HONDA S2000

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by hondatu

    By hondatu:

    1. Catallona, mai intai trebui sa stii ca toate automobilele Honda sunt facute pentru folosirea lor zi de zi, de la Jazz pana la NSX. Asta fiindca nu se numesc Ferrari sau Lamborghini care trebuie conduse usor 30-40min. pana se incalzesc uleiul and co. in ele.
    Ca drumurile patriei n-o prea permit, asta-i altceva! Eu am avut masina pentru doua zile (dar atentie, nu traiesc in tara!) si nu vad nici o problema in utilizarea ei zi cu zi, cel putin intre aprilie si octombrie, iar daca situatia o cere, ii iei un hard-top si fata face cu brio oricarei ierni.

    2. Are tractiune spate, deci daca BMWurile si Benz-urile nu stau la garaj, n-ar fi o problema un test-drive nici pe timpul asta, dar inteleg, asa e cand decide altuŽ.
    Spune-i d-lui Dumitrescu sa faca cumva posibil sa te puna in legatura cu ceilalti posesori de S2000-uri din tara, trebuie sa fie cel putin 3, dintre care 2 in Bucuresti. Oricine ar fi ei, nu cred ca, sunt vreo zeitate sa nu fie posibila asemenea contacte.

    3. Daca va fi nevoie si noi vom avea grija cu cea mai mare placere ca de acum incolo toate masinile tale sa fie numai marca Honda!! )

    4. De auzit am auzit multe, dar la tine e mereu hiba asta cu drumurile, benzina si alte detalii tipice conditiilor din tara. Oricum eu iti recomand unul din forumurile dedicate acestei masini, adica forumurile posesorilor acestei masini din tarile respective, iar cu limbile straine, ar trebui sa te descurci macar cu una.
    Probabil ca, nu vei primi prea multe raspunsuri fiindca cei ca tine au fost multi, de acea iti recomand sa cauti mai intai topicele celor care au fost in situatia ta.Linkurile le ai jos de tot!

    5. Atunci datele problemei se schimba radical si chiar nu vad ce ti-ar mai sta in cale, drumurile sunt si cine stie cata vreme vor mai fi un punct critic al patriei, dar daca e s-o luam asa, ar trebui sa-ti iei Hummer respectiv, mai sunt destule masini de gen in tara si inca nu s-a crapat nici una.

    6. Masina, chiar daca e setata sport, e una comfortabila, dar la gropi si cratere e clar ca, va reactiona corespunzator, adica a la masina sport, scaune ca alea n-o sa mai gasesti nicaieri (!!!) deci chiar si o zi intreaga petrecuta in masina nu se va solda cu coaste rupte si spitalizari la sectia de urgenta (asa cum au impresia unii cand aud de masini sport), iar motorul il ai oricand sub control. Nu-ti imagina ca, 120CP/L sunt necontrolabili sau ca te conduc ei pe tine!!! De aia exista o pedala de acceleratie ca tu s-o conduci dupa bunul tau gust si chef. Are cuplu destul pana in 3.000rpm (si dincolo) iar viteza maxima in treapta 1 nu e mai mare sau mai mica ca la o alta masina, cel putin atata timp cat vrei un condus rezonabil si nu harakiri.
    Nici consumul nu e unul ingrozitor asa cum se asteapta lumea cand aude de 240CP, iar cei 13,2L declarati oficiali, sunt sigur ca, sunt destul de reali chiar si la un trafic de Bucuresti, mai mult de 14-15L zau ca nu pot sa-mi imaginez. Consumul mixt e chiar unul "civilizat" la o astfel de motorizare, sub 10L.

    Oricum, asta e o masina pentru puristi (cei mai multi dintre posesori nici nu o vor mai vinde vreodata) pentru care nu exista criterii precum consum sau mai stiu eu ce si care de cele mai multe ori e tinuta la garaj si folosita doar ca si a 2a masina, cum spui tu, la mreme faina.

    7. Te asteptam cu placere, fiecare dintre noi se stie mai bine la un domeniu sau altul, iar la nevoie facem noi rost si de raspunsurile la cele mai traznite intrebari.

    8. Motorizarea de 120CP/L nu e chiar unica in lumea auto, BMW M3 CSL (3.2L la 360CP, masina construita in doar cateva sute de bucati la pret de 85.000€ "standard") dispune de aceasi putere litrica! Mai impresionant e ca, in Japonia modelul dispune de 250CP, adica 125CP/L, iar asta e ceva unic in lume!!!

    9. Ceea ce iti spun acum despre mobile.de e atat pentru tine cat pentru oricare dintre aceia ce citesc postul asta:
    TERMINATI ODATA PENTRU TOTDEAUNA CU mobile.de and co.!!!!! Ce se afiseaza acolo NU ARE DE A FACE CU REALITATEA (90%) fiindca acolo 75% din tot ce misca, sunt mafia auto est europeana, anumiti dealeri pe post de speculanti si persoane private care e normal sa creasca pretul la ce vand.
    Iti aduc oameni vorbitori de limba romana care si-au achizitionat masini in ultima vreme si care nu dau 2bani pe siteurile alea si ai sa vezi care-i realitatea in tara asta!
    Pretul afisat acolo e una, cand ajungi tu la dealer si tratezi, e alta!! Oferta e bogata fiindca sunt incluse toate tarile vest-europene, iar masina se fabrica in numar limitat destul de mare: 12.000buc. /an dintre care in jur de 4.000/an au ajuns in EU.

    Chestia cu devalorizarea e simpla: cu cat mai scumpa masina, cu atat mai mare devalorizarea plus ca, masina e de ceva ani pe piata! N-am par in cap de cate exemple iti pot da! Nu te astepta la un pret stabil tocmai in tara concurentei: SLK, TT, Z4!!! Hai sa aruncam o privire in Elvetia sau UK, iar treburile se vor schimba dramatic. Teoretic ar trebui sa ai dreptate cu hamalitu pe autobahn, dar oricum primesti garantie plus ca, daca ai dubii o bagi in service si o pui la punct pentru multi ani incolo. Orice achizitie sh e riscanta in felul ei, ce sa mai zicem de cei cu Ferrari? Cum spuneam, garantia la sh e daca nu ma insel de 2ani. Oricum un lucru e sigur, tu nu o sa poti sa strici masina aia, e o Honda, adica al dracului de fiabila asemenea oricarui alt model Honda ci doar drumurile, benzina (?) si conditiile tipice plaiurilor noastre.
    Indiferent spre ce te decizi, ia versiunea faceliftata (2004, 2005), adica cea neagra pe care o au si cei de la Carpati!

    1.Da, oricum m-am gandit la un hardtop.

    2.Nu este "frumos" ce spun dar in viata mea n-am fost prea incantat de tractiunea fata (care are ce-i drept mari avantaje).De mic copil am avut kart , derapajele controlate le experimentam zilnic pana aruncau vecinii cu pietre dupa mine. Acum le am inscrise in codul genetic (fiica mea in varsta de 8 ani le controleaza parca mult mai usor decat mine in acele vremuri si asta ar fi cam singura explicatie :lol: )
    Daca ma gandesc bine, inafara de Scenic-ul anterior, toate celelalte masini pe care le avem sau le-am avut sunt cu tractiune spate sau 4x4.
    Oricum, daca are cauciucuri de iarna si diff autoblocabil este ca si rezolvata problema. In plus, dupa cum o lauda ei are o repartitie a maselor perfecta deci singurul impediment ar mai fi controlul puterii dar din ce spuneti voi asta nu-i o problema.

    3.Incercati!

    4.Merci, asta o sa fac.

    5. Mi-ai ridicat mingea la fileu.....
    Poate aici ar fi bine sa va spun cateva cuvinte despre mine si pasiunile mele pe patru si doua roti. Ma consider un bun practician cu aptitudini tehnice poate peste medie, pasionat de mecanica la modul general(nu doar mecanica auto). Inca de la 8 ani am avut kart, pe la 14 ani Mobra, la 18 Skoda S100 s.a.m.d. Pana acum am condus aproximativ 1.600.000 km. Marea mea pasiune ramane insa OffRoad-ul, soft sau extrem. Am in prezent doua masini de serie (M461 si Pinzgauer710M) foarte capabile in teren, cat si o masina aflata in constructie, pentru extrem (fond de la Toyota 4l si MercG). Din insiruirea de mai sus s-ar zice ca as fi sefu' din Brunei dar nu este deloc asa. Totul se datoreaza pasiunii si perseverentei.

    Honda S 2000 ar fi cireasa de pe tort si sunt hotarat sa strang bani pentru ea!. O sa postez la final o poza cu cele doua masini offroad, sper sa nu considerati acest lucru offtopic.
    Tot ce am scris aici are in primul rand ca scop ajustarea nivelului tehnic al discutiilor pe care le vom avea de aici incolo.

    6. Consumul urban este cam mare, avand in vedere ca fac cam 100.000km pe an. Dar fie ce-o fi!

    7. Merci, vor fi intrebari.

    Comment


    • #47
      @catallona: scuza-mi curiozitatea, dar nu esti cumva "alona" care mai posteaza si pe un site dedicat off-road-ului ? in alta ordine de idei si mie imi place la nebunie s2000 si maine mi-as lua una. din pacate am facut niste investitii si pentru moment nevasta-mea e impotriva oricarei cheltuieli in plus. are dreptate, dar ma mananca degetele si tare ash comanda una. ehhh...vise.

      Comment


      • #48
        Da, este un alt nickname.
        Cum se ataseaza imaginile pe aici?

        Jos, la Nume Fisier, dai click pe browse, iti cauti poza in pc-ul tau, o selectezi, si cand ajungi la fereastra de postare dai Adauga atasament, astepti sa se incarce, dupa care dai Trimite - Moderatorul

        Comment


        • #49
          Originally posted by catallona
          O sa postez la final o poza cu cele doua masini offroad, sper sa nu considerati acest lucru offtopic


          6. Consumul urban este cam mare, avand in vedere ca fac cam 100.000km pe an. Dar fie ce-o fi!
          Pozele tale ar fi bine venite, atata tot ca, va trebui sa deschizi un topic separat sa zicem la aria "Automobile" si acolo ne vom descarca de tot.

          Consumul urban e mare, dar comparativ cu multe alte ghiulele, poate fi privit si ca unul rezonabil. Oricum, mai plecam de la ideea ca, nu o vei folosi decat la vreme faina conform punctului 5!
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #50
            Originally posted by Bogdan_16v
            Hondatule, ce matematica stii tu? :lol: 360/3.2 rezulta 112.5 cp/l, nicidecum 120. Ar trebui sa aiba vreo 384 cp CSL-ul ala ca sa aiba macar 120cp/l si 400cp pt 125cp/l. :wink:
            Promit ca la toamna ma duc in clasa I odata cu nepotul meu!
            Totusi eu stiu asta de la mai multi fani BMW, pe care se pare ca, va trebui sa-i iau cu mine la toamna..........
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #51
              Catallona, sa dai o tura, doua, cu Golf 5 Gti sau 147 GTA, sa vezi acolo consum urban. :lol: S2000 o sa ti se para diesel.
              Hondatule, tu te iei dupa fanii BMW? :lol: Aia, in afara de "mama, ce shucar e bemveu asta" (doar pt ca are sigla cu elicea albastra pe capota si atat), nu stiu. Daca ii intrebi ce inseamna VANOS, o sa-ti zica ca e ca VTEC-ul de la Honda. :lol:

              Comment


              • #52
                Trec destul de des pe langa un S2000 Mugen cu hardtop, culoare azur ... misto de tot, e a unei persoane care lucreaza la o companie de langa casa mea ...
                "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

                Comment


                • #53
                  La acest topic mie nu-mi apare deloc optiunea de attachement.
                  Am creat un alt topic la 'automobile' si acolo aveam posibilitatea de a atasa poze dar incercand sa pun niste poze cu ~45Kb imi spune ca sunt prea mari si ca trebe sa contactez admin-ul. Il contactez acuma.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Administrator
                    Trec destul de des pe langa un S2000 Mugen cu hardtop, culoare azur ... misto de tot, e a unei persoane care lucreaza la o companie de langa casa mea ...

                    Da' unde-i casa ta?

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Bogdan_16v
                      Catallona, sa dai o tura, doua, cu Golf 5 Gti sau 147 GTA, sa vezi acolo consum urban. :lol: S2000 o sa ti se para diesel.
                      Hondatule, tu te iei dupa fanii BMW? :lol: Aia, in afara de "mama, ce shucar e bemveu asta" (doar pt ca are sigla cu elicea albastra pe capota si atat), nu stiu. Daca ii intrebi ce inseamna VANOS, o sa-ti zica ca e ca VTEC-ul de la Honda. :lol:
                      Ce-i aia VANOS?

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by hondatu
                        Originally posted by catallona
                        O sa postez la final o poza cu cele doua masini offroad, sper sa nu considerati acest lucru offtopic


                        6. Consumul urban este cam mare, avand in vedere ca fac cam 100.000km pe an. Dar fie ce-o fi!
                        Pozele tale ar fi bine venite, atata tot ca, va trebui sa deschizi un topic separat sa zicem la aria "Automobile" si acolo ne vom descarca de tot.

                        Consumul urban e mare, dar comparativ cu multe alte ghiulele, poate fi privit si ca unul rezonabil. Oricum, mai plecam de la ideea ca, nu o vei folosi decat la vreme faina conform punctului 5!

                        Deci consumul anual pe km ar putea sa scada cam la jumatate nu?
                        Pai nu mi se pare mult deloc 7l/100km pt. S2000!!!!
                        Hmmmm....cred ca trebe sa viu si io cu tine la scoala, da fara baietii cu BMW, ca io-s cam influentabil si-mi place si 330xi!

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by catallona
                          Originally posted by Bogdan_16v
                          Catallona, sa dai o tura, doua, cu Golf 5 Gti sau 147 GTA, sa vezi acolo consum urban. :lol: S2000 o sa ti se para diesel.
                          Hondatule, tu te iei dupa fanii BMW? :lol: Aia, in afara de "mama, ce shucar e bemveu asta" (doar pt ca are sigla cu elicea albastra pe capota si atat), nu stiu. Daca ii intrebi ce inseamna VANOS, o sa-ti zica ca e ca VTEC-ul de la Honda. :lol:
                          Ce-i aia VANOS?
                          Offtopic: VANOS vine de la "VAriable NOckenwellen Steuerung", tradus "controlul variabil al axelor cu came", adica sistemul Variable Valve Timing de la BMW. VANOS simplu lucreaza pe axele care deschid supapele de admisie pe cand dublu VANOS are curea de transmisie variabila si pe axele de evacuare. Multi, foarte multi, asa zisi fani BMW confunda sistemul cu cel VTEC de la Honda, cand de fapt el este doar coresponentul lui VTC, care e sistemul de valve variable timing de la Honda. Asta deoarece VTEC lucreaza cu axe cu came setate pe 2 plaje de turatii si pe variatia "lift-ului", adica a ridicarii, supapelor, nu cu ajutorul unei curele si a unor rotite pt valve timing, adica deschiderea usor mai devreme a supapelor la turatii mai mari. Cu alte cuvinte, nu are nici o legatura VTEC cu VANOS.
                          Sper ca ai inteles ceva, desi recunosc nu prea stiu sa explic bine.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by catallona
                            Da' unde-i casa ta?
                            Luton, Marea Britanie.
                            "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

                            Comment


                            • #59
                              Hmmmm, maine dupa program as veni si io s-o vad. Mugen spuneai....?

                              Comment


                              • #60
                                Hondatu-le, am citit topicul despre testarea pe care ai facut-o anul trecut cu S2000-ul negru, drept pt. care am 2 intrebari suplimentare:
                                1- Poti sa-mi dai mai multe amanunte despre vibratiile de la 220km/h "de nu mai gaseai schimbatorul de viteza"-citez din memorie. Erau datorate suspensiei dure sau cui?
                                2-Daca tot spuneai ca mobile.de nu este de incredere, unde ar trebui sa caut? Ce solutie imi recomanzi pentru a gasi o masina buna la un pret corect?.
                                As putea sa te rog chiar pe tine sa te mai uiti pe unde stii ca trebe, dupa o S2000? Nu te supara ca-ntreb, nu este o intrebare ucigasa :wink:

                                In weekendul trecut am arat net-ul dupa info about S2000 si cred ca cea mai buna solutie pt. mine este gasirea unui exemplar second hand in buna stare, care eventual are deja un tunning optic, pentru ca am de gand sa-mi exersez si eu imaginatia si simturile lucrand la ea. Daca o iau noua dau si o caruta de bani si nici nu-mi vine sa intru-n ea in garantie. Alte opinii??

                                Comment

                                Working...
                                X