Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Suspect nu pare a fi. Ciudat. M-am invatat sa vad mai multe balarii decat masini corecte.
    Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
    epitesti.ro
    anunturi.epitesti.ro

    Comment


    • Originally posted by S O R I N View Post
      M-am invatat sa vad mai multe balarii decat masini corecte.
      Toti ne-am invatat asa.

      Vad ca scrie "avariat". De ce? Masina pare a fi intreaga si atunci e reparata (documente probatorii sau fuck off).
      Emisii? Euro 8 poate. Ma rog, n-o fi stiind omul, nu l-o fi interesind, nu i-as baga de vina neaparat insa as ridica o sprinceana. Preventiv.

      Si, da, ne invatam si cu gramatica cea noua. Nu-mi cer iertare daca chiulesc la cursul asta.
      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

      Comment


      • Salut baieti,

        De ceva timp sunt in cautarea unei masini, am plecat de la Honda dar speriat de consum m-am orientat spre Passat. Pentru ca masina pe care am pus ochii si urma sa o cumpar nu mai e de vanzare(proprietar neserios sau nehotarat) sunt in cautarea alteia. Acum am doua in vizor dintre care o Honda Accord, incerc sa ma conving ca fiabilitatea si costul redus de intretinere compenseaza consumul(>20.000km/an)
        Cunoaste cineva aceasta masina: http://olx.ro/oferta/honda-accord-2-...tml#375c2a56c3 ? Din spusele proprietarului e cumparata de el din reprezentanta in 2010, condusa de sotie, iar nivelul de echipare ar fi unul de baza(nu a stiut sa imi spuna prea multe, zicea ca nu se pricepe): nu are senzori, xenon, scaune incalzite. De asemenea are taxa neplatita, cat de mare e?

        Va multumesc pentru ajutor!

        Comment


        • Sunt convins ca alti colegi isi pot da cu parerea mai in detaliu legat de unele aspecte. Dar, eu fost proprietar de CL7 si acum de CU2 (practic modelul din linkul tau cu ceva dotari in plus printre care si motor de 2.4), ti-as recomanda cu incredere Honda. S-a mai discutat treaba asta pe forum, dar ca idee, prefer sa dau bani la benzina, decat la piese (sau tractari ca mi-a picat o piesa in mers).
          De ex. la 2400cmc, condus constant pe pilot automat 120km/h imi ia 6.5% inafara bineinteles. In oras nu sar de 11% (dar sincer, eu prefer si 10-12% afara in detrimentul pieselor/problemelor/costurilor de intretinere in cazul altor marci).
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • Merci pentru raspuns!

            Ma uit la Honda in primul rand pentru fiabilitate, am o fobie pentru ramas pe marginea drumului si plecat pe platforma, dar nici costurile generate de combustibil nu vreau sa fie cu mult mai mari decat intretinerea unui VW diesel.
            Masina va fi condusa extraurban 80-90%, iar restul in Bucuresti. Sa ma astept la un consum de peste 8%?

            Comment


            • Consumul depinde de talpa.

              Comment


              • Justin,de ce nu te uiti la o Honda Accord diesel in cazul asta?Consumul extraurban este extrem de bun.

                Comment


                • Mai bine cauti un sedan. Putere decenta si consum de diesel.
                  ....

                  Comment


                  • Daca nu o freci in oras poti merge linistit pe 2.2ictdi sau idtec.
                    A mea coboară si la 5.8 prin tara si cred ca poate si mai jos daca se merge in regim de DN

                    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • Originally posted by justin91 View Post
                      Salut baieti,

                      De ceva timp sunt in cautarea unei masini, am plecat de la Honda dar speriat de consum m-am orientat spre Passat. Pentru ca masina pe care am pus ochii si urma sa o cumpar nu mai e de vanzare(proprietar neserios sau nehotarat) sunt in cautarea alteia. Acum am doua in vizor dintre care o Honda Accord, incerc sa ma conving ca fiabilitatea si costul redus de intretinere compenseaza consumul(>20.000km/an)
                      Cunoaste cineva aceasta masina: http://olx.ro/oferta/honda-accord-2-...tml#375c2a56c3 ? Din spusele proprietarului e cumparata de el din reprezentanta in 2010, condusa de sotie, iar nivelul de echipare ar fi unul de baza(nu a stiut sa imi spuna prea multe, zicea ca nu se pricepe): nu are senzori, xenon, scaune incalzite. De asemenea are taxa neplatita, cat de mare e?

                      Va multumesc pentru ajutor!
                      Taxa e de datoria ta să te interesezi cat este. E un simulator amărât. Acum legat strict de mașină.
                      - e "cheală" pentru vremea ei. Aici ai dreptate.
                      - e servisata la reprezentanță doar până la 50.000km. Mai departe la alt service. Băieții din zonă poate știu mai multe despre celalalt service
                      - o notă personală. Reviziile sunt făcute la 17-20k. Pentru mine asta e un mare minus. Ai două revizii la 60-70k ce le-a făcut la 51 și 71k. Bănuiesc că aveau o logică cei de la Honda cu reviziile.

                      Concluzia mea... Mașina a mers mai mult sau mai puțin cu "las că merge". Dacă ții la mașină faci reviziile mai repede de 20.000 pentru că ești în România și cauți să te orientezi spre o reprezentanță, mai ales că Honda nu e vreun Bentley când vine vorba de întreținere.

                      Bonus: proprietarul nu știe nimic înțeleg despre mașină. Iar în minus pentru mine. As prefera să cumpăr mașina de la un curios (sa nu spun pasionat) care să vorbească despre ce a făcut la mașină, dacă a schimbat un ulei în cutie, dacă a pus un ulei recomandat sau nu șamd.

                      Verifică mașina bine înainte de a sări cu banii.

                      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • @Punk: ca sa nu mai pui la socoteala ca a facut pozele in masina pe aleile de promenada ale Gradinii Publice.
                        Aista-i tartan d-al meu, du Galatz...

                        Comment


                        • Mie mi se pare prea eftina suspect de ieftina. Astia strica piața cu balariile lor.
                          Pai cand apar astia, ma mai crede pe mine careva ca fac si la 7000km reviziile?

                          Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • Merci baieti pentru raspunsuri, o sa spun pas acestei masini.
                            Argumentul reviziilor nefacute la timp e foarte convingator!

                            Comment


                            • Salut Justin, eu ca posesor de Accord aproape identic cu cel dn anunt iti recomand sa-i acorzi o sansa, nu te costa o avere verificarea la Asko. Revizile sint facute cand trebuie (citeste atent carnetul de service) si imi pare la prima vedere ca ar fi intreaga. Consumul ala de 8% este sigur obtinut numai in Galati sau orase similare, eu obtin in Bucuresti intre 9% - 12% si afara intre 5,2% - 8% valori minime si maxime intalnite in 91k km cat are masina mea acum. Ca a facut doar 2 revizii la reprezentanta este explicabil pentru ca cele 2 sint in perioada de garantie a masinii, apoi cred ca sa speriat un pic si de costul pieselor originale din reprezentanta mai ales ca schimbat si placutele in a 2 a revizie (daca a folosit piese honda atunci sa cam "lecuit" de reprezentante) La Asko din cate imi amintesc manopera la Mecanica este de 30 euro + TVA, la revizie, undeva la approximativ 400 roni reprezinta doar manopera.
                              Daca vrei consum si costuri de VW diesel (cat m-am saturat sa aud asta) cu siguranta le vei intalni doar la VW, dar pe undeva este si asta doar un mit care asteapta sa fie doborat (cum poti sa ai incredere in ticalosii aia de la vw?)

                              Comment


                              • Originally posted by Punk View Post
                                Reviziile sunt făcute la 17-20k. Pentru mine asta e un mare minus. Ai două revizii la 60-70k ce le-a făcut la 51 și 71k.
                                extraordinar de mare minus, mirare ca nu s-a spart motorul in alea 5-6 luni, intre 60 si 70k

                                Originally posted by justin91 View Post
                                Merci baieti pentru raspunsuri, o sa spun pas acestei masini.
                                Argumentul reviziilor nefacute la timp e foarte convingator!
                                mergi omule sa vezi masina; poate vrea proprietarul sa plece din tara, poate vrea sa o vanda repede ca trebuie sa nasca nevasta si vrea minivan, poate vrea sa treaca la type r
                                Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                                '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                                Comment

                                Working...
                                X