Retusuri vopsea Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Poți sa iei vopsea corectoare de la honda, dar îți recomand aplicarea cu o pensula subțire. Eventual din aia de pictura.

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #92
      Multumesc foarte mult pentru link Catalin.Sigur voi comanda un Touch Up Pencil de pe situl respectiv.Din cate am vazut pe net ar avea o pensula subtire pentru aplicat.Iar dupa aceea un polish mic...

      Comment


      • #93
        Sfatul meu: dă un telefon la un dealer Honda şi ţi-l pot duce pe comandă. Nu merită să plăteşti transportul din UK doar pentru aşa ceva.
        Am mai scris pe undeva. Eu am luat un retuş original de la Honda Carpaţi, cu vreo 40 de lei, acum vreo 2 ani.
        Dacă nu reuşeşti la Constanţa, ia legătura cu Honda Carpaţi de la Gara de Nord şi s-o găsi careva pe forum să ţi-l ridice de acolo şi să ţi-l trimită la Constanţa.
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • #94
          Retusuri vopsea Honda

          Daca vrei ti.o ridic eu de la Carpati(lucrez langa ei) si ti.o trimit la gara in Cta

          Comment


          • #95
            Voila!
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

            Comment


            • #96
              Originally posted by dragoselu View Post
              Daca vrei ti.o ridic eu de la Carpati(lucrez langa ei) si ti.o trimit la gara in Cta
              Multumesc mult.Voi contacta intai Autoklass-ul/Honda Constanta si sa vad ce zic si ei...Revin cu detalii.Multumesc mult inca o data.

              Comment


              • #97
                Originally posted by reddog82 View Post
                Multumesc foarte mult pentru link Catalin.Sigur voi comanda un Touch Up Pencil de pe situl respectiv.Din cate am vazut pe net ar avea o pensula subtire pentru aplicat.Iar dupa aceea un polish mic...
                Nu e chiar subțire. Tocmai ce m-am luptat cu ea weekendul trecut

                Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #98
                  Am avut si eu "ciupituri" de pietre.
                  Dupa cateva cautari, am comandat vopseaua retus de pe http://www.colindetailing.ro/vopsea-...nal-p-477.html (scuze daca se considera reclama). Am iesit cel mai ieftin.
                  Vopseaua include si lacul. Am aplicat-o cu un varf de scobitoare (flaconasul are pensula, asa cum sunt sticlutele cu lac de unghii, dar era cam mare pentru ce imi trebuia mie). S-a uscat destul de OK, depinde unde am aplicat-o. Daca vopseaua a fost sarita pana la stratul de kit/plastic, mi-a ramas "groapa". In cazul "ciupiturilor" mai mari, sau zgarieturilor mai lungi, unde trebuie sa acoperi o suprafata mai mare, se va observa o usoara diferenta de nuanta, intre culoarea vopselei de retus, si cea originala - vopseaua de retus fiind mai inchisa la culoare.
                  Per total, ma declar multumit de rezultat. Ciupiturile nu se mai vad, decat daca stii unde sa te uiti.
                  Din pacate nu am poze.

                  Comment


                  • #99
                    cartea unor baieti mai destepti ca mine al firmei Glasurit Germany spune asa : daca un panou prezinta mai mult de 4 - 5 ciupituri de pietre, necesita revopsire. Indiferent de corectorul folosit pe codul de culoare se vad diferentele ...pentru ca : una este aplicarea prin pensulare si alta e pulverizare.... pigmentul vopselei difera de la aplicarea cu pensula la pistol ! definitia tehnica a vopsitului este (transformarea particulelor nedivizate in particule divizate).

                    ionutz_cjv5 ..usor ca nu te paresesc pe detailing...am avut diversi amici pe acest forum care m-au invitat aici...ma minunez de profesionalismul unora ..dar ..asta e..sunt de-ai nostrii si trebuie ajutati .
                    Vali_lj
                    Tech Geek
                    Last edited by Vali_lj; 07-03-17, 01:09.

                    Comment


                    • Originally posted by cci View Post
                      Daca te pricepi la dat cu "oja" (sau gasesti pe cineva cu talent) - chiar merita sa incerci.
                      Eu am reparat o mica zona pe portbagaj cat un varf de chibrit - acolo sarise vopseaua si acum 2 ani era chiar un pic de rugina.
                      Ai putea să-mi spuneți cu ce îndepărtez și eu oxidarea apărută într-o ciupitură de 2-3 mm, înainte să-i dau cu „ojă”? Mulțumesc
                      '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                      Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • Cred ca un șpriț scurt cu WD40 curată rugina, dacă e superficiala


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment

                        Working...
                        X