Bujii Civic (R18A1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Tocmai am montat eu IK20G acum vreo luna si instant am simtit masina mai puturoasa. la un test de viteza maxim s-a plafonat pe la 165 si nu mai urca. Am mers cu ele vreo 250 de km numai si le-am pus pe cele vechi la loc, pur si simplu masina a revenit la accelerarea asa cum o simteam inainte. Am prins 180 fara mari probleme, asa cum prindeam dintotdeauna.
    Plus ca la relanti vibra rau motorul, vibra volanul,parca eram intr-un tractor.
    Cand le-am scos, la o privire mai atenta am observat ca Denso IK20G sunt mai scurte cu cca 2mm fata de cele originale NGK IZFR 11S. Probabil de asta merge motorul mai prost cu ele, poate ca nu mai patrund in camera de ardere ca cele originale si nu mai aprind amestecul la fel de bine.
    Eu le-am luat de pe Autokarma,am irosit 240 de lei,bani aruncati pe geam.
    Si eu trebuie sa le schimba ca masina are 121k km cu NGKurile originale, care desi nu arata uzate catusi de putin, un set bun de bujii nu vos strica motorului. Intereseaza-te de Denso TT sau citeste postul meu deschis acum cateva zile.
    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...so-TT-vs-VK20Y

    Comment


    • #32
      Eu am pus Denso IK20G acum ceva vreme si masina merge normal. Intr-adevar, de la service mi-au spus ca sunt mai scurte putin, nu mai stiu daca au pus o saiba pe post de distantier sau nu, insa totul e ok.
      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

      Comment


      • #33
        Cum sa mai puna inca o saiba, le-ar face si mai scurte.
        Cataloagele sunt varza, o asemenea bujie nu ar trebui sa fie data unui motor, in care electrozii sunt cu 2 mm mai retrasi,pozitia bujiei in camera de ardere e cruciala, mai ales ca motorul asta e facut sa mearga slightly lean .
        Acuma ,oamenii sunt mai sensibili sau mai putin sensibili la schimbari de functionalitate ale motorului.

        Comment


        • #34
          Referitor la ultima ta fraza, crede-ma ca sunt maniac cu asta si am fost foarte atent. E drept, nici vreo imbunatatire n-fost, bujiile le-am schimbat inainte de termenul din carte, pe la 100k km.
          Parerea mea e ca problema are o alta cauza. Cand ajung acasa, o sa incerc sa gasesc exact modelul pe care l-am comandat.
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • #35
            Originally posted by octi_b View Post
            Eu am pus Denso IK20G acum ceva vreme si masina merge normal. Intr-adevar, de la service mi-au spus ca sunt mai scurte putin, nu mai stiu daca au pus o saiba pe post de distantier sau nu, insa totul e ok.
            totusi cum n-ai invarti...NGK e mai tare! nu sunt adeptul pieselor originale (adica de multe ori se poate pune si ceva mai bun) dar faza ca Denso sunt mai scurte..e no comment. Ele n-au ce cauta in catalog
            InjectoR
            Senior Member
            Last edited by InjectoR; 10-10-14, 19:13.
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • #36
              Nu inteleg, daca merge ok, de ce sa nu fie in catalog. Nu suntem singurii care au pus Denso pe Civic, si nimeni in afara de Basil nu s-a mai plans de pierdere de putere. Referitor la saiba, uitatice scrie aici:
              http://www.globaldenso.com/en/produc...er/lineup.html

              P.S. Se pare ca cele cu L in coada sunt cele care trebuie: http://www.globaldenso.com/cgi-bin/g...&action=search
              incerc sa gasesc de care am eu, nu mai stiu.
              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

              Comment


              • #37
                Iata dovada !
                Am fotografiat ambele bujii, NGK oem si Crap Denso.
                Attached Files

                Comment


                • #38
                  in acest caz mi se pare evidenta pierderea de putere...
                  InjectoR
                  Senior Member
                  Last edited by InjectoR; 10-10-14, 19:18.
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #39
                    Acuma ma interesez de asa ceva http://densott.com/
                    Unde as putea gasi?

                    Comment


                    • #40
                      Nu e nicio diferenta intre Denso si NGK in ce priveste comportamentul masinii.

                      Comment


                      • #41
                        vtin, vorbeste despre vreo serie anume de bujii,nu doar la modul general. Denso are 13 modele, NGk cam tot atitea, la care versus te referi?

                        Comment


                        • #42
                          Si eu le-am schimbat la 140 kkm la reprezentanta. M-au intrebat ce vreau: originale sau Denso. Tinand cont ca Denso erau la 50% din pret am optat pentru ele. Sincer sa fiu, nu am vazut nici o schimbare, chiar ma gandeam daca se impunea schimbul.

                          Comment


                          • #43
                            Nu ma pune acum sa-ti spun din memorie... cele date ca stock de NGK (ceva cu YZF... tin minte ca are legatura cu un model de motor Yamaha) si... un Denso analog care mie mi-a venit ca stock pe masina. Cand mi-au schimbat bujiile nu m-am mai uitat ce model de Denso era.

                            Comment


                            • #44
                              Daca schimbam datele problemei,vom avea -n rezultate si discutii...
                              Eu am vorbit strict de 2 modele,descrise si pozate de mine,mai sus. Evident ca in 13 feluri de Densouri or fi si 12 feluri care nu prezinta poate nicio schimbare in mersul motorului.
                              Aici nu e vorba de marca Denso vs marca NGK,ci de un singur tip de Denso,care e recomadat dupa nush ce catalog si care e mai scurt cu cca 2-3mm fata de bujia OEM. Nush cum sa explic mai clar.

                              Comment


                              • #45
                                Am impresia ca tu vrei sa ai dreptate cu orice pret. Daca esti interesat de informatia mea, vezi ce poti scoate din ce ti-am spus. Stock-urile NGK sunt cele al caror cod este dat de cineva mai sus (LE: chiar tu, deci stii care sunt), cel care se termina in 11s. Daca vrei sa afli cu ce Denso-uri stock vin unele Civicuri 4d, pune mana si intreaba pe cineva de la reprezentanta.
                                Atat timp cat au fost la fel, nu m-a interesat de care sunt.
                                Stiu ca-ti cer imposibilul, dar fa un efort. Mic.

                                Comment

                                Working...
                                X