Noul Civic Type R 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si o filmare excelenta :
    https://www.youtube.com/watch?v=1SzHy7bFOe4
    Testul insa e slabut, mai ales la practicalitate
    Dan P
    Senior Member
    Last edited by Dan P; 19-08-15, 20:17.
    ....

    Comment


    • Originally posted by kinky_boy View Post
      un consum de la un utilizator ce are masina de 1 luna:
      Pai consuma mai bine ca FN2-ul!!!
      6.73 l/100km @120/h pe CC
      7.433 l/100km @136/h pe CC

      Si mai e si noua, ii va mai scadea consumul.

      Devine interesant..
      sigpic

      HONDA - THE POWER OF DREAMS
      Honda Civic Type-R FN2

      Comment


      • sambata merg in test drive la noul Type R
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • La noi? Așa norocos ești?

          Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
          hondatu
          Administrator
          Last edited by hondatu; 21-08-15, 12:18.
          Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
          Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

          Comment


          • nuuu, in UK
            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

            Comment


            • Ady iti asteptam cu nerabdare impresiile .
              Vezi si cum se rabate bancheta .
              ....

              Comment


              • instagram://media?id=1055688409085274224
                2.4 MT Exec 2009 ... and i'm Loving it.

                Comment


                • Ady vezi ca asteptam cu nerabdare stiri "la cald"
                  ....

                  Comment


                  • Am zis să nu fiu primul care īntreabă, dar aștept cu nerăbdare impresiile.

                    Am văzut pe civinfo că se product 30 bucăți pe zi, dar tot au livrări īntārziate cu lunile

                    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                    Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                    Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                    Comment


                    • va mai trebui sa asteptati o zi, merg maine la 2. s-a decalat putin programul.

                      intre timp in centrul Birmingham-ului:



                      ady_uaic
                      Senior Member
                      Last edited by ady_uaic; 23-08-15, 01:20.
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • Asaa...1st things 1st: asa ceva....deci este o masina de-a dreptul superba!
                        Dupa drive test, ma rugam de a mea sa mearga macar 60% cat CTR-ul )) - evident, NU!
                        Pozitia la drum e dementiala: efectiv masina sta pe sosea lipita. cand am iesit din curtea showroom-ului, a condus tipul de-acolo pana la un punct unde am facut schimb. Cum ei au ronduri din 1 in 1km, mai erau aprox 600m pana la intrare in rond. Ce-a facut? a tras cat a putut de ea, evident eram socat (si nu sunt linistit la volan deloc), si ma rugam sa franeze cand ajungem ca nu stiu daca are timp. Ei, nu a franat deloc, a aproximat daca are timp sa intre in rond (mergeam tot inainte practic) si am avut senzatia ca ne vom duce in pastai. Nici pe departe, in curbele din rond n-am simtit nici cea mai mica clintire (mi s-a parut fenomenal!!).
                        Apoi am facut schimb, si am inteles de ce n-a franat cu nu stiu cate sute de m inainte de intersectie: franele tin extraordinar! Tot setul e brembo. Astfel incat, am repetat povestea si am intrat in rond cu 85 mile/h (ori ma duc in sant si ma ia naiba ori ma stupefiaza masina asta), si siguranta pe care o ai si faptul ca nu se inclina deloc cat sa nu te simti stapan pe situatie m-a convins ca e o masina greu de rasturnat.
                        Cat priveste rigiditatea, aveti cuvantul meu ca inafara ca e "dura", ca si confort, n-am simtit diferenta fata de CU2. E super faina, nu te doare spatele, am luat 2 damburi din alea specifice britanicilor cu putina viteza, si inafara ca s-a "ondulat" masina pe sosea, nu am simtit nimic deranjant.
                        Evacuarea urla fix cat trebuie, daca vrei sau daca nu poti deranja vecinii (ceea ce iarasi mi se pare f tare).
                        Cand apesi butonul R, se schimba luminozitatea la tot sistemul (navi, bordul, etc) si devine un rosu mai agresiv.
                        Intre Imprezza 2014 si Type R asta, dupa 120 km/h exista diferenta de sunet in habitaclu. La imprezza incepi usor usor sa nu te mai auzi cu cel din dreapta, la TypeR n-are nici pe naiba. Extrem de silentioasa la capitolul asta.
                        Directia mi s-a parut putintel mai dura fata de CU2, dar numai in R (doar asa am condus-o 90% din drivetest).
                        Demarajul e o chestie simpla: daca n-ai incredere in musculatura bratelor, nu te bagi la chestii agresive si demaraj puternic. Nu poti sa o duci la cuplul maxim fara sa te tii de volan cu forta (eu unul n-am reusit - erau si stradute inguste, de incapea doar 1 masina, ca pe-acolo am vrut sa o forjez).
                        Overall nu cred ca pe sosele publice exista vreo masina de care sa nu te tii cu Type R (daca te pasioneaza), si chiar mi se pare super super tare.

                        ady_uaic
                        Senior Member
                        Last edited by ady_uaic; 23-08-15, 18:12.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • Mă bucur pentru tine că ai avut ocazia să testezi mașina cānd īn Europa este mai mult īn poze.
                          Și mulțumim pentru detalii.

                          Aș veni cu cāteva īntrebări totuși pe partea de confort, pentru că viteză și stabilitate cāt de cāt am prins ideea.
                          Are o insonorizare mai bună decāt precedentele modele sau pur și simplu este motorul mai silențios?
                          Cānd ai luat bumperele s-a auzit ca și cum s-ar rupe ceva?

                          Mulțumesc

                          Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                          Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                          Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                          Comment


                          • Nu pot compara cu modele precendete, pentru ca am avut doar accord din gama Honda.
                            Pot compara cu al meu CU2 si Imprezza WRX STI, unde castigator este CTR-ul (are o insonorizare foarte buna).
                            La bumpere si alte damburi de genu, nu am auzit nici macar sunetul amortizorului (sunetul ala specific), dapai altceva; stiu la ce te referi, si nu, nici vorba de asa ceva. Pur si simplu treceai peste damb, mici gropite, ca si cum era asfalt. Simteai putin masina ca a trecut peste damb, sau intr-o groapa, denivelaj, sau ceva de genu; dar in rest nu, la nivel de zgomot absolut nimic. Si eu ma asteptam sa se auda ca si cum s-ar rupe ceva, din cauza rigiditatii, dar nu.
                            Insa, cand citeam mereu pe forum cum e la FN2 de ex, sau altele modificate, ca auzi de parca se rupa ceva (si e absolut normal, trebuie doar sa te obisnuiesti cu sunetul), am fost extrem de curios cum e versiunea asta noua. Such a big improvement!
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • Atunci chiar m-ai convins!
                              Ps: Ai mers cu echiparea GT?

                              Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                              Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                              Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                              Comment


                              • da, cu GT
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X