Noul Civic Type R 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multă lume se plānge CS6 pe type r și si trecut pe Goodyear și pot confirma și eu că sunt foarte lipicioase īn condițiile īn care nu mergi mereu pe circuit și nu vrei să auzi tot nisipul cum lovește mașina.
    Da, la plecările de pe loc 310 cai sunt prea mulți, dar īn rest este excelent. Un awd nu știu dacă ar fi atāt de interesat de condus. Oricum ca să profiți de ei la maxim nu ai cum pe drumurile normale, iar pe circuit nu știu ce viteză maximă poți avea și acolo.
    Plus că nu toți posesorii merg cu ele pe circuit. Și cu atīt mai mult să stea să bată recorduri 😇
    Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
    Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

    Comment


    • ZiDane... nu inteleg? Se plange lumea de Continetal Sport Contact 6 (care sunt Default pe Type R) si trec prosesorii pe Goodyear (ce model?)? Ce anevlope sunt lipicioase? Continentalurile sau Goodyear?
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Originally posted by ticker View Post
        ZiDane... nu inteleg? Se plange lumea de Continetal Sport Contact 6 (care sunt Default pe Type R) si trec prosesorii pe Goodyear (ce model?)? Ce anevlope sunt lipicioase? Continentalurile sau Goodyear?
        Da, se plāng de stoc Continental (ele sunt lipicioase) și după 4-5000 mile le-au schimbat cu ultimul model de la Goodyear AS3.
        Probabil o să le īncerc și eu. Nu am făcut liniuțe sau să plec prea tare de pe loc și se țin bine īncă la mine. Am 6300 km. De circuit or fi bune CS6, dar de zi cu zi mai puțin, iar pe apă se comportă cam ciudat, că nu au un profil prea adānc.
        Goodyear are scoruri mai bune īn teste. Rămāne de testat
        Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
        Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

        Comment


        • Sau Michelin Pilot Sport Cup 2.
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • ....

            Comment


            • Pare ca o strica mult jantele standard, mie asa mi se pare, cel putin in culoarea lor de fabrica
              ....

              Comment


              • Originally posted by Dan P View Post
                Pare ca o strica mult jantele standard, mie asa mi se pare, cel putin in culoarea lor de fabrica
                Īți plac mai mult astea din filmuleț?
                Gusturile nu se discută 😆
                Par totuși pe 20“

                Mie cele de fabrică īmi plac, dar sunt foarte foarte urāt vopsite. Pentru că sunt vopsite doar jumătate: de la exterior spre interior. Nu am mai văzut așa ceva pānă acum.

                Mă bătea un gānd pentru un set de la Team Dynamics, dar trebuiesc făcute pe comandă, prețul piperat, pānă ajung... Iar cele stock sunt īncă impecabile. Cred mai trece un an pānă īmi revine ideea asta
                Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                Comment


                • Probabil ca nu e cea mai fericita culoare pentru jantele stock
                  ....

                  Comment


                  • https://www.motoringresearch.com/car...confirmed-2017

                    Se pare ca actualul Type R a foost doar o versiune demo. Sunt curios cum o sa mearga si mai Noul Civic Type R cu suspensie imbunatatita, mai multa putere plus caroseria gandita din start pentru asa ceva.
                    ....

                    Comment


                    • Nu inteleg: e dezvoltata pe baza modelului Euro-spec, dar arata ca Civicul american?

                      Interesant ca se intorc la suspensia independenta.
                      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                      Comment


                      • Era doar o poza cu modelul actual. Ei se refera la noul Civic Hatch produs tot in UK
                        ....

                        Comment


                        • Ca o paranteza pentru cine ar vrea sa mai prinda modelul actual, pe stoc in Romania mai sunt 4 bucati. Am avut si eu posibilitatea sa fac un test cu noua versiune si sa o compar cu Evo-ul SST pe care il am acum. Nu pot spune ca a avut acel efect de wow pe care l-am avut cand am testat FN2. Masina se conduce usor, dinamica este foarte buna, motorul nu mai are acelasi sound ca cel aspirat si parca nu te mai imbie sa il "violezi" tot timpul pe la 8000rpm. Parca a pierdut farmecul de TypeR, dar poate fi doar o impresia a mea. Evacuarea suna mai gros si se aude blow off-ul cum descarca in admisie. Initial aveam impresia ca este sunet de rulment, dar de fapt era blowoff-ul. Nu am reusit sa fac un test pe la munte sa simt daca chiar este asa de nervoa pe viraje, dar am incercat cateva curbe pe plat si sta destul de bine. Poate daca as fi mers cateva zile cu ea de acomodare le-as fi abordat mai la limita sa vad daca pierde aderenta. Oricum senzatia este diferita de un awd cu care poti aborda cu viteza mult mai mare virajele.

                          Interiorul nu impresioneaza foarte mult. Parca este neterminat. Bancheta din spate nu este din acelasi material cu scaunele fata. Modelului anterior FN2 parca i s-a acordat mai multa atentie interiorului. La masina de test am intalnit zgomote de interior (greierasi) si am circulat pe drumuri bune. Chiar daca suspensia este dura in modul sport, scaunele reusesc sa filtreze destul de bine si protejeaza coloana. Pozitia la volan este foarte buna, eu m-am simtit foarte bine in TypeR fata de Evo X unde scaunele au sezutul mult mai jos si astfel vizibilitatea este mai scazuta in dreptul montantilor. Trebuie sa fiu mereu atent in Evo X sa nu dau peste pietoni.

                          Motorul trage cursiv, de la turatii joase pana pe la 7000-7200rpm fara sa smuceasca. A disparut senzatia de kick a vtec-ului sau cel putin eu nu am mai simtit acest lucru.
                          Masina este faina, mult schimbata fata de FN2, dar inca nu justifica pretul de 37000e. Daca as avea acum acest buget, as testa si alte modele. In Germania am inteles ca au mai scazut preturile undeva la 34000 euro, insa la noi nu.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • Doc, chiar mă gāndeam ieri la greierașii prezenți pe modelul anterior, de nu mai știai ce să mai ți prin mașină ca să nu zdrăngăne uneori. La mine nu se aude nimic.
                            Sunt convins că ți-ar face plăcere să simți puțin și diferențialul mecanic.
                            Iar treaba cu turația eu o văd ca pe un lucru bun că nu te mai trage să īi dai roșu, mai ales că a cāștigat un cuplu mult mai bun. Cred co este mai safe pentru toată lumea
                            Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                            Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                            Comment


                            • Tu ai avut Civic normal care chiar era plin de greieri fata de Type-R. Imbinarile in bord la CTR au un material textil care te scapa e greierasi. Masina cu care m-am dat avea vreo 7600km in regim de Romania, posibil sa apara si la tine in functie de drumurile pe care mergi.

                              Am diferential mecanic la FN2 si stiu cum actioneaza, nu asta era problema. Placerea tot mai mare este la awd cand esti cu gazul in podea si masina iese din viraj cu viteza mare. Asta este farmecul unui motor Honda, sa fie tinut la 8000RPM.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • "Tu ai avut Civic normal care chiar era plin de greieri fata de Type-R. Imbinarile in bord la CTR au un material textil care te scapa e greierasi." - de unde "folclorul" ? Era o chestie de noroc.
                                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                                "Binele o duce rau in Romania"

                                Comment

                                Working...
                                X