Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca firma e inregistrata in scop TVA si daca dealerul e de acord sa iti vanda fara TVA. Nu toti fac asta...
    In plus e echipat destul de chelut...
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Mihai, acordul este al unui prieten de-al meu din Ploiești, garantez ca e servisata numai la Honda si îngrijită ca la carte (inclusiv ținută in garaj, sta la casa cu curte). Daca ești interesat te pot pune in legătura directa cu el.
      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
      Ex:
      2014 Honda Civic Executive
      2011 Honda Civic GT

      Comment


      • Stie cineva Accordul asta: http://www.autovit.ro/honda-accord-C34110414.html ?
        Sau poate e chiar cineva de pe forum care o vinde?

        Ideea este ca ma intereseaza sa iau o masina cu volan de dreapta inmatriculata-n tara, ca sa ma pot deplasa in Anglia cateva luni; nu vreau sa dau mult pe ea (Accordul asta imi cam depaseste bugetul daca iau in calcul si timbrul de mediu), si m-ar interesa daca merita sa fac un efort sa o iau si sa nu mai fiu nevoit sa bag bani in ea (proprietarul zice ca nu are absolut nici o problema, in afara de anvelopele de pe fata, care sunt cam tocite), sau mai bine stau in banca mea si caut ceva mai ieftin, mai vechi si mai decent (am gasit niste vectre, octavii, fabii, mondeo, etc), si nu ma intind cu bugetul la maxim...
        Peste toate astea nici nu sunt din Brasov, nici nu prea am drum in mod special pe acolo, ca sa zic ca pot sa vad masina, sa-mi fac o parere...

        Idei? Sugestii?

        Comment


        • Nu mi se pare o idee bună. Ce o sa faci cu ea? După ce o cumperi trebuie sa o inmatriculezi - pe numele tau, nu conteaza ca e inmatriculata acolo așa scrie, nu in Ro. Pe RO n-are rost să o inmatriculezi, in UK nu vei sta prea mult, după cum zici.
          Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


          Comment


          • Ei una din Anglia mai bine ... daca tot iti trebuie temporar.
            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

            Comment


            • Oare o mașină închiriată fix când trebuie nu e OK?
              Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


              Comment


              • Iesi mai ieftin daca iti iei masina direct din UK.
                Sunt mult mai ieftine acolo. Vezi sa aibaMOT facut recent.
                si can pleci o vinzi tot acolo.
                Per total iesi mai bine.

                de exemplu: https://www.vcars.co.uk/used-cars/ca...arsdna&u=56483
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • Sau iesi si mai bine daca iti cumperi una acolo si o aduci in tara ca sa o dezmembreze baietii. Eu mi-as lua un EP3. sunt ieftine si cred ca faci treaba aici cu ea
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Achizitionare Accord

                    Fix cum ziceti voi vroiam sa fac si eu...dar cum iau eu masina de acolo, si merg cu ea 4-5 luni, in conditiile in care nu am rezidenta, si deci nu o pot inmatricula pe numele meu, si deci nici asigurare nu-i pot face? Asigurare temporara este decat pe o luna din cate stiu (in UK, asigurarea este pe masina si pe persoana!). Plus de asta, pentru ca sunt sofer nou in Anglia (deci incepator dpldv), asigurarea costa cat nu face masina...
                    Si am nevoie de masina fix ca sa-mi caut cazare, deci ma cam invart in jurul cozii ca practic am nevoie de masina imediat ce ajung acolo.
                    Iar de inchiriat, cel mai ieftin este in jur de ~400 de lire pe luna, ceea ce inseamna ca la final pierd ~2000 de lire, ceea ce mi se pare enorm. De banii aia iau masina si raman cu ea, si la final o revand (constat ca prin tara se tot vand/cumpara masini cu volan pe dreapta, la tara nu prea ii intereseaza unde e volanul...), o dau la rabla, sau o dezmembrez, ideea e ca tot recuperez o parte din ea.


                    Accordul in cauza a picat pentru ca nu vin actele din UK decat in cateva saptamani, ceea ce nu ma ajuta deloc, pentru ca am nevoie de ea pe numele meu cu toate actele gata in aproximativ o luna (dupa cate probabil stiti doar pentru taxa de prima inmatriculare astepti 2 saptamani...plus RAR, plus alergaturi, ies cam in limita cu timpul).
                    In afara de Accord, parca numai de cazane horcaie netu. Extrem de greu gasesc o masina ok, in jur de 2000 euro. N-am pretentii de cine stie ce lux, poate sa aiba 10-15 ani atat timp cat e intretinuta, si avand in vedere ca are volanul pe dreapta, pretul pe care mi l-am stabilit (si ar trebui sa fie si inmatriculata, evident) mi se pare decent. Din pacate la banii astia mai toate masinile mai cer cate 1000 de euro bagati in ele, pe putin! (Clime defecte, Parbrize crapate, anvelope ajunse la sarma, turbine duse, troncanituri oribile, cutii proaste, si in primul rand masini super jegoase la interior; iar pentru mine e destul de important aspectul asta avand in vedere ca probabil o sa merg cel putin 10k km in ea, n-am de gand sa merg intr-o cocina).

                    Deci...cum iau masina din UK fara rezidenta si o plimb pe acolo 4-5 luni?

                    Comment


                    • Achizitie Honda Accord

                      Salutare,

                      Nu posed inca o Honda insa ma bate gandul tot mai serios sa achizitionez o Honda Accord SH an fabricatie 2010 si undeva la max 125.000 KM. Acum apar mai multe intrebari la care sper sa ma ajutati cu raspunsuri astfel incat decizia sa fie cat mai usoara:

                      - oscilez intre motorizarea pe benzina 2.0 sau cea pe motorina 2.2; dezavantajul pt cea pe motorina ar fi taxele si impozitele mai mari precum si consumabilele si nu numai, din ce am citit pe forum; dezavantajul pt benzina ar fi consumul mai mare; mentionez ca fac aproximativ 15K - 20k pe an aprox jumatate Bucuresti, jumatate extraurban;

                      - m-ar mai interesea la ce intrevale se schimba distributia, cureaua accesorii, bujii, placute de frana; in momentul de fata am un Renault si francezii astia sunt foarte banditi pe zona de service;

                      - cam ce probleme ati intampinat pentru modelele achizitionate SH si la un nr de km aprox cu ce vreau eu;

                      - care este consumul inregistrat in trafic de voi; m-am saturat de consumurile date de constructori si care nu au nici o treaba cu realitatea;

                      Intre un Honda Accord, Mazda 6, VW Passat, Ford Mondeo (toate cam din aceeasi perioada 2010) voi ce ati alege?

                      Multumesc

                      Comment


                      • Originally posted by flavius121 View Post
                        - m-ar mai interesea la ce intrevale se schimba distributia, cureaua accesorii, bujii, placute de frana; in momentul de fata am un Renault si francezii astia sunt foarte banditi pe zona de service;
                        Daca nu ma insel motorul de 2.0 are distributie pe lant. Restul sunt mizilicuri si nu ar trebui sa cantareasca in decizia de a lua o masina sau alta. Bujiile sunt iridium, schimb la 120000km, cureaua de accesorii se schimba cand se uzeaza sau la cca 5 ani daca vrei sa stai linistit, placutele de frana... in functie de cum mergi, nu?

                        - care este consumul inregistrat in trafic de voi; m-am saturat de consumurile date de constructori si care nu au nici o treaba cu realitatea;
                        Inainte de FN2 am avut o Laguna Ph.2, motorul de 1.8 16V. Intr'adevar, Renault minte grav la consumurile declarate, pot confirma. In carte Laguna consuma 10 si ceva in oras, in realitate cca 13-14. Masina era luata de noua si avea cca 55k km, deci nu pot suspecta defectiuni.
                        Surpriza cu Honda a fost sa consume exact ca in carte. La mine scrie 12.7 in oras, si cam atat si consuma. Probabil e la fel si la celelalte modele Honda, baietii pot confirma sau infirma.


                        Intre un Honda Accord, Mazda 6, VW Passat, Ford Mondeo (toate cam din aceeasi perioada 2010) voi ce ati alege?
                        Accord cu siguranta. Mondeo e o barca lenesa cu interior argintiu plasticoso-kitchos, Passatul e extrem de anost la interior, poate doar Mazda sa se mai apropie de Accord, depinde de preferintele tale personale.
                        Mai sus, cu bold.
                        sigpic

                        HONDA - THE POWER OF DREAMS
                        Honda Civic Type-R FN2

                        Comment


                        • FN2 consuma ca la carte, e adevarat.

                          La Accord CL7 nu e asa: consuma aproape cat FN2-ul in oras - cam 12.

                          Eu as merge tot pe Accord fara doar si poate, numai ca te sfatuiesc sa nu judeci masinile dupa cum au distributia... Sunt alte chestii mult mai grave care pot sa pice si sa coste mai mult: de ex. caseta de directie, furtunul de servo etc. Asta ca sa numesc 2 probleme intalnite destul de des la Accord CL7.

                          Cu toate astea, sunt absolut sigur ca celelalte modele mentionate de tine au mult mai multe probleme.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Originally posted by LittleM@n View Post
                            Fix cum ziceti voi vroiam sa fac si eu...dar cum iau eu masina de acolo, si merg cu ea 4-5 luni, in conditiile in care nu am rezidenta, si deci nu o pot inmatricula pe numele meu, si deci nici asigurare nu-i pot face? Asigurare temporara este decat pe o luna din cate stiu (in UK, asigurarea este pe masina si pe persoana!). Plus de asta, pentru ca sunt sofer nou in Anglia (deci incepator dpldv), asigurarea costa cat nu face masina...
                            Si am nevoie de masina fix ca sa-mi caut cazare, deci ma cam invart in jurul cozii ca practic am nevoie de masina imediat ce ajung acolo.
                            Iar de inchiriat, cel mai ieftin este in jur de ~400 de lire pe luna, ceea ce inseamna ca la final pierd ~2000 de lire, ceea ce mi se pare enorm. De banii aia iau masina si raman cu ea, si la final o revand (constat ca prin tara se tot vand/cumpara masini cu volan pe dreapta, la tara nu prea ii intereseaza unde e volanul...), o dau la rabla, sau o dezmembrez, ideea e ca tot recuperez o parte din ea.


                            Accordul in cauza a picat pentru ca nu vin actele din UK decat in cateva saptamani, ceea ce nu ma ajuta deloc, pentru ca am nevoie de ea pe numele meu cu toate actele gata in aproximativ o luna (dupa cate probabil stiti doar pentru taxa de prima inmatriculare astepti 2 saptamani...plus RAR, plus alergaturi, ies cam in limita cu timpul).
                            In afara de Accord, parca numai de cazane horcaie netu. Extrem de greu gasesc o masina ok, in jur de 2000 euro. N-am pretentii de cine stie ce lux, poate sa aiba 10-15 ani atat timp cat e intretinuta, si avand in vedere ca are volanul pe dreapta, pretul pe care mi l-am stabilit (si ar trebui sa fie si inmatriculata, evident) mi se pare decent. Din pacate la banii astia mai toate masinile mai cer cate 1000 de euro bagati in ele, pe putin! (Clime defecte, Parbrize crapate, anvelope ajunse la sarma, turbine duse, troncanituri oribile, cutii proaste, si in primul rand masini super jegoase la interior; iar pentru mine e destul de important aspectul asta avand in vedere ca probabil o sa merg cel putin 10k km in ea, n-am de gand sa merg intr-o cocina).

                            Deci...cum iau masina din UK fara rezidenta si o plimb pe acolo 4-5 luni?

                            Nu-ti trebuie rezidenta ca sa cumperi o masina din UK, la asigurare insa, da, e o problema. Ma bag si eu ca musca-n lapte, dar de ce nu mergi cu masina ta pana acolo? Poti circula 6 luni in UK cu o masina inmatriculata in Ro fara nici o problema. Asigurarea e valabila. Faptul ca volanul e pe stanga n-ar trebui sa fie o problema prea mare pt o perioada asa scurta, pur si simplu nu faci depasiri...

                            Comment


                            • Mentiune...doar accord 2.4 are bujii iridium, 2.0 are bujii normale si se schimba mai des dar costa si mult mai putin

                              Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
                              EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                              Del Sol '94 ESI
                              CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                              BMW Z4 '03 Titan Silver

                              Comment


                              • @LittleM@an eu zic ca-I mai ok sa cauti o masina in ro, gata inmatriculata, si vii aici si conduci linistit. Daca ai rezidenta aici, abia atunci esti obligat in 30 zile sa o inmatriculezi in UK, altfel, nu ai de platit nimic la ei, fii fara grija . De ce vrei volan pe dreapta, daca o tii temporar? Aici nu exista depasiri ca in ro, anomalii dintr'alea, si statul la panda in coada celui din fata ca sa il depasesti cat poti de repede. Toata lumea e ff amabila in traffic (gen tu ai stop, el prioritate, si se opreste sa te lase, si nu glumesc).
                                Strict pt planul pe care l-ai descris, eu as lua una din ro, as folosi-o cat spuneai, apoi daca ramai aici sau ce planuri ai, iei masina de la ei, si treci totul pe numele tau fara batai de cap.
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X