Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru ca e diferența intre mașinile întreținute OEM fata de cele întreținute maniacal - OE si cat mai curate. Apoi, cand vad ce uleiuri groase recomanda reprezentantele din România la prima tinerețe (sub 80000 km), cand încep si consumurile imi dau seama ca nu ca fi atat de simplu. Despre preț altadata ca eu nu am menționat nimic.

    Comment


    • Da, alea care au mers cu altceva in afara de 0w20 sunt coapte, nu are sens sa ne mai gandim la ele... Stiu ca nu ai zis nimic de pret, dar ai folosit cuvantul "chilipir", despre care DEX spune "CHILIPÍR, chilipiruri, s. n. Afacere avantajoasă sau câștig neașteptat. ♦ (Concr.) Lucru foarte ieftin; marfă cumpărată la un preț foarte avantajos. – Din tc. kelepir.". Nu cauta sa iti intorci cuvintele pe dos, ca aici e vorba de "volatilitate". [emoji14]

      Sent from my SM-G925F using Tapatalk
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Ce este neclar...
        1) #1372 - @DanP zice ca CL9 MT are 6 trepte
        2) in postul #1374 zice omu' ca CL9 AT are 5 trepte
        3) in urmatorul post tu intrebi daca nici o varianta de CL, MT sau AT, are 6 trepte

        Imi scapa mie ceva?

        Sent from my SM-G920F using Tapatalk
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • E clar dom'le
          Mi-am însușit greșit răspunsul lui bogdanm. Mea culpa.

          Comment


          • Originally posted by Xander View Post
            ai folosit cuvantul "chilipir", despre care DEX spune "CHILIPÍR, chilipiruri, s. n. Afacere avantajoasă sau câștig neașteptat. [emoji815] (Concr.) Lucru foarte ieftin; marfă cumpărată la un preț foarte avantajos. – Din tc. kelepir.". Nu cauta sa iti intorci cuvintele pe dos...
            chilipir n.
            3. (ironic) bucățică bună: "o vulpe mirosise a carne... socotia că a dat de vreun chilipir".
            Marfă de chilipir, "accesibila și fara brizbrizuri".
            [emoji57]

            Comment


            • Nu mai folositi limbi straine ca nu va intalegeti! Chilipir oricum ai traduce inseamna aproape gratis, afacere mai buna nu gasesti, si nu implica descrieri ca brizbrizuri, etc ci mai degraba sugereaza ca obtii ceva foarte valoros pe nimica toata. Un chilipir nu e in nici un caz accesibil, ci e o intamplare, noroc sau situatie din care profita doar 1 persoana.


              Oricum, indiferent de starea sociala e cautat de toata lumea. Din experienta pot spune ca unele chilipiruri sunt tepe. De exemplu:
              Am vazut azi un accord la 3000 euro si 180 de mii km vechi de 7 ani. Parea chilipir pana am aflat ca are volan pe dreapta si e diesel.
              Trimis de pe al meu GT-N8010 folosind Tapatalk
              dacliber
              Senior Member
              Last edited by dacliber; 15-02-17, 08:10.
              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

              Comment


              • Am doua autoturisme, ambele vor intra la vânzare. De asemenea, imi fac socotelile căutând o "doamna stilata" - the NexT Lady care "dezvolta" următoarele pasiuni: șase trepte, clasica, "nepoluată" din toate punctele de vedere, "călărita" de un singur proprietar, unul care a fost atent cu ea care pur si simplu trece la urmatorul nivel..., etc. CL9, pentru ca din discuțiile urmărite de mine (in liniște pana aici), CU1 nu merita diferența iar CU2 ar fi scump pentru extrasele pe care mi le-aș dori. Initial m-am gândit la varianta Honda Accord 2.0 Sport 30 Jahre Edition dar nu cred ca e in 6 trepte: http://picclick.de/Honda-Accord-Lim-...969858201.html
                Acum, de ce s-a ajuns aici? Simplu, prefer doza de mister, nu imi plac detaliile (diavolul sta in detalii). Însă, Xander, "diavol" săritor, s-a oferit sa facă analiza gramaticală a postărilor mele taman cu dex-ul in mâna dupa o discuție a proast-a de pă topicul cu încălzirea uleiului...

                Rog un admin amabil sa curețe discuția cu dex-ul. Consider ca e mai important sa ne înțelegem... cumva... da' fara DEX.

                Comment


                • Originally posted by ady_uaic View Post
                  Gabbi, mergi pe incredere pe 2.0 daca e CU1 sau CL7, nu te va dezamagi deloc. CU2 este putintel mai bine, dar nu e o diferenta care sa merite efortul pentru cele mentionate de tine. Eu as merge pe CU1 in situatia asta.
                  Voi merge pe CU1 insa e al naibii de greu sa gasesti una bine intretinuta...

                  Comment


                  • De asta poți găsi 2 CU2 în stare ff bună
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • Originally posted by rezare View Post
                      Adica 800 de lei pe an la impozit, in rest e cam tot aia. Pentru 45 de cai merita.
                      Daca nu voi gasi un CU1 in stare buna,voi merge pe un CU2...insa momentan astept noi aparitii

                      Comment


                      • Originally posted by ady_uaic View Post
                        De asta poți găsi 2 CU2 în stare ff bună
                        Exact!
                        Ai pe forum doua masini in stare excelenta, cu resurse net mai bune si te plangi ca nu gasesti una mai slaba si mai plictisitoare in stare buna. Cred ca sunt obosit prea tare, ca azi nu reusesc deloc sa inteleg oamenii...

                        Comment


                        • Originally posted by ady_uaic View Post
                          De asta poți găsi 2 CU2 în stare ff bună
                          Le am in vedere

                          Comment


                          • Originally posted by vtin View Post
                            Exact!
                            Ai pe forum doua masini in stare excelenta, cu resurse net mai bune si te plangi ca nu gasesti una mai slaba si mai plictisitoare in stare buna. Cred ca sunt obosit prea tare, ca azi nu reusesc deloc sa inteleg oamenii...
                            Nu le exclud insa CU1 se potriveste mai bine nevoilor mele,sunt un sofer linistit si nu vreau masina pt curse.Si in plus ca am o problema cu impozitul pt CU2...atatia bani care ajung la stat si...

                            Comment


                            • Din punctul meu de vedere CU1 e o masina care se simte ca fiind submotorizata si care, implicit, ofera mai putina satisfactie. Eu am refuzat-o cand am pus-o in balanta cu masina pe care o am acum.
                              Cu CU2 m-am dat un pic si e altceva. Ideea e ca daca tot bagi niste bani, sa te alegi cu ceva care merita efortul.
                              Iar daca se pune problema la impozit, iti dau o veste proasta: impozitul inseamna cateva plinuri, nici alea multe. Pentru doua plinuri pe an nu stii ce pierzi.
                              Ma rog, o sa crezi ca am ceva de castigat de pe urma eventualei influentari a alegerii tale...

                              Comment


                              • Originally posted by T-Bone View Post
                                Salutare. Postez aici in calitate de fost posesor de CU1. Motorul are mai mult decat suficienta putere, iar AT-ul era o placere de a fi condus. Ciudat e ca au ales sa o faca in 5 trepte ( si manuala are 6 ) iar la drum lung simti ca vrea a 6-a. Dar acum depinde cat de mult mergi in afara. Pentru oras nu exista alta optiune in afara de AT. Eu am avut varianta Executive si acum tanjesc dupa scaunele alea ( diferenta mare de la cele de pe Elegance ). Revenind la puterea 2.0 vs 2.4, daca nu tintesti sa mergi constant peste 140 km/h ... 2.0 va fi suficient si nu vei simti niciodata ca nu poate face fata unei depasiri.
                                Iar ca siguranta ... eu am luat o caruta in plin noaptea la 95 - 100 km/h pe DN2 si am scapat doar cu ceva zgarieturi. Nu pot spune ca nu am avut noroc cu "carul" ca putea sa fie si mult mai rau ... dar rezista. ( asta in caz ca te aveai dubii referitor la siguranta )
                                Spor la gasit un model interesant. Vezi in Germania. Eu am ales un exemplar pentru un prieten...merge impecabil dupa 3 ani si ceva ( si nici reviziile nu le face prostu' la timp )
                                Multumesc pentru postare! AT nu am luat in considerare pentru ca in momentul de fata conduc o masina cu transmisie automata si orice urma de sportivitate este distrusa de cutia setata catre economie.Sunt foarte rare momentele cand urc peste 140 km/h insa si atunci cand o fac nu doresc ca depasirea sa se finalizeze in pantaloni Imi pare rau ca te-ai despartit in asa mod de Accord dar cel mai important este ca ai scapat cu bine.Am cautat si in Germania dar am vazut ca toate cele Executive sunt fara navigatie si ecranul acela mic care il au mi se pare enervant

                                Comment

                                Working...
                                X