Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai asteapta ca va aparea ceva ok pana la urma. Eu am asteptat vreo 8 luni ptr Cu2 pana l-am luat. E mult de cautat pana gasesti o masina ok si la un pret decent. Masina lui Kmr este foarte ok 😘. Am mers cu ea si e in stare foarte buna iar proprietarul nu are nimic de ascuns.
    ....

    Comment


    • ^Corect. La fel si eu Civicul, cred ca jumatate de an am cautat .
      The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
      https://www.instagram.com/iamrusu/

      Comment


      • Mai astept, dar am zis sa dau sfoara si aici in randul vostru.
        Chiar daca ar mai fi si varianta Noul Civic, din cate am studiat se apropie la dimensiuni si confort de vechiul Accord. Sper ca intre timp sa ajung sa o vad si poate sa fac si un drivetest. Momentan nu stiu unde o gasesc ... daca in giulesti sau la Asko pe centura. Le-am dat un mail sa vedem daca raspund, daca nu maine o sa-i sun. Am inteles ca a fost vazuta in "carne si oase" de cativa forumisti. Momentan doar evaluez pareri ale celorlalti si review-uri. Evident, conteaza cu adevarat sa o vad & conduc.
        vpn
        Junior Member
        Last edited by vpn; 08-02-17, 22:57.

        Comment


        • La pretul unui Civic nou ai putea sa cumperi ambele Accord CU2 mentionate si mai ramai o caruta de bani. Motorul K24 e printre cele mai bune, cred ca supravietuieste noul 1.5 turbo de cateva ori... Plus are potential pentru modificari, de la o simpla resoftare pana la ...infinit

          Si motorul de 2 litri, R20A este unul foarte reusit - a fost postat saptamanile urmatoare un link la un video pe YouTube unde un rus il clasifica ca cel mai bun motor: simplu, fiabil si performant. Dar evita-l combinat cu cutia automata, am un CR-V in aceasta combinatie si face suta in parca 12.2 secunde (!!!, 2 secunde mai mult decat cu M/T). La Accord e mai ok cutia automata parca, dar nu ma astept la miracole de la 2.0 A/T.

          Asa stiu ca in Romania nu poti vedea noul model de Civic, inca. A fost doar unul pentru cateva zile la care s-au facut poze, dar a si plecat.

          Comment


          • @Joszi - multumesc mult de sfaturi.

            Da, nu vreau AT, cu toate ca primul Accord pe care l-am testat si am mers cu el era AT si nu mi-a displacut, poate ati vazut anunturile, era o masina din Ploiesti cu ~45000km pe autovit, neagra.
            Insa a fost o adevarata poveste si cu aia (vad ca nu mai e la anunturi pe autovit). Era a unei firme, dar o vindea un nene care nu cunostea masina, cel care mersese cu masina era "sefu" cu care nu puteam discuta ca era "ocupat". Pe mine ma cam infricoseaza povestile astea .. nu-i a mea, e a lu' sefu', etc. Eu vreau sa cumpar o masina pentru mine, sa ma bucur de ea si nu am cumparat pana acum masini SH dar vad ca-i greu . La 15k+ E e clar ca nu urmaresc chilipiruri sau "combinatii".

            Am incercat sa vad de unde au cumparat-o am ajuns la Asko si nu stiau nimic de masina, dupa care am dat de un nene mecanic de la Carpati Motors de unde fusese cumparata masina si dupa ce m-a vazut atat de insistent mi-a recomndat sa n-o iau tocmai pentru ca facuse reviziile undeva la 25 000 km. Explicatiile mecanicului au fost ca revizii atat de rare pot duce la o problema la segmentii de ungere si ar putea consuma ulei f.f. mult (1l/2000km). Probabil de-aia nici nu a facut reviziile, completand mereu cu ulei. (chiar daca o revizie nu inseamna doar ulei). Chestie care nu s-ar descoperi decat in timp si mergand cu ea.

            Nu-mi explic personal de ce cineva cu o masina in garantie nu se duce la revizii cel putin la intervalul maxim de km/timp cerut de reprezentanta.

            Si uite asa am renuntat. Vizual si dupa un testdrive de aproape 50km masina mi s-a parut f. ok.

            Practic de la cum m-am simtit in masina aia am zis ... gata .. vreau Accord. Chiar daca imi mai face cu ochiul cate o Mazda 6 prin oras :P

            Au expediat asa repede Civicul zici ... (

            Comment


            • Salutare, ma tot bate un gand sa trec pe un Accord, cutie automata. As prefera motorul de 2.0, CL7. Voiam sa aflu ce parere aveti de cutia automata de pe acest model? Sunt probleme majore? Pana acum am condus doar cutie manuala, deci experienta cu automata e zero. E cumva CVT ? Secventiala? Mersi anticipat!

              Comment


              • Eu unu (am avut Cl7 MT și acum CU2 AT) recomand AT. As folosi MT doar dacă-i masina sport. Deci go go go pe AT.
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • @mcb vezi ca se vinde cl7 at aici pe forum!

                  power of dreams
                  sigpic

                  Comment


                  • Salutare! Bine v-am gasit Urmaresc forumul de ceva luni,mai exact din moment ce am condus pe o distanta scurta o Honda Accord 2009 si de atunci am decis ca asta este urmatoarea masina care o voi detine.Pana acum am fost sa vad doua masini dar desi propietarii se laudau la telefon ca masinile sunt in stare excelenta...la fata locului situatia nu era asa.Ambele masini care le-am vazut nu erau de pe forum.Chiar daca am facut un test drive cu ambele nu am putut sa imi fac o impresie clara despre motorul 2.0 benzina pt ca propietarii au ales locuri de intalnire unde nu te puteai invarti prea mult.Nu am o parere clara daca ma pot baza pe acest motor in depasiri dar si daca masina are o antifonare buna la viteze de autostrada.
                    Rog colegi mai experimentati sa isi dea cu parerea

                    Comment


                    • Avand in vedere ca esti din Bucuresti, vezi masina lui KMR - sa iti faci macar o idee cum ar trebuie sa fie un Accord exceptional

                      Comment


                      • Numai ca cel al lui KMR e 2.4 benzina


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • Eu zic ca daca vrea sa vada un motor adevarat sa vada 2.4 benzina. Stiu ca sunt subiectiv ca asta am in garaj. Dar poate ca nu...
                          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                          Comment


                          • Originally posted by zagado26 View Post
                            Eu zic ca daca vrea sa vada un motor adevarat sa vada 2.4 benzina. Stiu ca sunt subiectiv ca asta am in garaj. Dar poate ca nu...
                            Ai dreptate, dar poate omul vrea un motor mai mic (taxe/impozite, asigurari, consum, etc..)
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • Originally posted by ro861 View Post
                              Ai dreptate, dar poate omul vrea un motor mai mic (taxe/impozite, asigurari, consum, etc..)
                              Din experienta: taxe/impozite, asigurari, consum, etc. << satisfactie
                              Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                              Comment


                              • Imi place mult CU2 si stiu ca motorul de 2.4 este perfect pt Accord insa vine la pachet cu ceva cheltuieli extra.Pentru 6.000 km cat fac pe an nu se justifica cheltuielile in plus...voi fi nevoit sa ma orientez catre 2.4 daca nu ma multumeste 2.0 .

                                Comment

                                Working...
                                X