Noul Civic Type R 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Dacliber te invit sa citesti postul 1284 sa te lamuresti nitel Se pare ca citesti pe sarite
    Legat de informatii te asigur ca sunt in top 10 cu posturi concrete legate de noul Ctr. Poti chiar sa numeri daca doresti cate linkuri am postat pe acest topic. Cred ca am fost destul de constructiv.
    Dan P
    Senior Member
    Last edited by Dan P; 30-07-15, 19:17.
    ....

    Comment


    • 1. nu eu am insistat in directia flameului ca si domnul Delphi, ca si cum eu sau altii am fii pusti interesati doar de led si tuning.
      2. la Timisoara e o medie de 7 femei la un barbat cu Lugoj de 11 la unu, ca ai sau nu TypeR esti satisfacut, nu trebuie sa stai cu moldoveni care au impresii si sunt educati la TV pentru asta.
      3. Dan P, nu citesc deloc pe sarite, observ doar ca esti oscilant in pareri in functie de cine le emite si nu doar pe topicul asta. Si din respect iti scriu corect numele.
      4. Contributia la forum, nu cred ca e data de nr de discutii la care partcipi, nr de poze, de multumiri, salutari, pupaciuni si superficialitati. Astea sunt normale si tolerate ca sa zic asa. Cate DIY, raspunsuri la intrebari tehnice, articole explicative, ajutor efectiv al unor colegi de pe forum aflati in dificultate, cred ca conteaza cu adevarat. Esti sau nu in nu stiu ce top, ce grup, etc poate doar sa it satisfaca vanitatea.
      5. la momentul in care se discuta aspectul diferit fata de concept, nu eram singurul forum pe care se discuta asta, deci nu suntem noi singurii nebuni care critica bijuteria vizual. Daca te uiti la momentul asta, au trecut peste, vezi doar performante, liste, etc, lucru care ajuta la vanzari. Oamenii sunt niste oi vis a vis de produse.
      As dorii sa trecem peste, pana la urma citesc despre TypeR pt ca ma intereseaza, nu ca imi place maculatura, sau derapajele de vacanta. Nu tin nici sa am ultimul cuvant, poate am fost prost intales cand am incercat sa aduc discutia la baza. Greseala asumata.

      Am zis de butonul R, ca o solutie inginereasca buna. Pana la urma masina e 2 in 1.
      ,,The notorious +R button engages the most aggressive setting of the car, activating a sharper throttle map which offers more of the available torque at lower engine speeds, reducing the assistance of the electric power steering, stiffening the adaptive dampers by 30% and relaxing the Vehicle Stability Assist system, allowing bigger yaw and slip rates. Honda says that this is the optimal setting for attacking the Nurburgring. The two modes of the suspension are better described as firm and even firmer, with the latter probably being too harsh for use on the British B-roads but we have to wait until we drive it there to see how it copes. ,,
      dacliber
      Senior Member
      Last edited by dacliber; 31-07-15, 07:49.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • on a lighter note
        sper ca masina asta sa faca din nou populare husele "originale" de dacii/astre/golfuri2-3 pe care scrie typeR
        pentru ca, mai in gluma mai in serios, asta e masura succesului la typeR (nu 800 de oameni care sunt atat de obsedati incat sa cumpere o masina fara sa o conduca)
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • @dacliber nu stiu daca ti sa mai spus dai ai un stil aparte de a da cu bata-n balta " "2. la Timisoara e o medie de 7 femei la un barbat cu Lugoj de 11 la unu, ca ai sau nu TypeR esti satisfacut, nu trebuie sa stai cu moldoveni care au impresii si sunt educati la TV pentru asta."
          Poate ar fi interesant sa dai si exemple cand faci acuzatii
          ....

          Comment


          • fiecare zona a tarii isi are rostul ei (fie ca va place sau nu). Dar topicul e despre TypeR. Cred ca cele mai relevante pareri de-acum incolo vor fi dupa ce se va conduce pe diferite strazi. Acum, discutiile sunt ca la smartphone-uri: ce CPU are, cat ram, dar nimeni nu foloseste in totalitate. Si la TypeR sunt convins ca vor fi unii care vor scoate untul din masina si vor veni cu pareri obiective (pe-alocuri si subiective), dar multi vor spune ca e super tare doar pentru zvacul provocat de R (cred ca va fi mai mult placebo, ca si S-ul de la AT-ul meu ).
            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

            Comment


            • E diferenta mare intre S-ul de la cutiile automate de generatie mai veche (ca nu e tocmai noua aia de pe CU2) si ce fac unele masini mai noi cand treci din Eco in Sport sau Normal - Sport - R etc.

              Chiar si la actuala masina, MULT mai modesta din punct de vedere putere etc, trecerea de la Eco la S se simte bine de tot, nu neaparat in rapiditate fiindca nu am stat sa masor, dar ma refer in special la sunet motor, raspuns pedala acceleratie, raspuns cutie automata, probabil suspensie (la noul Type R sigur si asta). Deci da, e un 2 in 1 intersant, ramane de vazut doar cat de "uman" e in modul Normal, ca lumea de asta se plangea.

              LE: Nah ca am zis ca nu mai vb pana nu o conduc! ))
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Da si eu sunt curios cat de domestic e modul "Normal" . Ma bate gandul sa ma indrept in cativa ani spre asa ceva .
                Chiar sa nu uit, m-am inscris pe site la Honda pentru un drivetest. Nu prea imi fac mari sperante dar cine stie
                ....

                Comment


                • Si eu am zis la fel dar nah... cand ai atatia piloti experimentati pe forum care discuta la nivel de milisecunde si stiu cat de buna sau proasta e masina doar din poze si filmulete de pe net, e greu sa-i ignori ))).

                  Am vazut mai in spate ca unii se raporteaza la timpii scosi pe Nurburgring al diverselor masini, pt mine nu e tocmai relevanta treaba asta. Da, e un punct de "plecare" dar care are o gramada de factori discutabili : piloti diferiti, momente diferite, temperatura pe circuit la momentul X, etc. Iar exaltarea asta a unora cum ca Type R-ul a batut nu stiu ce alte masini mai puternice cu 0,0000001 secunde... hai sa fim seriosi, diferentele alea de timp sunt pistol cu apa, intri intr-o curba un pic mai tare si te-ai p...t pe el de timp.

                  Pt mine va fi relevant doar CURUL MEU pe care il voi pune in noul Type R si voi compara cu ce a zis CURUL MEU in cazul altor masini. Nu am CUR de pilot dar macar e al meu si e singura metoda de comparatie pertinenta. Important si laudabil e saltul facut de Honda fata de modelul anterior si faptul ca e in rand cu lumea. Ma repet dar pacat ca nu au pastrat design-ul conceptului insa asta devine un subiect de discutie inutil : asta e masina finala si trebuie sa o luam ca atare.
                  '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                  "Binele o duce rau in Romania"

                  Comment


                  • Gur era vorba de secunde bune in unele cazuri si peste 10, pe care e adevarat nici unii dintre noi nu le vom obtine cu siguranta.
                    Personal ma deranjeaza atitudinea unora care fac sa para neinsemnata aceasta performanta de parca celelalte marci au folosit pe post de driver pe nea Marin de la coada vacii si au mers un tur la misto. Toti trag de rupa masinile in doua sa scoata asemenea timpi. Sa fim seriosi Honda are multe bube dar macar se pare ca a scos cu adevarat o bestie pe 4 roti dupa mult timp.
                    Chiar daca e momentan doar o strategie de marketing va asigur ca cei de la Porsche, BMW Audi etc. au sedinte pe tema asta.
                    ....

                    Comment


                    • cati dintre voi conduc agresiv pe strada, de conteaza secundele alea? cati dintre voi merg la Nurburgring de sunt asa de curiosi de milisecunde? am vazut (si nu unul) aici unii care condamna condusul agresiv si depasirile care-ti taie rasuflarea, asa ca, un CTR de condus daily in bucuresti fara a trage de el cat poti de mult, mi se pare un stil britanic: iei cea mai tare masina sa mergi cu 40 la ora, nu ca vrei sa fii opulent, ci ca nu ai ce face cu banii efectiv (desi in romania opulenta conduce multe categorii, situatii).
                      Eu daca renunt la stilu de condus actual, masini precum CTR si imprezza sunt istorie (numai daca imi permit sa o scot lunar pe circuit si sa scot untul din ea). Ca se ofera scoring aici, din punctul meu de vedere, se discuta ca sa nu se taca (e o parere strict subiectiva).
                      Pasiunea teoretica fara aplicabilitate e ca sexul din carti, sau la TV: il fac altii, nu tu!
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • Eu cred ca nu pui lucrurile tocmai in cea mai buna lumina/perspectiva(sau poate inteleg eu gresit ce spui tu). Daca ai o masina de 150/200/250/300/xxx CP, nu trebuie neaparat sa mergi cu 100kph prin oras si 200kph pe celelalte drumuri, sau sa faci zeci de depasiri. Poti avea o masina de 300CP si sa mergi legal. Daca vrei sa mergi "tare", poti iesi foarte bine pe un circuit si sa iti satisfaci doza de adrenalina/pofta de viteza(sau pe autostrazile fara limita in DE)... iar in rest sa mergi chiar si cu 30kph, daca atat impune limita. Personal n-am inteles niciodata de ce exista la unii aceasta corelare intre puterea motorului si cu cat peste limita de viteza trebuie mers.

                        Momentan legat de Type-R, daca ar fi sa aduc o "critica", ar fi faptul ca in modul +R nu poti face tu ajustari/personalizari. De exemplu, poate vreau raspunsul ferm al directiei si prompt al motorului, dar poate nu imi doresc duritatea suspensiei.... dar asta este o parere strict subiectiva.
                        Dozer
                        Senior Member
                        Last edited by Dozer; 31-07-15, 17:47.
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • @Dozer, total de-acord cu tine. Ideea era alta, dar cred ca poluam topicul inutil. Mai bine lasam "secundele si milisecundele" sa isi aiba sensul :P (in spirit de gluma, no offence! ).
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • Originally posted by dacliber View Post
                            1. nu eu am insistat in directia flameului ca si domnul Delphi, ca si cum eu sau altii am fii pusti interesati doar de led si tuning.
                            Uite care-i treaba: asta e topic despre noul Type-R. Deci, limiteaza-te la a comenta despre subiectul topicului - daca ai ceva pertinent de comentat - si lasa aprecierile despre domnul Delphi sau despre alti colegi de forum, moldoveni, olteni, bucuresteni, sau ce-or fi ei. Eventual, mai citeste odata (sau ori de cate ori este necesar) regulamentul forumului. Si conformeaza-te. Sau abtine-te sa mai postezi, ca de obraznicii suntem satui.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • oricum, as da o tura cu noul CTR pe un circuit aici in UK , as scoate tot ce pot din ea (subiectiv fiind).
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment


                              • https://www.heavyset.co.uk/the-2015-...honda-fanatic/
                                Uau 17% la mers incetisor nu suna grozav .
                                Dan P
                                Senior Member
                                Last edited by Dan P; 05-08-15, 14:38.
                                ....

                                Comment

                                Working...
                                X