Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu as merge cu masina mea cu volan pe stanga din mai multe motive (partea pe care e volanul, faptul ca intentionam de ceva vreme sa o vand, etc).

    Am mers acum o luna in Anglia cu masina inchiriata, am condus vreo 1200km, si mi-am dat seama ca imi este mult mai comod linistit si convenabil sa aiba volanul pe dreapta.
    Plus de asta, daca vin cu a mea si pateste ceva pe drum, vezi atunci distractie si complicatie, cu adusul masinii acasa, platforme, etc.
    Asa, daca dau putin pe ea si nu-mi pasa si pateste ceva, o las acolo, o duc la fier vechi, si aia e.

    Comment


    • Vă salut, am intrat aici cu gāndul să obțin cāteva informații practice despre ce īnseamnă să ai un Accord. Mă bate gāndul să iau un 2.0 an 2007-2009, īmi place foarte mult mașina īnsă habar nu am despre ea. Am citit tot ce ați scris aici, īnsă mai am cāteva īntrebări: 1. Cāt costă o revizie simplă (ulei, filtre)? 2. Īn afară de reprezentanțele oficiale, mai există service-uri autorizate pe Honda, care să fie mai ieftine, așa cum se īntāmplă īn cazul VAG? 3. Cāt costă, spre exemplu, să schimbi plăcuțele de frānă, discurile de frānă sau kitul de ambreiaj (cu tot cu manoperă)? 4. Cāt timp durează să vină piesele necesare unei operațiuni de acest gen (nu mă gāndesc la defecțiuni prea serioase)?

      Mulțumesc și dacă mai īmi vin idei mai īntreb Vreau să mă lămuresc dacă pot să īntrețin o astfel de mașină...

      Comment


      • In perioada aceea s-au facut doua modele.
        Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

        Comment


        • In primul rand, te intereseaza Accord CL7(2003-2008) sau Accord CU1(2009+)?

          Pentru primul iti pot raspunde eu:
          1. Un schimb de ulei poate sa coste intre 150 lei si 300lei, depinde ce ulei vrei, ce filtru si unde faci schimbul. Masnopera pentru schimbul de ulei e cam aceeasi pentru toate masinile, ai nevoie de 5l de ulei, iar filtru de ulei este intre 15 lei si 50lei, in functie de marca, magazin, etc. Ca exemplu un filtru Mann este 17 lei la autokarma.
          2. Autorizate de Honda in ce sens? Masina nu mai este in garantie, nu ai nevoie de autorizatie Honda. Ai nevoie de un service autorizat RAR care sa-ti dea garantie pentru lucrarile efectuate, astfel incat sa ai si pentru piese. Sunt cateva alternative la reprezentante, da.
          3, Un set de placute decente, Textar de exemplu, sunt cam 130-150 lei, discurile intre 300 si 600 lei, ambreiajul intre 900lei si 1500-1700lei, fara manopera. La un service normal un schimb de placute ar trebui sa fie cam 50 lei, un schimb de discuri si placute pana in 200lei si un schimb de ambreiaj cam 400lei.
          4. Piesele vin la fel de repede ca la orice alta masina. In aceeasi zi de obicei.
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

          Comment


          • Mulțumesc de informații. Văzusem mașina aceasta pe Autovit:

            http://www.autovit.ro/honda-accord-C34358355.html

            Comment


            • Salutare, si eu vreau sa iau un accord, 2.0 din 2004, dar caut un mecanic bun, sa ma sfatuiasca cu o problema la motor, un tacanit metalic, sesizabil la relanti cand se incalzeste, si se accentueaza puternic cu cresterea turatiei. O sa revin cu un video cat de curand.

              Comment


              • Eu zic sa ii faci o verificare la un service honda. E mai sigur asa

                Comment


                • Stie cineva ceva despre urmatoarea masina (B 123 ABM)? http://olx.ro/oferta/honda-accord-full-ID2fjdB.html

                  EDIT: Nu mai este de actualitate, rog un moderator sa stearga postul deoarece a devenit irelevant.
                  Jozsi
                  Senior Member
                  Last edited by Jozsi; 11-09-14, 23:56.

                  Comment


                  • Salutare,

                    As fi tentat sa cumpar masina din link:
                    http://www.autovit.ro/honda-accord-C33903260.html

                    Am fost sa o vad si nu pare sa ridice suspiciuni, dar pana sa iau o decizie (bineinteles dupa ce as merge cu ea la un dealer pentru verificare), observa cineva ceva dubios la ea?
                    Ma gandesc totusi ca aveti ochiul format sau poate chiar stiti masina si m-ar ajuta mult o parere pertinenta.

                    Multumesc frumos!

                    Comment


                    • Volanul și cotiera sunt suspecte, vezi și cāt ajunge taxa....baftă

                      From SonyXperia M2
                      Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

                      Comment


                      • +1 Ionuț. Aș adăuga o oarecare reticență față de dealerul care a făcut reviziile (Tārgoviște). Du-l la Asko pentru verificare.
                        Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                        Comment


                        • Și Asko ce sa īți confirme? Dacă nu au baza de date centralizata nu are ce sa īți spună.

                          Sent from my nexus 7
                          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                          Comment


                          • Ideea era să nu facă verificările īn Tārgoviște la dealer. Ci īn București.
                            Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                            Comment


                            • Lipseste revizia de 120k , e suspecta trecere la un service oarecare din targoviste, interiorul e prea nou pt 12 ani.

                              Comment


                              • Interiorul nu mi se pare relevant totusi, cu un tratament corect orice interior poate arata ca nou.

                                LE
                                Volanul are husa pe el, revizia de 120 e facuta la 126k km, la urmatoarea nu se specifica nr de km totusi. Q: de ce e protejata cotiera cu celofan?.
                                Bara fata pare sa aiba o nuanta diferita de cea de pe aripi.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X