Probleme ambreiaj Honda Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai "fratilor" va spun ca: nu scartaie, nu ticaie ,nu se aude fier pe fier nici macar greierii nu au avut curaj pana acum sa-si arate "muschii"...dar cum "mama ei de treaba"- ca sa nu vorbesc porcos- scap de acest smucit/trepidat la 2400 de ture in orice treapta pana se incalzeste motorul, aparut la plecari... acum de cand sa racit afara ca ma seaca rau de tot... ???!?!?!?!?!!!!
    Dupa multe "citiri" aici ...am vrut sa schimb filtrele de aer si polen dupa cum vazusem ca au procedat altii dintre voi dar ele sunt OK (dupa cum am spus si pe theard-ul meu au doar aproape 3000 de km), exista pana la urma vre-o alta metoda "fai da te" sau merg sa-i stresez pe baietii din service poate-mi dau alte raspunsuri fata de cei din RO.?!?
    HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
    CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

    Comment


    • Streseaza-i ca alta sansa nu ai. Si pe mine ma dispera problema asta, numai ca nu conteaza ca e cald sau rece afara sau in motor, face tot timpul. Intr-adevar, cand e rece si mai merge si "cu socu tras" e o aventura plecarea de pe loc si schimbarea vitezelor.
      La primavara trebuie sa o las pe la asko sa-i faca ceva ca nu o mai suport.

      Comment


      • Cand a inceput sa smuceasca, nici la mine nu suna nimic. Sunetele au aparut mult mai tarziu si sunt convins ca nu aveau nici o legatura cu smucitul. Cel mai probabil smucitul vine din ambreiaj, iar sunetul care se auzea la mine venea din cutie.

        Comment


        • Hmmm...faceti-ma sa inteleg ceva...(caci in momentul asta sunt cam cu capul in "nori")
          Masina voastra smuceste/trepideaza cand schimbati treptele sau/si la plecari de pe loc??? sau am inteles gresit??? (cel putin asta am inteles din ultimile posturi)
          A mea nu face atunci... a mea face (smuceste/trepideaza) exact in dreptul a 2400-2500 de ture in orice treapta in timpul mersului/acceleratului cand nici macar nu ating ambreiajul... cand e rece, dupa, nu mai are nimic . Cand am spus la plecari ma refeream ca atunci cand plec la drum nu atunci cand fac plecarea de pe loc ...
          (de obicei schimb pe la 3-4000 , cand ma grabesc 5-6500 iar cand nu am chef de condus sau merg la consum intre 2500 si 3000 pe la 2700 mai exact )
          HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
          CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

          Comment


          • A mea face intotdeauna la plecari, si aproapte intotdeauna la schimbat trepte (aici mai reusesc s-o pacalesc uneori).
            Face si ce spui tu, picior doar pe acceleratie si da in nas, dar asta cand o calc mai tare si sa zicem ca e normal.
            Mai are totusi si "hatzaneli" mici cand acclerez normal...
            Electronica japoneza de top.

            Comment


            • ....Lumiliii...#pana# mea nu stiu ce sa mai cred, sa mai spun nici atat...
              Zilele trecute a fost un "cancer" de-ti tremurau si dintii in gura iar masina nu a tremurat/smucit si alte alea.....mama ei...mai bine asa...
              Totusi tind din ce in ce mai mult sa cred ca face asa din cauza benzinei/gazului...in special a gazului...
              O sa experimentez apoi dau raspunsuri...numai ca nu prea repede caci am trecut pe C3 zilele astea pane se duce zapada ,motivul=>cauciuce cu mult mai multe "taieturi/riduri/,,,cramponi mai in relief" fata de cele ale civicului care cu toate ca au mai multa carne par mai tocite...Iar ca sa-mi iau gume de iarna nu-mi comvine caci le cumpar degeaba ...(pentru cateva zile pe an)
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

              Comment


              • Depinde daca pleci in concediu iarna prin tara sau ramai in oras... offtopicul legat de gumele de iarna...
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                Comment


                • Originally posted by Robby_Alessio View Post
                  Iar ca sa-mi iau gume de iarna nu-mi comvine caci le cumpar degeaba ...(pentru cateva zile pe an)
                  ...pai cauciucurile de iarna nu sunt doar pentru zapada si gheata. Sunt pentru temperaturi mai mici de 7 grade. Indiferent ca e zapada, gheata sau altceva. Si din cate stiu nu doar cateva zile avem temparaturi mai mici de 7 grade.
                  Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                  Comment


                  • Originally posted by wolfydRg View Post
                    ...pai cauciucurile de iarna nu sunt doar pentru zapada si gheata. Sunt pentru temperaturi mai mici de 7 grade. Indiferent ca e zapada, gheata sau altceva. Si din cate stiu nu doar cateva zile avem temparaturi mai mici de 7 grade.
                    Ca sa continui off-topicul:
                    Ma refeream strict aici la mine. La locatia mea actuala ''Pistoia/Italia'' Zilele astea de exemplu au fost peste 15 grade Iar ca iesiri (de concediu)in perioada asta a anului nu prea am ca directie nordul Italiei...
                    In schimb ambreiajul (daca este el de vina) are ''tremurici'' numai cand vrea el... si contribuie mult si combustibilul...din cate am observat
                    Oricum am mai spus si o mai spun ...cand o sa am timp o sa merg sa ''le scot peri albi'' celor de unde am cumparat masinuta...caci nu mi se pare normal ca o masina noua sa faca asa....PAREREA MEA!!!
                    Apoi va voi da detalii...referitor la comentariile celor dintr-un service italian.
                    Robby_Alessio
                    Senior Member
                    Last edited by Robby_Alessio; 30-12-10, 14:55.
                    HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                    CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                    Comment


                    • Salutare si La Multi Ani!
                      On-topic: in ultima vreme da in nas destul de rau la plecarea de pe loc...dar am impresia ca daca plec cu a 2 a parca nu smunceste asa rau. e posibil sa fie ceva de la cutia de viteze in treapta I?

                      Comment


                      • Pai cand pleci cu a 2-a patinezi foarte tare ambreiajul, din aceasta cauza nu simti socurile. Insa prea multe plecari cu a 2-a nu sunt recomandate, vei schimba foarte repede kitul de ambreiaj.
                        andrei_r
                        Senior Member
                        Last edited by andrei_r; 03-01-11, 12:03.
                        '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                        Fosta:
                        '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                        Javascript motherfucker in Iasi?
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                        Comment


                        • Salutari... La Multi Ani tuturor si...
                          Zilele astea am umblat numai pe benzina si va pot spune ca nu a mai tremurat/smucit iar ca benzina pentru mai bine de 1500 de km am pus la diferite benzinarii pe autostrada.
                          Deci ca ,concluzie si ca o parere personala combustibilul isi pune foarte mult amprenta pe acest smucit/trepidat...
                          Ramane sa pun azi GPL caci au reanceput munca benzinarii,sa-i dau talpa si maine cand voi pleca dimineata devreme va voi spune daca a tremurat.
                          Pana atunci
                          Robby_Alessio
                          Senior Member
                          Last edited by Robby_Alessio; 03-01-11, 11:35.
                          HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                          CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                          Comment


                          • Lume... dupa prima plangere la service in legatura cu smucit/tremurat-ul masinii in acei 2500 de ture sa rezolvat cu :
                            1- cu un uppdate de soft si corectarea catorva errori care le-au gasit ,
                            2-controlarea tuturor componentelor care ar putea cauza asta, mai ales a ambreiajului (cica pot sta linistit ca nu are nimic, discul fiind intact) si cutiei de viteze care "e ca noua"
                            3-resoftarea centralinei GPL-ului care acum face exact ca atunci cand merg pe benzina... Practic centralina GPL-ului e setata exact ca cea a masinii copiind stilul de condus
                            Sper sa nu mai fiu nevoit sa scriu din nou aici si sa nu am ghinionul altora caarora le-a reaparut aceasta pb
                            Baftos
                            HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                            CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                            Comment


                            • Toti care aveti problema aceasta aveti GPL pe masina ?
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                              Comment


                              • Originally posted by Nomercu View Post
                                Toti care aveti problema aceasta aveti GPL pe masina ?
                                Nu cred ca mai are vreunul in afara de Robby_Alessio.
                                Nu stiu cum se face, ca masina mea nu a facut NICIODATA ce explicati voi. Ma apropii repejor de 28000 km si nu am avut problemele astea. Am mai scris pe thread-ul asta mai demult si unii mi-au spus ca sa mai astept ca e inca noua...Nu cred ca sunt mai mult de 4-5 civicuri pe forumul asta cu >100k km ca sa zica cineva ca masina lui e "veche".
                                My cars:
                                2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                                ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                                Comment

                                Working...
                                X