Retusuri vopsea Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by phieg
    Daca nu te superi, ce intelegi prin sampon de calitate, si despre ce manusa e vb.
    Manusa am vazut-o la ei in documentatie si prezentarea video. E o manusa care nu permite sa agati o eventuala pietricica si sa o plimbi pe toata caroseria. Despre sampon ai grija sa nu fie prea activ, pentru ca ataca vopseaua. Ei lucrau si , totodata, recomandau produsele Automagic. Doar ca nu vreau sa se complice si cu spalatorie, fac doar polish(exterior, interior si motor) si intretinere periodica. Mai mult nu am intrat in detaliu pentru ca imi e greu sa-mi complic existenta, deci am sa merg tot la spalatorii automate, la care am de sperat ca periile sa fie in regula, iar samponul sa fie de calitate. Oricum se remediaza mai usor "bucuriile" facute de o spalatorie automata, decat cele produse de maine dibace.
    Civic 4D 1.8l 140CP
    Suzuki Splash

    Comment


    • #47
      vopsea retus

      A mai comandat cineva in ultima perioada kit-ul de retus vopsea la asko ?
      Ma intereseaza daca au pe stoc asa ceva, preturi si cum se foloseste pentru rezultate satisfacatoare.
      Din pacate din Logan nu se mai vad si alte masini...asa s-a proptit un imbecil de taximetrist in bara mea spate..noroc ca nu au ramas decat 2-3 zgarieturi destul de mici ca sa merite revopsirea intregului reper. Ma oftic mai mult pentru faptul ca masina nu are nici o luna...
      2014 Civic Hatch 1.8 A/T

      Comment


      • #48
        Am comandat la ATI Iasi, nu au pe stoc, dar aduc repede. E mai scump curierul rapid decat vopseaua

        Comment


        • #49
          Mi-am luat eu de la Asko. Costa 20 lei si era pe stoc. N-am apucat sa o folosesc ( nu ca n-ar fi nevoie dar n-am avut timp ). Cei de la Expert detailing mi-au spus sa o dau cu un filtru de tigareta ( ca sa nu pui multa vopsea )
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #50
            Explica-ne si noua mai pe larg, te rog. Ce sa dai cu filtrul de tigareta? Pensula? Bara? Sa pui vopseaua cu un filtru? :?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #51
              cred ca se referea la tamponarea zonei cu filtrul in loc de aplicarea cu pensulita.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #52
                Cine ma poate ajuta cu un sfat competent? Stiam ca negrul este o culoare pretentioasa, dar parca nici chiar asa. Privind de aproape, se vad pe Accord o groaza de pete datorate excrementelor de pasari, ganganiilor luate in viteza si iodului (cred ca aste trebuie sa fie deoarece parchez masina sub un nuc - arata ca dupa o ploaie cu praf). Oriunde as spala masina, urmele nu se iau.
                Ce e de facut? Trebuie sa apelez la polish? De care? Abraziv sau nu? Dupa un polish e posibil sa nu ramana zgarieturi sau rotocoale? Este recomandat polishul partial? Unde ar trebui sa ma duc? Puteti recomanda pe cineva care sa emita o parere autorizata?
                Multumesc!
                2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                2000 Honda S2000 Berlina Black
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                Comment


                • #53
                  Nolty, eu am o solutie numita "Turtle Wax - Bug & Tar Remover". E suuuuper buna.

                  A mea am adus-o din state dar am vazut ca se gaseste si in comert la noi (Metro).
                  E ambalata in flacon cu spray (gen solutie de spalat geamuri). Are culoare alba, se da pe pata respectiva se lasa circa 15-20 sec, chiar si mai mult in funtie de pata si vechimea ei, apoi se sterge.

                  Eu am avut un "kk" de pasare ce a trecut neobservat si s-a intarit. Am dat cu solutia asta si s-a luat pur si simplu dintr-o singura miscare cu buretele. E foarte buna. O recomand cu placere
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinush/

                  Comment


                  • #54
                    Merci, Alinush! Mi-ar fi si mai de folos sa stiu daca dupa ce ai inlaturat kk ala de pasare a ramas vreo pata. Lacul si vopseaua, dupa cum stii, sunt foarte sensibile.
                    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                    2000 Honda S2000 Berlina Black
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                    Comment


                    • #55
                      Nu a ramas nici o pata Nolty. Scria pe solutie ca nu inlatura nici ceara de pe masina, si contine si ea un pic de ceara. Nu ataca deloc nici plasticul,sticla etc. (deci poti da si pe geamuri sau plastice linistit).

                      Incearca cu asta vezi daca iese.
                      Depinde mult si de vechimea petelor, daca au intrat deja in vopsea e mai nasol cred.
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinush/

                      Comment


                      • #56
                        OK, o sa incerc cu prima ocazie, 10x a lot!
                        2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                        2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                        2000 Honda S2000 Berlina Black
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by ticker View Post
                          cred ca se referea la tamponarea zonei cu filtrul in loc de aplicarea cu pensulita.
                          Exact despre asta era vorba
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #58
                            In legatura cu gropitele pe care le lasa pe plafonul masinii nucile cazute din pom, exista vreo rezolvare? Se poate "trage" tabla la loc? S-a confruntat pana acum cineva cu problema asta?
                            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                            2000 Honda S2000 Berlina Black
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by nolty View Post
                              In legatura cu gropitele pe care le lasa pe plafonul masinii nucile cazute din pom, exista vreo rezolvare? Se poate "trage" tabla la loc? S-a confruntat pana acum cineva cu problema asta?
                              am eu vreo 3 sau 4 dar la mine nu sunt de la nuci. Cred ca de la ploaie cu piatra ca nuci nu avea de unde. Sigur se poate face ceva dar nu stiu ce. La mine fac parte din personalitatea masinii acum
                              ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                              ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                              Comment


                              • #60
                                salut la toata lumea.am si eu aceleasi probleme ca si voi.a mea e tot neagra si sant disperat de cat de sensibila poate fi vopseaua.nu am oja aia corectoare pt ca am luat masina din italia si astia spun ca pe civicul hybrid nu vine.aveti idee de unde as putea sa l comand online si sa l platesc tot online ca sa mi l trimita aici in italia???
                                o alta chestie pe care vreau s-o spun e ca eu in 2 ani de cand am masina nu am spala-o la spalatoriile alea automate,pt ca am un prieten care are tot un civic care si a facut o groaza de zgarieturi ,bine intzeles superficiale, pe masina.si asta spaland o doar odata in modul acesta.
                                dak aveti idee v as ruga sa mi dati un sfat: a dat cineva polish la culoare pe vreo honda dupa 2006-2007 ca si an de fabricatie??iese bine??? mie mi e foarte frica sa dau pentru ca e f subtire vopseaua......Am incercat sa i dau un lac(de calitate f buna) si am fost ingrozit de faptul ca dak te uiti atent raman pete...si am renuntzat.
                                totusi ma sacaie tare si pe mine micile zgarieturi...si as vrea sa aflu parerea vostra....fara sa fiu nevoit sa pun pe unu sa intre in mine si sa i mai dau si vreo 2 chei ca sa o vopsesc toata.multumesc anticipat

                                Comment

                                Working...
                                X