Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by wolfydRg View Post
    @ mdx Un amanunt care iti scapa, cifra de inainte si dupa W nu are nici o legatura cu mersul cand uleiul este la temperatura optima. Inclusiv la mersul pe autostrada. Sunt alti indicatori pentru asta.
    Nu are? Dar ce inseamna cifrele alea? Ce alti indicatori sunt pentru asta?
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • Mai bine zis, nu doar cifrele alea contează
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • Da, asa e , ar fi trebuit sa bag un "doar" acolo.
        Pentru mine in cazul prezentat ar fi sa pliez uleiul , in conditiile indicate mai sus, pe vascozitatea recomandata de producator la temperaturile de pe autostrada.
        Adica la 100 grd C sa corespunda cu ce nevoi are producatorul. Sunt o multime de parametri a uleiului pe fisele tehnice care pot satisface sau nu anuminte cerinte.
        wolfydRg
        Senior Member
        Last edited by wolfydRg; 15-05-15, 15:58.
        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

        Comment


        • Pai, pliaza uleiul si exprima-te mai clar. Care e vascozitatea recomandata de producator? Care sunt temperaturile de pe autostrada? De pe care autostrada? Despre ce "anumite" cerinte vorbesti? Ce parametri pot satisface ce cerinte? Ce nevoi are producatorul?

          De nevoile mele nu tii seama? De exemplu, eu pot avea cerinta sa nu consume ulei. Ce parametru poate satisface aceasta cerinta?
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Sincer sesisez o nota de flame sau poate mi se pare.

            Honda in cazul uleiurilor este secretoasa rau, in cazul motorului meu recomanda 4 litere, norma API SJ-SL . Atat si nimic mai mult. Secretul e cu atat mai mare cu cat nu am gasit nicaieri datasheet-urile tehnice ale uleiurilor Honda. Ce am gasit sunt doar speculatii.

            Raspund mai jos la intrebarile tale.

            Originally posted by Delphi View Post
            Pai, pliaza uleiul si exprima-te mai clar. Care e vascozitatea recomandata de producator?
            strict norma API SJ-SL , eu personal agreez 5w30. Pentru clima de la noi merge si 0w30 dar presonal cred ca e mai ok 5w30. Dar asta nu e o regula, probabil ca sunt persoane care li s-ar potrivi si 10w40. Depinde ce fac cu masina, eu nu am de unde sa stiu nevoile lor.
            Originally posted by Delphi View Post

            Care sunt temperaturile de pe autostrada? De pe care autostrada? Despre ce "anumite" cerinte vorbesti? Ce parametri pot satisface ce cerinte? Ce nevoi are producatorul?
            Pai depinde de ce temperatura e afara, unde sta acul de la turometru si in special cat timp sta acolo. Prin exagerare daca sunt 40 de grade afara la umbra, o tii in aproape 6000rpm si mergi asa vre-o ora cred ca ai nevoie de un ulei robust care sa isi mentina vascozitatea in limite. Cred ca in aceste conditii oscileaza intre 100-110 grd C. Noroc ca hondele noastre stau bine la capitolul racire apa-ulei in aceste conditii.

            Originally posted by Delphi View Post
            De nevoile mele nu tii seama? De exemplu, eu pot avea cerinta sa nu consume ulei. Ce parametru poate satisface aceasta cerinta?
            Pai nu am de unde sa stiu nevoile tale, alt motor, nu stiu cum mergi, in ce conditii, nici macar recomandarile date de producator nu le stiu in cazul tau.

            .

            Revenind la cea ce am afirmat mai sus ca vascozitatile de inainte si dupa W nu prea conteaza. Exemplu :
            8100 X-lite 0W-30:
            Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 11.9 mm²/s

            redline 0W30
            Vis @ 100°C, cSt11.7

            Mobil 1 Fuel Economy 0W-30
            Viscosity, cSt at 100ºC ASTM D445 10.1


            Intre primul si ultimul ulei e diferenta de "aproape" 20%. Eu zic ca e semnificativa. Cat ii place Hondei mele : nu stiu. Cel putin nu am gasit nimic oficial.

            De exemplu uite cum se schimba valorile pentru acceasi marca cu grade diferite de vascozitate :

            Click image for larger version

Name:	oil_ex.jpg
Views:	106
Size:	157 Bytes
ID:	721644

            Nu sunt convins nici acum ce ii place hondei mele. Plus ca mai sunt chestii de genu: ce aditivi are fiecare ulei, cum rezista in timp, ce depuneri face in timp, ce detergenti are incorporat.

            PS: nu am nici un interes, nu lucrez in bransa auto-uleiuri, nu promovez nici un produs.
            wolfydRg
            Senior Member
            Last edited by wolfydRg; 15-05-15, 20:15.
            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

            Comment


            • Poza care nu se vede e ceva de genul :

              SAE 0W20 0W30 0W40 5W20 5W30 5W40 10W30 10W40 15W40 15W50 20W50
              Vis @ 100°C, cSt 8.2 10.9 15.1 9.1 10.6 15.1 10.7 14.6 14.5 19.6 19.8

              Postul e prea lung si nu pot da edit ...
              Honda Accord - 2006 2.0 Executive

              Comment


              • Originally posted by wolfydRg View Post
                @ mdx Un amanunt care iti scapa, cifra de inainte si dupa W nu are nici o legatura cu mersul cand uleiul este la temperatura optima. Inclusiv la mersul pe autostrada. Sunt alti indicatori pentru asta.
                era doar o replica la afirmatiile lui rezare
                primele patru randuri sunt afirmatiile sale... eu am povestit din experienta mea...

                va doresc la toti sa va duca fetele.. hondele! macar cat a dus a mea peste 600.000 km din cauza asta sunt in primul rand fan Acura apoi Honda si sper sa am motive sa raman fan pana dau coltul
                mdx'07
                Junior Member
                Last edited by mdx'07; 17-05-15, 05:53.

                Comment


                • Originally posted by mdx'07 View Post
                  deci sa vorbim practic! nu ce scrie prin anumite carti.. daca producatorul meu imi spune 0w20 si am garantie de 100000 km si ultima masina a trecut de 600.000 km fara sa moara natural.. cu schimburi ulei la fiecare 5000 km (aici asa se practica..)concluzia o tragi singur.
                  Asa e, doar tu vorbesti practic, eu vorbeam din carti, nici macar nu merg cu masina. Also si 5w30 e recomandat honda, deci nu inteleg exact care e problema, de ce nu e ok decat ala cu care mergi tu. Pe de alta parte daca le schimbi la 5000km, poti pune aproape orice.

                  Asa cum civicul nu e accord, redline 6500 nu e 7500 si nici autostrada nu e regim de oras, probabil ca nici 0w20 nu merge peste tot. "Aici" la noi se practica schimb la 10000km sau 20000km, probabil un mic amanunt care conteaza, cine stie!
                  ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                  Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                  Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                  Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                  Comment


                  • Revin cu o intrebare mai veche, Motul X-Lite 8100 0W30 se mai gaseste pe undeva?
                    Multumesc.

                    Comment


                    • http://arizonamotors.ro/product/1462...e-0w30-1l.html
                      The Only Easy Day Was Yesterday

                      Comment


                      • Multumesc. Mai sunt cateva magazine online unde apare, inclusiv la importatorul oficial. Insa, la o comanda ferma, toti spun ca nu e in stoc si ca nu se stie daca mai revine.

                        Cautam o sursa sigura, eventual cineva care a gasit in stoc de curand.

                        Comment


                        • Nu se mai produce.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • Salut baieti, sunt nou pe aici. Zilele trecute am cumparat o Honda Civic Ej9, 1.4is(90cp) .. D14Z2 si trebuie sa fac schimbul de ulei. Problema mea este ca nu stiu ce ulei sa folosesc. Am citit pe net ca eneos 10w40 ar fi indicat, dar as vrea si sfatul vostru. Multumesc!!

                            Comment


                            • Originally posted by wolfydRg View Post
                              Honda in cazul uleiurilor este secretoasa rau, in cazul motorului meu recomanda 4 litere, norma API SJ-SL . Atat si nimic mai mult. Secretul e cu atat mai mare cu cat nu am gasit nicaieri datasheet-urile tehnice ale uleiurilor Honda. Ce am gasit sunt doar speculatii.

                              Daca vrei, uite fisa la cele facute de Phillips in SUA. Sunt API SN-RC/ILSAC GF-5 care pt Honda pe benzina e mai bine targetat decat ACEA. Fisa nu contine decat grade ILSAC, adica fara 40-uri etc.
                              Click image for larger version

Name:	Honda  - full syn.png
Views:	1
Size:	29.5 KB
ID:	721672Click image for larger version

Name:	Honda - semi syn.png
Views:	1
Size:	29.3 KB
ID:	721673
                              Website Boutique Oils

                              Comment


                              • Originally posted by wolfydRg View Post
                                @ mdx Un amanunt care iti scapa, cifra de inainte si dupa W nu are nici o legatura cu mersul cand uleiul este la temperatura optima. Inclusiv la mersul pe autostrada. Sunt alti indicatori pentru asta.
                                Originally posted by Delphi View Post
                                Nu are? Dar ce inseamna cifrele alea? Ce alti indicatori sunt pentru asta?
                                Cred ca wolfydRg se refera la vascozitatea HTHS care e la forfecare (cand vascozitatea poate sa scada mai abrupt) si la 150C asa cum e cateodata in lagarele cu alunecare (fus/cuzinet) de la vibrochen in situatii mai calde. In consecinta, e vascozitatea ce coreleaza cel mai bine si cu presiunea uleiului, grosimea peliculei lichide, volatilitate, pierderi de eficienta. E si singura adoptata oficial pe langa cele din care deriva gradele de pe eticheta dar nu are intervale ca ele, cat au dat cate un minim de HTHS per grad. Toate astea se regasesc in SAE J300.

                                Ce e dupa W, adica ce e masurat la 100C, ar fi reprezentativ pt vascozitatea uleiului in vtec, in spatele segmentilor si scurgeri pe la garnituri (inclusiv semeringuri de supape) pt ca nu este forfecare intre straturile de (molecule de) lubrifiant acolo. Si mai e buna (impreuna cu cea la 40) pt calculul indexului de vascozitate care e aproape la fel de inutil ca vascozitatile artificiale din care rezulta.

                                Uite SAE J300 (2015-cu noile grade cerute de Honda pt uleiuri xW-8 si xW-12)
                                SAE J300 January 2015.pdf
                                tudorart
                                Senior Member
                                Last edited by tudorart; 10-06-15, 23:13.
                                Website Boutique Oils

                                Comment

                                Working...
                                X