Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Salut, masina in cauza se afla in Sighet eu in Bucuresti. Am vb cu proprietarul este al 2-lea , masina fiind cumparata din BV . Va rog sa-mi recomandati un service bun in Baia Mare unde sa merg cu masina la verificat, reprezentante Honda nu prea sunt in zona.
    Danyut 36 TOI

    Comment


    • #77
      Originally posted by Doc View Post
      Si daca a fost dauna totala, ai aceeasi recomandare pentru el???
      Am crezut ca e destul de limpede - "daca nu cumva a avut accident cu declansare de airbag".
      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

      Comment


      • #78
        Salutari.
        Maine ma duc sa vad masina in cauza, va rog o recomandare pt un service de incredere in BAIA MARE.
        Astept recomandarile voastre.
        Danyut 36 TOI

        Comment


        • #79
          Se poate inchide, multumesc.
          Danyut 36 TOI

          Comment


          • #80
            Pe care ai luat-o pana la urma?
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #81
              Salut,
              cea din Maramures.
              Danyut 36 TOI

              Comment


              • #82
                Guys, eu am luat un CL9 cu ~200k sub capota - dupa ce l-am investigat temeinic la 3 reprezentante autorizate Honda. Lista de chestii "to-do" a fost 95% identica la toti, in functie de rafinamentul ochiului si "in ce stare vrei sa aduci masina". Cea mai obiectiva parere mi-a dat-o Alex de la ASKO referitor la valoarea masinii, un om pe care vad ca multi il apreciaza pe aici. La varsta ei, testul de compresie a iesit 10.5 peste tot si istoriile in nici un caz n-au avut legatura cu motorul, doar cu estetica masinii, calitatea vopselei ecologice si bunavointa membrilor din trafic ce nu-si permit anvelope de sezon rece, vorbesc la telefon si nu vad semafoare - in rest, masina este un factor de relaxare - cel putin pentru mine. Implica sa-ti permiti cheltuielile aferente consumului de carburant si impozitelor. Overall, daca ar fi sa aleg, gratuit, intre un E320 (fosta) si CL9 (actuala), as avea o dilema extrem de mare - Benz-ul cu un plus nu foarte mare la comfort, CL9 cu un anumit feeling pe drumuri (cu tot cu lag-ul cutiei automates si feedback-ului ciudat al directiei, care-ti ia >1000km pana sa-l consideri natural si apoi sa te intrebi unde e, cand ai alta masina pe mana).

                Nu mi-am luat Honda din considerente "fan-boy" al marcii, am luat-o la recomandarea unui apropiat pe care il consider etalon in materie de criterii auto. Si nu am avut nici o data impresia ca am facut o greseala urmandu-i sfatul. Iar respectivul lucreaza pentru unii ce au treaba cu VAG, asadar...

                Comment


                • #83
                  Felicitări. Sa o stăpânești sănătos!

                  Comment


                  • #84
                    Mulțumesc, dinoc - e o masina pe care o pot recomanda fara sa am prejudecati. La fel si motorizarea / transmisia.

                    Comment


                    • #85
                      Vreau sa imi cumpar o Honda Accord! Ajutor!

                      Salutari,sunt nou pe aici si am facut acest cont pentru ca am de gand sa imi cumpar o astfel de masina.
                      Am tot studiat piata,rapoartele calitate-pret,am facut conturi la BMW,la AUDI etc si m-am interesat pana la cel mai mic detaliu despre aceste masini, si am ajuns la concluzia ca o Accord ar fi o maisna potrivita pentru mine.
                      La locul de munca am doi colegi,unul din Croatia unul din UK,ambii posesori de Accord,2010 si respectiv 2007,modele 2.0 benzina,care m-au incurajat foarte mult sa trec la Honda explicandu-mi in general starea foarte buna si anduranta acestor masini.
                      Prin urmare,apelez la dvs,stimati norocosi posesori de Honda,in legatura cu sfaturi de achizitie a unei Honda Accord,intr-un pret pana in un 10.000 e.
                      Mentionez ca inca oscilez intre motorizarea pe benzina si cea diesel.Fac in medie undeva la 80.000 km pe an.La diesel ma sperie intretinerea,am multe experiente negative legate de motorizarile nemtesti diesel,am avut 18 bucati pana acum,si-s speriat de pome inj,turbine,intercoolere samd.La benzinar ma cam ingrijoreaza consumul ala de 9-10 l.
                      Ce imi puteti recomanda?
                      Va multumesc foarte mult!
                      Cu stima,

                      Andrei.

                      Comment


                      • #86
                        La 80k km pe an, un diesel ar fi justificat. Caz în care modelul nou 2010 e mai recomandat, deşi cam greu de găsit în buget de 10k EUR unul ok.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #87
                          Multumesc mult!
                          Atunci ar fi mai ok sa scad putin din an?Adica sa ma orientez spre un 2009-2008?
                          Ma uitam la probleme intalnite la motorizarile diesel aici pe forum,si am ramas placut surprins ca nu exista prea multe,spre deosebire de masinile germane.

                          Comment


                          • #88
                            La 80.000km pe an, intr-adevar benzina iese din calcul.
                            Problema e ca la Honda benzina e motorul care se remarca prin fiabilitate si nu dieselul. In America, unde Hondele sunt pe primul loc la fiabilitate nici macar nu exista motorizarea diesel.
                            Eu am avut la un moment dat intentia sa trec pe Accord diesel insa baietii din service m-au sfatuit sa nu fac asta.

                            Poti sa ne impartasesti si noua din experientele tale cu dieselurile nemtesti, ca m-ai facut curios?

                            Comment


                            • #89
                              Sigur ai calculat bine 80k km pe an? Scazand zilele libere (weekenduri, sarbatori legale, concediu), asta inseamna 340 km pe zi. In fiecare zi, din an! Punand o medie de 70 km/h cat te-ai deplasa la noi prin tara, asta inseamna aproape 5 ore pe zi de stat in masina.
                              De ce intreb asta: daca e asa, atunci mai curand ar trebui sa te uiti si la alte aspecte, altele decat fiabilitatea si consumul, precum: confortul la volan, vizibilitatea, elasticitatea etc.
                              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                              Comment


                              • #90
                                @octi_b tu ce ai alege in locul lui ?
                                Eu unul as pune pe primul loc fiabilitatea , apoi consumul si pe urma confortul . Oricum grea alegere ...
                                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                                Comment

                                Working...
                                X