Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Una rapidă: CU2 Executive sau Type S ? ( bănuiesc că Germania, căci la noi nu prea sunt, deci navigația nu e un element de luat în considerare, singura utilitate fiind video de mers înapoi )
    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

    Comment


    • Executive AT. ADAS daca gasesti, destul de rare in Germania. CU2 dpmdv e o masina calma si eleganta, nu as lua-o TypeS si in niciun caz manuala.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • Si daca vrei facelift, pe 2.4L sunt extreme de rare (la noi in tara s-au vandut 3 bucati, unul e pe forum), iar nici nu cred ca am vazut ADAS pe facelift decat pe 2.2 Type S parca

        Comment


        • Nu ma interesează facelift, plus că ar crește prețul. Problema e că îmi place aspectul Type S-ului cu acel kit, dar se poate pune și pe Executive cu puține încercări. În schimb scaunele de la Executive mai greu de pus pe Type S. ADAS nu am avut pe CU1 așa că aș putea trăi și fără. Acea cameră îmi plăcea (parcam la milimetru) dar pentru plăcerea de a mă întoarce iar în Accord cred că sar peste.
          Personal pentru drumurile uzuale mi-ar fi bun și CU1, dar pentru simplul fapt că tot timpul mi-am dorit K24... nu cred că fac rabat.
          AT e clar, căci m-am săturat de la CU1 încoace să tot amestec schimbătorul.


          Momentan trebuie să dau mașina actuală, dar am zis să mă hotărăsc totuși până atunci.
          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

          Comment


          • CU2+soft, uita de CU1
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • CU2, clar. As merge pe Executive si daca doresti sa arate mai sportiv, ii pui kit Modulo. Ar fi mai dotat si mai frumos decat un Type S (unde pe langa camera, mai renunti si la senzori de parcare la pre-facelift; dar cred ca mai mult m-ar deranja lipsa trapei).

              Eu am avut CU1 pre si post facelift, mi s-a parut ca majoritatea schimbarilor s-au intamplat "under the hood". Incepand de la chestii mici dar deranjante (senzor de nivel pentru xenoane), prin antifonare, pana la... nu mai stiu, dar mi-a placut mult mai mult faceliftul

              Comment


              • Am citit mai de mult în legătură cu modificările aduse de facelift, dar după cum am spus, ridică prețul mașinii mult. Nu am fost niciodată deranjat de sunetul din habitaclu, iar dacă vreau antifonare cu adevarat, îi fac o insonorizare. Dar după cum am spus, nu am fost niciodată deranjat de sunetul de prin mașină.

                Clar îi voi face și o resoftare, mai ales că am citit doar lucruri bune. Și o admisie, poate și o evacuare decentă ... după cum am spus, să îmi fac moftul.

                CU1 mi-a salvat viața și deși am încercat alte mașini (habar n-am de ce, în afară că nu mă încadram financiar atunci, deși trebuia să forțez după accident și gata) doresc să mă întorc la un CU. Bănuiesc că va trebui să-l dau eu cu mâna mea când mă voi sătura de el ca să pot renunța la idee.
                '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                Comment


                • Type S are scaunele din piele-alcantara, care sunt excelente dpmdv. Nu mai are LKAS trapa si reglaj electric la scaune. Trapa mi-ar fi placut si mie dar asta e .
                  Nu cred ca o sa gasesti usor o masina in stare ok si la bani putini.

                  Type S manual CU2 nu este o racheta, insa cu softul de la Dinu are acceleratie decenta, nu te faci de rusine daca nu iti pasa de consum . Cat o calci atat papa

                  Modificari serioase nu prea ai sanse sa ii faci, nu gasesti mai nimic si ceea ce gasesti e foarte scump. Exista kit complet de compresor insa sari binisor de 6-7 mii de euro la prima strigare as zice eu, pentru cca 50 de cai la roata, zic ei. Dar asta tot nu cred ca o transforma intr-o racheta. Probabil asa treci si in alta liga la consum.

                  Parerea mea e ca Type S CU2 sau CU2 Executive sunt niste masini decente ca tinuta de drum si performante, insa fara pretentii sportive. Sa nu ma intelegi gresit, masina trage bine si incarcata si la viteze mari, insa nu o sa ai acel kick in spate niciodata oricat ai vrea sa crezi asta. E cu siguranta in alta liga fata de CU1.
                  ....

                  Comment


                  • Nici nu vreau o racheta. Nici nu merg ca și cum aș avea una. Stiu ce putea CU1 și imi imaginez ce poate un CU2. După cum am spus, nu am simțit nici o problema nici cu CU1, dar vreau CU2 așa, să știu eu că e acolo. Singura mașină care mi-ar mai fi plăcut ca performanțe și calitate era Mitsubishi Lancer Ralliart. Dar interiorul acela spartan e prea mult de suportat pentru mine )
                    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                    Comment


                    • CW2
                      Automată, trapă, portbagaj deschidere electric, din buton, k24
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • E de vânzare?
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • Poate fi ))
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • Este un zicator pe maghiara - fata trebuie data cand este ceruta.

                            Comment


                            • CW2...desi urasc wagon-urile, Accord-ul e mai special decat celelalte. Dar nu...nu. Singurul wagon pe care l-as lua daca mi-as permite ar fi un A6 Allroad.
                              E fain portbagajul electric, dar am vazut unul modificat la berlina (cu motorasele si sitemul de la CW).
                              Daca maine as vinde masina actuala as pune mana pe telefon si m-as duce sa vad masina lui Catalin P de aici, inainte sa ma gandesc la Germania. Sper sa nu imi scape si asta cum mi-a scapat cea a lui Ady si acum e pe maini necunoscute saracuta
                              '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                              ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                              ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                              Comment


                              • Era un fel de glumă. Îmi place f mult CW2, nu am de gând să mă despart de el așa de repede
                                Spor la vânzare!
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X