondatu; 30-06-11, 21:47.
                              R 42659 - Milano Red Ep3

                              Comment


                              • ON
                                super cursele de la 125 si moto2 spectacol maxim la motogp a comis-o Simoncelli din nou, saracu Lorenzo ce o mai fi injurat ca avea sanse la victorie dupa cum a mers.
                                Sa speram ca Spies o sa mai faca curse bune, se pare ca la ajutat si faptul ca a mers si in sbk pe traseul de la assen. Rossi cu noroc din nou pe 4 , dc avea ploaie cred ca avea sanse reale la victorie dar asa data viitoare.

                                125 - Vinales, Salom, Gadea
                                moto2- Marquez, Sofuoglu, Smith
                                motogp - Spies,Stoner, Dovizioso
                                hondatu
                                Administrator
                                Last edited by hondatu; 30-06-11, 21:48.
                                R 42659 - Milano Red Ep3

                                Comment

                                Working...
                                X