Disc de Ambreiaj sau Ambreiaj nou?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Disc de Ambreiaj sau Ambreiaj nou?!

    Salut...

    dupa 13 mii km... S`u meu mai are 20-30HP... cu alte cuv sunt aproape sigur ca mi-am prajit ambreiajul. Dupa 1000-1500 de ture da in gol.

    Intrebarea este urmatoarea... are rost sa dau 800 ron pe un disc nou de ambreiaj sau sau ma bag la un heavy duty clutch:

    http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ACT-C...Q5fAccessories

    pareri sunt apreciate
    Multam
    "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson

  • #2
    Daca vrei sa faci masina doar de liniute mergi pe a doua varianta insa cred ca ai nevoie si de ceva upgrade-uri la diferential. Pentru mers in oras recomand organic.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #3
      Mersi. De oras ar trebui ceva mai bland ca de ex. un ambreiaj de la sachs
      "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson

      Comment


      • #4
        Poti merge linistit pe orice marca, insa discul sa fie organic si cu arculete.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          tocmai am aflat ca si placutele de presiune sunt duse...
          deci imi tre si volanta... Doc stii vreun depozit/magazin care aduce piese pt S2000 gen ambreiaje?
          "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson

          Comment


          • #6
            Depinde ce vrei, poti apela la firmele de afara, cele din Anglia (eu de la ei cumpar frecvent) au preturile ok acum avand in vedere cursul euro/lira.
            Eu trebuie sa comand saptamana asta discuri de frana pentru S2000, si ne-am putea combina la un colet.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #7
              Ti`am dat un mail.. lemme know _
              "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson

              Comment


              • #8
                www.AKR-PREFORMANCE.NL

                Comment


                • #9
                  Ok, vorbim. Sorry ca nu am raspuns la el, dar nu am stat zilele astea prea mult pe la birou. Vorbim ca trebuie si eu sa comand discurile alea. Daca mai stii ceva discuri de frana pentru s2000 da-mi si mie niste idei.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #10
                    eu am intrat tare in toare partile sa imi comand ambreiaj si volanta...
                    m-am cam decis la:

                    http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...3AIT&viewitem=

                    Volanta usurata + Clutch OEM.

                    Le`am scris si la: http://sumopower.com/ recomandat de un amic si la http://www.coordsport.de/
                    "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by qiuness View Post
                      Salut...

                      dupa 13 mii km... S`u meu mai are 20-30HP... cu alte cuv sunt aproape sigur ca mi-am prajit ambreiajul. Dupa 1000-1500 de ture da in gol.

                      Intrebarea este urmatoarea... are rost sa dau 800 ron pe un disc nou de ambreiaj sau sau ma bag la un heavy duty clutch:

                      http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ACT-C...Q5fAccessories

                      pareri sunt apreciate
                      Multam
                      Servus,

                      www.clutchmasters.com.

                      Au pentru toate tipurile de condus

                      Daca o faci ..macar ia-ti ceva super ok, ceramic +kevlar in 4 sau 6 pale..depinde de stilul tau de condus

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu, ceva nu-mi suna bine la volanta usurata pentru s2000.
                        Acest motor oricum are o volanta mult mai usoara decat altele din clasa lui, parerea mea e ca exista niste limite si nu cred ca e bine sa te joci cu ele. Si asa e destul de extrem...
                        Ma rog, acum depinde si ce vrei sa faci cu masina. Daca vrei sa o aranjezi pentru drag atunci orice modificare conteaza.
                        Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                        Comment


                        • #13
                          Dar care e dezavantajul daca ai volanta usurata? Si, de asemenea, care e dezavantajul daca iti montezi un chit de ambreiaj "for aggressive drivers", inseamna asta ca trebuie sa-ti schimbi stilul de condus, e mai greu de controlat in mersul de zi cu zi?
                          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                          Comment


                          • #14
                            Volanta usurata inseamna de multe ori probleme la relanti, pentru ca nu mai are inertie...
                            va creste si consumul, dar va urca mult mai vioi in ture...
                            Ambreiajul cu palete, daca vrei sa te tina mai mult de 2000 de km trebuie sa pleci cu el ca la liniuta la fiecare plecare de pe loc, si asta inseamna un chin in oras, cat si probleme de transmisie...
                            Cool cars run faster...that's a scientific fact...

                            Comment


                            • #15
                              Pai e simplu, volanta este o piesa in miscare ce inmagazineaza energie (masa in miscare) necesara echilibrarii sistemului cinematic format din pistoane, arbore cotit samd.
                              Aceasta "roata" trebuie sa aiba o anumita greutate minima calculabila pentru a putea minimiza solicitarile in motor la orice turatie; in special la cele mici !
                              La S2000 plaja de turatii este destul de mare iar problema se pune sub 4000 rpm, nu peste. Practic volanta este suficient de usoara pentru a permite motorului sa urce la 9000 dar si suficient de grea cat sa echilibreze arborele cotit la turatia de relanti.
                              E un punct critic, eu nu m-as juca in zona asta decat daca as stii EXACT ce fac.
                              Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                              Comment

                              Working...
                              X