Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si iti modifica totodata afisarea parcursului si vitezei


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • Salutari

      Dupa 7 ani vreau sa renunt la toyota rav 4 si sa trec pe honda crv.
      Am facut test drive la crv, noul rav4, bmw x3, mazda cx 5, tiguan. (restul nu vreu sa testez din diferite motive)

      Se pare ca Noul CRV e castigator.

      Aleg versiunea 2l cutie automata benzina. (fac in jur de 15000km pe an si drumuri scurte de multe ori 2-3 km)
      E oferta acum in jur de 27000EURO pachet Elegance (plus bare longitudinale si geamuri fumurii spate).

      Am primit oferta si de la ASKO si de la HONDA NORD.

      Aproximativ acelasi pret (+- 300euro).

      Intrebarile mele:
      1. Ce furnizor sa aleg ASKO sau HONDA NORD?

      2. NU am gasit sa testez 2.0l benzina. Doar 1.6 motorina se pare ca au in test drive.

      2.0l benzina ar trebui sa fie mai silentiosa sau mai zgomotoaza decat motorina?

      3. Am cerut plan revizii de la ambele companii si diferentele sunt foarte mici la reviziile de 20000 km.

      Dar la 40000 km la HONDA NORD sunt trecut 5 * placuta frana fata si 4 * placute frana spate?

      La ASKO cred ca e trecuta doar o placuta (foarte greu de inteles oferta lor de mentenanta)

      De ce 5 placute?

      Cei de la HONDA NORD par mai transparenti cu costurile la revizii si mai usor de inteles din oferta lor.

      Multumesc,
      Alex

      Comment


      • Originally posted by cosmins View Post
        A folosit cineva jante de 16 pt crv 2007-2012? Ma uitam la ceva 215/70/R16. Stiu ca nu apare in certificat sau in manual, dar intrebam pt ca intre 16 si 17 inch pt un set de jante + anvelope e o diferență de aprox 1500 ron.

        Sent from my SM-G900F using Tapatalk

        LA 225/70/16 vei avea o diferență de sub -1%, la peste 140 km/h. Adică vitezometrul îți va arăta 140 și tu vei avea 139.
        La 215/70/16 diferențele sunt (în km/h) :

        Afișat/Real
        50 49
        60 59
        80 78
        100 98
        120 117
        140 137
        160 156
        180 176
        200 195
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Nu te ingrijora cu alea 5 placute. E doar o greseala.
          Reviziile sint foarte decente la pret comparativ cu orice alta marca. I-am aratat unui coleg cu vw jetta planul si el are cam aceleasi preturi la revizii. Si era mirat.
          2.0 benzina ar trebui sa fie mai silentioasa. Dar personal mi s-a parut ca si 1.6 e destul de silentios. Cind am facut remarca omul s-a uitat la mine usor ciudat
          Cit despre alegerea furnizorului, cel care e mai la indemina sau cel mai ieftin daca diferenta are rost. Reviziile le faci la oricare fara probleme.
          Livrarea dureaza la fel de mult indiferent de dealer.

          Comment


          • Originally posted by acristian View Post
            Salutari

            Dupa 7 ani vreau sa renunt la toyota rav 4 si sa trec pe honda crv.
            Am facut test drive la crv, noul rav4, bmw x3, mazda cx 5, tiguan. (restul nu vreu sa testez din diferite motive)

            Se pare ca Noul CRV e castigator.

            Aleg versiunea 2l cutie automata benzina. (fac in jur de 15000km pe an si drumuri scurte de multe ori 2-3 km)
            E oferta acum in jur de 27000EURO pachet Elegance (plus bare longitudinale si geamuri fumurii spate).

            Am primit oferta si de la ASKO si de la HONDA NORD.

            Aproximativ acelasi pret (+- 300euro).

            Intrebarile mele:
            1. Ce furnizor sa aleg ASKO sau HONDA NORD?

            2. NU am gasit sa testez 2.0l benzina. Doar 1.6 motorina se pare ca au in test drive.

            2.0l benzina ar trebui sa fie mai silentiosa sau mai zgomotoaza decat motorina?

            3. Am cerut plan revizii de la ambele companii si diferentele sunt foarte mici la reviziile de 20000 km.

            Dar la 40000 km la HONDA NORD sunt trecut 5 * placuta frana fata si 4 * placute frana spate?

            La ASKO cred ca e trecuta doar o placuta (foarte greu de inteles oferta lor de mentenanta)

            De ce 5 placute?

            Cei de la HONDA NORD par mai transparenti cu costurile la revizii si mai usor de inteles din oferta lor.

            Multumesc,
            Alex
            Recomand Asko, dar am interactionat si cu Honda Nord, sunt ok. Eu am 2.0 benzina A/T, dupa 8 ani si jumatate, nu se aude motorul, la motorina in primii ani e la fel de silentioasa, in timp cred ca lucrurile se schimba. N-am avut nicio masina pe motorina si nici nu voi avea vreodata. Soichiro Honda spunea ca motorina e pt camioane si tractoare. Consumul la benzina e mai mare, dar se compenseaza cu intretinerea usoara, despre fiabilitate...jos palaria, nicio problema demna de luat in seama de la achizitionare pana in prezent ! Cu placutele nu m-am prins, cred ca e o greseala. Am schimbat, in aproape 100kkm, 2 seturi discuri fata, 1 set spate, 3 seturi placute fata, 1 spate, cutia automata isi cere drepturile. In rest o baterie, un parbriz, filtre, ulei cv, diferential si motor, recomand Eneos Sustina 5W40, made in Japan ! Bafta !
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • Sal.

              De luni 19.09, mi-am luat si un crv 2.0 dar manual. Nivel echipare elegance cu elemente din lifestyle (bare, geamuri, camera ...).

              Ca zgomot, dieselul este (putin) mai galagios la exterior, dar la interior este f f mica diferenta.

              Ca dealer pentru achizitionare recomand Asko, dar pina la urma este cum este mai usor pentru tine.
              Reviziile clar la Asko.
              2008 Accord 2.0 Exe MT Crystal Black Pearl - Grey
              2016 CR-V 2.0 Ele MT Alabaster Silver Metallic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Warmk/

              Comment


              • Stie cineva daca exista vreo promotie sau oferta la revizie in aceasta perioada la asko? Multumesc

                Sent from my SM-G930F using Tapatalk

                Comment


                • exita un site asko(asko.ro) si un topic dedicat asko aici pe forum.
                  aici esti off-topic rau......
                  civic 2.2 5D FK3
                  CR-V 2.2 AT RE6

                  Comment


                  • Salutare

                    Multumesc de raspunsuri.

                    De cateva zile a venit CRV-ul. Elegance A/T cu Navi.

                    Parfum cu cutia automata. Am ales Honda Nord.

                    Din pacate nu reusesc sa franez fara sa ma duc in fata si sa ma opresc in centura. O sa ma obisnuiesc in timp.

                    Alex

                    Comment


                    • Originally posted by acristian View Post
                      Salutare

                      Multumesc de raspunsuri.

                      De cateva zile a venit CRV-ul. Elegance A/T cu Navi.

                      Parfum cu cutia automata. Am ales Honda Nord.

                      Din pacate nu reusesc sa franez fara sa ma duc in fata si sa ma opresc in centura. O sa ma obisnuiesc in timp.

                      Alex
                      La A/T e obligatoriu sa te imprietenesti cu frana...!
                      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                      Comment


                      • Regula nr 1 la automate. piciorul stang nu se ridica de pe podea. ever. Daca iti infranezi instinctul asta intr-o saptamana te vei obisnui.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • Pentru o adaptare mai rapidă, încearcă să ții ambele mâini pe volan, să elimini impulsul de a schimba viteza ,respectiv să apeși ambreiajul.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • Corect. asta e regula nr 2. Ambele maini pe volan in permanenta.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • Mi-as permite sa mai adaug ca piciorul stang sa nu fie rezemat pe footrest, ci tras langa scaun.

                              Pozitia 'nefireasca' si total 'nepregatita' de schimbare trepte (in schimb chiar comoda) m-a ajutat pe la primele AT-uri sa imi stapanesc "nevoia" de a calca ambreiajul.

                              Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                              Comment


                              • Nu, piciorul sting pe footrest e obligatoriu nu pentru ca-ti aduci aminte ca ai avut ambreiaj, nici vorba, ci pentru controlul greutatii corpului in timpul frinarii: e una ca in timpul frinarii parte din greutatea corpului sa se sprijine pe pedala de frina (+restul: centura, piciorul sting pe podea, frecare cu scaunul, volan) si alta ca ea sa se descarce majoritar prin piciorul sting pe footrest. Ai control mult mai fin al pedalei de frina daca folosesti footrest indiferent de cutie.
                                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                                Comment

                                Working...
                                X