Viteza maxima atinsa cu Civic 1.8 VTEC (M/T, A/T sau i-SHIFT)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ZiDan View Post
    170 maxim 180 este zic eu o viteza suficienta si pt adrenalina si pt un minim de siguranta. Ce rost are sa tragi de masina sa ajugi la vit maxima si apoi sa iti sara unu in fata ca nu a apucat sa te vada in oglinda latarela lipsa ) La 190 e de ajuns sa auzi o pietricica ca iti loveste scutu si deja simti ca ai ceva emotii.
    Sunt de acord cu ce spuse de tine... Eu mai mult de 180 km/h in vit 6-a nu am ajuns (era 176 pe GPS ) si, desi la viteza aceea masina se comporta exemplar pe un drum bun (nu am ajuns sa o testez pe autostrada ci doar pe E85) se simte ca viteza este cam mare.
    Pentru mine o viteza suficienta mi se pare 140 - 150 km/h si chiar am mers constant destul de mult cu vitezele acestea acum vreo 2 saptamani cand am dat o fuga pana la Bucuresti.
    Am facut din fata de la Rin Grand Hotel pana in Iasi, acasa 5h30' cu 3 pauze dintre care una mai lunga de aprox 15 minute.

    Comment


    • Originally posted by Taz View Post
      sa incerci asta si cu un 2.2 si sa-mi spui care pleaca mai repede pe la 170km/h :P
      Da... recunosc, a fost o comparatie in defavoarea 1.9 TDi, dar oricum, pentru un motor aspirat normal de 1.8 benzina, acesta de pe Civic mi se pare exceptional (ieri am pierdut vreo 3 ore cautand motoare de capacitatea asta si imi venea sa rad putin ).

      Acum am ajuns acasa si in fata Casei Poporului incerca un Seria 7 sa se tina dupa un TypeR. M-a facut sa zambesc.

      PS: Mi-a intrat virusul S2000, cine ma da si pe mine o tura ?
      2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
      1971 VW Käfer 1302, Gray

      Consum 1.8 i-VTEC:

      Comment


      • vorbeste cu sensei DICS
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • Originally posted by cosnec View Post
          La Civic-ul din semnatura ta, vezi si consumul instant ?
          Cum?
          Off-topic: La a mea (si a ta din cate vad) nu se poate la a lui Zidan da .
          '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
          Fosta:
          '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
          Javascript motherfucker in Iasi?
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

          Comment


          • Originally posted by andrei_r View Post
            Off-topic: La a mea (si a ta din cate vad) nu se poate la a lui Zidan da .
            ZiDan n'are 5D SPORT ?
            http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5516
            Cine are Honda... ARE ! Cine n'are da'si doreste... VA AVEA !

            Comment


            • Ba da, asta are ZiDan
              Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
              Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

              Comment


              • Si nu ai consum instant? Eu stiam ca la toate 5D-urile ai functia asta la CB. La 4D R18A nu ai la nicio versiune doar la Hybrid.
                '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                Fosta:
                '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                Javascript motherfucker in Iasi?
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                Comment


                • Ba da, am instant. Dar nu prea imi place cu bare. As fi preferat numeric. Dar decat nimic, e bun si ala.
                  Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                  Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                  Comment


                  • ce conteaza ca e cu bare, ca e numeric...tot o aproximare e....nu stie calculatorul cat consuma motorul in momentul ala. sunt niste algoritmi care cu asta se ocupa (la unele masini sisteme vacumatice, la altele electronice.....consumul real e doar cel de la pompa la pompa, calcul de care honda nu se indeparteaza mult.
                    HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                    HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                    vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                    KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                    Comment


                    • Hmm... mimin 1L in minus pe bord fata de pompa tot se indeparteaza

                      Comment


                      • Eu aș zice că e mai precis un injector japonez decāt o pompă de Petrom...

                        Comment


                        • Daca e mai precisa dozarea si calculul pe care le face calculatorul masinii decat calculul pe care il fac la pompa.... in cazul asta sunt putin ingrijorat pentru ca pierd pe undeva benzina... Trebuie musai sa o bag in service pentru ca la mine calculul pe care il fac la pompa difera cu un 0.7 - 0.8L/100 Km in plus fata de ce imi arata CB-ul

                          Comment


                          • la mine diferenta dintre BC si pompa e de 0.5L..dar suntem OT
                            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                            Comment


                            • Viteza max(cu care am mers) 204 Km/h in treapta a 5-a , 4 persoane in masina , portbagaj plin , benzina Efix95. Sincer mai aveam pedala si cred ca s-ar mai fi intins chiar si asa incarcata dar pacat ca s-a terminat drumul drept.
                              '15 Honda HR-V 1.5 M/T Elegance FWD
                              '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T Galaxy Grey
                              Honda.........the best!!!!!!!!

                              Comment


                              • Pentru viteza maximă nu prea contează cāt de īncărcată e mașina...

                                Comment

                                Working...
                                X