Accord 2.0i SE sau Civic 5 usi 1.8 Sport?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accord 2.0i SE sau Civic 5 usi 1.8 Sport?

    Salut tuturor. Am o f mare problema, problema aparuta in urma citirii postarilor de pe acest site.
    La inceput a fost Accord, ult model, e de vis masina cum arata, dar m-am speriat cand am vazut consumul!!!!
    Apoi, a fost Civic 5 usi... Singurul lui dezavantaj ar fi spatele, care, sincer, parca se putea mai bine. In rest, masina e nava spatiala. Consumul e mai rezonabil decat la Accord.
    Acum nu mai e niciuna, nu din cauza banilor, ci pentru ca nu stiu care dintre ele.
    Asa ca va rog, dati-mi niste sfaturi, care sa fie "aleasa" si poate niste argumente.
    Ca si idee, acum conduc un Peugeot 206 HDI 2001, motor de 2000, iar in oras in stilul meu mai agresiv imi ia undeva la 8 iar afara 4-5%.
    Multam mult
    1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
    2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
    3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

  • #2
    Pai, fa ce am facut si eu cand am trecut de la Xsara la Legacy: consoleaza-te ca mai trebuie sa pui un 1 in fata consumului de pana acum. :lol:
    A fost o gluma, iti dai seama, dar e si un dram de adevar la mijloc.
    Eu am facut urmatorul calcul, daca te ajuta cu ceva:
    - la Xsara am pus un consum mediu de 8% pe an, la un parcurs de 15.000km (repet, totul e aprox., doar ca sa obtin un ordin de marime)...mi-a rezultat un consum de 1200litri
    - la Legacy, estimez un 10%, pe aceeasi distanta parcursa de 15.000km, rezulta 1500litri

    Deci, e o diferenta de 300litri pe an, ceea ce inseamna, la un pret de 3,8RON/litru, cam 1150RON in plus, deci cam 100RON/luna.

    Pentru mine, trecerea de la Xsara la Legacy, te asigur ca face mai mult de 100RON/luna, asa ca sunt pe deplin satisfacut. :lol:
    Mazda 6, benzina, 2.0l, 147CP
    Echipare TE Plus

    Comment


    • #3
      Parerea mea e ca din 206 ar trebui sa sari intr-un Jazz, daca te uiti la consum. Nu poti compara consumul unui 206 cu cel al unui Accord. Trebuie sa iei in calcul si dotarile, confortul si cel mai mult siguranta.
      Iar cand analizezi consumul Accord-ului, analizeaza-l in context, adica vs 407 cu un motor benzinar asemanator. Cine castiga?
      '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

      Comment


      • #4
        Stiti cum e... M-am obisnuit cu diesel... Putere de la turatii joase. Da e prea scump diesel-ul de la Honda, ca imi luam din ala.
        1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
        2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
        3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

        Comment


        • #5
          Hai ca cu consumul e un pic relativa treaba. E un pic subiectiva tema. Dar strict la topic. Accord sau Civic? Poate actualii proprietari de Honda ma lamuresc mai mult. Ziceti si defectele (daca or fi din astea)...
          Si poate reusesc sa stabilesc vreun contact cu posesor de Honda din Timisoara. Apropo, a fost o reprezentanta Honda. Au inchis-o. Ce oameni...!!!
          1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
          2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
          3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

          Comment


          • #6
            Roaga-l pe Jester sa te lamureasca. Din cate stiu, el e printre singurii care e proprietar si de una si de alta.
            Exceptie facand, bineinteles, ATI si restul reprezentatilor oficiali.
            Mazda 6, benzina, 2.0l, 147CP
            Echipare TE Plus

            Comment


            • #7
              Oricum nu-i mare diferenta de consum intre Civic si Accord - max 1L oras .
              Trebuie sa faci drive test cu ambele si apoi sa te decizi ce vrei - singurul minus care i l-am putut gasi la civic este antifonarea.
              Daca te dai jos din Accord is te urci in Civic e o diferenta f. mare - dar unii apreciaza zgomotul celor 2 evacuari
              Iar tie o sa ti se pare chiar f. silentios Civicul (benzina) venind de pe un tractoras ... pardon diesel

              Comment


              • #8
                Dinoc, tractorasul meu suna bine , toarce... Da zi-mi mai multe despre antifonare. Se aude rau inauntru de ex daca mergi pe drum cu griblura (criblura)??? Si vorbim de civicu asta nou 5D, nu?
                1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
                2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
                3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

                Comment


                • #9
                  Cand m-am referit la antifonare, m-am referit la cat de tare se adue motorul in interior, cand il urci in turatie (probail din cauza celor doua evacuari + o antifonare mai slaba in comparatie cu cea a Acordului) - dar se aude totusi placut - este un sunet de masina sport.
                  Trebuie neaparat sa faci drive test cu ambele sa vezi ce ti-ar placea mai mult - desi presimt ca si dupa drive test va fi greu sa te decizi

                  Comment


                  • #10
                    Vorba lui Mircea Badea "Traiam in Romania si asta ne ocupa tot timpul"... Ce test sa fac cu Honda Civic pe benzina, ca nu au... Cel putin la Carpati Motors, cel de pe Grivitei. Numa un Civic diesel si Accord automat. Acum 5 min am vb cu ei.

                    Zii tu dinoc, pe care sa o aleg???? :lol:
                    1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
                    2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
                    3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

                    Comment


                    • #11
                      Fa o vizita la Asko :wink:

                      Comment


                      • #12
                        nu, ca o sa vrea Type-R dupa aia.... :lol:
                        2006 Accord CL7 2.0 MT

                        Comment


                        • #13
                          Eu sunt ala de le am pe-amandoua

                          Sincer mi-ar fi foarte greu sa aleg intre ele. Sunt masini total diferite, poate singurul punct comun e ca scrie Honda pe ele.

                          Accord: eleganta, confort, sportivitate decenta, silentiozitate.
                          Civic: head-turner, design excelent, ergonomie la fel, sportivitatedar de alt gen, mai violenta), sunet sportiv.

                          Din ce am vazut pana acum (1220 km cu civicul, 12000 cu accordul) civicul e mult mai economicos. Nu prea sare de 10 in oras, iar accordul sta pe la 13-14.
                          Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                          LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                          Accord 2006 2.0 ES M/T
                          Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                          Raising money for...the third H

                          Comment


                          • #14
                            Eu vorbeam de consum la Civic, vazand consumul pe computeru' de bord, de la masina de drive test ~ 11,x consum ,
                            iar la al meu Accord am un consum ~ 12,x .

                            Comment


                            • #15
                              Gata fratilor. M-am lamurit cu consumul. Intr-adevar, Civic-ul consuma mai putin. Da acum am alta mahnire. Am vorbit cu Bogdan de la Asko... Omu m-a desumflat rau de tot, mi-a zis ca trapa la Civic e doar la varianta Executive.
                              Acu, 2000 "iuro" extra, bag mana mai adanc in buzunar, da cred ca o sa merite. Oricum, vineri dimineata sunt programat la un drive test.
                              Asa ca urati-mi noroc :wink:

                              Apropo, tin sa multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru promptitudine, ramane sa postez mesaje dar din postura de posesor de Honda. Pana data viitoare, multa bafta.
                              1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
                              2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
                              3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

                              Comment

                              Working...
                              X