Vreau si eu un Jazz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 91 buc de Jazz AT , dupa 2010 - https://www.autoscout24.ro/lst/honda...=2010&atype=C&
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • Salut și bine v-am gasit!

      Ce părere aveți despre acest Jazz?

      O știu de luni bune, daca nu mă înșel prețul inițial era de 8400, însă acum o are la 6500.

      https://www.olx.ro/oferta/honda-jazz...5-IDcGbmK.html

      Comment


      • Originally posted by Cosmin410b View Post
        Salut și bine v-am gasit!

        Ce părere aveți despre acest Jazz?

        O știu de luni bune, daca nu mă înșel prețul inițial era de 8400, însă acum o are la 6500.

        https://www.olx.ro/oferta/honda-jazz...5-IDcGbmK.html
        Jazz este o masina care mi s-a parut extraordinara - am condus una doua saptamani si mi-a placut foarte mult.
        Pretul mi se pare OK si masina pare grozava; trebuie vazut caietul de service, obligatoriu, si ar trebui dusa la un service autorizat si facuta o cercetare ca la carte de cei care se pricep.
        Asa, din ce am citit, masina pare OK, dar trebuie analizata cu atentie.
        Cum spuneam, Jazz este pe nedrept o bijuterie necunoscuta la noi...
        Faceti si un test drive neaparat.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Mulțumesc
          Cosmin410b
          Member
          Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:17.

          Comment


          • Preturile pentru piese mai putin uzuale (ce nu tin de intretinere - de exemplu broasca aia de la hayon cum i-ai zis tu) sunt prohibitive la Honda. Dar exista dezmembrari, acum se poate transporta orice din afara la costuri mici.

            Jazz e printre cele mai fiabile si apreciate Honda, daca iti e OK ca design si dimensiuni, nu prea ai de ce sa iti faci griji. Oricum comparatia cu Megane sau Clio ar trebui exclusa din start.

            Fiind asa fiabila, nu prea ai de ce sa iti faci griji de chestii precum suspensia/ motor/ cutie, mai ales la 100.000 km cat are acest Jazz. In general Hondele care sunt recunoscute pentru fiabilitate (ca nu sunt chiar toate) se comporta ca un tanc, o sa mearga brici mereu.

            Ce vei avea de facut (in principiu) este mentenanta uzuala, revizii etc, pe care iti recomand sa le faci la dealer, odata pe an niste bani in plus nu sunt o drama. Stiu ei mai bine ce si cum, eu am experiente negative cu service-uri de cartier si recomand mereu ASKO pentru Honda. Nu detaliez ca nu vreau polemica, fiecare isi intretine masina cum vrea si poate. Dar nu exista un motiv real sa nu alegi ASKO... Un service care nu stie ce face poate strica masina si la un simplu schimb de lichid de frana. Mie mi-au ars un ECU la un schimb de ambreiaj unii, service de cartier, care sunt foarte laudati pe acest forum...

            La ASKO va fi mai scumpa manopera, dar ai garantia lucrarii, iar piese OEM Honda poti lua de pe Cox Motor Parts UK (se organizeaza pe aici group-buy regulat) la preturi super decente. Piesele OEM Honda sunt din nou de ff buna calitate, iar din experienta am avut numai ghinioane cu piese after-market la Honda (si sunt deja la a 4-a masina Honda), deci poti sa ma crezi.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • .

              ​​​​
              Cosmin410b
              Member
              Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:14.

              Comment


              • Nu cred ca trebuie scule mai ''speciale'' la un Jazz, decat la o Dacie. Nu trebuie sa faci totul la reprezentanta, insa daca apar probleme grave (cutie, motor), ar fi indicat sa mergi totusi la reprezentanta.

                O masina europeana se intretine altfel fata de una japoneza?

                Deci, daca iei o masina japoneza, iti este teama ca nu vei putea merge la service no-name sa faci reviziile. Eu am mers cu Civic-ul la un service no-name, in Romania, si au reusit sa faca schimb de ulei motor, placute frana, bujii, etc. S-a intamplat o singura data si am mers la un mecanic de incredere.

                Doar pentru ca un user a comanda ceva unealta pentru a schimba lichidul de frana, nu inseamna ca toate service-urile sunt la fel de ''dotate''.

                Posesorii de Honda pot sa faca revizii la preturi decente, cu consumabile de calitate, insa trebuie investit si putin timp in acest ''hobby''. Deci, cu putin timp investit in a citi review-uri, a cere pareri pe forum, a schimba experiente, se poate si la preturi absolut decente.

                Daca temerile sunt asa mari si timpul este o problema, mergi pe o europeana. Sa nu uiti totusi de fiabilitatea unei masini, ceea ce pentru mine ar fi pe primul loc, inainte de cat de usor gasesti piese si la ce pret.

                Cum zicea cineva aici pe forum, Hondele sunt fiabile, DACA sunt intretinute cel putin cum cere manualul. Mult succes in a lua decizia potrivita!

                Comment


                • Eu am prezentat fix experienta mea cu aceasta marca. Eu as alege mai mereu piese OEM si service Honda. Motivele sunt multe si nu vreau sa intru in detalii. In 90% dintre cazuri o masina intretinuta in aceasta maniera va arata si va merge mult mai bine decat una intretinuta altfel. Deja sunt pe strazi destule Honde sa vezi care de care fel e... Pentru mine si daca se face un gresaj in plus la revizie in service-ul Honda pentru ca ei stiu ca e nevoie de el (fiindca au desfacut mii de masini din alea) e suficient cat sa fiu convins. Asa sunt eu!

                  Daca compari un Jazz cu Clio si apoi si cu un Logan, iti zic sincer, ia Loganul si scapa de bataia de cap. Chiar nu fac misto, am recomandat mereu cu drag si celor din familie si amicilor Daciile, chiar arata si merg super decent si da, se intretin usor si sunt fiabile. A luat matusa-mea ultimul Sandero cu motor in 3 cilindri, garantie extinsa. Merge f ok, ieftin si la achizitie si la intretinere, materiale OK la interior, design OK, consum mic.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • ​​​Mulțumesc .
                    Cosmin410b
                    Member
                    Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:15.

                    Comment


                    • Originally posted by Cosmin410b View Post
                      Mulțumesc pentru răspuns!

                      Ce ți s-a părut extraordinar in mod special la ea? Un mic review ar fi foarte interesant pentru mine.

                      Situația mea este următoarea:

                      In viitorul apropiat voi avea o sumă de aproximativ 7000 de euro pentru a-mi înlocui actuala mașină (Opel Astra G 1.6 8V, din 2003, mașină de care sunt extrem de multjmit) și partea pragmatică din mine îmi transmite sa merg pe o europeană, chiar ceva aproape autohton, oprindu-ma la Megane 3 sau chiar un Logan MCV. Însă inima mea dorește un Jazz! După ce am văzut recenzia acestui pe care a făcut-o Robert Adam de la turații, efectiv m-am îndrăgostit de această mașină, singurul lucru care cred că trebuie să îl testez este acel zgomot la viteze mari despre care am văzut că s-au plâns câțiva useri (aici e mai mult pentru soția mea, că la mine n-ar fi asta o problema). Problema la mine este întreținerea acestei mașini, îmi este teama de costurile de mentenanță sau de reparații și anume:
                      1. Nu imi voi permite sa o duc la reprezentanta și vreau să știu dacă o revizie mai amplă (articulație, suspensie sau frana sau etc) poate fi efectuată și de către un service oarecare. Trebuie scule speciale pentru un Jazz? Spre exemplu văzusem că un user de aici a comandat de pe internet nu știu ce adaptor doar că sa schimbe lichidul de frana. Am văzut că piese pe aftermarket exista pe majoritatea componentelor din categoria consumabile sau uzuale, dar daca mi se strica o broasca de hayon spre exemplu, Honda îmi cere milioane sau au și ei preturi omenești precum au alți producători? Asta este teama mea! Pot sa o intretin că pe o mașină europeană, sau trebuie mers mereu la reprezentanta cu traista plina de bani?
                      da... ma tem ca totusi in cazul Dvs ar trebui sa mergeti pe alt tip de masina, pe alta marca - europeana, cum spuneti. Asta facand o scurta analiza a textului.
                      EU personal sunt la a 4-a masina japoneza si la al 2-lea CR-V si daca o sa am bani si energie o sa il iau si pe al 3-lea si pentru mine altceva decat Honda nu exista... fiabilitatea, siguranta, placerea de a o conduce, calitatea si odihna pe care o ai la volan, de la Jazz la CR-V, nu se pot descrie.
                      Dar nu tuturor trebuie sa ne placa aceeasi melodie si nu toti trebuie sa fie inoculati cu filozofia Honda.
                      Daca este vorba de interventii facute la coltul strazii, categoric nu Honda e ceea ce trebuie.
                      Si la gemul de corcoduse, exista unele ieftine, unele medii, unele premium... in orice exista o pozitionare pe piata... nu vreau sa va suparati sau sa ma intelegeti gresit.
                      Fiecare face ce crede ca sa fie fericit si ca sa se incadreze financiar in ce crede ca i s-ar potrivi.
                      Pe ansamblu masinile japoneze nu sunt ieftine, componentele nu sunt ieftine, dar se compenseaza fundamental asta cu alte elemente.
                      Cel mai simplu este sa incercati sa gasiti pe cineva care sa va lase sa faceti un test drive de o ora... asta va va convinge daca miracolul Honda vi se potriveste sau nu, si la buzunar si la suflet.
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • Mulțumesc pentru răspunsul dvs,
                        Cosmin410b
                        Member
                        Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:33.

                        Comment


                        • Eu am o Honda Jazz si pot sa confirm ca lucrarile uzuale (schimb ulei motor, placute frana, discuri, etc) se pot face la orice service cu oameni priceputi.
                          De asemena pot sa confirm ca exista dealeri Honda la care nu voi mai calca in viata mea (Mara Motors Braila o experienta neplacuta de acum 7 ani)
                          Deci nici mersul al dealeri nu e sigur. Dar in caz de probleme eu as prefera sa merg la anumiti dealeri recomandati.

                          Comment


                          • Mulțumesc
                            Cosmin410b
                            Member
                            Last edited by Cosmin410b; 10-02-21, 23:01.

                            Comment


                            • Asta cu mersul la reprezentanta doar e pentru oamenii care nu au habar de masini sau au nororcul sa aiba o reprezentanta calumea (sau pentru puristi...ce stiu eu) Eu nu calc la reprezentanta in Iasi (nici Honda, nici Fiat, caci inca detin unul) deloc. De ce? In primul rand incompetenta de care au dat dovada in nenumarate randuri la probleme mai speciale sa zic asa. Iar in al doilea rand banii. Pai pentru un amarat de schimb de ulei si o stampila sa dau 1500 lei sau niste placute de 200 lei sa le iei cu 500 si schimbul nu mai zic...
                              '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                              ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                              ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                              Comment


                              • In maxim un an de zile voi achizitiona si eu a doua masina in familie. Si va fi un Jazz generatia a doua, dupa 2012. Cand mi-am luat Civic-ul FD1, acum 10 ani de zile, am asternut pe o coala de hartie elementele esentiale, prioritare pentru mine, cu perspectiva urmatorilor 10 ani. Au fost luate in considerare o sumedenie de aspecte, incepand de la categoria de drumuri pe care le voi frecventa si pana la costuri de intretinere, fiabilitate, performante, consum, etc. Acum, gandind retrospectiv, cred ca am facut cea mai buna alegere posibila. Sigur ca, la unele capitole masina incepe sa devina deficitara, avand in vedere dinamica tot mai mare a modelelor mai noi, cu motorizari turbo, etc. Insa, de fiecare data cand ma urc in ea, imi incanta sufletul. Pai inca sunt masini mai noi, care nu iti transmit absolut nimic cand le conduci. Nu intelegi nimic atunci cand intri intr-un viraj, nu gasesti limita masinii, directii super-asistate, dar fara feedback, timonerii prost gandite, imprecise, pedale de ambreiaj ori prea dure, ori prea moi, care transmit socuri in cutie cand le eliberezi prea repede, etc, etc. Masini fara suflet, fara inima, proiectate si construite prioritar dupa costuri, nu dupa cum ar trebui. Asa cum spunea Soichiro Honda, la ce bun o masina daca nu iti face placere conducand-o.

                                Din aceste considerente, voi lua o Honda tot din generatia "trecuta". Voi avea nevoie de o masina cu care sa fac naveta, o masina practica, ideala pentru orasele aglomerate, o masina cu un motor extrem de fiabil si cu consum orar bun. Sunt constient de faptul ca motorul nu iti livreaza puterea ca unul turbo, dar eu am nevoie, de un motor care consuma putin la mers constant. Exact ca si Civic-ul. Am nevoie de un motor cu dezactivare de supape si voi prefera de un milion de ori un motor cu minunata distributie variabila extrem de fiabila, in detrimentul unui turbo cu probleme.

                                Dupa cateva zile de analizat ce ar mai fi de luat in seama din gama Honda, am ajuns la concluzia ca Jazz este alegerea perfecta. Mai ales ca si-a facut loc in inima mea dupa ce am participat cu un Jazz gen 2 la Honda Green Challenge, plecand din Bucuresti si ajungand la Craiova cu un consum de 3.6% si o viteza medie de aprox 70 km/h. Mi-a placut atat de mult masinuta, incat am zis ca daca voi avea vreodata nevoie de o masina mica de oras, Jazz va fi aceea. Acum a venit momentul si, pana in vara anului urmator, voi avea timp suficient sa caut in Germania un Jazz bine intretinut si cu un parcurs decent. Cel mai probabil, dupa ce o voi achizitiona, va urma un tratament aplicat si Civic-ului, adica refacere protectie anticoroziva si antifonare pe podea, aripi, praguri, lonjeroare, izolare fonica usi, etc. Sper sa tin atat Jazz-ul cat si Civic-ul pana se vor interzice masinile cu motoare termice.

                                Comment

                                Working...
                                X