Noul Civic Sedan (model European) 2016- speculatii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum ar veni ca Civicul actual nu va mai fi JDM ci TDM

    Comment


    • Originally posted by Dan P View Post
      Turcia are o mega-industrie auto, nu va mai faceti griji
      Nici nu ne faceam, doar ca nu se ridica la nivelul de calitate japoneza, sub nici o forma. Ma refer la Civic-ul X, care are destule defecte vizibile.

      Comment


      • Civicul cu motor de 1.0 turbo am condus si eu multumita celor de la Asko. La urcare masina avea in bord condum mediu de 15.3%. Am mers relativ putin si in niste localitati rurale. Per total masina est OK daca mergi lejer cu ea, consumul instantaneu chiar scade pe la 7%. Tinuta de drum corecta pentru o masina normala. Absoarbe bine neregularitatile drumului. Acceleratia este bunicica pina in 80-90km/h apoi e mai putin spectaculoasa insa trage tot binisor ptr motorasul de 1 litru. Are turbo lag. Schimbatorul cu padele este prompt, shimbatul vitezelor este insesizabil asa cum ar trebui sa fie. Frana de motor se simte doar dupa ce ai retrogradat 2-3 trepte. Interiorul cu plafon negru nu mi se pare prea inspirat ales, senzatia este ca intrii intr-o caverna intunecoasa. Prea mult negru. Camera de marsalier e Ok ajuta la parcare. A/C-ul face fata dar fura sesizabil din puterea motorului. In rest pentru cei ce nu doresc o dinamica fulminanta masina este ok. Scaunele mi se par cu sezutul cam mic (tipic japoneze) si confortul la drum lung mi se pare indoielnic. Calitatea vopselei este imbunatatita precum si stratul aplicat este generos. Sa speram ca Honda si-a schimbat politica cu privire la anticoroziune. Comparativ cu ascutitoarea de C1 din semnatura este mult mai sprintara si stabila dar are si ceva similitudini in ce priveste comportamentul unui motor cu cilindree redusa.

        Comment


        • Sincer, nu am idee ce a fost in capul lor cand au pus pe caroseria de Civic gen. X motor de 1.0, fie el si cu turbina. E prea mic pentru caroseria/masa modelului, iar consumul mediu de 15.3 L/100 km (conform postului tau) poate sa insemne si un test-drive anterior prin oras, caz in care nu merita de nici o culoare. Nu am reusit sa ajung la un test cu 1.5 turbo manual pe Hatchback, dar sunt foarte curios cum se misca si mai ales, cum se comporta la traficul de Bucuresti.
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

          Comment


          • Originally posted by hondatu View Post
            Raspunsul la intrebarea ta: nu! Momentan Civic-ul JDM vine din import (?Turcia?).
            Cel mult pe dedesupt poate fi ceva din productie nipona:

            OGAWA Plant: http://world.honda.com/group/product...awa/index.html
            HAMAMATSU Plant: http://world.honda.com/group/product...tsu/index.html
            Honda are si alte fabrici in Asia, de exemplu in India, Indonesia, Thailanda si Malaezia, ca sa nu pomenim de China.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • Asa este Delphi! Dar daca te uiti atent la randurile citate (adica scrise de colegul vtin), vei vedea ca intrebarea lui viza Turcia si Japonia. Deci eu m-am limitat strict la acest doua tari.
              "Posted by vtin:
              Da, asa este. Dar sunt curios daca cel care ajunge pe piata japoneza este facut tot in Turcia sau daca nu cumva e facut in Japonia".

              Off-topic: am aruncat un ochi pe site-ul oficial turcesc si mare imi e mirarea sa vad ca noul NSX se vinde la ei la un pret.......
              https://honda.com.tr/nsx
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • Pai eu am raspuns la intrebarea lui. Adica, ce rost ar avea sa aduca in Japonia masini fabricate in Turcia, cand au la dispozitie o multime de fabrici mult mai aproape de Japonia. Asa, e chiar mai usor sa le aduci din Canada sau SUA decat din Turcia. Distanta cu vaporul din TR este dubla fata de distanta din Canada. Transportul costa...
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • In Turcia taxele pe masini noi sunt de 100% 😉
                  ....

                  Comment


                  • Originally posted by Delphi View Post
                    Asa, e chiar mai usor sa le aduci din Canada sau SUA decat din Turcia. Distanta cu vaporul din TR este dubla fata de distanta din Canada. Transportul costa...
                    Nu. Tocmai am facut o socoteala: transportul din Asia de Sud Est (porturi majore indiferent de tara) in Turcia (sau oricare port din Marea Neagra/Mediterana) este de 3 ori mai ieftin decit transportul peste Atlantic indiferent de sens! Fara sa intru in detalii vorbim azi de $643/TEU vs $1814/TEU.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • Cred ca nu ai citit de la inceput. Vorbeam despre importul in Japonia de masini facute in Turcia (vezi intrebarea lui vtin). Si transportul din SUA in Japonia este 1500 $ pentru un container continand o Honda Civic, in timp ce transportul aceluiasi container din Turcia in Japonia este 1900 $. In acelasi timp, din Indonezia in Japonia, ar costa numai 800 $. So?
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • Ai, mai! Cotatia de azi pentru Izmir - Minato/Tokyo e $ 635/TEU. Similar, peste Pacific, W. Coast US - Minato/Tokyo $ 468-$517/TEU.
                        Cotatiile de navlu tin mai putin cont de distanta ci mai mult de fluxurile comerciale majore!
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • Cred ca v-ati incurcat in rute Spuneti amandoi acelasi lucru, dar in moduri diferite si culmea, va mai si contraziceti(sau sa mi se pare mie) ). Fac eu rezumatul:
                          Turcia-Japonia : delphi 1900$, Io si Ea 635$/TEU
                          SUA-Japonia: delphi 1500$, Io si Ea 468$-517$/TEU

                          Deci un transport SUA-Japonia e mai ieftin decat unul Turcia-Japonia, oricum ai vedea lucrurile.

                          l.e.: banuiesc ca s-a creat o confuzie in primul post al lui Io si Ea unde pomeneste ceva de Atlantic, dar nu cred ca are nici o legatura traversarea Atlanticului in cazul de fata.
                          civic 2.2 5D FK3
                          CR-V 2.2 AT RE6

                          Comment


                          • Deci asa cum am zis de la inceput.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • Sunteti intr-o mare eroare, transportul de masini se face cu nave specializate denumite RO-RO. Transportul containerizat este pentru 1-2 bucati/container.

                              In alta ordine de idei, da, masina testata este calarita de toata lumea si preponderent in oras sau localitati din jurul Asko de pe centura. Deci presupun ca acel consum era unul mediu, dar cand mergi cu o masina in test incerci cat de multe poti..😃. Am reusit sa scot la un mers potolit normal consum relativ mic insa motorul este cam subdimensionat ptr ce inseamna imaginea de marca. Probabil au vrut sa se alinieze trendului de downsizing si obtinerea de emisii minime. Obisnuit cu masini mai puternice ptr clasa Civicului nu pot spune ca as cumpara una cu acest motor. Pe cea de 1.5 nu am condus-o.

                              Comment


                              • Aveti idee cu ce pneuri vine sedanul in variantele Elegance si/sau Executive?

                                Comment

                                Working...
                                X