Noul Civic Type R 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Citeam puțin la golf, ușurat, fără scaune spate, renunțat la antifonare, fara AC, etc ... Ce rost își mai are mașina?

    Legat de Focus RS ăștia în review-uri tot zic ca este la același preț cu CTR. Nu am verificat preturile la noi, dar dacă este adevărat, atunci ai mai "multă mașina" la aceeași bani la Ford, vânzările CTR-ului ar putea fi influențate de asta. Nu poți neglija acel AWD deștept și posibilitățile de upgrade ulterior (ale unui setup AWD vs FWD).

    Apropos de CTR, @littlebo a fost luna trecută în California la Hondata, si ziceau că oamenii au un CTR black imported acolo, pentru development
    Sunt curios unde îl vor împinge ca putere? Sigur va avea nevoie si de Hondata TractionControl după pentru a putea pune puterea extra jos.
    dinoc
    Senior Member
    Last edited by dinoc; 04-05-16, 13:33.

    Comment


    • Un Golf in editie limitata, e ca si cum n-ar fi.

      1.4 secunde, la un tur de 7 min 49 sec sunt perfect recuperabile doar din pilotaj.

      Comment


      • Sa ne aducem aminte ca lap timeul CTR ului era facut intr-o masina fara sistem audio, fara AC, fara scaunul din dreapta. Ei zic ca au pus un roll cage care compenseaza greutatea, dar pe langa compensare acel roll cage a si rigidizat. Da, Golful lor e facut doar pentru a bate timpul, dar nici Honda nu era exact de fabrica cand s-a facut lapul. Oricum e o mancatorie de rahat aici la capitolul fastest car on the Ring si nu o sa se termine niciodata.
        '01 Honda Civic Type R EP3

        Comment


        • Exact, oameni au pus rollcage echivalent greutății reduse, practic au compensat, apare asta si in comunicatul oficial, nu au mers cu mașina ușurată. Adevărat, contează și rigidizarea ceva, dar ei zic ca l-au pus de siguranță.

          Comment


          • Pai si rigidizarea? Daca au pus ei rollcageul pe motiv sa compenseze asta nu inseamna ca nu a si rigidizat masina. Ceea ce vreau sa subliniez e ca oricum sunt irelevante testele astea. Toti umbla cu maimuta in ideea de a scoate cel mai bun timp. Mie mi-a placut abordarea celor de la Ford. Au zis ca ei nu vor sa faca testul pe Ring ca e irelevant. Adica oamenii au facut o super masina si ii doare la ecoboost de timpii pe Ring.
            '01 Honda Civic Type R EP3

            Comment


            • A fost invers, au pus intai roll cage-ul de siguranță (ceea ce mi se pare de bun simț din moment ce testezi limitele mașinii, vrei sa scape pilotul teafăr) si au redus din altă parte greutatea adăugată.
              Dar ai păstrat greutatea mașinii, nu au mers cu ea ușurată ca ceilalți.
              dinoc
              Senior Member
              Last edited by dinoc; 04-05-16, 14:55.

              Comment


              • Nu conteaza motivele. E pe masina? Bun, asta inseamna ca si rigidizeaza masina. Nici Seat nici acest Gti nu aveau rollcage si mergeu si astia tare, la limita.
                '01 Honda Civic Type R EP3

                Comment


                • Daca mergeau tare, la limita, fara roll cage, inseamna ca aveau castile ceva mai groase, pentru siguranta. Rezulta deci greutate in plus pe care au incercat evident sa o compenseze renuntand la masa de pranz in ziua respectiva. Deci...
                  Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                  Comment


                  • Wow. Se pare ca daca zic ceva de Honda(chiar daca am si eu una si imi place mega mult si sunt fan inrait) ridic tensiunea pe aici. Am inteles. Deci pe forumul asta nu trebuie zis nimic care nu e benefic marcii Honda ca se sare la gat. Eu nu am zis ca FK2 este mai slab. Repet, zic ca aceste teste sunt irelevante ca toti ciupesc si se folosesc de cate o portita sa scoata cel mai bun timp. Ultima chestie pe care o zic. Cel mai bine si corect ar fi sa se faca aceste teste cu toti competitorii de fata : Honda,Seat,VW si Renault sa faca best lap in aceasi zi, sa conduca acelasi pilot si sa fie toata lumea de fata.
                    '01 Honda Civic Type R EP3

                    Comment


                    • Nu prea ai cum sa stabilesti conditii de "laborator". Daca piloteaza acelasi pilot i se vor imbunatatii reflexele si va conta mult ordinea in care au fost pilotate masinile.
                      Nu exista egalitate intre masinile de serie. Daca se vrea comparatia absoluta intre constructori, trebuiesc impuse niste limite si conditii exact ca in F1. Cilindree, greutate, etc.
                      '07 Civic 5D 1.8 MT Executive Alabaster Silver Metallic

                      Comment


                      • Originally posted by VladTNS View Post
                        Wow. Se pare ca daca zic ceva de Honda(chiar daca am si eu una si imi place mega mult si sunt fan inrait) ridic tensiunea pe aici. Am inteles. Deci pe forumul asta nu trebuie zis nimic care nu e benefic marcii Honda ca se sare la gat. Eu nu am zis ca FK2 este mai slab. Repet, zic ca aceste teste sunt irelevante ca toti ciupesc si se folosesc de cate o portita sa scoata cel mai bun timp. Ultima chestie pe care o zic. Cel mai bine si corect ar fi sa se faca aceste teste cu toti competitorii de fata : Honda,Seat,VW si Renault sa faca best lap in aceasi zi, sa conduca acelasi pilot si sa fie toata lumea de fata.
                        Nu pune la suflet. Asa cum GTI a detronat acum TypeR, probabil ca si TypeR a detronat Megane-ul la vremea respectiva.
                        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                        Comment


                        • Pe Hondafan nu exista decat Honda. Restul, nu sunt masini daca ne luam dupa unele postari de aici. Oricum ar fi sau cum se discuta, AWD-ul este un mare plus in aceasta clasa. Indiferent de marca sau puterea motorului, cine vine cu un astfel de sistem ca standard are din start un avantaj fata de competitori.

                          Legat de timpii pe Ring, daca au scos cu 1.4s mai bine inseamna enorm. Nu mai conteaza cine a dat jos scaune si sistem audio, ci timpul care il poate scoate masina. Pana si noi pe circuit ne ducem cu masinile goale atunci cand vrem sa scoatem cel mai bun timp. Doar nu mergem la plimbare cu ele, ci sa batem timpii altora.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • Originally posted by VladTNS View Post
                            Type R FK2 a fost detronat pe Nurburgring de un Golf.
                            http://www.autocar.co.uk/car-news/ne...urgring-record
                            Gata, io nu imi mai iau Type R , nu mai suport rusinea HARAKIRI
                            Lasati nu fiti suparati ca scoate si Mugen o versiune pana la urma
                            ....

                            Comment


                            • In STI aruncati cu pietre? sa stiu ce postez de-acum incolo )
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment


                              • @Vlad dacă facem un schimb de păreri nu înseamnă ca sunt fan înrăit Honda (o conta mai mult greutatea micșorată fara roll cage (Seat/VW/Renault) sau aceeași greutate dar cu roll cage (Honda), cine știe, as zice ca greutatea micșorată este mai importantă pentru timp mic pe circuit).
                                Vezi ce am zis mai sus (consider că Focus RS este peste la aceeași bani).
                                Ca fapt divers nu sunt fan-ul unei mașini turbo FWD indiferent de marca.

                                STI este foarte mișto, așa că nu văd de ce să nu o aduci în discuție, nu stiu cat costa în comparație cu un CTR. Mie personal îmi place mai mult decât CTR (ca tot zicea Vlad mai sus ceva de fani )
                                dinoc
                                Senior Member
                                Last edited by dinoc; 04-05-16, 15:28.

                                Comment

                                Working...
                                X