Distributie de inlocuit la 2.2 i-CTDI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Distributie de inlocuit la 2.2 i-CTDI

    Din experienta mea noua cu DIESELUL am ajuns la...distributie! trebuie sa o inlocuiesc,se aude binisor lantul. A mai schimbat cineva,se gasesc componente AEM sau ramane ca singura alternativa KIT ul OEM HONDA?
    Suntem deja 3 in IASI cu aceasta problema si cautam alternativa la oferta generoasa ca pret a importatorului...
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 29-08-14, 14:59.
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

  • #2
    Componente AEM pentru distribuție? Mi se pare riscant.

    Comment


    • #3
      @razvan: cati km au masinile de trebuie inlocuita distributia? Si eu am tot diesel si am un zgomot la distributie de ceva km. Am fost cu ea in service, au confirmat ca zgomotul vine de la lant, dar nu mi-au zis nimic ca ar trebui schimbat. Zgomotul nu este foarte deranjant, dar ideea e ca se aude si nu ar trebui...Am citit pe forumuri prin uk ca operatiunea este destul de scumpa. Din cate stiu, exista un buletin de service pt motorul N22A1 de pe Accord pentru distributie.
      My cars:
      2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
      ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

      Comment


      • #4
        In general distributiile pe lant nu ar trebui schimbate, de asta sunt pe lant. Eu mai conduc o masina cu 400.000 km diesel cu distributie pe lant si nu are nicio problema.
        Scrie in cartea de service a acestui motor ca trebuie inlocuita distributi dupa un numar de km sau perioada?
        '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

        NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

        Comment


        • #5
          Eventual se poate schimba doar patina/intinzatorul in caz de uzura. Dar sa schimbi toata distributia mi se pare si mie ciudat.
          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

          Comment


          • #6
            distributia pe lant,fata de cea pe curea,are avantajul ca "anunta" cand se uzeaza excesiv.Vei incepe sa auzi,clar si distinct,zgomote in carterul distributiei.Daca se uzeaza pinioanele,vei auzi un soi de "marait",deoarece lantul nu se mai infasoara corect pe dantura acestora.Daca se "intinde"/deterioreaza lantul,acesta va avea miscari necontrolate pe partea neatacata de intinzator si se poate atinge de protuberantele carterului sau de sina conducatoare,aflata in partea opusa intinzatorului.Daca intinzatorul nu-si mai face treaba(egal ca i se uzeaza patina sau mecanismul ce-l pune in functie nu-l mai actioneaza) e oleaca mai nasol:zgomotele de mai sus se pot combina si e mai dificil de spus care-i baiu'.Ar mai fi de retinut faptul ca aceste zgomote se aud preponderent cand motorul functioneaza la turatia de mers in gol incet sau foarte putin accelerat.Pe masura ce turatia creste,zgomotele tind sa se atenueze sau chiar sa dispara.
            Citatul e de pe un alt forum.

            Comment


            • #7
              Si distributia pe lant se schimba. Daca face zgomot o schimbi integral. Lantul se intinde in timp si se uzeaza patinele. Mai nou, directiva in grupul VAG distributia pe lant se schimba la 180.000km.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #8
                Oho, ce bine ar fi la 180k.
                A se vedeam motorul 1.2 TSI cu distributie pe lant care are mai probleme... poate cele mai mari.
                Am schimbat-o deja o data pe garantie la 21.000 km, cica au pus lant dublu acum, sa vedem cat tine.
                Oricum alta discutie.
                Tot nu m-am lamurit, pentru Honda cu acest motor este specificat undeva ca trebuie schimbata?
                '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

                NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

                Comment


                • #9
                  La k20a e beton lantul , ceva de genul:


                  Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                  Comment


                  • #10
                    In manual scrie ca se verifica la ceva multi km si se schimba patinele sau lantul daca este cazul
                    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                    Del Sol '94 ESI
                    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                    BMW Z4 '03 Titan Silver

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by El_Hakim View Post
                      @razvan: cati km au masinile de trebuie inlocuita distributia? Si eu am tot diesel si am un zgomot la distributie de ceva km. Am fost cu ea in service, au confirmat ca zgomotul vine de la lant, dar nu mi-au zis nimic ca ar trebui schimbat. Zgomotul nu este foarte deranjant, dar ideea e ca se aude si nu ar trebui...Am citit pe forumuri prin uk ca operatiunea este destul de scumpa. Din cate stiu, exista un buletin de service pt motorul N22A1 de pe Accord pentru distributie.
                      masinile au 150k-200.000km!a mea are 200.000km!

                      Originally posted by catalind View Post
                      In general distributiile pe lant nu ar trebui schimbate, de asta sunt pe lant. Eu mai conduc o masina cu 400.000 km diesel cu distributie pe lant si nu are nicio problema.
                      Scrie in cartea de service a acestui motor ca trebuie inlocuita distributi dupa un numar de km sau perioada?
                      exista ghid pt service Honda!cred ca 200.000km?!
                      ex CL7 AT 2006
                      CN1 Sport 2005
                      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                      Comment


                      • #12
                        Razvan ai ideie cam cat costa la reprezentanta Honda ( romania ) schimbul distributiei l 2.2 i-ctdi cu piese originale ?

                        Multumesc

                        Comment


                        • #13
                          distributia pe lant de schimbat ?

                          Buna colegi de Honda,

                          Astazi a fost prima zi cand am auzit un zgomot ciudat.Abia venisem de pe autostrada , si cand am intrat intr-un spatiu in care se auzea motorul(gen ecou) , la 30km/h, am auzit un zgomot ciudat.Cand am oprit si am ridicat capota, se auzea ceva gen - microbuz diesel -cu tot cu tremuratul motorului caracteristic- iveco daily -sprinter-transporter .Se auzea ca si cum as avea masina care merge in 3 bujii ) Specific ca nu aveam nici un led avarie aprins.Doar tot blocul motor trmura destule de tare si se auzea ciudat de parca ar fi sub-turatia normala, dar turometrul era la minimul dintotdeauna.Specific ca am probleme cu , cureaua sau rola intinzatoare.Una din astea doua ar trebui schimbate.In seara asta , cand am plecat din nou se auzea zgomotul, dar dupa un timp a disparut.Cand am ajuns la honda , nu se mai auzea, dar intrebandu-i pe ei au zis ca ar trebui schimbat lantul , fiindca astea sunt semne de oboseala.Sa fie de la lant -patina sau poate sa fie si cureaua sau rola de la alternator pompa..etc ?
                          model:accord 2.2 -km 260 000.
                          Va multumesc pt orice raspuns.
                          P.s. daca e lantul, cam cati km as mai putea merge ?
                          alex1984
                          Member
                          Last edited by alex1984; 01-07-14, 18:33. Reason: informatii extra

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by alex1984 View Post
                            Sa fie de la lant -patina sau poate sa fie si cureaua sau rola de la alternator pompa..etc ?
                            model:accord 2.2 -km 260 000.
                            Va multumesc pt orice raspuns.
                            P.s. daca e lantul, cam cati km as mai putea merge ?
                            Pai de ce nu ai pus toate intrebarile astea reprezentantului Honda?
                            '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                            Comment


                            • #15
                              Pai i-au zis cei de la honda ca probabil e lantul si el nu crede acum...dar adevarul e ca nu poate nimeni de pe forum sa te ajute cu un zgomot descris fara sa auda.
                              Eu in locul tau la 260k as schimba si lant si intinzator si role sau ce mai ai tu de schimbat.Lantul de obicei nu cedeaza spontan ci il auzi inainte dupa care cedeaza.Din moment ce tu l-ai auzit urmatorul pas e sa cedeze.

                              Comment

                              Working...
                              X