Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu cred ca vorba de detergenti. Eu fac foarte putini km pe an si motorul este (aproape) la fel de curat ca in prima zi. La fiecare schimb de ulei, chiar si cand aveam uleiul Honda, era foarte curat. Probabil aici intervine si faptul ca merg foarte mult in afara orasului, pe distante apreciabile.

    Comment


    • Vin si eu cu o intrebare. Am 6000 km si un an si 1 luna de la ultimul schimb de ulei asa ca trebuie schimbat. Masina (Civic 1.8) este folosita 70% extraurban - 30% urban. La ultimele 2 schimburi am folosit Mobil 1 USA 0w20, un ulei f bun in opinia mea. La acest schimb am de ales intre MOTUL 8100 ECO-NERGY 0W30 si MOTUL 8100 ECO-LITE 0W20 impreuna cu filtru oem Honda. Ce imi recomandati pt economie de carburant si protectie motor, mai ales ca vine sezonul rece? Mentionez ca mai vede si turatii ridicate, dar rar, foarte rar si masina are in prezent 49k km.

      LE. Acum gasiti si fisele tehnice dar din pacate nu ma pricep sa le interpretez.
      bgdsta
      Senior Member
      Last edited by bgdsta; 25-09-12, 12:41.
      Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
      sigpic
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

      Comment


      • X-lite (e in linkul tau cu eco-nergy) mi se pare mai mult un ulei potrivit pentru diesel-uri. Daca chiar ai vrut sa spui eco-nergy, mi se pare un ulei foarte bun. Ambele in principiu (0-20 si 0-30) sunt potrivite pentru iarna, desi 0-20 e ceva mai subtirel si o idee mai fluid, ceea ce-l ajuta sa ajunga mai repede sus.
        Dat fiind ca ai avut 0-20 si-ai fost multumit, poti merge in continuare tot pe el, mai ales ca nici kilometrii nu-s multi, nici nu o fortezi. Doar ca are TBN-ul mic si trebuie schimbat repejor, maxim 10k km.

        PS
        Ai gasit Motul Eco-nergy 0-30 pe la noi? Unde?
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • http://www.performance-shop.ro/ulei-...y-0w30-1l.html
          Din cate tin minte il gasisem si pe la Autonet.

          LE. Oricum n-am tinut niciun ulei mai mult de 10k km.
          Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
          sigpic
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

          Comment


          • X-lite este peste eco-energy/x-clean/x-cess. Oricum toate sun pe acolo ca si potenta.
            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

            Comment


            • La ce anume te referi ca e peste? Mie mi se pare ca fiecare are specificul lui, norme diferite...
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Stiu ca sunt norme diferite , dar din punctul meu de vedere il consider peste, cel putin asa citisem si pe bobistheoilguy. Repet, e opinia mea, cel putin asa am dedus eu, sper sa nu ma fi inselat.
                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                Comment


                • Uite si fisa de la Motul 8100 Eco-nergy 0W-30
                  Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                  sigpic
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                  Comment


                  • Originally posted by wolfydRg View Post
                    Stiu ca sunt norme diferite , dar din punctul meu de vedere il consider peste, cel putin asa citisem si pe bobistheoilguy. Repet, e opinia mea, cel putin asa am dedus eu, sper sa nu ma fi inselat.
                    Uite ce spun oamenii acolo, in fisa tehnica:
                    "Provides extra oil film resistance at high temperature and very severe conditions thanks to its High
                    HTHS viscosity (> 3.5 mPa.s).
                    The performance ACEA B4 request an outstanding detergent / dispersant power and a better viscosity
                    increase resistance due to soot needed for a perfect lubrication of last generation Direct Injection Diesel
                    engines (exception for VW unit injector engines asking for at least MOTUL Specific 505 01 502 00 505
                    00 5W-40 or MOTUL 8100 X-clean 5W-40)."

                    Eu de aici inteleg ca e destul de gros si trebuie incalzit binisor (HTHS 3.5), si ca s-ar preta mai mult spre diesel-uri. Interesant totusi ca in fisa de la eco-lite il recomanda pentru Honda, ceea ce aici la x-lite nu apare.

                    My 2 cents, nu fac nici o polemica din asta, e doar parerea mea.

                    Fisele lor:
                    http://www.opieoils.co.uk/pdfs/motul...lite-0W-30.pdf
                    http://www.opieoils.co.uk/pdfs/motul...0W-30_(GB).pdf
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Nu este nici o polemica, chiar as dori sa fiu combatut daca sunt in greseala.

                      Deci parca stiu din manual ca se cere normele ACEA A3 , API SJ/SL (asa parca imi amintesc).
                      Eu am preferat sa le intesectez, si am zis sa fie si A3 si SL , si a iesit ca X-Lite-ul ar fi. Motul v300 nu am vrut.

                      Plus ca eu chiar am preferat, in afara de ceilalti paramatri, care sunt acceptabili, o vascozitate mai mare, chiar asta a fost si ideea (mi-a placut sa fie >3.5).

                      Plus ca aici se recomanda si X-lite , jos in pagina http://ew5.earlweb.com/recommendatio...age=5&brand=45
                      Ei zic cica best <<8100 Eco-lite 0W-20 (b, c)>> , dar cu toate astea am ales x-lite ul.

                      Stiu ca m-am dat cu capul de pereti cand l-am ales pe domnul ulei X. Pana acum sunt multumit imi place cum suna motorul, dar sa vedem cand vor crapa pietrele la ger.

                      Acum din cate imi amintesc, parca nu se mai fabrica X-lite. Ce se gaseste e din stocuri vechi, asa atentie ce scrie la data fabricatiei. Asa ca data care vine nu o sa mai optez pentru X-lite, si iarasi o sa imi rup capul pe net sa vad ce si cum. Dar cum voi sunteti aici poate ma scutit de dureri de cap .
                      wolfydRg
                      Senior Member
                      Last edited by wolfydRg; 26-09-12, 09:32.
                      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                      Comment


                      • 0w20,0w30,5w30,5w40-MOTUL X-LITE,ECO-NERGY sau chiar E-Xcess sunt uleiuri f bune pe care le-am folosit.de altfel in acest moment am 5W40 ENEOS SUSTINA care contine bisulfura de molibden si de care sunt f incantat.am folosit pt trecerea MOTUL-ENEOS si 10W40 iar motorul HONDA a functionat impecabil.

                        0W20.0W30-ecologie si minim economie dar nu pe motoarele voastre!pt ca sunt pe HONDAFAN in comunitatea care imi este cea mai draga trebuie sa pun un warning:uzura motorului pe un 0W20 este de 17X mai pronuntata decat pe 5W40!so,alegeti!
                        ex CL7 AT 2006
                        CN1 Sport 2005
                        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                        Comment


                        • Razvane, te bazezi pe ceva concret cand afirmi "warning:uzura motorului pe un 0W20 este de 17X mai pronuntata decat pe 5W40!" ?
                          Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                          sigpic
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                          Comment


                          • da.imi rup degetele daca bat pe tastatura da un call daca vrei!
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                            Comment


                            • @razvan p. X-lite le inadrezi tot la ecologice ? Eu chiar asta am vrut sa evit ... uzura prematura in detrimentul ecologiei. Hmm si nu-mi place ca taberele sunt impartite , fara a fi fost declarat vre-un casigator, stiti voi, cel care e mai fluild sa intre peste tot sau cel mai vascoz sa minimizeze uzura la turatii mai. Cum dai si cum rotesti pe toate fetele , tot un gri ramane, nici alb clar nici negru clar.
                              wolfydRg
                              Senior Member
                              Last edited by wolfydRg; 26-09-12, 09:53.
                              Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                              Comment


                              • Originally posted by razvan p. View Post
                                da.imi rup degetele daca bat pe tastatura da un call daca vrei!
                                No, asta e o chestie tare necinstita: daca lansezi un avertisment, supune-l unei dezbateri! Pune-l pe public! Te dor degetele... Ti-e frica monser sa-ti sustii punctul de vedere.

                                Comment

                                Working...
                                X