Stiri din lumea auto

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca Apple cumpara Mclaren asta nu inseamna ca trebuie sa si implice in management. vezi ce au facut chinezii cu Volvo. Au cumparat si le-au dat bani suedezilor sa-si faca de cap. Volvo, desi e detinut de o companie chineza a evoluat extraordinar(dpdv al business-ului) in ultimii ani.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • total de-acord. Insa ideea mea era ca ar fi bine sa se tina de ce a incercat Jobs sa construiasca, si apoi se pot baga si pe altele. Pe de alta parte, sunt destui care le cumpara produsele de 2 bani (ma refer in special pe piata telefoanelor) asa ca m-am bagat ca musca )
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Meh. Eu in ultimii 2 ani n-am mai urmarit piata si am senzatia ca acum toate fac acelasi lucru. Cu toate te poti descurca fara probleme(cele high-end). Asa ca ma intereseaza 3 lucruri: aspect, fiabilitate, pret. Dar am deviat. In general ideea de a-ti diversifica afacerile e o idee de business foarte buna. Banii trebuie plasati in cat mai multe directii, pentru a minimiza riscul sa ramai in fundul gol. Cum era daca Nokia detinea de exemplu un mare producator auto? Se mai duceau asa de tare si de repede la fund? Eu zic ca sansele erau mai mici.
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • Nu raspund fiecarui post in parte, prefer sa pun link-ul asta: https://www.wired.com/2016/09/apple-mclaren-deal/
          De aici am extras si "Ron Dennis, a man so obsessed with details that he insists screw heads in his company’s tech center be vertical so they don’t gather dust"
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • Eu n-am inteles o chestie. Si cred ca reprezinta esenta discutiei: de ce ar vrea o companie, indiferent de numele ei, sa construiasca si sa vanda o masina care se conduce singura??? WTF!?

            Si nu e o strategie naiva sau pur intamplatoare, pentru ca si Google are deja un astfel de proiect in desfasurare.

            Comment


            • pentru ca oamenii gandesc big si inaintea vremurilor
              asta i-a facut MARI
              nimeni nu credea ca Amazon o sa reuseasca sa vanda covrigi online sau ca va renunta vreodata cineva la mirosul de carte proaspata - la momentul la care Amazon a inceput sa bage bani in lucrurile acestea

              next big thing se pare ca va fi traficul public automatizat - si asta este mai mult despre procesare de date decat despre masini si motoare
              si va fi next best thing pentru ca in aglomerarile urbane va fi probabil singurul lucru care va putea face viata nu numai suportabila ci si mai buna peste in inca 50 de ani de acum incolo
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • Cred ca asta e viitorul, IB, ca ne place au ba, masini autonome avind la volan oameni care se uita la ecrane "socializind".
                Stii, am facut singur un drum Ploiesti - Innsbruck si oricit de mult imi placea mie sa-mi conduc fosta masina, autostrada e cumplit de plicticoasa cind stai pe ea 12 ore 140km/h cc si nu se intimpla absolut nimic in jur cu orele.

                Deocamdata tehnologia nu e matura, cred, dar in astfel de situatii imi pare ca are sens.
                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                Comment


                • Cand am fost invitat la o conferinta despre daune auto, Allianz, etc, un anume Norbert, neamt de origine, ne-a spus, printre altele, ca intr-un interval de '10 maxim 15 ani', masinile se vor conduce singure. Tipul parea foarte senin si zambitor, cand ne transmitea cifrele astea, asadar nu doar 2, 3 companii se gandesc la asa ceva, cred ca deciziile au fost luate de altii, mult mai devreme.

                  Eu nu pot sa zic decat ca unii oameni sunt usor inconstienti, lasand deoparte progresul tehnologic si efectele sale favorabile omului.

                  Comment


                  • citind posturile de mai sus imi amintesc de un film extraordinar cu desene animate: Wall-E. Cine nu l-a vazut inca, sa o faca repede. E din 2008.
                    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                    Comment


                    • @ib
                      la ideea trafic integrat si automat se gandesc multi. la cati bani si in ce fel se pot face cu datele centralizate obtinute in acest proces se gandesc mai putini
                      pana la momentul acela insa au de depasit mecanisme psihologice profunde, lucru greu de facut in 15 ani fara sculele corecte
                      asta in conditiile in care acum exista totusi niste "experimente" in acest sens
                      de ex. dai la schimb privacy pentru ultraconfort si aparenta "gratuitate" a unor servicii

                      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • Originally posted by dacliber View Post
                        citind posturile de mai sus imi amintesc de un film extraordinar cu desene animate: Wall-E. Cine nu l-a vazut inca, sa o faca repede. E din 2008.
                        Suntem pe drumul cel bun... toti copii vor dracii dinastea. peste 2 generatii nu o sa mai fim homo-sapiens sapiens ci homo-lenesus


                        Alt film de referinta pentru toti e Idiocracy.

                        Si la ala am inceput bine (a se vedea candidatul republican de la alegerile din US). Nu imi vine sa cred nici azi cu a reusit respectivul sa fie macar candidat la presedentia unei tari din lumea intai.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • https://youtu.be/oV6NnxFfKRU

                          Sunt de acord cu punctul de vedere al tipului din video. Nu cred că mașina autonomă e miza, ci mai degrabă o consecință (un win-win).

                          LE

                          https://www.theguardian.com/business...land-state-aid

                          Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                          Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                          Comment


                          • Originally posted by Turkish View Post
                            @ib
                            asta in conditiile in care acum exista totusi niste "experimente" in acest sens
                            de ex. dai la schimb privacy pentru ultraconfort si aparenta "gratuitate" a unor servicii
                            Exact despre asta e vorba. Stii, problema este identica cu cea a cardurilor de sanatate. La inceput nu te vor obliga sa-l iei, dar ulterior iti vor face viata atat de grea prin metodele alternative, incat vei renunta si vei urma turma. Urmeaza bani electronici si multe alte surprize d-astea. In fine, e o alta discutie.

                            Sper totusi, revenind la subiect, ca aceste masini care se vor conduce singure, sa ajunga in Romania cat mai greu (tarziu) posibil. Uneori ma gandesc ca parca e mai bine sa locuiesti intr-o tara saraca, cand te gandesti ca imediat cum ai iesit din Bucuresti, inca mai vezi carute pe drum si oameni care isi duc viata intr-un mod linistit si primitiv. BTW, la astia de la tara, nu s-or gandi sa le dea carute care se conduc singure?

                            Comment


                            • Haideti, mai, c-ati umplut-o de singe si-ati dat-o-n conspirativita

                              Dacliber, multam fain, tocmai am vazut filmul
                              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                              Comment


                              • neah. eu nu cred ca exista un grup de oameni cu saluturi secrete care are genul acesta de gandire pe termen ultra lung la scala ultraglobala.

                                bunaoara cred ca nici macar Google nu au inteles pana relativ recent ce mecanisme de consumator mishtoace gadila ei sau ce valoare exista in big data; in niciun caz nu aveau asta in cap cand au inventat motorul de cautare

                                eu "decat" observ ce se intampla;

                                on topic. apple vrea sa cumpere alte lucruri, nu o fabrica de super masini - de exemplu patente si tehnologii sau un brand name legitim intr-o industrie in care asa ceva se construieste greu de tot (a se vedea efortul brandurilor coreene)


                                Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

                                Comment

                                Working...
                                X