Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ionutbratu84

    Deci, eu astept cu deosebit interes (imi frec deja palmele) sa vorbim concret (pe cifre), peste 2 ani de zile cel mai devreme, despre succesul noului Civic.

    Sper ca esti constient ca poti pierde acest "pariu" dupa care probabil iti vei lua o mini-vacanta pentru a nu fi nevoie sa-ti ceri scuze pentru aburelile scoase.
    Ironia din postul tau lasa sa se inteleaga ca nu prea iti plac parerile altora, fie ele si altele decat ale tale. Ce e atat de greu de inteles ca unora le place masina asta mai mult decat actualul model?
    Nimeni n-a laudat-o pana peste orice limite (si si daca ar fi facut-o, e dreptul fiecaruia), eu unul am precizat simplu si concis: designul exterior e simpatic (ceea ce pentru mine inseamna nota 7 spre 8 deci cu destul loc in sus), interiorul imi place mult mai mult, ii dau in orice caz un 9. Toate astea fara sa fi studiat masina pana la ultimul punct de sudura, chestie inutila la un asemenea show si pentru o masina pe care o voi avea in showroom peste 2-3luni.


    Astept deci, sa inceapa vanzarile si sa aflu de succesul rasunator al noului Civic din Cartea Recordurilor, cel putin...

    Despre vanzari e bine sa se vorbeasca la sfarsitul carierei unei masini nu dupa 2ani cum ai vrea tu.
    Dar hai ca facem noi 2 o mica intelegere ca vad ca esti foarte sigur ca actualul Civic a fost super-marele succes (departe de realitate, dar nu vreau sa-ti naruiesc visele).
    Din pacate am cifrele la vanzari ale actualului Civic doar pe anii 2006 si 2007. Fa-le tu rost pe cele din 2008, 2009 si 2010 si dupa aia astept sa se incheie viata noului model si tragem linie.
    Te astept.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • maruta
      Ca o concluzie, nu sunt de acord cu cei care se grabesc sa-l laude prea tare, la fel cum nu sunt de acord cu cei care deja bocesc noul Civic.

      Nu-l laudam prea tare, il laudam doar cat ni se pare noua ca e ok chiar daca unii dintre noi (mai noi in lumea Honda si deci mai entuziasmati) tind sa fie coplestiti de emotie, recunoastem ca cel tarziu dupa un drive-test parerea mai poate fi schimbata.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • Oricat de mult se spune ca e doar un facelift, asa ceva nu e adevarat. Pentru asta n-a ramas nicio piesa nereconceputa ca sa nu mai vorbim de noua forma si noile dimensiuni ceea ce la un facelift nu s-ar fi rentat.
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • @ramm: Ai sa razi dar nu mai tin minte acum care companie de aviatie a facut castiguri de cateva sute de mii de euro intrun an punand cu doar O maslina mai putin in fiecare salata oferita in avion.
          sigpic

          HONDA - THE POWER OF DREAMS
          Honda Civic Type-R FN2

          Comment


          • Originally posted by hondatu View Post
            ionutbratu84

            [/B]
            Am vazut azi dim cererea lui ionutbratu84 de a i se sterge thread-ul...Weird. Se pare ca si-a luat jucariile si a plecat
            My cars:
            2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
            ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

            Comment


            • @Maruta vis-a-vis de Ionutbratu: logica nu este doar formala; exista si logica dialectica. In situatia de fata, logica dialectica este de urmat.
              @Udo: nu, orice s-ar spune, asta nu se cheama evolutie. Si modelul american si cel european sunt urate! Tehnic, POATE un pic mai bune. Dar urate. Urate! Urate!

              Comment


              • Dar tehnic unde sunt mai bune? Eu nu inteleg de ce se incapataneaza si tot mai pun cate o saiba si o piulita la acelasi motor. ii bun ii fiabil, dar i-a trecut vremea, trebuie ingropat si nu imbalsamat. in afara de fanatism, la ce taxe si impozite se tot debiteaza, nu stiu de ce ad alegr un motor diesel 2.2!
                Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

                Comment


                • Le-or fi optimizat la aerodinamica, le-or fi imbunatatit stabilitatea (cam asta ar rezulta), asta banuiesc.
                  Unora li se pare mult, mie putin.
                  Vorbeam cu ceva timp in urma, intr-o reverie de-a mea, cu un coleg de forum ca anumite apendice aerodinamice erau de gasit pe Toyota Yaris, Renault Clio s.a.m.d., iar pe Civic ba. Acum le-au pus complet, se pare. Poate ca astea sunt semne de mai bine.
                  Acum nu ca m-as aprinde de bucurie ca unii producatori pun un melc si gata, totu-i mai nou si bun...

                  Comment


                  • Cred ca indicele aerodinamic ii ultimul criteriu la care sa ma gandesc cand imi aleg o masina care va vedea 80% drumuri in oras!
                    Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

                    Comment


                    • Originally posted by vtin View Post
                      @Maruta vis-a-vis de Ionutbratu: logica nu este doar formala; exista si logica dialectica. In situatia de fata, logica dialectica este de urmat.
                      @Udo: nu, orice s-ar spune, asta nu se cheama evolutie. Si modelul american si cel european sunt urate! Tehnic, POATE un pic mai bune. Dar urate. Urate! Urate!
                      Maestre, uiti ca frumusetea sta in ochii privitorului! Esti atat de subiectiv incat mi se strapezesc dintii cand te citesc atat de inversunat! Ah, mie-mi place masinuta asta .... oi fi avand o problema?

                      Originally posted by sebip View Post
                      Dar tehnic unde sunt mai bune? Eu nu inteleg de ce se incapataneaza si tot mai pun cate o saiba si o piulita la acelasi motor. ii bun ii fiabil, dar i-a trecut vremea, trebuie ingropat si nu imbalsamat. in afara de fanatism, la ce taxe si impozite se tot debiteaza, nu stiu de ce ad alegr un motor diesel 2.2!
                      DE CE sa renunti la ceva ce merge? Ce inseamna "I-a trecut vremea" ??? Justifica afirmatia asta cu argumente viabila ....

                      Comment


                      • Sebip ei nu fac motoarele acestea pentru ro. Unde raportul dintre impozitele pe cilindree si salariul mediu e de cosmar. Probabil ca au in minte alte piete unde diferenta nu e asa de dureroasa.

                        Sent from my HTC Sensation Z710e using Crapalot
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • @HonDanutzzz: experienta m-a invatat ca numai ce-mi place de la bun inceput are sens sa iubesc.
                          Apoi, era o vorba: numai piatra este obiectiva...

                          Comment


                          • Oricum trendul cu cilindree mica nu ii dictat de Romania, ci de Europa, exact piata careia i se adreseaza noul Civic!
                            Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

                            Comment


                            • Originally posted by vtin View Post
                              @HonDanutzzz: experienta m-a invatat ca numai ce-mi place de la bun inceput are sens sa iubesc.
                              Ai dreptate, maestre!

                              Originally posted by vtin View Post
                              Apoi, era o vorba: numai piatra este obiectiva...
                              Si nici aia, ca cand iti vine-n cap devine subiectiv sangeroasa!

                              Comment


                              • @sebip Din ce-am observat, in alte tari (, poate gresesc, rog sa fiu corectat) este mai important CO2-ul decat cilindreea, ceea ce mie mi s-ar parea mai normal,
                                adica de ce sa platesc pe poluare mai mult cu clindreea mea mai mare daca am CO2 mai mic, de cat cel cu motor de 1.6/1.4 care polueaza mai mult ...
                                La noi nu stiu cati se uita la CO2 cand cumpara masina, am impresia ca afara lumea se uita la asta, deoarece sunt taxati in functie de CO2.
                                Faptul ca au reusit din 2.2 sa scoata CO2 cat un motor de 1.4/1.6 zic io ca s-ar putea sa conteze (cel putin in tarile civilizare unde se tine cont de CO2, adica nu la noi )
                                dinoc
                                Senior Member
                                Last edited by dinoc; 21-09-11, 23:17.

                                Comment

                                Working...
                                X